www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tokai Sg 85


 guitarhero1957
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament:

Tokai SG 85-1P, produsa in 2009

 

- Pret / De la cine / De unde a fost cumparat:

Chitara a fost luata de pe forum de la userul ebh.

Am dat la schimb un Ibanez Prestige RG2620Z.

 

- Caracteristici:

BODY - Mahogany One Piece

NECK - Mahogany One Piece, Set-Neck, Head Angle 18°

FINGERBOARD - Rosewood

RADIUS - 300R

FRETS - 22F (213)

SCALE - 625/312.5mm

BRIDGE - LS-VB Bridge, LS-VT Tailpiece

NUT(width) - Bone(43.0mm)

INLAY - Dish

PICKUPS - PAF-Vintage MK2×2(Made In Japan)

CONTROLS - 2V.,2T., 3way Toggle SW

 

Made in Japan.

 

Mentionez ca exista in serie o chitara si mai buna, Tokai SG 185, care este superioara la urmatoarele capitole:

- lemn din mahon de honduras

- dish inlays

- bridge, tailpiece, pots

- nitro finish

Insa si pretul SG-185 este pe masura, aprox 1.700E.

 

- Cum suna / Cum se comporta:

Chitara este mai putin versatila decat alte chitari pe care le-am incercat (LP, LP jr, strat, tele, superstrat), insa este mai "dedicata".

Te poti apropia de tonul lui Angus Young/Toni Iommi, evident pastrand proportiile.

Asta daca ai si un amp pe masura si te mai ajuta si mana...

 

Cateva demo-uri cu chitara:

 

Acum chitara are doze Gibson P-57 Classic Plus la bridge si Burstbucker #1 la neck.

 

- Parti bune:

Chitara este foarte usoara si comoda, foarte accesibila in pozitiile superioare.

Chitara este lucrata perfect.

 

- Parti rele:

Cheile nu sunt cele mai bune posibile, va urma un upgrade la Grover.

Nu este setata perfect, dar asta e o problema care se rezolva usor.

Comparativ cu un Tokai LP, sustainul este mai mic, insa este alta constructie si alta gama de pret (de cati bani dai pe ea, de atatia suna)

Nu are case.

 

- Impresie generala:

Foarte buna, nota 8.5.

Comparativ cu Ibanezul Prestige dat la schimb (de altfel o chitara foarte buna), este mai pe gustul meu.

Calitativ nu este nici mai buna, nici mai rea.

Curand voi putea face o comparatie cu un Gibson SG 61 Reissue. Astept cu nerabdare ...

Comparativ cu modelul Gibson SG Standard si cele mai ieftine testate de mine pana acum, Tokai SG 85 este superioara.

 

Link produs: Tokai SG 85

Link to comment
Share on other sites

Trage gitul in jos?

 

Probabil ca da, ca la toate SG-urile. Nu stiu de ce se incapataneaza toata lumea sa puna surubul ala in dreptul grifului, in loc sa-l puna pe cornul de sus si rezolva treaba. Vor sa ramana traditionalisti, dar in sens rau. Doar Tony Iommi a fost destul de meserias ca sa impuna solutia simpla si de bun simt pe modelul sau de la Epi.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

HAH!!! :D eram sigur ca o sa pui linkul cu ,,bloody rocker'', e unu din sample-urile mele preferate de pe youtube :D

 

Misto! Astept audio samples :P trase de tine cand ai vreme

 

Evident ca nu puteam rata linkul cu "Bloody Rocker".

Cu prima ocazie o sa pun si ceva audio samples.

 

Trage gitul in jos?

 

La cat am cantat cu ea pana acum, mi se pare comoda si stabila.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Curand voi putea face o comparatie cu un Gibson SG 61 Reissue. Astept cu nerabdare ...

 

Dupa comparatia cu Gibson SG 61 Reissue si Gibson SG Standard, Tokaiul e undeva intre cele doua din punct de vedere calitativ.

Gibson SG 61 Reissue mi se pare superior din punctul de vedere al sustainului. In plus este setata mult mai bine si avand corzi de 9-42 bendurile se fac mai usor.

La capitolul doze cele doua chitari sunt apropiate (Tokaiul are acum Gibson P-57 Classic Plus si Burstbucker #1, SG 61 Reissue are set de P-57 Classic).

 

Ar fi interesant un review pentru Gibson SG 61 Reissue.

Multumiri anticipate lui Matei

:)

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Dupa comparatia cu Gibson SG 61 Reissue si Gibson SG Standard, Tokaiul e undeva intre cele doua din punct de vedere calitativ.

Gibson SG 61 Reissue mi se pare superior din punctul de vedere al sustainului. In plus este setata mult mai bine si avand corzi de 9-42 bendurile se fac mai usor.

La capitolul doze cele doua chitari sunt apropiate (Tokaiul are acum Gibson P-57 Classic Plus si Burstbucker #1, SG 61 Reissue are set de P-57 Classic).

 

Ar fi interesant un review pentru Gibson SG 61 Reissue.

Multumiri anticipate lui Matei

:)

Hahaha, o sa fac si eu o recenzie la SG 61 al meu si o sa pun pe site, desi ce a zis Mihai despre el este destul de complet :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
deci facem SG tonefest? ca mi-am luat si eu sg si sint in honeymoon :lol:

 

Daaa, am vazut la profilul tau ca ai un Gibson SG din 1974.

Sa-l canti sanatos!

Oricum, pana o sa iau custom shop-ul o sa treaca ceva timp.

Deja tb sa facem un club al celor care au avut Stratocaster, Telecaster, SG si Les Paul. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Intre timp am reusit sa fac cateva comparatii, cu Gibsonuri SG.

 

Fata de Gibson SG Standard , Tokaiul este net superior - din pacate calitatea SG-urilor standard a scazut...

 

In schimb cu Gibson SG 61 Reissue se schimba treaba.

Am facut comparatia pe "skilluri".

 

La capitolele: comoditate si usurinta de a face benduri Tokaiul este mai bun.

La capitolele: rezonanta la rece, claritate a notelor in acorduri Gibsonul este superior.

In rest , la celelalte capitole de comparatie nu am gasit vreun castigator.

 

Ca si ton, Gibsonul are mai multe inalte iar Tokaiul mai multe medii, insa diferenta vine si de la doze (Gibsonul are P-57 Classic iar Tokaiul Burstbucker #1).

 

Evident ca ambele chitara sunt impecabile din punct de vedere functional si estetic.

 

Deci, ordinea crescatoare a calitatii ar fi Gibson SG Standard, Tokai SG 85, Gibson SG 61 Reissue, insa ca pret Tokai SG este sub Gibson SG Standard.

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Intre timp am reusit sa fac cateva comparatii, cu Gibsonuri SG.

 

Fata de Gibson SG Standard , Tokaiul este net superior - din pacate calitatea SG-urilor standard a scazut...

 

In schimb cu Gibson SG 61 Reissue se schimba treaba.

Am facut comparatia pe "skilluri".

 

La capitolele: comoditate si usurinta de a face benduri Tokaiul este mai bun.

La capitolele: rezonanta la rece, claritate a notelor in acorduri Gibsonul este superior.

In rest , la celelalte capitole de comparatie nu am gasit vreun castigator.

 

Ca si ton, Gibsonul are mai multe inalte iar Tokaiul mai multe medii, insa diferenta vine si de la doze (Gibsonul are P-57 Classic iar Tokaiul Burstbucker #1).

 

Evident ca ambele chitara sunt impecabile din punct de vedere functional si estetic.

 

Deci, ordinea crescatoare a calitatii ar fi Gibson SG Standard, Tokai SG 85, Gibson SG 61 Reissue, insa ca pret Tokai SG este sub Gibson SG Standard.

 

NU vreau sa dau cu piatra in Gibson pentru ca la chitara cint numai pe LP su SG ca forma de chitara iar ca marca evident tot timpul am preferat Gibson dar tre sa recunosc ca modelele noi ma face sa cred ca piesele le fabrica in China si de proasta calitate vad din ce in ce mai multe gibsonuri la reglat , la schimbat de piese - cheile si bridge ceea ce cu ani in urma nici nu se discuta problema

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

NU vreau sa dau cu piatra in Gibson pentru ca la chitara cint numai pe LP su SG ca forma de chitara iar ca marca evident tot timpul am preferat Gibson dar tre sa recunosc ca modelele noi ma face sa cred ca piesele le fabrica in China si de proasta calitate vad din ce in ce mai multe gibsonuri la reglat , la schimbat de piese - cheile si bridge ceea ce cu ani in urma nici nu se discuta problema.

 

Am testat recent doua Gibsonuri SG Standard si chiar nu mi-au placut deloc.

In schimb SG 61 Reissue e cu totul altceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.