www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gg Amp


ggg
 Share

Recommended Posts

Nu se lipesc neaparat . Placutele astea au fost corodate inainte sa gasesc pinii argintati la TME . La momentul corodarii am vrut sa fac "insule" de Cu . Aceste este motivul pt care arata asa . Dar dupa ce am gasit acesti pini , mi-am facut o "scula" pt nituit si m-am apucat sa gauresc placuta in locurile unde am lasat Cu pt "insule". Lipituri am facut pe unde am mai avut nevoie sa trag tensiune anodica,negativare,...etc

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Au sosit si trafurile de la bunul meu prieten , Domn' Lazaroiu (@LMO), si m-am apucat de treaba .Dupa ce a am terminat alimentarea am masurat la capatul lui B+ . Daca la celalalt aveam 436 V (fara tuburi montate) la acesta am cu 1 V mai putin. Traful de alimentare are secundar pt B+ de 2 x 345 V / 200 mA . Ambele trafuri de alimentare functioneaza absolut identic.

post-11706-0-85815700-1377814915_thumb.jpgpost-11706-0-72863400-1377814900_thumb.jpg

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai tot repet ce componente contine fiecare amplificator o sa denumesc :

blue - amplificatorul cu rezistente CC,condensatori Mallory,Vishay si Orange Drop

white - amplificatorul cu rezistente metal-oxid si condensatori Wima , SR Passive .

 

Am terminat etajul final pt "white" si l-am probat cu BIAS la 26 mA (ca si celalat pregatit pt comparatii . "blue") si este "mut", nu "has", nu "fssss" nu "brrr"...absolut nimic. Ambele amplificatoare functioneaza cu Ua(nodic) =430V .

 

Mai jos pun niste masuratori (toleranta 0.3% ) pt componentele folosite in ambele amplificatoare .

Nu doresc sa mai fac alte comentarii pt ca imaginile vorbesc de la sine .

 

Condensatori cu valoarea nominala de 22 nF / 600V

Orange Drop 716P

post-11706-0-39958300-1378030534_thumb.jpg

Orange Drop 715P

post-11706-0-14548700-1378030525_thumb.jpg

Mallory

post-11706-0-36825000-1378030508_thumb.jpg

Wima

post-11706-0-93688200-1378030542_thumb.jpg

Nu am SR Passive cu aceasta valoare dar in genral am observat ca au toleranta si factor de dispersie (D) apropiata de Mallory Caps.

 

Rezistente cu valoare nominala de 100 K /1 Watt

Metal Film

post-11706-0-48278600-1378030650_thumb.jpg

Ca tot au fost foto cu interiorul unui Cornford MKII

post-11706-0-33894200-1378030643_thumb.jpg

Carbon Film

post-11706-0-24202200-1378030637_thumb.jpg

Carbon Composit

post-11706-0-85906100-1378030624_thumb.jpg

Metal Oxid

post-11706-0-15123300-1378030660_thumb.jpg

Carbon Metal (pt aplicatii militare)

post-11706-0-88133700-1378030668_thumb.jpg

 

 

Continui la partea de preamp ...Revin ... :)

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:D :D :D Stii tu ceva !

La 80 de grade ajunge sa fie chiar critic . Dar nici celalte nu sunt mai prejos cand incep sa se incalzeasca . D'iai trebuie avut grija pe unde si cum se pun. Iar din acest punct de vedere CC-urile sunt cele mai pretentioase . Dar au cu totul alte avantaje (pe care nu le ignor) .Chiar daca tolerantele sunt mari poti sa le iei in considerare si sa lucrezi cu ele fara probleme. De altfel , ca si cu celelalte .

http://www.electroni...stor/res_1.html

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

:D :D :D Stii tu ceva !

LChiar daca tolerantele sunt mari poti sa le iei in considerare si sa lucrezi cu ele fara probleme. De altfel , ca si cu celelalte .

http://www.electroni...stor/res_1.html

 

pai nu le masori inainte de a le monta - bine, trecand peste discutia despre eroarea de masurare a aparatului de masura? ce relevanta mai are toleranta inscrisa pe componenta?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Asta-i problema la CC-uri . Au toleranta minim 5 % si pana acum nu am gasit vreuna care sa aiba mai putin de 100 K.Toate au in plus .

Inainte sa montez componentele , le masor ...pe toate, fara exceptii .Am avut suficiente surprize chiar si cu Orange Drop 716P . Aparatul de masura este o punte R L C care are toleranta la masurarea rezistenteleor si a condensatorilor , de 0.3% . Rezistenta aia chiar are 107 K . Nu am mai pus si alte valori (reactante capacitive si inductante parazite) ca dadeam "foc" la topic :D

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Job done . Am terminat si acest amplificator .Mai ramane sa ancorez bine firele cu bride.

Am facut cateva teste si se aude ,....nesperat de bine .Dar totusi este altceva comparativ cu celalalt . Are sunetul mai "manjit" (distorsiuni de intermodulatie) in zona mediilor superioare - inalte iar timbrul difera si el un pic...parca se aude ceva mai "flat" iar frecventele joase nu sunt foarte bine articulate /conturate . Revin maine cu ceva sample-uri audio .

post-11706-0-34579500-1378220338_thumb.jpgpost-11706-0-22880100-1378220345_thumb.jpgpost-11706-0-56495200-1378220351_thumb.jpg

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt cine este curios sa-si faca o idee despre ce sunet produce amp-ul de comparatie "white" (cu piese comune) am tras rapid 3 secvente scurte : clean ,crunch si distors .

Am imprimat cu Reaper iar ce se aude aici este brut fara absolut nici un efect. Ce se aude , este exact ce s-a imprimat.

Clean . Nu am fost atent si mi-a scapat tone stack la maxim + prezenta maxim

CleanWhite1.mp3

Crunch cu inaltele , mediile si bass un pic atenuate .

Crunchy.mp3

Distors cu inaltele si prezenta la jumatate, bass maxim .

Metal.mp3

Fisierele , de fapt , sunt mp2 . Dar le-am redenumit mp3 ca sa le pot face upload aici . Se aud foarte bin cu VLC player .

 

Pt teste comparative voi face niste backing track ca sa pot canta (cat de cat) la fel .

Ca si masuratori tehnice voi face niste analize de spectru pt clean si distors la 1 KHz + diagrama Bode dar nu inainte de a stabili o referinta de putere .

Edited by ggg
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Pt cine este curios sa-si faca o idee despre ce sunet produce amp-ul de comparatie "white" (cu piese comune) am tras rapid 3 secvente scurte : clean ,crunch si distors .

Am imprimat cu Reaper iar ce se aude aici este brut fara absolut nici un efect. Ce se aude , este exact ce s-a imprimat.

Clean . Nu am fost atent si mi-a scapat tone stack la maxim + prezenta maxim

CleanWhite1.mp3

Crunch cu inaltele , mediile si bass un pic atenuate .

Crunchy.mp3

Distors cu inaltele si prezenta la jumatate, bass maxim .

Metal.mp3

Fisierele , de fapt , sunt mp2 . Dar le-am redenumit mp3 ca sa le pot face upload aici . Se aud foarte bin cu VLC player .

 

Pt teste comparative voi face niste backing track ca sa pot canta (cat de cat) la fel .

Ca si masuratori tehnice voi face niste analize de spectru pt clean si distors la 1 KHz + diagrama Bode dar nu inainte de a stabili o referinta de putere .

Ce putere scoate cu 430V anodica?

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca Ua este prea mica ? Unde am scris despre Ua am amintit si la cat este setat bias , 26 mA .

Nu e mica,depinde ce traf de iesire ai,pentru 430V si cei 26mA in repaus ,ajungi la 50W? probabil ca ai un traf cam de 3..3K2 ,eu mai dadeam ceva curent,cam 40mA,pentru coaie mai mari.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

....eu mai dadeam ceva curent,cam 40mA,pentru coaie mai mari.

Eu stiu ce sa zic !??? Curentul mare poate da doar impresia de cojones dar in schimb sa distruga headroom si sa forteze tubul pt a produce armonice care pot afecta transparenta sunetului . Prefer sa obtin un sunet cu super-cojones care sa fie foarte transparent , dinamic si la volum mic dupa cum se aude in sample-ul Crunch .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

imi place,

Pt cine este curios sa-si faca o idee despre ce sunet produce amp-ul de comparatie "white" (cu piese comune) am tras rapid 3 secvente scurte : clean ,crunch si distors .

Am imprimat cu Reaper iar ce se aude aici este brut fara absolut nici un efect. Ce se aude , este exact ce s-a imprimat.

Clean . Nu am fost atent si mi-a scapat tone stack la maxim + prezenta maxim

CleanWhite1.mp3

Crunch cu inaltele , mediile si bass un pic atenuate .

Crunchy.mp3

Distors cu inaltele si prezenta la jumatate, bass maxim .

Metal.mp3

Fisierele , de fapt , sunt mp2 . Dar le-am redenumit mp3 ca sa le pot face upload aici . Se aud foarte bin cu VLC player .

 

Pt teste comparative voi face niste backing track ca sa pot canta (cat de cat) la fel .

Ca si masuratori tehnice voi face niste analize de spectru pt clean si distors la 1 KHz + diagrama Bode dar nu inainte de a stabili o referinta de putere .

suna excelent!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-a scapat . Chiar daca aceste sample-uri nu sunt pt testul comparativ , o (sa incerc) sa mai imprim acelasi secvente in conditiile cerute de Sorin65 .

Pt testul comparativ , cu maxim probabilitate , imprimarile se vor face intr-un studio profesional .

Intre timp am facut rost de o rezistenta de sarcina neinductiva pt a putea face masuratori cu analizorul de spectru .

 

 

@Subliminal ! Ma bucur ca-ti place :)

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-a scapat . Chiar daca aceste sample-uri nu sunt pt testul comparativ , o (sa incerc) sa mai imprim acelasi secvente in conditiile cerute de Sorin65 .

Pt testul comparativ , cu maxim probabilitate , imprimarile se vor face intr-un studio profesional .

Intre timp am facut rost de o rezistenta de sarcina neinductiva pt a putea face masuratori cu analizorul de spectru .

 

 

@Subliminal ! Ma bucur ca-ti place :)

Sa masori si puterea pe acea sarcina,cunt curios ce putere obtii. :yay:

Link to comment
Share on other sites

@ggg poate ai disponibilitate sa refaci probele de sunet si la volum mare.

thanks

Am refacut acele teste de sunet cu volumul la cca. 3/4 din putere si am incercat sa cant asemanator cu ce am imprimat la testul anterior. Am avut ceva probleme cu microfonul care incepea sa distorsioneze la imprimare , indiferent de gain-ul din M-Audio. Probabail ca pt volum mare se folosesc microfoane cu o membrana mult mai tare .

 

Clean2White.mp3

Crucnch2White.mp3

Metal2White.mp3

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu-mi deschide fisierele pe telefon - dar peste doua , trei zile ma intorc din vacanta si o sa le ascult.

btw- e posibil ca la microfon sa intre in rezonanta masca metalica din fatta daca nu e fixata f bine sau microfonul a fost demontat. eu ti-as recomanda sa-i lovesti sita aceea metalica intr-o margine ca sa apara un fel de sant diametral. il montezi aoi intr-un unghi oarecare fata de cab, apoi il invarti axial pana cand iti place cum se aude inregistrarea. eu asa am procedat cu microfoanele mele, un sm87 si un peiker pe care il am din 82.

ps: poate reusesti un demo si cu un strat - single coil. pt clean mai ales. in zona aceea rezonez eu - sau cel putin asa imi pot da seama daca suna bestial sau nu

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

il montezi aoi intr-un unghi oarecare fata de cab, apoi il invarti axial pana cand iti place cum se aude inregistrarea. eu asa am procedat cu microfoanele mele, un sm87 si un peiker pe care il am din 82.

 

Corect . In cazul in care as avea un stativ care sa-mi permita asta .

Cand o sa fac testul comparativ o sa imprim si cu Fender Stratocaster . Pana una alta lucrez la backingtrack-uri .

Vacanta placuta :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Plan changed !

Amplificatorul White a iesit atat de bine incat supra-licitez si schimb premiul pt concursul care va fi organizat pe RGC (probabil ) incepand cu 1 Octombrie . Cutia este in lucru si va fi imbracata in tolex bleumarin inchis .

Valoarea amplificatorului este estimata la aprox. 2.000 Ron

So,

Incingeti chitarile !!! The big prize is comming :rock:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.