www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gg Amp


ggg
 Share

Recommended Posts

Super-fain sună ! Îmi plac în mod special samplele pe parte de clean şi, în mod deosebit cel cu Gibson . :yay:

 

Cele cu distors suna şi ele foarte fain, doar că la captare sau poate de la efectul suplimentar din Reaper, parca e un pic de... ori e prea mult bas în setare, ori ... e un pic cam prea vibrant soundul... Nu ştiu să definesc exact. Incinta este closed-back ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Badie ! Reaper-ul nu afecteaza sunetul . Este foarte putin efect (Reverberate Cokos,...or something like ) .Nici macar nu l-am lasat sa reverbereze vreun pic :) . Prostia care am facut-o , pt ca m-am grabit , a fost la imprimarile cu Fender si canal de distors.Am ridicat prea mult din corectorul de ton al amplificatorului , bass si medii inferioare . La imprimarile cu Gibson am lasat bass si mediile inferioare din tone stack la 1/2 . Ca as putea sa fac in asa fel incat sa se poata auzi si mult mai buhait :lol: .

Incinta nu este closed back si are difuzoare Tayden . Mi-a placut atat de mult cum arata din fata , incat spatele l-am neglijat si nu am facut nicio poza . :D

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Am ridicat prea mult din corectorul de ton al amplificatorului , bass si medii inferioare . La imprimarile cu Gibson am lasat bass si mediile inferioare din tone stack la 1/2 . Ca as putea sa fac in asa fel incat sa se poata auzi si mult mai buhait :lol:

 

Sorry, n-am înţeles exact ce-ai vrut să spui, mai ales cu ultima propoziţie. Însă apreciez faptul că te-ai străduit să vorbeşti mai pe limba mea, ca să pricep si io... :P

:respect:

 

Deci "buhăit" era termenul ce trebuia să-l folosesc ? :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Deci "buhăit" era termenul ce trebuia să-l folosesc ? :)

It's not mandatory . Asa mi-a inspirat sunetul foarte "umflat" in bass si medii inferioare .

Amplificatorul , pentru fiecare canal in parte are tone stack, cu 4 corectii : Bass , Low Mid , High Mid si High . Frecventele medii se pot seta pe doua benzi de frecvente separate .

Cand doresc un sunet mai "gras" , pot jongla din medii inferioare . Aceste frecvente Low Middle sunt foarte importante in a ajuta frecventele de bass sa fie "tight" . Din acest motiv am ales acest tip de corector care , schematic , este "inspirat" de la altcineva , producator de amp-uri boutique. Dar , daca se exagereaza cu aceste medii ,cum am facut eu :) , sunetul poate sa devina "buhait" .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, am priceput acum perfect ! Şi, pentru că de aia întrebam, o incintă open-back ar mai diminua din aşa zisa "buhăială" ?

 

Apropo, fă, te rog o poză şi la spate, sa văd ce ieşiri ai acolo. Nu ştiu dacă se justifică, dar ai gândit combo-ul şi cu ieşire de cabinet extern ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Se poate conecta si cabinet extern. Are doua iesiri pt 4 si 8 Ohm .

Daca un cabinet closed back poate sa sune si daca-l faci empiric (nu am vazut vreunul care sa-si faca probleme de anumite rezonante sau alte vibratii care pot distorsiona unda mecanica) , la cabinet open back lucrurile nu mai stau deloc asa . Un open back il poti face sa sune absolut cum vrei. Dar in cazul meu ,"buhaiala" nu este influentata de cabinet , ci numai de faptul ca am gresit corectiile de ton ale amplificatorului cand am imprimat cu Fender .

Revin cu poze ceva mai tarziu .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Ok. Back to work . Tocmai m-am apucat de un lot de 4 amplificatoare de 50W , care are cateva lucruri inspirate de la Jubilee 2550 .

post-11706-0-33454000-1363191676_thumb.jpgpost-11706-0-65712100-1363191923_thumb.jpgpost-11706-0-29348400-1363191957_thumb.jpg

 

Schema de principiu a pream-ului este in pdf-ul urmator .Defazorul si etajul de putere raman cele deja cunoscute de toata lumea.

GGAmpSuperLeadNew1.pdf

Oricum , ceea ce doresc sa va fac cunoscut , este noua tehnologie :D pt lipirea componentelor "on point" , care-i poate prinde bine oricarui DYI .

Se numeste Terminal cu aliaj Ag si a costat la TME , fix 0.15 RON / buc . Incomparabil mai ieftin decat turret-utile argintate .

L-am nituit pe terminalul cu aliaj si arata cam asa .

post-11706-0-92457300-1363191937_thumb.jpgpost-11706-0-87528000-1363191946_thumb.jpg

 

Revin la momentul de test :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut ca schema de mai inainte era alta versiune si continea cateva greseli .

O versiune mai completa care este si functionala .

 

GGAmpJ.pdf

 

Salut Gelu

Vad ca in preu folosesti 3 tuburi,o trioda ramine libera?

Daca da, am o sugestie ,separa primul etaj de intrare,cite o trioda pt fiecare canal,una pe clean,una pe lead sau poti folosi trioda libera la loop sau inaintea corectorului de ton,o folosesti ca repetor catodic

daca nu e prin alta parte a ampului,eu asa procedam

:yay::respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Schema am pus-o ca principiu pt cine o vrea sa incerce . Schema care o folosesc in amp-ul de mai sus, mai are un etaj de post gain care foloseste si cealalta jumatate de trioda . Dar se mai poate folosi si pt boost sau reverb cu arcuri . Un FX este deja prevazut dar nu l-am inclus in simulare . Se intrerupe circuitul inainte de C14 (0.1uF). La topologia de Marshall, daca montez FX nu mai folosesc repetor catodic. Tot am incercat diferite variante si nu-mi iese. Se defazeaza semnalul si-l cam strica .Nu foarte rau dar il afecteaza .Solutia folosita la Jubilee mi se pare ok desi exista riscul sa nu functioneze toate pedalele .

Multam pt sugestii :respect: . O sa incerc si varianta propusa de tine .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Un proiect acustic care mi-a dat mari batai de cap dar si mult stress . Scopul acestui cabinet ISO , este pt folosirea in studio care are un spatiu destul de generos in camera de muzica . Cabinetul izoleaza fonic(98%) fata de mediu si permite reglarea reverberatiilor in interior. Nivelul de reverberatii fara ajustari folosind alt material absorbant (asa cum se vede in poze) , este de cca. 8% . Cabinetul dupa montare , ramane suspendat pe 16 rotile pivotante cu cauciuc de 5" inch diametru , fiecare . Cabinetul are 8 metrii cubi utili si cantareste cca. 450 Kg. Materiale folosite sunt : lemn de brad uscat,OSB , placaj,PFL,placi duble de policarbonat ,polietilena expandata si vata minerala bazaltica.

Pozele sunt de la momentul asamblarii de test si a unor teste de rezonanta , inainte de a fi livrat .

post-11706-0-24113600-1364235617_thumb.jpgpost-11706-0-98620800-1364235623_thumb.jpgpost-11706-0-34833000-1364235630_thumb.jpgpost-11706-0-12273100-1364235639_thumb.jpgpost-11706-0-32088000-1364235647_thumb.jpgpost-11706-0-02308500-1364235655_thumb.jpg

Edited by ggg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

din ce-am văzut pân-acum...

 

Te referi probabil la cele mobile pentru chitară. Mai toate studiourile au cabine izolate, instalații permanente sau demontabile/modulare. De obicei se

într-un astfel de spațiu, pentru că e un track foarte sensibil la bleedthrough și de obicei vrei să-l tragi foarte dry.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Job finish . Mai lucrez un pic la "fine tunning" pt acordarea tone stack -ul cu traful de iesire si a mai ramas sa canalizez firele cu bride de plastic. Spre sfarsitul saptamanii facem si sample-uri audio - video .Imi pun mari sperante intr-un Canon D600 EOS .

post-11706-0-62952000-1372243642_thumb.jpg

Iar cu ultimul sasiu din seria asta ,

post-11706-0-57117000-1372244171_thumb.jpg

m-am gandit sa respect intocmai schema folosita la amp-ul din poza de mai sus dar sa folosesc numai piese care se gasesc la noi pe piata (fara rezistente de carbon composit,condensatori Fast Solenoid,Vishay ,Orange Drop sau conductori de argint) , cu exceptia tuburilor si a trafurilor. In final o sa fac niste teste comparative ,tot prin sample-uri audio-video , din care ar trebuie sa ne dam seama cat anume afecteaza calitatea componentelor .

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.