www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Galeria Trupei Revolution


Radu Burcea
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Noi suntem trupa REvolutioN din GIurgiu formata in noiembrie 2009.

Iata componenta in care a lucrat la inregistrarea acestei piese:

 

Misu Bogdan : Chitara bass, voce

Burcea Radu(radu_guitar96): Lead si Rythm Guitar

Misu Alexandru(Vulgar_display_of_Alex): EZ Drummer/SUNET

 

 

Iata si piesa:

RevolutioN_Paradise_City_Cover_.mp3

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

fain coveru, dar cum a zis si soldiez, vocalu suna aiurea....

Ps: fain tonu de la solo :)

 

Nu sunt de acord cu voi ºi nici cu cei care considerã cã un cover trebuie sã fie un simplu copy/paste al originalului. Eu zic cã e foarte reuºitã ºi ºi-au adãugat, nu numai prin voce, amprenta personalã asupra piesei.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu voi ºi nici cu cei care considerã cã un cover trebuie sã fie un simplu copy/paste al originalului. Eu zic cã e foarte reuºitã ºi ºi-au adãugat, nu numai prin voce, amprenta personalã asupra piesei.

 

Multumim! :)

Link to comment
Share on other sites

Eh, da, nu prea suna de-acolo vocea (si nici clapa), insa restul e

foarte bine interpretat. La virsta voastra, intr-un oras mic, mai

important e ca v-ati gasit, ca va intelegeti si ca nu va e frica sa va

inregistrati. Bravo!

 

Multumim :).

Link to comment
Share on other sites

Da, @broknstrngz, ai dreptate; clapa e in Fruitty Loops, si nu e un VST prea grozav;

Multumim tuturor de aprecieri; ca sa stabilesc un lucru: am folosiut un mirofon care l-am luat cu 30 de lei acum un an, de la un magazin local; chiar nu e bun pentru inregistrari, dar e tot ce am; Are o influenta mare asupra calitatii vocii, caci nu capteaza prea grozav, orice mastering as face. Intradevar, canta cu o octava mai jos decat in original, dar ar suna mai bn niste calitate p-acolo; in sfarsit, poate pe viitor ; si vine si experienta cu timpul, la toata lumea :)

 

Bafta la toata lumea

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest bogdi_metal

Salutari.

Eu sunt vocalu si basistu trupei Revolution care tocmai a inregistrat acest cover criticat de unii si felicitat de altii.

 

Ca sa nu par nesimtit si sa va vorbesc pe la spate sau prin alti oameni, m-am gandit sa fac frumos cont pe site, ca poate o sa-mi trebuiasca. Revenind, eu sunt bogdan, un membru al trupei Revolution, am 16 ani si sunt din Giurgiu. Vreau sa le reamintesc celor care zic ca vocea mea "nu e de acolo" sau ca suna ca niste zgaraieturi pe o tabla, ca NU avem studio profesional si nici jumatate din echipamentele necesare unei inregistrari de complexitatea si frumusetea celei inregistrate de noi. Da, nu avem echipament da avem omu potrivit, pe fratele meu Alex (vulgar_display_of_alex) care a stat la mixaj si la inregistrari si ne-a facut sa ne auzim excelent.

Referitor la faptul ca putin cunosc da multi se exprima, am inteles ca nu va place cum suna vocea mea.... bun, nu ma deranjeaza pentru ca m-am apucat acum jumatate de an sa cant.... dar daca tot e plin de "doctori" in muzica pe aici dece nu critica lumea si bassul de exemplu ? sau nu il aude nimeni ?! :)

Important cand canti o melodiae, mai ales un cover e sa scoti melodia la capat cu bine. Acuma daca unii au parerea ca "vocalu' ala suna de parca ar fi racit" sa tina si minte ca nu asta e important si daca a reusit sa cante melodia.Vocea mea nu o sa sune mai bine ca a lui Axel sau ca a altui mare cantaret, dar va suna mereu ca vocea mea si vreau sa ma fac auzit prin ea. Daca eram asa de prost apelam la un studio care sa imi faca voea sa sune ca a lui Hetfield, dar stiu ca nu e necesar. Oricum, vroiam doar sa clarific lucrurile legate de "cum se aude vocea" si dece se aude asa. Daca vreti ma credeti, daca nu veniti la primul nostru live si o sa ma credeti.

 

app : poate mai postati ceva si despre instrumental ca doar nu a cantat Dumnezeu :lol:)

Multumim celor carora le-a placut si ne-au felicitat si le multumim si celor care ne-au criticat, astfel stim unde sa mai lucram. rock on ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Salutari.

Eu sunt vocalu si basistu trupei Revolution care tocmai a inregistrat acest cover criticat de unii si felicitat de altii.

 

Ca sa nu par nesimtit si sa va vorbesc pe la spate sau prin alti oameni, m-am gandit sa fac frumos cont pe site, ca poate o sa-mi trebuiasca. Revenind, eu sunt bogdan, un membru al trupei Revolution, am 16 ani si sunt din Giurgiu. Vreau sa le reamintesc celor care zic ca vocea mea "nu e de acolo" sau ca suna ca niste zgaraieturi pe o tabla, ca NU avem studio profesional si nici jumatate din echipamentele necesare unei inregistrari de complexitatea si frumusetea celei inregistrate de noi. Da, nu avem echipament da avem omu potrivit, pe fratele meu Alex (vulgar_display_of_alex) care a stat la mixaj si la inregistrari si ne-a facut sa ne auzim excelent.

Referitor la faptul ca putin cunosc da multi se exprima, am inteles ca nu va place cum suna vocea mea.... bun, nu ma deranjeaza pentru ca m-am apucat acum jumatate de an sa cant.... dar daca tot e plin de "doctori" in muzica pe aici dece nu critica lumea si bassul de exemplu ? sau nu il aude nimeni ?! :)

Important cand canti o melodiae, mai ales un cover e sa scoti melodia la capat cu bine. Acuma daca unii au parerea ca "vocalu' ala suna de parca ar fi racit" sa tina si minte ca nu asta e important si daca a reusit sa cante melodia.Vocea mea nu o sa sune mai bine ca a lui Axel sau ca a altui mare cantaret, dar va suna mereu ca vocea mea si vreau sa ma fac auzit prin ea. Daca eram asa de prost apelam la un studio care sa imi faca voea sa sune ca a lui Hetfield, dar stiu ca nu e necesar. Oricum, vroiam doar sa clarific lucrurile legate de "cum se aude vocea" si dece se aude asa. Daca vreti ma credeti, daca nu veniti la primul nostru live si o sa ma credeti.

 

app : poate mai postati ceva si despre instrumental ca doar nu a cantat Dumnezeu :lol: )

Multumim celor carora le-a placut si ne-au felicitat si le multumim si celor care ne-au criticat, astfel stim unde sa mai lucram. rock on ! :lol:

 

Frate, nimeni de pe-aici n-a comentat doar ca sa se dea mare expert (ceea ce ma surprinde). Oamenii ti-au zis doar ca nu suna cum trebuie. Pur si simplu nu ai timbru' potrivit pentru piesa asta, asa ca ar trebui ori sa-ti gasesti piese mai potrivite pentru tine, ori sa vii cu cate-o gaselnita, sau, cel mai bine, sa gasesti un om care se pricepe la treaba cu muzica pentru a va fi producator.

 

Chiar daca atingi notele corect, efectiv suna urat. Cat despre instrumental, probabil astepti mari laude, da' crede-ma ca ai mult mai mult de castigat din critica. Nu vad care-ar fi ideea daca noi am intra, am face abstractie de faptu' ca ceva nu suna bine si v-am felicita la greu doar pentru ce suna bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buuun...a mai trecut timpul si nu am stat degeaba!

 

O noua inregistrare,tot cover, in aceeasi formula :

 

-Misu Bogdan(bogdi_metal): Bass,Main & Backing vocals;

-Burcea Radu(radu_guitar96): Lead & Rythm guitars;

-Misu Alexandru (Vulgar_display_of_Alex):Ez Drummer & Sunet.

 

Dupa cum v-am spus unora dintre voi in privat,este vorba despre Sweet child o' Mine a celor de la GN'R.

_Sweet_child_o___mine_cover____Revolution__FINAL__.mp3

Link to comment
Share on other sites

Buuun...a mai trecut timpul si nu am stat degeaba!

 

O noua inregistrare,tot cover, in aceeasi formula :

 

-Misu Bogdan(bogdi_metal): Bass,Main & Backing vocals;

-Burcea Radu(radu_guitar96): Lead & Rythm guitars;

-Misu Alexandru (Vulgar_display_of_Alex):Ez Drummer & Sunet.

 

Dupa cum v-am spus unora dintre voi in privat,este vorba despre Sweet child o' Mine a celor de la GN'R.

 

Instrumentalu e misto,dar vocea m'a facut sa nu mai ascult. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Radu_guitar96

 

Foarte tare cover frate...

 

Tineti'o tot asa...si sa auzim cat mai multe piese...deale voastre:)

 

 

Mult noroc si la mai mare:)):)):lol:):lol:):)):))

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Radu_guitar96

 

Foarte tare cover frate...

 

Tineti'o tot asa...si sa auzim cat mai multe piese...deale voastre:)

 

 

Mult noroc si la mai mare:)):)):lol:):lol:):)):))

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Mare realizare ! Frumos , curat...imi place tot! Impresionant instrumentalul...voce gasim la toate colturile.Am citit oricum ca vocalistul are 16 ani , pai nene tu la 18-20 de ani o sa ti se ingroase vocea ( probabil) si o sa fi super ! keep the good work.

Oricum nota 10 si de la mine , extraordinar pentru Romania.

Link to comment
Share on other sites

Mare realizare ! Frumos , curat...imi place tot! Impresionant instrumentalul...voce gasim la toate colturile.Am citit oricum ca vocalistul are 16 ani , pai nene tu la 18-20 de ani o sa ti se ingroase vocea ( probabil) si o sa fi super ! keep the good work.

Oricum nota 10 si de la mine , extraordinar pentru Romania.

 

Multumim tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Foarte reusit! Cu vocea sta mult mai bine decat la precedentul decand v-ati luat un mic mai de Doamne-ajuta. La intro umpic cam mult distors la ambele chitare, dar in special la lead. In rest totu' bine!

 

:) 9.49 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdi_metal

Multumim pentru aprecieri.

Sper sa mai auziti de noi, acum trebuie sa luam o scurta pauza de la inregistrari pana ne intram in ritm cu scoala, dar speram sa revenim cat mai curand cu noi piese.

 

NoRock :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.