www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mesa Boogie


Guest BeST Godban
 Share

Recommended Posts

Guest BeST Godban

Asta e o problema a mea mai veche. Tare mult mi-as dori un Mesa Boogie Mark V combo. Am auzit ca e Dumnezeul amplificatoarelor. Nu exista review nefavorabil si in plus, il stiu cum suna de la Petrucci. Problema e ca NU EXISTA DEALER in Romania si se pare ca nici in tarile vecine (cel mai apropiat e in Croatia si e foarte scump). Intr-adevar e pe Thomann dar la 3000 euro. La dealeri in America e aproximativ 2000 $. Diferenta e uriasa.

In plus MusiciansFriend si MusicStore nu mai comercializeaza Mesa Boogie.

M-am tot intrebat care e motivul pentru care Mesa e atat de rar. Saptamana trecuta un prieten care lucreaza la un magazin muzical mi-a zis ca pentru a putea aduce Mesa Boogie, iti cer pe langa pozitie, spatiu, etc, ca prima comanda sa fie de minim 100.000 $. Daca e adevarat inseamna ca nu prea o sa vedem un dealer Mesa Boogie in Romania nici in urmatorii 20 de ani. Mai sunt si scumpi iar sculele sunt ultra profesionale.

 

Si acum revin la intrebarile mele:

- are cineva amplificatoare Mesa ?

- are cineva chiar Mark V ?

- cum a pus mana pe el si cat a costat ?

- stie cineva vreun "mijloc" pentru a putea lua unul la pretul corect ?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban
Pretul corect e cel de pe Thomann. Daca ai teleporta direct din SUA in Romania combo-ul pe gratis, tot trebuie sa platesti TVA 24% si taxe vamale (ultima data parca erau in jur de 4%), asa ca cei $2000 devin $2560.

 

Un transport cu o firma respectabila (DHL, UPS) sare de $1000 la valoarea asigurata si greutatea volumetrica a pachetului.

 

Cauta unul folosit pe eBay in Europa, poate ai noroc si gasesti asa mai ieftin. Ca nu vad ce prieten din SUA te poate iubi asa de tare cat sa care ditai monstrul in incercarea de a il strecura prin vama.

 

Sau ti-l cumpara cineva din SUA, direct de la magazin caci on-line nu prea exista si ...stiu eu o firma care ti le aduce si le trece si prin vama pentru aprox 200$. Am uitat cum ii cheama dar pot sa aflu.

Link to comment
Share on other sites

- cum a pus mana pe el si cat a costat ?

- stie cineva vreun "mijloc" pentru a putea lua unul la pretul corect ?

 

Sau ti-l cumpara cineva din SUA, direct de la magazin caci on-line nu prea exista si ...stiu eu o firma care ti le aduce si le trece si prin vama pentru aprox 200$. Am uitat cum ii cheama dar pot sa aflu.

 

Dilema rezolvata !

Link to comment
Share on other sites

In primul rind, nu e cazul sa iti doresti combo, din citeva motive:

- e foarte greu, imposibil de transportat

- esti legat de difuzorul din el, care nu il avantajeaza foarte mult

 

Un head e mult mai usor de comandat din SUA, de transportat, costa mai putin transportul, il vei putea cara si tu mai usor, si in plus il poti combina cu ce boxa iti doresti.

 

Am cintat pe ceva ampuri Mesa, inclusiv pe Mark V putin. Canalul 3 de la Mk V, cel de lead, dupa parerea mea este mai slab decit cel de la Mk IV, oricum foarte bun insa. Canalele 1 si 2 insa, fiecare cu cele 3 moduri, sint incredibile, greu de egalat dupa parerea mea. Nu am apucat din pacate sa experimentez cu setarile de putere, trioda, half power, simulclass, etc, dar sint convins ca iti deschid si alea multe posibilitati.

 

Daca ai banii, merita sa il iei, nu iti va parea rau, stiu cum e sa iti doresti foarte mult ceva. Daca insa e dincolo de posibilitatile tale, nu te stresa, sint multe ampuri care iti pot da multa satisfactie la mult mai putini bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban
In primul rind, nu e cazul sa iti doresti combo, din citeva motive:

- e foarte greu, imposibil de transportat

- esti legat de difuzorul din el, care nu il avantajeaza foarte mult

 

Un head e mult mai usor de comandat din SUA, de transportat, costa mai putin transportul, il vei putea cara si tu mai usor, si in plus il poti combina cu ce boxa iti doresti.

 

Am cintat pe ceva ampuri Mesa, inclusiv pe Mark V putin. Canalul 3 de la Mk V, cel de lead, dupa parerea mea este mai slab decit cel de la Mk IV, oricum foarte bun insa. Canalele 1 si 2 insa, fiecare cu cele 3 moduri, sint incredibile, greu de egalat dupa parerea mea. Nu am apucat din pacate sa experimentez cu setarile de putere, trioda, half power, simulclass, etc, dar sint convins ca iti deschid si alea multe posibilitati.

 

Daca ai banii, merita sa il iei, nu iti va parea rau, stiu cum e sa iti doresti foarte mult ceva. Daca insa e dincolo de posibilitatile tale, nu te stresa, sint multe ampuri care iti pot da multa satisfactie la mult mai putini bani.

 

Daca am posibilitatea sa il iau la un pret decent, dau imediat Marshall-ul si pun diferenta. De fapt cred ca dau si Boss-ul GT-10 ca oricum la un Mesa nu prea mai isi are rostul. Iau pedale.

Merci de informatii oricum. A fost inca o confirmare.

Link to comment
Share on other sites

Buna, eu am un Mesa Boogie, de vanzare, dar nu e Mark V, e un Dual Rectifier, la pretul de 1500 Euro, iar daca vrei si cabinet Mesa Boogie Rectifier 2x12, atunci e la 1900 Euro. Aici ai link - http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4...mp;#entry467439

 

Daca te intereseaza poti sa-mi dai un telefon - 0721.246.211

 

Stefan

Link to comment
Share on other sites

Te salut !

 

DACA AI BANI TE POT AJUTA EU SA CUMPERI UN MESA BOOGIE de pe EBAY !

 

de exemplu, in acest moment pe ebay exista la vanzare un HEAD Mesa Mark V - la 1700 $ si un combo la 2100 $(dar este pus la optiunea - buy it now / best offer - pe care poti sa-l scoti la mai putin !!!).

 

DACA AI CU ADEVARAT BANII NECESARI, te pot ajuta ! suna-ma - 0751 511 846 - si discutam detaliile !

 

AM SI VARIANTA DE A-L ADUCE IN ROMANIA la un pret minim !!!

 

astept un semn. merci, Marcian

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.