www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Doze


DanJBS
 Share

Recommended Posts

Guest Sheriff

Mai, din cate stiu, situatia e cea prezentata de jacksonman, in sensul ca dozele F-spaced sunt numai pt chitare cu floyd sau sisteme asemanatoare (edge pro / khaler), iar cele normale sunt pt trem-uri tip strat si punti fixe.

Link to comment
Share on other sites

Mai, din cate stiu, situatia e cea prezentata de jacksonman, in sensul ca dozele F-spaced sunt numai pt chitare cu floyd sau sisteme asemanatoare (edge pro / khaler), iar cele normale sunt pt trem-uri tip strat si punti fixe.

 

Nu-i adevarat!!! Denumirea de F-spaced vine de la Fender, nu de la Floyd Rose. Notiunea de F-spaced a inceput sa fie folosita mult mai devreme decat aparitia locking tremolo-ului Floyd Rose (adica prin anii '50-'60 versus 70-80), in momentul in care au inceput sa apara doze alternative pentru chitarile Gibson si Fender, iar acestea, avand latimea diferita a bridge-ului, au impus o diferentiere terminologica. E doar o coincidenta faptul ca atat pentru bridge-urile tip Fender cat si pentru cele locking trebuie aceeasi marime a dozelor, spre deosebire de bridge-urile Gibson (sau orice alt bridge fix, tun-o-matic, etc). Pe de alta parte, in opinia mea pur personala, se poate lejer folosi un pick-up normal intr-un slot F-spaced, din punct de vedere al sunetului. Nu e nici o diferenta. Alinierea corzilor peste poli e, mai mult, o problema de confort vizual, de aspect.

Edited by danut
Link to comment
Share on other sites

f. adevarat, f spaced vine de la fender nu floyd.

cat despre folosirea unei doze normale in loc de f spaced, e asa s-asa...adica nu e numai o chestie estetica.

se poate intampla ca polii sa fie atat de aiurea fata de corzi incat chiar sa nu sune bine. depinde de la caz la caz.

asta ar fi avantajul dozelor blade care neavand polii ce trebuie aliniati nu ridica nici un fel de problema.

si eu cand mi-am schimbat prima data doza pe o chitara am pus o doza normala in loc de f spaced pe o chitara cu floyd. cu toate acestea, chiar daca nu sunt perfect aliniati polii suna excelent si nu are nici o problema.poate din cauza ca e un humbucker hot. poate daca ar fi fost uul mai vintage altfel ar fi stat lucrurile...nostim este ca nu mi-am dat seama decat dupa vro 4 ani.si cand ma gandesc ca mi l-a instalat un adevarat profesionist... nu m-am uitat niciodata atent la treaba asta. oricum nu sare la ochi pt ca e vorba doar despre o mica deviere.iar despre ce e f spaced am aflat intamplator, din curiozitate.

Link to comment
Share on other sites

f. adevarat, f spaced vine de la fender nu floyd.

cat despre folosirea unei doze normale in loc de f spaced, e asa s-asa...adica nu e numai o chestie estetica.

se poate intampla ca polii sa fie atat de aiurea fata de corzi incat chiar sa nu sune bine. depinde de la caz la caz.

asta ar fi avantajul dozelor blade care neavand polii ce trebuie aliniati nu ridica nici un fel de problema.

si eu cand mi-am schimbat prima data doza pe o chitara am pus o doza normala in loc de f spaced pe o chitara cu floyd. cu toate acestea, chiar daca nu sunt perfect aliniati polii suna excelent si nu are nici o problema.poate din cauza ca e un humbucker hot. poate daca ar fi fost uul mai vintage altfel ar fi stat lucrurile...nostim este ca nu mi-am dat seama decat dupa vro 4 ani.si cand ma gandesc ca mi l-a instalat un adevarat profesionist... nu m-am uitat niciodata atent la treaba asta. oricum nu sare la ochi pt ca e vorba doar despre o mica deviere.iar despre ce e f spaced am aflat intamplator, din curiozitate.

 

Barbarossa, cum e Epi LP Std. Plus? Vreau sa-mi schimb Ibanezul lefty si vreau sa stiu cat mai multe despre Epi LP, Std. sau Custom? Ai tot pick-up-urile stoc? E-adevarat ca switch-ul te lasa balta dupa o vreme? La fel si potentiometrele? Cate kile are? Cum e clean-ul pe pozitia din mijloc?

 

Mersi muit!

Link to comment
Share on other sites

std sau std plus e acelasi lucru. e diferenta de top care e flame maple.

trecerea ta de la ibanez la un epi/gibson std (pt gibson ai si optiune pt 60s neck, la epi nu) va fi grea

gatul e gros si lat.setata calumea are un gat extrem de rapid, intonatie perfecta.

insa accesul la tastele de pe la 20 la 22 e mai greu daca nu esti obisnuit, daca vine vorba de solouri rapide pe acolo.

sincer eu nu o vad ca pe o chitara pt shred.nush ce gat are g.moore, ca slash stiu ca are custom 60s, ma refer aici strict la grosime.ca daca e la fel ca la mine jos palaria pt ce face in still got the blues live etc.

sau poate e o chestie de obisnuinta... oricum iti recomand sa canti inainte pe una, mai ales in picioare, ca asa accesul e mai greu.sau daca o iei pt ritm, ca vad ca aveti chitarist solo, sau pt chestii gen hendrix etc, unde nu ai treaba pe sus decat cate o nota/ doua atunci e super ok.

de grea nu e asa de grea. e mai grea decat celelalte chitari pe care le am sau pe care le-am incercat, dar nu e cine stie ce. nu e la fel de grea ca un gibson.

daca imi amintesc bine custom-ul are un gat mai subtire, oricum mai gros decat ibanez/jackson, si poate e mai comod.

potentiometrele nu mi-au facut absolut nici o problema, si nici nu cred ca vor face. nu hashaie nu nimic...

dozele sunt cele originale. sunt ok. nu am cantat decat la volume mici.eu le vand pe ale mele pt ca vreau sa le inlocuiesc , nu pt ca nu-mi plac, dar am un pitic pe creier, vreau alnico 2 pro.

switchul pare si el ok. nu mi-a facut probleme. eu oricum sunt atent cu orice chitara cant, poate ca daca schimbi cu lopata sau pciorul sau il freci zi si noapte cedeaza. dar asta e o problema comuna la toate chitarile de pe planeta asta.

pe middle cleanul suna ok, trebuie sa inveti cum sa lucrezi cu potentiometrele, pt ca pe pozitia middle influenteaza sunetul ambele volume si ambele tonuri.oricum nu e o chitara pt clean.daca vrei asa ceva e fender. e pt genul ala de "clean" a-la vh/guns.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

OK, dar pe mine m-ati ametit. As vrea si eu o lamurire, va rog. Care spacing se potriveste cu care tip de "bridge"? Ex:

-pentru punti fixe, stil Tune-o-matic (gibson &co)

-pentru trem-uri clasice, stil fender

-pentru sisteme tip floyd

multumiri anticipate.

Link to comment
Share on other sites

OK, dar pe mine m-ati ametit. As vrea si eu o lamurire, va rog. Care spacing se potriveste cu care tip de "bridge"? Ex:

-pentru punti fixe, stil Tune-o-matic (gibson &co)

-pentru trem-uri clasice, stil fender

-pentru sisteme tip floyd

multumiri anticipate.

 

punte fixa= doza normala

tremolo vintage/floyd etc = f spaced

Link to comment
Share on other sites

Marti voi masura mai multe chitare Ibanez pana atuncea , ale mele toate au 50 mm la centrul polilor magnetici exteriori ,cea ce inseamna ca mai am camp magnetic si la 55mm si la Strat doza bridge este pusa oblic cea ce mai ia din distanta !! si tot prinde fiecare coarda!! , un pol avand diametrul de 4-5 mm depinde de doza ,la toate patru ce am masurat de patru tipuri distanta e 50 mm ( 10 mm da la coarda la coarda ). Oricum nu am nici o doza speciala pentru poazitia neck unde corzile sunt mai aproape , nu mai masor ca ma plictiseste.

si nu este nici o problema .La o chit acustica am 11mm intre corzi iar la cealalta 11,5mm ( aprox).

 

Dozele "blade" suna mai inchis ,decat cele cu piese polare separate.

Nu este nici o diferenta intre cotele dozelor , dinpotriva se standardizeaza caci vreu sa le vanda la toti nu numai la uni !!(PAF , patent alpied for ) trebui sa se potriveasca daca vor sa vanda.

 

Doza sa alegi dupa ce fel de timbru ai nevoie , si ce sustain.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.