www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Pentru Un Combo De 5w


viobio
 Share

Recommended Posts

Ma intreb de ce te inscrii la concurs Punbass.. La sculele pe care le ai la vanzare sigur parintii tai au bani sa-ti cumpere un amp pe lampi.. au am inteles de la Domnul Viobio ca acest concurs e facut pentru niste tineri talentati care nu au cine stie ce situatii materiale.. nu vreau sa fiu rau.. dar gandeste-te putin..

Lasa-l ma Andrei sa se inscrie.. sa vad si eu de ce e in stare :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sper din tot sufletul ca acest amp sa ajung in mainile unui pusti/pustoaica super talentat(a) care inca se chinuie cu radiouri pe post de amplificare.

E pacat de ei; Unii(printre care ma numar si eu) canta just4fun (putin talent si mai putina determinare) dar altii cu adevarat au ADN de Hendrix in ei si sunt limitati de improvizatiile cauzate de o situatie materiala precara.

Nu ma intelegeti gresit,nu-i dispretuiesc pe cei asemeni mie, acest hobby e nobil, insa sunt convins ca altii viomerita cu adevarat un mic de ajutor. De abia astept sa votez!

 

 

Domnule viobio, :)

Link to comment
Share on other sites

regulile le hotariti voi

Pai

Varianta 1) Compunere: "Cat de mult imi doresc sa cant la chitara

:lol:

Varianta 2) Concurs de interpretare in care se da o melodie si care o canta cel mai bine castiga (SVR Hendrix, Clapton etc.). Eventual se da din timp ca sa aiba lumea timp sa o invete (eventual chiar dupa ureche)

 

Varianta 3) Concurs de aptitudini

 

Varianta 4)Un concurs in care concurentul trebuie sa dovedeasca cat de mult vrea un amp pe lampi. Ceva sa ii chinuie in ultimul hal, sa sufere! :)

:lol:

Link to comment
Share on other sites

odata ce le-am scos la vanzare..ghici ce inseamna asta... e greu sa-ti dai seama ca unii oameni au nevoie de bani. Si uite ce...daca o sa-l castig o sa-l donez mai departe altui concurent.. FAS. ofticosilor.

 

Uimitor.. decat sa il donezi cuiva care nu merita mai bine nu participi :) .. si nu-mi zice ca daca ai la vanzare scule de 20000 de lei nu iti permiti 1500 sa iti iei un amp pe lampi .. bla bla.. copii rasfatati.

Link to comment
Share on other sites

Uimitor.. decat sa il donezi cuiva care nu merita mai bine nu participi :) .. si nu-mi zice ca daca ai la vanzare scule de 20000 de lei nu iti permiti 1500 sa iti iei un amp pe lampi .. bla bla.. copii rasfatati.

 

sa te vad pe tine ce ai sa faci sa il meriti..si jos palaria.

 

p.s m-ai facut sa-ti doresc din tot sufletul sa ai mama in spital cu leucemie si sa iti iei amp pe lampi..retardule.

Edited by punkbass
Link to comment
Share on other sites

sa te vad pe tine ce ai sa faci sa il meriti..si jos palaria.

 

p.s m-ai facut sa-ti doresc din tot sufletul sa ai mama in spital cu leucemie si sa iti iei amp pe lampi..retardule.

 

Eu nu pot participa.

Daca ce ai zis mai sus ti se intampla tie in momentul asta, imi cer scuze.. nu aveam de unde sa stiu.

Daca e doar o jignire din partea ta.. atunci e foarte urat .

 

Scuze pentru offtopic.

 

Eu zic sa se dea cateva backingtrackuri de genuri diferite si participantii sa improvizeze pe fiecare dintre ele in timp ce se filmeaza.

Edited by Magic Mushroom
Link to comment
Share on other sites

Orice ce fel de concurs se dovedeste a fi sper sa aibe si un juriu format din cativa chitaristi cu experienta de pe rgc. Un poll e cam irelevant(prietenii, favoruri, una alta).

Deasemeni, mi s-ar parea de prost gust sa se ia in calcul cea mai deprimanta poveste de viata.

Un duel ca la "duel" ar fi varianta ideala, fara posibilitatea de vot a muritorilor de rand.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot participa.

Daca ce ai zis mai sus ti se intampla tie in momentul asta, imi cer scuze.. nu aveam de unde sa stiu.

Daca e doar o jignire din partea ta.. atunci e foarte urat .

 

Scuze pentru offtopic.

 

Eu zic sa se dea cateva backingtrackuri de genuri diferite si participantii sa improvizeze pe fiecare dintre ele in timp ce se filmeaza.

 

Da se intampla..si am zis-o pentru ca m-ai atacat cu chestiile de la vanzare , ca fii sigur ca mi se rupe inima sa dau atatea scule. Dar hei , ce-i mai important sanatatea sau niste lemne? Hai ca eu nu mai zic nimic..astept ce reguli baga.

Link to comment
Share on other sites

De laudat initiativa!

Nu consider insa ca participantii la concurs ar trebui limitati prin impunerea unei anumite piese sau printr-un backing track. Poate unul canta blues, iar altul death metal. Sa fie lasati sa aleaga, nu le impuneti sa cante ceva anume!

Desi ma incardrez in limita de varsta, detin un combo (mosfet, nu lampa) de care sunt multumit. Avand namila aia, nu as avea neaparata de 5W pe lampa. Ii rog si pe ceilalti care detin o amplificare buna sa le dea si altora o sansa si sa se abtina de la concurs.

Mult respect pentru domnul "viobio" si succes viitorilor concurenti!

Link to comment
Share on other sites

... detin un combo de care sunt multumit. Avand namila aia, nu as avea neaparata de 5W pe lampa. Ii rog si pe ceilalti care detin o amplificare buna sa le dea si altora o sansa si sa se abtina de la concurs.

Mult respect pentru domnul "viobio" si succes viitorilor concurenti!

 

ªi eu am sculele necesare, aºa cã sunt perfect de acord cu tine. Asta cu limita de vârstã e un pic nedreaptã parcã .... dar e dreptul organizatorului.

Probabil sunt foarte puțini cei care se apucã de cântat dupã o vârstã anume. Apropo' de asta, e pe youtube o doamnã care s-a apucat pe la aproape 70 de ani. Ce sã mai zici ?

 

http://www.youtube.com/user/Fr3derick#p/f

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Eu propun totusi ca macar persoanele care participa la concurs sa nu vanda tot felul de chestii pe rgc. Ar fi cam dur sa vina fiecare cu o dovada de venit a parintilor. Eu, desi am 21 de ani si nu o sa particip, cant de mai bine de 2 ani pe starterpack de la ibanez, cu Grx 70 Dx si ampul GTA10, si acuma trec in anul 4, am licenta si nu imi permit sa lucrez sa imi iau niste scule mai bune(sunt la politehnica, ca sa se inteleaga de ce nu pot sa lucrez). Daca eu nu particip, macar sa nu participe niste pustani de 16 ani plini de bani care vor sa isi mai adauge inca un amp in colectia lor :)

Link to comment
Share on other sites

Orice ce fel de concurs se dovedeste a fi sper sa aibe si un juriu format din cativa chitaristi cu experienta de pe rgc. Un poll e cam irelevant(prietenii, favoruri, una alta).

Deasemeni, mi s-ar parea de prost gust sa se ia in calcul cea mai deprimanta poveste de viata.

Un duel ca la "duel" ar fi varianta ideala, fara posibilitatea de vot a muritorilor de rand.

 

Intradevar , lasand la o parte prieteniile, cred ca ar trebui sa limitam accesul la userii cu peste 70 de posturi, ca sa evitam frauda: niste pusti care isi fac conturi multiple ca sa se voteze.

 

Cu toate astea nu ai nevoie de chitaristi cu experienta ca sa spui care din inregistrari suna mai bine si care suna mai prost (nu si in cazul manelistilor/rapperilor afoni).

Link to comment
Share on other sites

ªi eu am sculele necesare, aºa cã sunt perfect de acord cu tine. Asta cu limita de vârstã e un pic nedreaptã parcã .... dar e dreptul organizatorului.

Probabil sunt foarte puțini cei care se apucã de cântat dupã o vârstã anume. Apropo' de asta, e pe youtube o doamnã care s-a apucat pe la aproape 70 de ani. Ce sã mai zici ?

 

http://www.youtube.com/user/Fr3derick#p/f

 

la toamna puteti concura

acolo este "artileria grea"

un head de 50w ,cu doua canale

un Fender Stratocaster,fabricat in America

 

5W sunt pentru copii si incepatori

Link to comment
Share on other sites

Cine o sa se ocupe de reguli si de concurs pana la urma ? Eu as vrea sa vad propuperi de la mai multi useri rgc.. :lol:

 

Propunerile mele :

 

- 3 backingtrack.uri de genuri diferite : blues , rock , metal.

- Inregistrarile sa fie video cu prezentare ( nume, varsta, de cat timp canta, ce scule foloseste, ce gen muzical ii e mai drag concurentului ).

- improvizatie(mai mult sau mai putin repetata inainte :lol: ) pe fiecare backingtrack, cel putin 60 de secunde.

- Buletinul scanat si poza uploadata alaturi de inregistrarea video.

- Eu zic sa voteze toti userii care in afara de cei care abia si-au facut cont, + voturile celor care sunt vechi pe forum (1000+ postari) sa se considere voturi de 2 puncte.

- Sa nu participe persoanele care au scule ale caror valoare depaseste 2000 de lei.

 

 

Bafta tututor ! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e o prostie faza cu nou-venitii care nu voteaza. Ganditi-va ca nici Dan Andrei Aldea n-are 25 de posturi :)

Asadar ce ziceti ca fiecare concurent sa deschida topicul sau, cu inregistrarea sa, iar urmatoarea serie de postari va reprezenta nota (de la 1 la 10, eventual argumentat de ce nota aia si nu alta) data de oricare vizitator cu simt de raspundere al topicului. Nota finala a concurentului va fi media notelor acordate de ceilalti membri. Clasamentul se va face sortand descrescator notele.

Argumente pro:

1. Dispare suspiciunea asupra celor care se autovoteaza sau cei care isi pun prietenii sa se inscrie cu o saptamana inainte si "baga mare" sa faca 25 de posturi.

2. Dispare fenomenul de "monopolizare", cand un concurent devine preferatul auditoriului iar ceilalti nu mai primesc niciun vot si ajung departajati incorect.

3. Concurentii vor sti si ei ce n-a placut la lume.

Eventual completati voi.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e o prostie faza cu nou-venitii care nu voteaza. Ganditi-va ca nici Dan Andrei Aldea n-are 25 de posturi :)

Asadar ce ziceti ca fiecare concurent sa deschida topicul sau, cu inregistrarea sa, iar urmatoarea serie de postari va reprezenta nota (de la 1 la 10, eventual argumentat de ce nota aia si nu alta) data de oricare vizitator cu simt de raspundere al topicului. Nota finala a concurentului va fi media notelor acordate de ceilalti membri. Clasamentul se va face sortand descrescator notele.

Argumente pro:

1. Dispare suspiciunea asupra celor care se autovoteaza sau cei care isi pun prietenii sa se inscrie cu o saptamana inainte si "baga mare" sa faca 25 de posturi.

2. Dispare fenomenul de "monopolizare", cand un concurent devine preferatul auditoriului iar ceilalti nu mai primesc niciun vot si ajung departajati incorect.

3. Concurentii vor sti si ei ce n-a placut la lume.

Eventual completati voi.

 

 

Eu cred ca votul cu note nu e cel mai potrivit.. de ex. : se pot da note de 10 unor concurenti si note de 1 (intentionat) altora .. Si cred ca asta e un dezavantaj. Fiecare membru din juriu ar trebui sa aiba 1 singur vot pe care sa il acorde cui crede el de cuviinta.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca votul cu note nu e cel mai potrivit.. de ex. : se pot da note de 10 unor concurenti si note de 1 (intentionat) altora .. Si cred ca asta e un dezavantaj. Fiecare membru din juriu ar trebui sa aiba 1 singur vot pe care sa il acorde cui crede el de cuviinta.

Votul nejustificat se recompenseaza cu warn.

Si nu se ia in considerare.

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

eu saptamina asta sper sa termin acest combo

dupa ce este gata merg cu el la sala de repetitii ,unde repeta George Patranoiu(prietenul meu :) ) acolo voi definitiva acest combo

sa scoata Georgica untul din el :lol:

astept cu nerabddare REGULILE

 

rog administratorul acestui site,moderatorii si pe voi sa faceti regulile cit mai REPEDE !!!!

 

Mai depinde si cum le faci: "The Fender Champ of the late 1950s was well known as a small low-power practice amp with a surprisingly big sound that subsequently proved itself as a must-have studio amp for many of the world’s greatest guitarists. Well more than a decade after the Champ’s debut, Eric Clapton used one on landmark 1970 Derek & the Dominos album Layla and Other Assorted Love Songs. Joe Walsh used one on “Rocky Mountain Way” from 1973 album The Smoker You Drink, the Player You Get, and Jeff Beck is said to have used one on signature tune “Cause We’ve Ended as Lovers” from 1975’s epic Blow By Blow. Other avowed Champ fans include Joe Perry, Billy Gibbons and, perhaps above all, Keith Richards."

 

 

 

 

Inscrieti-va fratilor toti cei sub 20 de ani si interesati la concurs, si sa se traga la sorti. Ca pe alte criterii vad ca numai mizerii au iesit de sub toate pietrele in thread.

 

legat de putere ai dreptate cu acel citat

eu ma straduiesc sa fac un lucru de calitate ,poate apare si un Clapton din Romania

personal sunt adeptul puterilor mari 50..100w si a amplificatoarelor high-gain :lol: ,ma simt extraordinar cind flutura camasa si pantalonii pe mine :)

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Ceea ce face domnul VIOBIO este absolut minunat. Deºi arta ºi concursul, pentru mine, sunt douã noțiuni care se neutralizeazã una pe alta, se pare cã nu este altã variantã pentru a oferi acest frumos cadou.

 

Vã doresc mult succes ºi felicitãri pentru inițiativã.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce face domnul VIOBIO este absolut minunat. Deºi arta ºi concursul, pentru mine, sunt douã noțiuni care se neutralizeazã una pe alta, se pare cã nu este altã variantã pentru a oferi acest frumos cadou.

 

Vã doresc mult succes ºi felicitãri pentru inițiativã.

 

multumesc de aprecieri :):lol:

am dat si o sa mai dau destule pentru muzicieni tineri

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Viobio, felicitari pentru initiativa!

E rar sa gasesti oameni care sunt dispusi sa dea ceva fara sa astepte o recompensa materiala in schimb.

Bravo si :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Aºa rãu îmi pare cã nu v-am întâlnit cand eram ºi eu mai tânãr....nu v-ați mai fi scãpat de mine.... Îmi amintesc ce eforturi trebuia sã fac pentru a gãsi un electronist care sã îmi repare FBT-ul (în realitate o stație fãcutã de unu prin oraº - cu un preamp luat dintr-un radio...culmea cã se "pupa" cu etaju final ºi suna foarte misto...cel puțin pt urechea mea de atunci). Cât despre un combo pe lampã...îmi desenase un prieten sigla de la Marshall ºi o lipisem pe acest FBT...ºi mã autosugestionam cã am combo pe lampi...începusem chiar sã cred :) Vai de capu nostru cât de rupți în fund am fost (mã refer la fiecare om care a trãit mãcar o singurã zi în comunism).

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Aºa rãu îmi pare cã nu v-am întâlnit cand eram ºi eu mai tânãr....nu v-ați mai fi scãpat de mine.... Îmi amintesc ce eforturi trebuia sã fac pentru a gãsi un electronist care sã îmi repare FBT-ul (în realitate o stație fãcutã de unu prin oraº - cu un preamp luat dintr-un radio...culmea cã se "pupa" cu etaju final ºi suna foarte misto...cel puțin pt urechea mea de atunci). Cât despre un combo pe lampã...îmi desenase un prieten sigla de la Marshall ºi o lipisem pe acest FBT...ºi mã autosugestionam cã am combo pe lampi...începusem chiar sã cred :) Vai de capu nostru.

 

 

eu nu am nici o treaba cu chitara,nu stiu sa cint la acest instrument ,si ma oftic rau !!!!!!! trebuie talent

acum ceva ani ,cei de la Trooper au scos un set de 3 cd/1dvd+ o carticica cu istoria lor

am citit carticica si am fost impresionat de multe lucruri

CINTAU SI FOLOSEAU CA AMPLIFICATOR UN RADIO ( am cunoscut si eu un talent,acum nu mai cinta la SELENA :lol: ,salut Dan)

MIINILE LE INCALZEAU LA CALDURA UNUI BEC

 

am fost impresionat de povestea lor

multi daca sunt sprijiniti pot ajunge undeva

timpul a trecut ,au muncit,au avut talent si asa au ajuns sa cinte in deschidere la Iron Maiden

asta este doar o poveste

cred ca sunt sute sau mii in lume

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.