www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Pentru Un Combo De 5w


viobio
 Share

Recommended Posts

Backing trackul poate sa fie orice de oriunde si oricum, chitara trebuie sa fie cantata de tine intr-o maniera originala (dupa posibilitati). Nu conteaza stilul cat interpretarea. Calitatea inregistrarii nu are importanta atata timp cat este clara si se intelege ce se canta.

Multumesc pentru reply. M-am lamurit cat de cat...ma pun pe treaba.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stati o clipa ca m-am aiurit...nu este voie cu coveruri?

 

punctul "6.c) partea de chitara solo sa fie o compozitie proprie ( originala ) a concurentului;"

 

se refera la intreaga linie melodica!!????sau doar la "soloul" ?

 

eu aproape ca am terminat melodia "girl" de la "The beatels"...eu cant melodia vocala(la chitara) in acelasi timp cu armonia si cu bass-ul(ca la chitara clasica,cu finger picking)....si am lasata niste acorduri ca sa suprapun "o parte de chitara solo originala"...Am inteles eu gresit si am muncit degeaba? :)

 

nu ai muncit degeaba

ai invatat inca o melodie,ai mai progresat

ai mai cistigat experienta

Link to comment
Share on other sites

nu ai muncit degeaba

ai invatat inca o melodie,ai mai progresat

ai mai cistigat experienta

 

 

 

 

aveti dreptate...dar am sau nu voie sa particip cu ea?...ca sa stiu daca o mai imbunatatesc sau ma apuc de altceva...vreau din toata inima sa particip

 

Piesa este facuta in aranjament propriu...daca doriti vi-o arat :)

Link to comment
Share on other sites

aveti dreptate...dar am sau nu voie sa particip cu ea?...ca sa stiu daca o mai imbunatatesc sau ma apuc de altceva...vreau din toata inima sa particip

 

Piesa este facuta in aranjament propriu...daca doriti vi-o arat :lol:

 

cei care au facut regulamentul sa ti spuna!

 

nu uita un lucru

pe linga juriu ,care va vota acel combo de 5w,mai dau inca un combo "Bergenbier" cistigatorul acestuia o sa fie ales de mine :)

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Sal . Acum m-am intors de la Viorel unde am probat amp-ul pus ca premiu. Combo-ul l-am probat chiar cu Fender-ul pe care am inteles ca vrea sa il dea ca premiu prin toamna, este foarte ok ,o chitara Fender ramane o chitara Fender ,dar sa revenim la combo, are 5 w dar suna mai tare aproape ca unul de 10 w pe tranzistori poate mai tare, nu are zgomot de fond nici pe clean nici pe drive .Pe clean imi place mai mult cum suna, suna clar si cald iar cand dai drive-ul la max suna un crunch usor clasic Pe intrarea de drive suna ca jcm 800 poate o idee mai cuminte ,drive -ul suna compact suna a drive nu a fuzz ,corectia de ton isi face treaba se simte ca nu este degeaba .L-am probat si pe o boxa mai mare cu dif celestion (are si iesire pt alta boxa daca vrei sa il folosesti cu alta boxa mai mare) si ''urla ''bine pt 5 w. Ce pot sa va spun este ca cei pana in 20 de ani ar trebui sa va inscrieti caci nu veti regreta

Si PT VIOBIO :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! Mi-am cumparat ieri un jack ca sa-mi pot conecta chitara la PC si mi-am instalat Fender Amplitube. Totul bine, doar ca nu stiu deloc cum sa inregistrez, ce programe sa folosesc etc. Am mai cautat pe net dar n-am prea gasit explicatii clare. Imi puteti spune si mie cum imi inregistrez chitara sau daca nu macar un link unde ma pot documenta mai bine? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Am lucrat azi la melodie...n-am gandit-o ca fiind instrumentala.

Am facut-o de la zero. Tobe, bass, ritm in Guitar Pro.

Acum am o problema...chitara lead e impartita in doua :

1. Lickurile, refrenul, solo respecta linia melodica...

2. Improvizatie pe strofa.

Ideea e ca nu am facut-o dintr-o bucata, ci din 2 bucati mixate.

 

E bine? E vreo problema daca am facut asa?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Salut! Mi-am cumparat ieri un jack ca sa-mi pot conecta chitara la PC si mi-am instalat Fender Amplitube. Totul bine, doar ca nu stiu deloc cum sa inregistrez, ce programe sa folosesc etc. Am mai cautat pe net dar n-am prea gasit explicatii clare. Imi puteti spune si mie cum imi inregistrez chitara sau daca nu macar un link unde ma pot documenta mai bine? Multumesc anticipat.

 

Uite pe aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7 ...dar puteai gasi si singurel :)

Link to comment
Share on other sites

Am lucrat azi la melodie...n-am gandit-o ca fiind instrumentala.

Am facut-o de la zero. Tobe, bass, ritm in Guitar Pro.

Acum am o problema...chitara lead e impartita in doua :

1. Lickurile, refrenul, solo respecta linia melodica...

2. Improvizatie pe strofa.

Ideea e ca nu am facut-o dintr-o bucata, ci din 2 bucati mixate.

 

E bine? E vreo problema daca am facut asa?

 

"Super"

 

 

Eu am momentan doar chitara ritm , si azi ii fac solourile :)

Link to comment
Share on other sites

Din commuri am vazut ca trebuie sa ne filmam :)  
Daca nu au fost aduse modificari la regulament de catre cel care l-a scris, degeaba...Acum e cam tarziu(4 zile pana la inscriere)... 

 

Oricum daca trebuie sa ne filmam...pot filma doar partea de intro, refren, solo si outro...restul fiind improvizatie(daca stiam, ma filmam atunci cand am cantat, dar...).

Link to comment
Share on other sites

si piesa mea e gata :lol: , mai trb numa sa o inregistrez ... si prin pc line in se aude naspa cleanu...mai tre sa lucrez unpic la cum sa o inregistrez ;:)

 

Pana la urma cum e chestia...ne filmam si tinem buletinu in gura in timp ce cantam ? ca sa fie sigur ca noi suntem ? :)

 

 

sa raspunda cei care au facut regulamentul

 

super tare Sighisoara :)

am fost Simbata acolo,este alta "planeta" ,nu este Romania

am dormit la un hotel nou "Hotelul Cavalerului",tare si hotelul

multi rockeri pe strada :lol:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

sa raspunda cei care au facut regulamentul

 

super tare Sighisoara :)

am fost Simbata acolo,este alta "planeta" ,nu este Romania

am dormit la un hotel nou "Hotelul Cavalerului",tare si hotelul

multi rockeri pe strada :lol:

 

E destul de faina sighisoara :lol:

 

Sper ca ai vazut cetatea :)

Link to comment
Share on other sites

sa raspunda cei care au facut regulamentul

 

super tare Sighisoara :)

am fost Simbata acolo,este alta "planeta" ,nu este Romania

am dormit la un hotel nou "Hotelul Cavalerului",tare si hotelul

multi rockeri pe strada :lol:

 

Sambata de obicei sunt multi rockeri pe strada ca merg in rockoteca :) , de obicei ii vezi mai mult prin cetate :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sambata de obicei sunt multi rockeri pe strada ca merg in rockoteca :lol:  

Off-topic: Chiar ca alta planeta :) ...am fost si eu in vizita vara asta.

 

putem posta melodia? E gata la mine...cred ca oricum ma fac de ras. the sooner, the better... :lol:

 

 

@Saint Jimmy... baga direct in line in. Eu am compresat-o si ametit-o in audacity si suna acceptabil...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

asteptam

as sparga cineva gheata!!! :lol::):lol::):)

 

Este gata intregistrat totul. Am facut backtrack-ul de la zero. Partile de chitara sunt simple si melodice. Urmaresc mult clapa. Imi place cum a iesit.

 

Totusi, nu pot sparge gheata fiindca din cate am inteles, competitia incepe abia maine, pe 1. Se va face o sectiune speciala in "Inregistrarile noastre". Cel putin asa am inteles. O sa ma uit acum la regulament iar. Maine o sa o mai ascult, o sa mai mixez la ea si eventual o si postez.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

nu postati inca...pt ca toate melodiile vor fi intr-un loc anume...si nu vor fi ascultate de public doar dupa ce se zice castigatorul (ca sa nu se fure din una din alta sau nush dc)

 

 

@Saint Jimmy... baga direct in line in. Eu am compresat-o si ametit-o in audacity si suna acceptabil...

 

sa bag chitara/proc/pedale direct in line in fara amp?

Link to comment
Share on other sites

pai asa am facut...din line outu din amp in line inu din pc...si cleanu suna foarte urat...

Da masteru' mai mic...o sa se auda mai incet, dar curat. In momentul in care inregistrezi, dai volumul bt-ului mai mic, corespunzator volumului chitarei. Cam atat poti sa faci. 

 

Sau sa bagi direct, ca mine. Dar n-o sa ai decat efectele programului la dispozitie...

Cam asa suna: http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=74436

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Postati melodia ca atasament intr-un TOPIC NOU in cadrul acestei sectiuni : http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=93

Postul nu va fi public asa ca va panicati :)

 

Cititi regulamentul ( http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=481383 ) inainte de a posta si asigurati-va ca totul e in regula!

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.