www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Pentru Un Combo De 5w


viobio
 Share

Recommended Posts

acum nu mai cinta la SELENA :lol: ,salut Dan

 

:) Vio...ca intotdeauna de altfel.Nu ma mira cu nimic initiativa dansului,mi-ar placea sa il cunoasteti cu totii asa cum il cunosc eu,poate atunci nu ati mai face atata caz pentru niste reguli.Mai bine ganditi-va cum sa iesiti in fata,indiferent de concurenta, de backing track sau de regulile de votare.Oricum ar fi amplificatorul va ajunge unde trebuie.Eu propun deschiderea unui topic unde concurentii sa uploadeze linkurile cu prestatiile VIDEO + nume/varsta/locatie, si un alt topic in care fiecare user sa faca o alegere, motivata.Treaba cu buletine,venituri bla bla mi se pare exagerata, totusi suntem oameni si macar din respect pt Vio nu m-as inscrie doar ca sa ii suflu amplificatorul cuiva care chiar are nevoie.

 

Succes tuturor.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la toamna puteti concura

acolo este "artileria grea"

un head de 50w ,cu doua canale

un Fender Stratocaster,fabricat in America

 

5W sunt pentru copii si incepatori

 

:lol: La concursul asta nu ma incadrez decat daca declar ca n-am amp si pedala scumpa, iar pentru ce va urma in toamna sunt nu un novice, dar nici un talentat. Dupa ce adun bani de cabinet si amp poate o sa devin intr-un tarziu client al domnului Vio, despre care am citit pe forum foarte multe cuvinte de lauda. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Aºa rãu îmi pare cã nu v-am întâlnit cand eram ºi eu mai tânãr....nu v-ați mai fi scãpat de mine.... Îmi amintesc ce eforturi trebuia sã fac pentru a gãsi un electronist care sã îmi repare FBT-ul (în realitate o stație fãcutã de unu prin oraº - cu un preamp luat dintr-un radio...culmea cã se "pupa" cu etaju final ºi suna foarte misto...cel puțin pt urechea mea de atunci). Cât despre un combo pe lampã...îmi desenase un prieten sigla de la Marshall ºi o lipisem pe acest FBT...ºi mã autosugestionam cã am combo pe lampi...începusem chiar sã cred :) Vai de capu nostru cât de rupți în fund am fost (mã refer la fiecare om care a trãit mãcar o singurã zi în comunism).

 

Haha, cunoastem! Dar de vestitele statii "Vermona" din dotarea "Caselor de Cultura ale Tineretului" iti mai aduci aminte.? Eu am avut, din fericire, la un moment-dat privilegiul de a putea achizitiona de la un chitarist de birt din Turnu-Severin pe nume ... tot Costi (numele de familie nu-l mai stiu) o statie pe lampi facuta "acasa" dupa o schema de JCM 800 care suna foarte-foarte decent, cu toate ca avea niste difuzoare vai steaua lor (Goodmans sau ceva de genul..)

Eh... Vremuri, vremuri...

De aceea, once again, :respect" viobio

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Fiecãruia îi place un anume gen muzical, nu-i poți îngrãdi pe toți la un singur gen. De aceea , eu zic , dacã e pe bazã de interpretare ( si aºa ar fi ºi corect ), proba ar trebui sã fie ceva de genul :

 

- Fiecare participant are cca. 2-3 minute pentru o improvizație liberã , din orice gen muzical, la alegerea lui.

- Sã interpreteze, în timpul improvizației, fragmente din mai multe piese ( riff-uri, bucãți de solo-uri ), lick-uri, la libera alegere, chiar ºi idei proprii.

-Toți posteazã înregistrãrile în aceeaºi zi stabilitã dinainte, e mai bine aºa...

-Sã se acorde vreo 2, 3 note pe categorii de, sã zicem : acuratețe, feeling, etc, ºi se face media.

 

La cine sã acorde notele, n-am nici o idee.

 

PS : ªi la prezentare sã scrie acolo linia de "scule" completã pe care a folosit-o.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare pentru persoane mai experimentate ca mine (nu prea am avut de-a face cu ampuri pe lampi): cat de tare se va auzi acesta de 5w? Poate fi tinut fara probleme la bloc, cu vecini?

 

 

una este puterea electrica si alta este puterea sunetului

pe un difuzor cu SPL90dB se va auzi mult mai incet decit pe un difuzor cu un SPL de 103dB

inainte de a pune intrebarea gindeste putin,din posturile tale pari dezghetat sau este doar o parere.......

acest lucru este valabil pentru orice amplificator,cu tuburi,tranzistori,integrate,hibride

Link to comment
Share on other sites

Fiecãruia îi place un anume gen muzical, nu-i poți îngrãdi pe toți la un singur gen. De aceea , eu zic , dacã e pe bazã de interpretare ( si aºa ar fi ºi corect ), proba ar trebui sã fie ceva de genul :

 

- Fiecare participant are cca. 2-3 minute pentru o improvizație liberã , din orice gen muzical, la alegerea lui.

- Sã interpreteze, în timpul improvizației, fragmente din mai multe piese ( riff-uri, bucãți de solo-uri ), lick-uri, la libera alegere, chiar ºi idei proprii.

-Toți posteazã înregistrãrile în aceeaºi zi stabilitã dinainte, e mai bine aºa...

-Sã se acorde vreo 2, 3 note pe categorii de, sã zicem : acuratețe, feeling, etc, ºi se face media.

 

La cine sã acorde notele, n-am nici o idee.

 

PS : ªi la prezentare sã scrie acolo linia de "scule" completã pe care a folosit-o.

 

Foate frumos. Sa se acorde cel putin 3 note. Dar exista riscul sa fie 2-3 concurenti cu aceasi nota. Ma gandeam la o varianta interesanta: castigatorul sa fie ales in 2 etape. In prima etapa, asa cum s-a zis pana acuma, inregistrare. A doua etapa, unde doar cei mai buni ajung, sa fie live, si sa cante chiar pe acest micut amp. Sigur, pot exista probleme cu locatia, dar ar fi foarte interesant. Mai problematic ar fi, de exemplu, daca locatia aleasa este Bucuresti, iar persoana care participa vine din Satu Mare, dar ideea mi se pare foarte interesanta. Viobio, poate pentru premiile mari o sa faci asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Interesante discutiile, dar nu aveti rabdare de loc.

 

Nu am scris nimic pana acum pentru ca am fost plecat din tara cateva zile. Si mai trebuie sa asteptam sa se mai intoarca cineva.

 

Planul, so far este asa :

 

1. Juriu, nu vot.

2. Inregistrari : 1x BT impus, 1x cover impus, 1x piesa la liber [cover, proprie, improvizatie, cu sau fara BT]

3. Cei mai buni n participanti -> etapa live.

 

Asa ca aveti rabdare deocamdata. Ampul nu o sa fuga :)

Link to comment
Share on other sites

Interesante discutiile, dar nu aveti rabdare de loc.

 

2. Inregistrari : 1x BT impus, 1x cover impus, 1x piesa la liber [cover, proprie, improvizatie, cu sau fara BT]

3. Cei mai buni n participanti -> etapa live.

 

Punctul 1 pare ok.

 

Punctul 2 e, dupã mine, cam de olimpiada pe țarã ( în sensul cã tânãrul candidat ar putea fi începãtor , ceea ce nu înseamnã cã n-ar merita un amplif, dacã nu-ºi permite unul ).

 

Punctul 3 ... ºtii cât e un dus-întors Iaºi-Bucureºti sau Baia Mare-Bucureºti cu carnetul de elev în buzunar ? ( ºi ca ºi la punctul 2 - nu-ți permiți un amplif, dar "spargi" un milion jumate' ca sã participi ). O camerã web e mai ieftinã, mulți poate au deja, pun laolaltã video cu mp3, cu vreun soft ºi gata participarea...

 

Aºa zic eu cã vor fi mai mulți concurenți.

Link to comment
Share on other sites

Vektor...mai bine fara punctul3...totusi este pentru cei pana in 20de ani..deci vor fi destul de multi mai mici de vreo 12-16ani sa zicem care nu prea cred ca pot sa vina pana in Bucuresti...nu ca ar fi prea scump drumul sau ceva dar pt simplul fapt ca probabil parintii nu o sa ii lase sau cv de genu...doar sunt destul de mici

Link to comment
Share on other sites

Vektor...mai bine fara punctul3...totusi este pentru cei pana in 20de ani..deci vor fi destul de multi mai mici de vreo 12-16ani sa zicem care nu prea cred ca pot sa vina pana in Bucuresti...nu ca ar fi prea scump drumul sau ceva dar pt simplul fapt ca probabil parintii nu o sa ii lase sau cv de genu...doar sunt destul de mici

 

 

te temi ca nu are sa te lase mama si cu tata la bucuresti si ai sa pierzi ocazia de a castiga un combo de 5w ? :)

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Foarte faine lampile metalice "Bergenbier" :lol: ! Cu 4 din alea ai o iesire de 200W garantata! :lol:

Arata lucrat curat si ingrijit, atat alimentarea cat si etajele de amplificare.

Felicitari si :)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

multumesc viobio pentru acest concurs, de asta avem noi nevoie mai mult in tara noastra, posibilitati pentru tinerii instrumentisti (sa nu zic chitaristi :lol:) sa arate ce pot :)

 

Abia astept sa apara regulamentul, ma inscriu \m/

 

eu cel putin n-am cantat niciodata pe un amp bun, chiar si pentru a-l putea testa dupa preferintele mele as fi recunoscator

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

E GATA!

:)

in zilele urmatoare urmeaza cel mai greu lucru,sa l inghesui in carcasa de la un combo dezafectat

difuzorul va fi de la un radio Capri ,amplificatorul are si mufa pentru alt cabinet,se poate pune orice alt difuzor

 

inca ceva

acceptati scuzele mele,carcasa nu arata ca noua,este recuperata

dupa mine conteaza mai putin exteriorul,conteaza sunetul final

amplificatorul a fost probat de userul powerballad

 

cind va fi gata asamblat o sa pun poze ca sa vedeti pentru ce o sa concurati

dupa finalizare o sa l duc la standul lui Cristi Zapada,la magazinul Muzica de pe Ion Cimpineanu

de acolo va fi si ridicat de cistigator

 

 

SUCCES TUTUROR! rock sa fie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

anunt zic eu important

daca se pun inregistrari video, bineinteles cu sunet

 

VOI MAI PUNE LA BATAIE INCA UN COMBO BEHRINGER GX108 ,nou nout http://www.behringer.com/EN/Products/GX108.aspx

LA ACEST COMBO VOI ALEGE EU CISTIGATORUL

nu uitati MAXIM 20 DE ANI!!

 

astept cu nerabdare prima interpretare

 

SUCCES

Link to comment
Share on other sites

salutare...eu am 15 ani sunt din constanta si sunt elev olimpic la chitara,abordez orice stil, si am scule de tot rahatul(scuzati limbajul),am o chitara laura reghin doar pt studiu si la concursuri folosesc o nemteasca(foarte incomoda)a profesorului meu....am si o electrica...si folosesc ca amplificator boxele de la o clapa de studiu(naspa rau)...vreau sa spun ca as fi incantat sa particip la acest concurs,chiar daca nu stiu cu ce sa fac inregistrari,eu fiind obisnuit doar cu prestatii live :) SPOR LA ORGANIZARE :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.