www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Pentru Un Combo De 5w


viobio
 Share

Recommended Posts

salutare...eu am 15 ani sunt din constanta si sunt elev olimpic la chitara,abordez orice stil, si am scule de tot rahatul(scuzati limbajul),am o chitara laura reghin doar pt studiu si la concursuri folosesc o nemteasca(foarte incomoda)a profesorului meu....am si o electrica...si folosesc ca amplificator boxele de la o clapa de studiu(naspa rau)...vreau sa spun ca as fi incantat sa particip la acest concurs,chiar daca nu stiu cu ce sa fac inregistrari,eu fiind obisnuit doar cu prestatii live :) SPOR LA ORGANIZARE :lol:

 

ups

 

asteptam sa vedem ce poti

fa un efort si incadreaza te in regulament

 

sper ca va fi publicat miine

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt bune pentru RGC astfel de competiții, mai ales cã viobio a mãrit pot-ul, a promis ºi la toamnã una, Framusul vine ºi el din concediu ºi intrã tare cu chitara proaspãt polish-atã. ªi vãd cã intrã ºi administratorii pe fir cu regulile... Se-ncinge vara !

 

Acordați-vã chitãrile, bãieți !

Link to comment
Share on other sites

o mica sugestie...cred ca cel mai bine ar fi ca toti combatantii sa arate ce stiu si cat stiu lasandu-i sa posteze nelimitat deoarece oricine poate improviza cu o gama bine "tocita" cantata "shred",etc...

Ideea e ca participantului trebuie sa i se ofere "spatiu" de desfasurare pentru a se vede cu adevarat valoarea acestuia!

 

Multumesc.. :)

Link to comment
Share on other sites

REGULAMENT

 

1.Intrarea in concurs se face prin atasarea unei melodii in sectiunea special creata pentru concurs pe forumul RGC in timpul perioadei de inscriere ( 2 saptamani). Inscrierile vor incepe la data de 1.09.2010.

 

2.Un concurent poate participa cu o singura melodie care, din momentul atasarii pe forum, este finala si nu mai poate fi modificata sau inlocuita.

 

3.Fisierul ce contine melodia va fi in format digital ( .mp3 sample rate 44KHz, bitrate minim 128kbps ). Denumirea fisierului se va face dupa modelul [Nume]_[Prenum]-[Numele_Melodiei].[extensie] ( de exemplu : Popescu_Ion - La_Mare.mp3 ).

 

4.Mesajul-ul la care este atasata melodia trebuie sa contina urmatoarele date :

a) numele si prenumele complete din buletin;

b ) data nasterii;

c) un mini-CV care sa contina: "vechime" la chitara, influente, stiluri de muzica preferate, etc.

detalii in privinta modului cum a fost inregistrata melodia ( de unde provine negativul ( a se vedea punctul 6 ), sculele folosite, software-ul de inregistrare/editare/mixare ).

Datele personale ale participantului nu vor fi facute publice. Melodia va fi facuta publica si va putea fi audiata de public numai dupa expirarea perioadei de inscriere ( 15.09.2010). In termen de maxim 24 de ore de la trimiterea inscrierii, concurentul va primi un mesaj de confirmare a inscrierii din partea staff-ului RGC.ro

 

5.Pentru a participa la concurs concurentul trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :

a) trebuie sa fie cetatean roman si sa nu fi implinit 21 de ani pana la data intrarii in concurs

b ) sa nu activeze/sa fi activat intr-o formatie ce s-a lansat deja pe piata muzicala romaneasca sau internationala (aici sunt incluse si formatiile ce activeaza in 'underground' dar sustin/au sustinut concerte ).

 

6.Melodia cu care un concurent se inscrie trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa fie instrumentala ( sa nu contina voce );

b ) chitara solo sa fie inregistrata de concurent pe chitara electrica sau acustica;

c) partea de chitara solo sa fie o compozitie proprie ( originala ) a concurentului;

d) melodia trebuie sa aiba durata in jur de 3 minute ( sa nu depaseasca 4 minute);

e) Acompaniamentul poate veni din orice sursa. Poate fi de asemenea compus si inregistrat de concurent, dar poate reprezenta si o melodie sau un fragment dintr-o melodie cunoscuta sau poate proveni dintr-un MIDI (inclusiv scris in Guitar Pro).

 

7.Prin participare concurentul este de acord ca melodia cu care intra in concurs sa fie distribuita public pe Internet sau pe alte canale de distributie in scopuri necomerciale.

 

8. Componenta juriului : Cearny,Vektor, Cosu.

 

9. Juriul va stabili clasamentul conform caruia se vor acorda premiile I, II si III(vezi punctul 11). Pe langa clasamentul juriului se va stabili prin vot public pe siteul RGC.ro un favorit al publicului. Acestuia i se va inmana un premiu special, de popularitate. Aditional toti participantii la concurs vor participa la o tragere la sorti (tombola).

 

10. Perioada de votare pentru premiul de popularitate este de o saptamana. Castigatorii vor fi anuntati la data de 21.09.2010 pe RGC.ro

 

11.Castigatorul trebuie sa se prezinte la ridicarea premiului cu cartea de identitate pentru a se face verificarea identitatii si a varstei. In cazul constatarii unor neconcordante cu datele declarate la inscriere, concurentul in cauza va fi descalificat.

 

12.Premiul I consta in un amplificator pentru chitara 5W concept Viobio.

Premiile II, III, de popularitate si tombola vor consta in diferite accesorii pentru chitara. Acestea vor fi anuntate la o data ulterioara pe siteul rgc.ro.

 

 

Prin participarea la concurs participantii sunt de acord cu prezentul regulament.

 

LATER EDIT:

Pentru inscriere deschideti un topic nou in cadrul acestei sectiuni: http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=93 . Dupa postare topicul NU este vizibil. Veti primi un mesaj de confirmare a inscierii in maxim 24 de ore.

 

Succes!

RGC.ro

Link to comment
Share on other sites

Premiul se poate trimite prin posta, evident, pe cheltuiala destinatarului?

 

11.Castigatorul trebuie sa se prezinte la ridicarea premiului cu cartea de identitate pentru a se face verificarea identitatii si a varstei. In cazul constatarii unor neconcordante cu datele declarate la inscriere, concurentul in cauza va fi descalificat.

Link to comment
Share on other sites

Premiul se poate trimite prin posta, evident, pe cheltuiala destinatarului?

 

platesc eu transportul

curierat rapid :)

 

Premiul se poate trimite prin posta, evident, pe cheltuiala destinatarului?

 

platesc eu transportul

curierat rapid :lol:

 

scuze pentru post cu "ecou"

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

^si atunci cum ramane cu regula 11: "Castigatorul trebuie sa se prezinte la ridicarea premiului cu cartea de identitate pentru a se face verificarea identitatii si a varstei. In cazul constatarii unor neconcordante cu datele declarate la inscriere, concurentul in cauza va fi descalificat."

 

O idee mai faina mi se pare cea de a se trimite poza castigatorului cu buletinul in mana, asemenator verificarii site-urilor de poker.

 

In alta ordine de idei, foarte simpatic amplificatorul, sper ca sunetul sa nu se potriveasca infatisarii :)

Link to comment
Share on other sites

^si atunci cum ramane cu regula 11: "Castigatorul trebuie sa se prezinte la ridicarea premiului cu cartea de identitate pentru a se face verificarea identitatii si a varstei. In cazul constatarii unor neconcordante cu datele declarate la inscriere, concurentul in cauza va fi descalificat."

 

O idee mai faina mi se pare cea de a se trimite poza castigatorului cu buletinul in mana, asemenator verificarii site-urilor de poker.

 

In alta ordine de idei, foarte simpatic amplificatorul, sper ca sunetul sa nu se potriveasca infatisarii :)

 

Nu stiu daca este corect, asa pot sa cant eu ceva la chitara si sa dau poza unui prieten de 20 de ani, crezi ca ar fi corect fata de ceilalti?

Link to comment
Share on other sites

stati o clipa ca m-am aiurit...nu este voie cu coveruri?

 

punctul "6.c) partea de chitara solo sa fie o compozitie proprie ( originala ) a concurentului;"

 

se refera la intreaga linie melodica!!????sau doar la "soloul" ?

 

eu aproape ca am terminat melodia "girl" de la "The beatels"...eu cant melodia vocala(la chitara) in acelasi timp cu armonia si cu bass-ul(ca la chitara clasica,cu finger picking)....si am lasata niste acorduri ca sa suprapun "o parte de chitara solo originala"...Am inteles eu gresit si am muncit degeaba? :)

Link to comment
Share on other sites

deci cu alte cuvinte...ai voie cu coveruri atata timp cat chitara este cantata intr-o manierea originala nu?(scuze de insistenta,dar m-am cam speriat)

Link to comment
Share on other sites

Vai de capu meu ce gluma

 

off topic

gluma ta cu "cintat ,alergat " a fost mai buna???

 

^si atunci cum ramane cu regula 11: "Castigatorul trebuie sa se prezinte la ridicarea premiului cu cartea de identitate pentru a se face verificarea identitatii si a varstei. In cazul constatarii unor neconcordante cu datele declarate la inscriere, concurentul in cauza va fi descalificat."

 

O idee mai faina mi se pare cea de a se trimite poza castigatorului cu buletinul in mana, asemenator verificarii site-urilor de poker.

 

In alta ordine de idei, foarte simpatic amplificatorul, sper ca sunetul sa nu se potriveasca infatisarii :)

 

deasupra pozelor exista acest rind "mai am de reconditionat masca din fata difuzorului "

daca ai vrut sa fii ironic nu ai reusit

 

obsev ca cei sub 25 de ani sunt extrem de teribili in cuvinte si in a face misto

oare sunt la fel de teribili si cu chitara?? as fi incintat si as accepta orice ironie daca toti acesti tineri ar fi la fel de buni la chitara

 

AMPLIFICATORUL NU ARE MASCA DIFUZORULUI MONTATA!

acum ma duc sa o reconditionez,esti multumit???

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.