www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Face Un Swirl ?


Guest
 Share

Recommended Posts

Salut, vreau sa va intreb daca stiti ca fel de lac pot folosi dupa ce am facut swirl la o chitara ? Am citit pe afara ca este vorba despre un high gloss laquer. Poate aveti ceva idei si daca pot gasi pe la noi asa ceva. Inca ceva...stiu ca se folosesc vopseluri enamel concentrate...ceva sfaturi si despre vopseluri si unde pot gasi. Ma intereseaza produse de calitate indiferent de pret.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Merci pt link, dar vreau sfaturi despre materiale si de unde le pot cumpara. Stiu sa fac swir-ul, materialele ma omoara si in special vreau sa gasesc lacul de final (gloss-ul)

Link to comment
Share on other sites

salut,am lucrat mai demult cu niste vopsele pt sticla sau imitatie vitraliu destul de faine,am cumparat de la hanul cu tei, de la rembrandt,sunt la niste sticlute mici precum calimara de cerneala costa cam 14 lei culoarea,sunt foarte concentrate dar au si diluant pt ele si vernis sau lac,chestia e ca au si nuante de verde metalic rosu care cred ca ti-ar folosi,desi nu am mai facut swirl, pot face o proba cu o bucata de lemn si iti spun daca merg sau nu, sapt asta

Link to comment
Share on other sites

Merci pt. sfat... o sa ajung pe acolo sa vad ce au si astept sa mi spui cum iese. Despre swirl ai mai sus tutorialele de pe you tube :)

Link to comment
Share on other sites

salut,am facut cateva probe cu vopselele pt sticla si merg,chestia ca nu am timp suficient si nici un recipient mai mare, un butoi pt a experimenta mai mult, totul e sa ai o consistenta buna a vopselei sa nu fie nici prea subtire ca astfel se raspandeste repede pe suprafata apei, dar nici prea groasa ca nu se mai intinde deloc raman bule de vopsea, cum se vede in poze, iarasi e vorba si de cantitate daca pui multa vopsea ele nu se amesteca in apa dar cand introduci obiectul cantitatile mari de vopsea se amesteca pe obiect, si apar scursuri culorile se combina si iese nasol, am facut proba cu o tigla si o scandura partea mai deschisa mai faina am folosit culori mai diluate si in cantitate mai mica iar partea cu culori mai putenice cu mult negru, am pus culoare nediluata si multa totul e sa exersezi cu ceva scanduri pana esti multumit de rezultat si apoi faci si chitara bafta post-10272-1280052360_thumb.jpg post-10272-1280052461_thumb.jpg post-10272-1280052437_thumb.jpgpost-10272-1280052484_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.