www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noise


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Am o chitara takamine e320c si cand o conectez bazaie. Daca pun mana pe mufa nu mai bazaie (doar atunci cand sunt cu chitara in brate). Acest bazait/fasait e doar cand nu cant, cand cant nu se mai aude. De la ce e si cum as putea rezolva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Si la pc si la combo aceeasi treaba. La combo nu sunt sigur ca nu am putut verifica impamantarea dar la pc am pus prin impamantare si nimic. La chitara cablul dintre doza si preamp sau ce-o fi are o portiune de 2 cm neecranata (daca o ating face si mai urat). Poate fi de aici?

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara takamine e320c si cand o conectez bazaie. Daca pun mana pe mufa nu mai bazaie (doar atunci cand sunt cu chitara in brate). Acest bazait/fasait e doar cand nu cant, cand cant nu se mai aude. De la ce e si cum as putea rezolva?

 

Canti incontinuu si e rezolvata treaba....hehehe

 

Amplif cu priza la pamant + tot felu de precauti impotriva "parazitilor" Corzile legate la masa .Si chir si asa depinde de reteaua locala si sursele de bruiaj din jurul locatiei...daca canti undeva in "deplasare" ...

 

retete /sfaturi gasesti in cateva topicuri anterioare cu aprox acelasi titlu ...."zgomot doze"...zgomot chitara...bazaie etc...s-au descris pasii de identificarea sursei sau cauzei ...le incerci pe rand..

 

cablul se scurtcircuiteaza si zgomotul trebuie sa fie ZERO , cu capatul liber al cablului cu mana pe masa jackului trebuie sa ai numai un zgomot de 50Hz foarte jos ...cu chitara cuplata joasele sunt limitate de pe la 80Hz.

 

la statie reduci inaltele la "normal" .

 

daca ai corzi de otzel pui corzile la masa si macar cand tii mana pe corzi nu ai bazait...

 

 

Incerci sa schimbi locatia...priza de curent ...camera unde incerci...adica locatia ...etc..

 

PC neaparat legat la pamantare .Daca ai monitor CRT stai departe de acesta..dar si LCD sau alte scule cu sursa in comutatie poate sa radieze "paraziti" in plaja audio...etc..

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Taiam impamantarea de pe lista.

 

Sunetul e mai pronuntat (bazaitul) cand apropii mana de doza si se aude aproape ca si cum as pune mana pe mufa cablului (pe unde e semnalul) cand ating o portiune de 2 cm a cablului care duce de la doza la preampul chitarii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.