www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Pentru Un Combo De 5w


viobio
 Share

Recommended Posts

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Postati melodia ca atasament intr-un TOPIC NOU in cadrul acestei sectiuni : http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=93

Postul nu va fi public asa ca va panicati :lol:

 

Cititi regulamentul ( http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=481383 ) inainte de a posta si asigurati-va ca totul e in regula!

 

Succes!

 

 

eu unde le pot asculta???

 

SUCCES TUTUROR!!! :):lol:

Link to comment
Share on other sites

baietii care s-au inscris...voi ati primit confirmarea prin mail? "In termen de maxim 24 de ore de la trimiterea inscrierii, concurentul va primi un mesaj de confirmare a inscrierii din partea staff-ului RGC.ro"

Link to comment
Share on other sites

da...prin pm. de ce intrebi?

 

 

 

pai eu m-am inscris pe 1 septembrie cred ca era pe la ora 20:00...si nu am primit niciun mesaj din partea staff-ului RGC de confirmare sau de infirmare

Link to comment
Share on other sites

slaba miscarea

EXTREM DE PUTINI CONCURENTI!

 

E un concurs adresat in mare parte incepatorilor, deci nu ar trebui asteptate niste piese reusite. Eu nu ma implic din doua motive:

1) sunt multumit de amplificatorul pe care il folosesc (desi uneori ar prinde bine ceva mic pentru studiu);

2) nu fac solo-uri de nici un fel, e ceva ce nu m-a interesat niciodata; pentru mine, corzile alea subtiri sunt pentru scari, arpegii si pentru a tine neckul echilibrat.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Acu' vine bomba: cu o piesa care e facuta sa fie cu tot cu voce frumos, pachet, dar fara voce trasa, cu riffuri relativ melodice (un metal melodic) si doua solouri unu' cu pan pe stanga, celalalt pe dreapta, ca doar sunt doua chitare, are vreo sansa?

 

Si intrebarea pusa altfel, se tine cont de riffurile de rhythm, de tobe, in general de restul compozitiei inafara de chitara lead?

 

Care vreti va dau niste exemple personale pe pm, nu le postez ca ma fac de ras :lol::):lol:) (in gp ca in functie de raspuns vad daca reusesc sa inregistrez sau nu ma apuc deloc).

 

O chestie - nu vreau raspunsuri standard precum "Toate piesele inscrise au o sansa". Mai bine deloc.

Link to comment
Share on other sites

Care e diferenta intre forma asta de difuzor si unul cu forma rotunda ?

 

producatorii de difuzoare au folosit o "jmecherie"

au proiectat difuzoarele eliptice pentru spatii mai inguste,acolo unde un difuzor cu forma rotunda nu are loc sau ar mari carcasa

azi nu prea se mai folosesc,totusi se mai intilnesc in televizoare

sunetul este identic cu al unui difuzor rotund

suprafata membranei eliptice in cazul de fata este cit a unui difuzor de 10'

 

in acest combo avea loc si un difuzor de 10',probabil ca au folosit un difuzor eliptic pentru a reduce costurile,asta aveau in magazii.....

eu am pus tot un difuzor eliptic pentru ca erea destul de greu sa scot si sa confectionez alt MDF pentu un difuzor rotund

 

Acu' vine bomba: cu o piesa care e facuta sa fie cu tot cu voce frumos, pachet, dar fara voce trasa, cu riffuri relativ melodice (un metal melodic) si doua solouri unu' cu pan pe stanga, celalalt pe dreapta, ca doar sunt doua chitare, are vreo sansa?

 

Si intrebarea pusa altfel, se tine cont de riffurile de rhythm, de tobe, in general de restul compozitiei inafara de chitara lead?

 

Care vreti va dau niste exemple personale pe pm, nu le postez ca ma fac de ras :lol::):) ) (in gp ca in functie de raspuns vad daca reusesc sa inregistrez sau nu ma apuc deloc).

 

O chestie - nu vreau raspunsuri standard precum "Toate piesele inscrise au o sansa". Mai bine deloc.

 

de la juriu trebuie sa primesti raspuns

eu nu fac parte din el

:lol:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
de la juriu trebuie sa primesti raspuns

eu nu fac parte din el

:lol:

 

 

Bun, am apasat pe ceva ce credeam ca-i regulamentul si m-am trezit pe alt topic la pagina 4. Interesant... Probabil am apasat linkul gresit :) . Scuze de deranj :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Acu' vine bomba: cu o piesa care e facuta sa fie cu tot cu voce frumos, pachet, dar fara voce trasa, cu riffuri relativ melodice (un metal melodic) si doua solouri unu' cu pan pe stanga, celalalt pe dreapta, ca doar sunt doua chitare, are vreo sansa?

 

Si intrebarea pusa altfel, se tine cont de riffurile de rhythm, de tobe, in general de restul compozitiei inafara de chitara lead?

 

Care vreti va dau niste exemple personale pe pm, nu le postez ca ma fac de ras :lol::):lol:) (in gp ca in functie de raspuns vad daca reusesc sa inregistrez sau nu ma apuc deloc).

 

O chestie - nu vreau raspunsuri standard precum "Toate piesele inscrise au o sansa". Mai bine deloc.

Nu ne suparam daca ai si altceva acolo dar nu asta urmarim. Chitara primeaza, fie ca e vorba de ritm sau lead.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Nu ne suparam daca ai si altceva acolo dar nu asta urmarim. Chitara primeaza, fie ca e vorba de ritm sau lead.

 

Ok. Mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr Green

Salut, am 18 ani,nu cant de foarte mult timp si as dori sa particip la concurs.As dori sa stiu daca pot participa cu un cover la Garry Moore-The Loner.Piesa nu este facuta dupa tab, este dupa ureche,este cantata intr-o maniera originala,partile solo sunt facute in mare parte de mine(mai simple desigur).Nu ma prea pricep la compus ceva 100% si de accea vreau sa stiu daca pot participa cu aceasta piesa.

Edited by Mr Green
Link to comment
Share on other sites

Salut, am 18 ani,nu cant de foarte mult timp si as dori sa particip la concurs.As dori sa stiu daca pot participa cu un cover la Garry Moore-The Loner.Piesa nu este facuta dupa tab, este dupa ureche,este cantata intr-o maniera originala,partile solo sunt facute in mare parte de mine(mai simple desigur).Nu ma prea pricep la compus ceva 100% si de accea vreau sa stiu daca pot participa cu aceasta piesa.

 

6.Melodia cu care un concurent se inscrie trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa fie instrumentala ( sa nu contina voce );

b ) chitara solo sa fie inregistrata de concurent pe chitara electrica sau acustica;

c) partea de chitara solo sa fie o compozitie proprie ( originala ) a concurentului;

d) melodia trebuie sa aiba durata in jur de 3 minute ( sa nu depaseasca 4 minute);

e) Acompaniamentul poate veni din orice sursa. Poate fi de asemenea compus si inregistrat de concurent, dar poate reprezenta si o melodie sau un fragment dintr-o melodie cunoscuta sau poate proveni dintr-un MIDI (inclusiv scris in Guitar Pro).

 

 

cu alte cuvinte, te poti folosi de backing track-ul melodiei, dar fara sa-i faci cover(chitara solo sa fie compozitie proprie)....eu cel putin asa inteleg.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.