www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gg Amp


ggg
 Share

Recommended Posts

Tineti chitarile calde !!!

In timp ce se discuta despre organizarea acestui concurs , au venit si cutiile pt amplificatoare .

Acest eveniment doreste sa marcheze momentul realizarii amplificatoarelor pt amatori la preturi absolut rezonabile dar care sa si ofere satisfactia sunetului de calitate .

No'Rock :rock:

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au ajuns tocmai de la Baia Mare , cele 4 sasiuri pt un nou proiect : amplificator combo 18 Watt .

post-11706-0-38606600-1383684620_thumb.jpgpost-11706-0-88032700-1383684629_thumb.jpgpost-11706-0-12455500-1383684641_thumb.jpg

 

Cel mai mare "chalenge" este producerea unui sunet bun la un pret competitiv pe piata noastra . Sunetul propus pt clean este cel care se aude aici http://forums.rgc.ro...post__p__821153

. Amplificatorul va avea 5 tuburi , 3 x 12AX7 si 2 x 6V6GT. Trafurile de iesire vor fi facute hand made dupa un proiect propriu .Cutia va fi din lemn si va fi finisata natur , fara tolex . Difuzorul folosit va fi cu sensibilitate de min 95 dB.

Pretul tinta este de max. 1500 RON .

Edited by ggg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Au ajuns tocmai de la Baia Mare , cele 4 sasiuri pt un nou proiect : amplificator combo 18 Watt .

post-11706-0-38606600-1383684620_thumb.jpgpost-11706-0-88032700-1383684629_thumb.jpgpost-11706-0-12455500-1383684641_thumb.jpg

 

Cel mai mare "chalenge" este producerea unui sunet bun la un pret competitiv pe piata noastra . Sunetul propus pt clean este cel care se aude aici http://forums.rgc.ro...post__p__821153

. Amplificatorul va avea 5 tuburi , 3 x 12AX7 si 2 x 6V6GT. Trafurile de iesire vor fi facute hand made dupa un proiect propriu .Cutia va fi din lemn si va fi finisata natur , fara tolex . Difuzorul folosit va fi cu sensibilitate de min 95 dB.

Pretul tinta este de max. 1500 RON .

@

1500lei!interesant preț,probabil vor fi făcute cadou,la acest preț se acoperă doar valoarea componentelor.

 

Link to comment
Share on other sites

Pt cine este curios sa-si faca o idee despre ce sunet produce amp-ul de comparatie "white" (cu piese comune) am tras rapid 3 secvente scurte : clean ,crunch si distors .

Am imprimat cu Reaper iar ce se aude aici este brut fara absolut nici un efect. Ce se aude , este exact ce s-a imprimat.

Clean . Nu am fost atent si mi-a scapat tone stack la maxim + prezenta maxim

CleanWhite1.mp3

Crunch cu inaltele , mediile si bass un pic atenuate .

Crunchy.mp3

Distors cu inaltele si prezenta la jumatate, bass maxim .

Metal.mp3

Fisierele , de fapt , sunt mp2 . Dar le-am redenumit mp3 ca sa le pot face upload aici . Se aud foarte bin cu VLC player .

 

Pt teste comparative voi face niste backing track ca sa pot canta (cat de cat) la fel .

Ca si masuratori tehnice voi face niste analize de spectru pt clean si distors la 1 KHz + diagrama Bode dar nu inainte de a stabili o referinta de putere .

Ampul are O|O maricele, mie imi place.
Link to comment
Share on other sites

@1500lei!interesant preț,probabil vor fi făcute cadou,la acest preț se acoperă doar valoarea componentelor.

Cadourile se fac gratuit .

 

Ampul are O|O maricele, mie imi place.

 

Are , are . Nu sunt prea priceput sa fac imprimarile in asa fel incat sa reflecte exact ce se aude in fata difuzorului .

Ma bucur ca-ti place :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...

Amplificator combo 20 Watt cu 3 x 12AX7 in preamp si in etajul final PP , 2 x 6V6GT . Transformatorul de alimentare este @LMO iar cel de iesire este proiect propriu .

Switching : (including footswitch) pt clean/overdrive ,bright si boost .

Fx Loop serial .

Amplificatorul asteapta cutia care va avea montat un Tayden TrueBrit si niste bride cu care sa prind cateva "matze".

Voi reveni si cu sample .

 

post-11706-0-09330800-1412174977_thumb.pngpost-11706-0-05985600-1412174995_thumb.pngpost-11706-0-53048600-1412175005_thumb.pngpost-11706-0-08008500-1412175018_thumb.png

Edited by ggg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ma bucur ca va place ! :)

Este super misteaux , la aspect l-as face putin mai custom gen nu m-as lua dupa aspectul unui marshall sau al unui mesa , l-as face asa mai dupa placul meu si as scrie pe fiecare amplificator asa :"Made in Romania" si sub "By GG amplificators"  si as pune tricolorul , poate o sa te rog peste un an - doi sa-mi faci si mie unul , contracost si normal 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ca tot ma intrebase un amic "ce naiba mai mesterim???" .

Dupa ce am vazut asta

http://www.premierguitar.com/articles/22022-namm-15---fuchs-audio-overdrive-supreme-ii-demo

...m-am hotarat asupra urmatorului proiect :  un Dumble ODS .

Deja mi-am comandat pt studiu , inca un Dagnall , un Drake  si un Pacifica . Chiar ma scârmã o curiozitate daca voi putea obtine si drive-uri mai "domestice" , nu neaparat "tight-aggressive"

Will come back :)

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.