www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gg Amp


ggg
 Share

Recommended Posts

  • 5 months later...

Amplificatorul este un PP de 100 Watt cu preamp care ,de fapt , este o combinatie intre  Major 200 si varianta Big Pig. Are doua gain-uri, unul pt bass-low mids si altul pt mids-high , tone stack si presence .

In boxe am instalat difuzoarele trimise de client , Eminence de 250 Watt/buc . Cabinetele astea mi-au "mancat" toata vara . Nasoala rau treaba cu frecventele de bass cand amplificatorul misca membranele de la 30 Hz . Dar in final a fost o experienta utila .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis-o ca un lucru rau. Nu vad nimic in neregula cu 1000W speakers pe 100w amp. Chiar as fi preferat 50W sau 30W :)

Daca era de chitara, ti-as fi zis sa incerci electrovoiceurile alea de 400w, dar la bass nu prea ma pricep.

 

Also there's always this : http://www.eminence.com/guitar-bass/bass-guitar/

Link to comment
Share on other sites

 La difuzoare este o problema cu frecventa de rezonanta . Frecventa asta obliga amplificatorul sa aiba un factor damping , which will drive the speakers, properly.

Pt difuzoarele de chitara nu este chiar atat de "trist"  pt ca frecventa de rezonanta este mai joasa decat frecventa celei mai joase note de la chitara , indiferent in ce sistem o acordezi. Dar la bass, ... e nashpa . Producatorii de difuzoare au niste mari "dureri de cap" si atunci mai maresc diametrul "palniei" de la difuzor . Dar am constat ca difuzoarele de 15" , de exemplu, nu mai sunt pe placul chitaristilor de bass. Si atunci ma chinui cu astea de 12" . De abia astept "surprizele" de la combo-ul asta pe care vreau sa-l fac cu difuzoare de 10". :)

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca pt amplificatoare de bass  se justifica construirea "pã tranzistori" :) . Dar asta nu inseamna ca suntem scutiti de alte probleme care apar din cauza reactiilor locale sau negative . Nu ma refer la probleme functionale , de montaj , ci de modul in care semnalul este conditionat de aceste reactii .  In fine , fiecare cu filozofiile lui :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Suna bine acel amplif de 50W

 

fisierul " mp4"  vad ca nu am "codec" pe PC-ul acesta .

 

Ptr chitara bas de acea au baietii un dif de 15" si inca ceva de 10" .

 

30Hz este sub-bass deci trebuie difuri "sub" , nu numai diamtrul se mareste ci masa mebranei ca sa duca jos frecventa de rezonanta , fapt ce duce la scaderea sensibilitatii ( SPL )   marind suprafata mebranei se creste rezistenta de radiatie astfel se "recastiga" cativa "dB" .

 

Ptr. 30Hz este necesar un  dif de "sub" ca sune ceva , Aceste difuri au de obicei SPL mai redus astfel este nevoie sa reziste la putere electrica mai mare  deci si amplif mai baban ..ca sa ajunga la SPL -ul dorit fata de partea de "inalte " ..

 

Pe frecventa de rezonanta  ar trebui un filtru rejector ..sau /si  boxa sa fie bassreflex ..plus filtru de "sub " .

 

Ptr amplif de chitara bass probabil nu se utilizeaza "schemele " scumpe din HiFi dar ceva limitari si control al fenomenului  in forma mai simpla exista in instalatiile de amplif ptr chitara bass /orga /synth..

 

Si parca se utiliza 5 Ohm Z iesire ptr orecare " dumping " la traful de iesire ptr tuburi . .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hello, I'm new to this forum. I came here because I SAW and HEARD the GG AMPS!! My name is Ken Truckenmiller and I live in Freeport Illinois 61032 in the United States. I would like to know how I can acquire my favorite amp?!! THE GG HANDWIRED AMP!!! Any and All information would be Extremely Helpful!! I Thank Everyone In Advance!! Ken.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hello Ken,

Thank you to pay attention for my assembled amps . Just i came back from Frankfurt . Please use my email address for communication , gg@ggamp.ro

Thank you ,


S-a consumat si MusikMesse 2017.

Din Romania au mai expus in Hall 11.0 , Vlahopol Guitars (am calatorit si expus impreuna) cu chitare electrice si bass-uri, Grossman Guitars cu bass-uri in mod special iar la mine in stand am expus si 2 chitare realizate de Antonio Guitars (aka Augustin) .

Voi reveni cu cateva video .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Merci Baltazar !

 

Model ODS 50 watt, canal clean ,

 

Acelasi model inspirat dupa Dumble overdrive special, canal overdrive ,


Decebal Badila + Amplificator si cabinet bass  + Vlahopol Guitars Bass Custom 5,

 

Acelasi amp, alte maini ,

 

Please enjoy !

 

 

P.S.

Caut si cu un Grossman bass . O sa mai pun cateva secvente si cu  Antonio Guitars Explorer .

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Salut, in opinia mea zgomotul ambiental specific manifestarilor de gen nu este un plus pentru un videoclip care ar trebui sa stirneasca interesul.

Iar daca era sa fie ceva in scop de marketing, ar fi trebuit inserata si o secventa din care sa reiasa locul unde s-a facut filmarea.

Probabil atit amplificatorul (cit si chitara), in combinatiile de mai sus, merita un clip mai "dedicat".

 

... si cu site-ul ar trebui sa ii dai bataie, mai ales ca iesi la tirguri mari,

 

Altfel, bravo pentru tot ce faci, te urmaresc si eu cu interes.

Edited by taxon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa numesc marketing. Este doar un fel de info. Website-ul sta un pic tocmai din cauza a ceea ce ai spus.Inca sunt in lucru sample-uri care sa redea cat mai bine sunetul acestor amplificatoare . Si nu ma refer la post procesari ci doar la captarea foarte bine a sursei atat din punct de vedere video cat si audio .

Multam pt interes :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.