www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gg Amp


ggg
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor,

La ultima reuniune RGC s-a discutat despre amplificatorul head GG Hand Wired Amp.

Acest amplificator face parte dintr-un proiect care si-a propus sa dezvolte 4 modele de amplificator full tube :

- 3 amplificatoare pt instrument si tranformatoare de iesire pt acestea

- 1 model de amplificator de mica putere HiFi

 

Initial, acest proiect a incercat sa implice 3 electronisti cu mare experienta in amplificatoarele cu tuburi dar

din pacate , unul dintre era si este foarte ocupat iar cu celalalt nu am gasit o cale prin care sa picam de acord asupra modului de dezvoltare a aplicatiilor electronice de acest tip. Singura persoana cu care am gasit un limbaj comun dar si asupra metodelor de dezvoltare si evaluare este D-l Puiu Lazaroiu, inginer electronist cu experiente de peste 30 de ani in domeniu.

Dupa cateva luni de munca, teste si tot felul de analize s-a finalizat unul din modele de amplificator pt instrument.S-a plecat initial de la o schema Marshall JCM800 Plexi SuperLead 1969 si s-au facut modificari majore in blocul corectorului de ton si a a etajului final.

Sample-urile sunt realizate folosind microfoane SM57 si o incinta acustica care este in dotarea studioului unde am tras, MesaBoogie 2x12.

Deocamdata din materialul brut provenit de la studio , am selectat cateva secvente interpretate de Cezar (Vita de Vie) urmand ca in zilele urmatoare sa selectam alte pasaje interpretate si de colegul nostru , Neuro.Asupra materialului nu s-a intervenit cu niciun fel de procesare, doar s-a comprimat in fisiere format mp3

Oricum, va mai avea loc inca o sesiune de imprimari in studio si cu boxa Marshall 1960 (A/:) pt ca amp-ul a fost proiectat special pt acest tip de incinta iar diferenta de sunet este surprinzatoare.Vom incerca sa organizam in asa fel incat oricine va dori sa traga, va fi binevenit.Voi face informare din timp.

Orice comentariu este bine venit.

post-11706-1280141832_thumb.jpg

post-11706-1280141848_thumb.jpg

post-11706-1280141855_thumb.jpg

post-11706-1280141864_thumb.jpg

post-11706-1280141871_thumb.jpg

post-11706-1280141879_thumb.jpg

post-11706-1280141886_thumb.jpg

 

FenderClean.mp3

FenderClean1.mp3

FenderCrunch.mp3

FenderCrunchVolume.mp3

GibsonOverdrive1.mp3

GibsonOverdrive.mp3

GibsonOverdriveSustain.mp3

Edited by ggg
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Si mie imi suna foarte bine, dar in primul rind remarc faptul ca arata (interior si exterior) a amp "serios", comparabil cu ce vad facut de constructorii boutiqe seriosi de pe-afara.

 

good looks is mandatory :)

Link to comment
Share on other sites

Multumim pt aprecieri.

Nu am suficiente cuvinte sa-i multumesc lui Cezar si Neuro pt ajutorul dat in studio.

 

Componentele folosite in amplificator sunt importate 100% din USA si CE.Sunt folositi conductori+cositor cu aliag de Ag de mare conductibilitate, lampi cu tratament special,potentiometrii Alpha sau construiti special pt Marshall.Tolele folosite la transformatorul de iesire sunt de permeabiltate magnetica destul de ridicata.Am ales toate acestea nu din "fitze" dar din dorinta de a nu compromite cu nimic,in final, sunetul.

Noi ne-am propus initial, ca acest model sa poata fi vandut cu 500 Euro.Dar din pacate nu am reusit, pretul actual fiind de cca. 650 Euro.

Se lucreaza deja la un stoc de 3-4 bucati care se doreste a fi permanent.In aprox. 30 de zile va fi disponibil pt vanzare.

Bineinteles ca vom informa in timp util.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Cutia a fost facuta de un prieten comun dar are cateva mici imperfectiuni care acum le-am ignorat fiind vorba de prototip.Acum suntem in negociere cu o companie producatoare de mobila, pt realizarea cutiilor.Materialul folosit pt cutie este Tego de 18 mm.

Sunetul care se aude in aceste sample-uri este foarte afectat de boxa Mesa Boogie. Cu boxa Marshall 4x12 1960 (la Big Mamou s-a folosit o astfel de boxa) se aude cu totul altfel.Dupa cum am mai spus, vom incerca sa organizam cat mai repede o sesiune de inregistrari si cu aceasta boxa.

Multumim tuturor pt aprecieri. :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

personal imi place tot la acest amplificator

in special cum este facut montajul interior,se cunoaste mina unui profesionist

mostrele de sunet sunt bune, suna perfect ,pentru urechea mea

cunosc povestea acestui amplificator

acum se dovedeste ca se poate realiza un JCM800 la jumatate de pret

in plus cred ca se poate personaliza si tonul sau ,in functie de preferinta utilizatorului

 

felicitari dl Lazaroiu pentru realizarea trafului de iesire,care este inima si motorul amplificatoarelor pe tuburi

felicitari si lui Gelu pentru consecventa si rabdare,sper ca a ajuns sa gaseasca ceace cauta

este bine ca cei care sunt pasionati de chitara pot avea de unde alege amplificatoare!

 

la mai mare si succes in continuare

 

felicitarile mele :):lol:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Corect.Este o solutie anti-oxidanta.Cat despre Made in ...cred ca fost pusa mai mult dintr-o oarecare formalitate.Vaska le stia pe dinafara, ce trebuie scris si pe unde trebuiesc puse.Eu si cu Tanase.Ca ne concentram mai mult asupra ce trebuie facut la masca de fata si sigla.

D-l Lazaroiu este cel care a facut si procedura de montare.Organizarea circuitelor ii apartine exclusiv.

Multumim foarte mult :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Felicitari!

Sunt curios cum suna si cu 4x12 - astept si celelalte track-uri.

Inca odata, bravo!

Multumim !!!

Am gasit o imprimare un pic mai veche unde am folosit boxa Marshall 4x12 1960B.Calitatea imprimarii este ceva mai slaba decat ce am expus mai devreme dar se observa clar diferenta de sunet .

Chitari folosite sunt Gibson Les Paul si Fender Standard Stratocaster din 1973.

GibsonPlexi1_1960B.mp3

GibsonPlexi2_1960B.mp3

Fender1_73_1960B.mp3

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Multumim Coane!!!

 

Acum am terminat si niste Neuro-sampleaux .Sunt cateva secvente inregistrate in momentul cand Neuro testa amplificatorului incercand diferite nuante.S-a fost folosit un Fender Stratocaster Deluxe .

 

Neuro1.mp3

Neuro2.mp3

Neuro3.mp3

Neuro4.mp3

Neuro5.mp3

Neuro6.mp3

Neuro7.mp3

Neuro8.mp3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Felicitari, arata foarte bine, o sa iau sampleurile cand ajung in Bucuresti. Din toamna vreau sa fac si eu un curs de electrotehnica sau ceva de genul (sper sa existe astfel de cursuri si sa nu fie foarte scumpe) si in vara urmatoare, daca merge totul bine si sunt sanatos sa imi fac si eu un amp pe lampi.

Succes si sanatate.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

La ultima reuniune RGC s-a discutat despre amplificatorul head GG Hand Wired Amp.

Acest amplificator face parte dintr-un proiect care si-a propus sa dezvolte 4 modele de amplificator full tube :

- 3 amplificatoare pt instrument si tranformatoare de iesire pt acestea

- 1 model de amplificator de mica putere HiFi

 

Initial, acest proiect a incercat sa implice 3 electronisti cu mare experienta in amplificatoarele cu tuburi dar

din pacate , unul dintre era si este foarte ocupat iar cu celalalt nu am gasit o cale prin care sa picam de acord asupra modului de dezvoltare a aplicatiilor electronice de acest tip. Singura persoana cu care am gasit un limbaj comun dar si asupra metodelor de dezvoltare si evaluare este D-l Puiu Lazaroiu, inginer electronist cu experiente de peste 30 de ani in domeniu.

Dupa cateva luni de munca, teste si tot felul de analize s-a finalizat unul din modele de amplificator pt instrument.S-a plecat initial de la o schema Marshall JCM800 Plexi SuperLead 1969 si s-au facut modificari majore in blocul corectorului de ton si a a etajului final.

Sample-urile sunt realizate folosind microfoane SM57 si o incinta acustica care este in dotarea studioului unde am tras, MesaBoogie 2x12.

Deocamdata din materialul brut provenit de la studio , am selectat cateva secvente interpretate de Cezar (Vita de Vie) urmand ca in zilele urmatoare sa selectam alte pasaje interpretate si de colegul nostru , Neuro.Asupra materialului nu s-a intervenit cu niciun fel de procesare, doar s-a comprimat in fisiere format mp3

Oricum, va mai avea loc inca o sesiune de imprimari in studio si cu boxa Marshall 1960 (A/:) pt ca amp-ul a fost proiectat special pt acest tip de incinta iar diferenta de sunet este surprinzatoare.Vom incerca sa organizam in asa fel incat oricine va dori sa traga, va fi binevenit.Voi face informare din timp.

Orice comentariu este bine venit.

post-11706-1280141832_thumb.jpg

post-11706-1280141848_thumb.jpg

post-11706-1280141855_thumb.jpg

post-11706-1280141864_thumb.jpg

post-11706-1280141871_thumb.jpg

post-11706-1280141879_thumb.jpg

post-11706-1280141886_thumb.jpg

 

FenderClean.mp3

FenderClean1.mp3

FenderCrunch.mp3

FenderCrunchVolume.mp3

GibsonOverdrive1.mp3

GibsonOverdrive.mp3

GibsonOverdriveSustain.mp3

 

Aveti idee cum pot sa reproduc sunetul de la Gibson Overdrive sustain,Neuro1sau orice sunet ,,caldut'' pe un Line 6podxtlive ?

Daca da , please HELP ME!

Link to comment
Share on other sites

Incearca urmatoarea setare .

Selecteaza model de amplificator : Plexi Lead 100 cu urmatoarele valori, DRV : intre 1/2 si 3/4(sau unde simti ca "leaga" sunetul cel mai bine),BASS un pic sub 1/2,MIDLE la 3/4,HIGH la 3/4,PRESENCE la 1/2 .

Selecteaza unul din modele de cabinet : 4x12 TREADPLATE sau 2x12 CLASS A

Dupa toate astea poti sa aplici foarte putin, un efect de compresor.

Nu am folosit si nu folosesc Line6 .Datele sunt luate din manualul procesorului iar daca Line6 simuleaza ceea ce scrie, ar trebui sa iasa ceva, cat de cat.

Succes!!!

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare :)

In sfarsit am reusit sa imbunatatim inductanta traf-ului de iesire.Au fost finalizate doua variante : unul numai cu conductor de cupru iar celalalt si cu conductori in aliaj.

Amplificatorul prezentat aici va beneficia de acest transformator si avem speranta ca nu va mai trebui sa modificam corectorul de ton si nici reactia negativa.

 

post-11706-1283528490_thumb.jpg

post-11706-1283528498_thumb.jpg

OT_16CMP.pdf

 

post-11706-1283528509_thumb.jpg

post-11706-1283528518_thumb.jpg

OT_18CMP.pdf

 

Urmeaza si probele de sunet in maxim doua saptamani.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hello again,

Am intarziat cu proiectul vreo doua luni dar a meritat.Am mai facut cateva modificari la montaj si am stabilit toate procedurile

post-11706-0-66358600-1290539141_thumb.jpg

post-11706-0-15271700-1290539148_thumb.jpg

post-11706-0-88304600-1290539154_thumb.jpg

post-11706-0-32475300-1290539165_thumb.jpg

post-11706-0-79643600-1290539176_thumb.jpg

post-11706-0-99553300-1290539182_thumb.jpg

post-11706-0-89507500-1290539190_thumb.jpg

 

Dar cel mai mare consumator de timp a fost noul transformator de iesire care reda sunetul cu ceva mai mult bright .

Deocamdata avem un set noi de sample-uri, realizate in studioul Vita de Vie numai cu unul din transformatoaterele prezentate mai sus(Cu 16Cmp).Cu ocazia asta trebuie sa multumesc lui Cezar,Pupe,Adi Despot pentru tot sprijinul acordat .

De data aceasta am avut si negative .

Chitarile folosite au fost un Fender Stratocaster Jeff Beck Signature cu doza SCN si un Gibson Les Paul cu BurstBucker Pro.

Microfoane folosite au fost un SM57 si Ribbon iar cabinet , am avut la dispozitie un Marshall 1936.

Nu s-au folosit nici un fel de efecte sau prelucrari de sunet.

Fisierele uploadate sunt mp2 (consider ca au o calitate mai buna) dar le-am redenumit extensia in mp3 pt a le putea urca pe RGC.

 

Primul sample s-a folosit Fender Stratocaster Jeff Beck , atat clean cat si distors.

Ballad120MIX.mp3

Canal Clean CleanBallad.mp3

Canal distors DistBalad.mp3

Canal tema distors SoloBallad.mp3

 

Al doilea sample , un contry tras cu doua canale de chitara clean

Country_MIX.mp3

Canalul cu chitarile in cleanGuit_Country.mp3

 

Un sample mai funk-blues tras cu Fender, doza de la neck.Am incercat un ton spre Hendrix.

FunkBluesMIX.mp3

Numai canalul de chitaraRIFF_FunkBlues.mp3

 

 

...deja sunt prea multe in acest post.Revin....si cu setul doi de sample-uri

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Sample-uri cu Gibson Les Paul

Doua teme de clasic rock/hard rock si o tema de heavy-metal

 

HardRock Hard1_MIX.mp3

Canal Riff RIFF_Hard1.mp3

Canal Solo SOLO_Hard1.mp3

 

Clasic Rock Hard2_MIX.mp3

Canal Riff Riff_Hard2.mp3

Canal Solo Tema_Hard2.mp3

 

Heavy Metal Metal_MIX.mp3

Canal Riff RIFF_Metal.mp3

 

Orice sugestii sau critici sunt asteptate si binevenite .

Enjoy :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.