www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mi-au Furat Chitara.


Gabi S.
 Share

Recommended Posts

Dupa cum spune titlul, am fost vaduvit de chitara. hotul a spart geamul masinii si nu a furat decat instrumentul. Poestez aici poate cineva aude ceva (chitara apare pe vreun site/de vanzare sau ceva asemanator).

 

Chitara este usor de recunoscut. Vorbim de un model Ibanez As73 BS - culoare sunburst - semihollow. De asemenea a fost imbunatatita dupa cum urmeaza:

Doze Sd JB/Jazz, potentiometre push-pull pe volum, si knobs de lemn culoare mahon. De asemenea are o ciobitura in lac pe spatele ei, cam de marimea unei unghii. Vine impreuna cu o cutie solida facuta de Soundsation.

 

A fost furata in Bucuresti, zona Tei.

 

V-as ramane profund recunoscator daca imi dati un semn in cazul in care apare la vanzare pe undeva si dati de ea.

 

G.

Link to comment
Share on other sites

foarte nasoala treaba.

 

am o sugestie pentru toti cei care au instrumente portabile... vorbim aici chiar si de claviaturi... si de tobe...

 

dupa ce va cumparati un instrument , faceti un efort si semnati-va numele in anumite locuri de pe instrument. locuri pe care sa le stiti doar voi... cautati un tip de marker care nu se poate sterge prea usor... ceva pe baza de alcool sau acetona... sau chiar cu un ac... incercati sa va marcati numele in locuri care nu vor afecta designul instrumentului.

 

cunosc cazul unui baterist care a aplicat aceasta metoda si cand i-a fost furat premierul, pe baza unei semnaturi aflate intr-un loc anume a reusit sa demonstreze ca este al lui...

 

mai stiu si cazul unui chitarist care a procedat la fel.... el a aplicat o varianta mai radicala. pe capul grifului, sub cheile de acordaj, a scrijelit semnatura lui. a mai facut asta si in interiorul corpului, unde se afla electronica unei chitare.

 

si inca ceva... indiferent cat de enervant si de incomod va este, luati instrumentul cu voi unde va duceti. mai ales daca este o chitara... nu-l mai lasati in masina !

 

bafta multa la recuperarea lui !

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
si inca ceva... indiferent cat de enervant si de incomod va este, luati instrumentul cu voi unde va duceti. mai ales daca este o chitara... nu-l mai lasati in masina !

 

Sau baga-ti-l, macar, in portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

Domnilor

Multumesc pentru raspunsurile dvs de pana acum

 

Poza cu instrumentul in cauza este asta

 

IMG_5490.jpg

 

Nu ma intelegeti gresit. Pe de o parte nu imi fac sperante ca instrumentul in cauza sa apara din senin. Deja un inlocuitor e pe drum. Stiu ca am gresit lasandu-l in masina, dar s-a intamplat. Nu ar fi avut loc in portbagaj. Chitara de care vorbim are pentru mine mai degraba o valoare sentimentala decat una reala in bani (sa fim seriosi, e o chitara relativ ieftina). De asemenea vorbim de un instrument customizat asa cum mi-am dorit. Daca totusi apare, m-ar interesa sa stiu.

 

Inca o data multumesc de reply-uri

 

G.

Link to comment
Share on other sites

E nasol, o sa fie bagata in targ si vanduta sau la fisu lui vecinu ca nu are bani de 2 grame.

Maxim pe ocazii, ca doar nu e chiar atat de prost sa posteze aici ( acum speram sa fie al mai mare prost si sa o faca).

Singurul sfat pe car imi permit sa ti-l dau este: daca il gasesti, stabilesti loc de intalnire, trimiti 2 baieti sa ridice chitara, daca sunt siguri ca e a ta si au mai vazut-o, dupa care RUPEI BOULUI CAPUL, si sa ii spuna baietii ca de cate ori il vede pe strada, de atatea ori il rupe cu bataia.

Am obs. ca la noi doar cu bataia bagi frica in ei, bataie sanatoasa, cu multe vanatai, eventual o mana rupta. ( tata a vazut in Pakistan cum i-au taiat vanzotorii o mana unuia, pentru ca a furat de la ei, aa se face acolo, poate trebuie sa aplicam si noi metoda asta, fara mila!!!).

Link to comment
Share on other sites

draga Gabi,

 

acum vad ce chitara este. nu prea e un model cu design uzual...

 

eu te sfatuiesc sa mai bati drumul pe la cei care vand instrumente second hand, sa le lasi poza cu obiectul si sa le spui sa te anunte.

 

daca sunt oameni cinstiti(sper asta...!) o sa te anunte...

 

intrebare - ai acte pe chitara in forma ei originala ? ceva unde sa apara seria ei si alte detalii ? ar ajuta mult la o confruntare...

 

la Politie ai depus o plangere ? sa fie depusa... ca fara ea.... ca pe de alta parte ti-a spart masina... in primul rand !

 

eventual... mergi la cluburile unde sa canta live si lasa o descriere a instrumentului... cine stie...

 

eu nu as capitula asa usor... BAFTA !

Link to comment
Share on other sites

draga Gabi,

 

acum vad ce chitara este. nu prea e un model cu design uzual...

 

eu te sfatuiesc sa mai bati drumul pe la cei care vand instrumente second hand, sa le lasi poza cu obiectul si sa le spui sa te anunte.

 

daca sunt oameni cinstiti(sper asta...!) o sa te anunte...

 

intrebare - ai acte pe chitara in forma ei originala ? ceva unde sa apara seria ei si alte detalii ? ar ajuta mult la o confruntare...

 

la Politie ai depus o plangere ? sa fie depusa... ca fara ea.... ca pe de alta parte ti-a spart masina... in primul rand !

 

eventual... mergi la cluburile unde sa canta live si lasa o descriere a instrumentului... cine stie...

 

eu nu as capitula asa usor... BAFTA !

 

La Politie trebuie mers obligatoriu, iar ideea cu poza e geniala. O lasi la Zapada, la mosu de la Romana (daca mai traieste), si prin alte parti. Si cred ca e de urmarit okazii.ro sau alte situri similare. Nu va incerca sa o vanda aici, ca e totusi un forum de nisa, dar pe siturile generale de publicitate se poate. Multa bafta si sper sa o gasesti. Acceasi faza a patit Florin Siia, basistul de la Mandinga acu mai multi ani. A trecut pe acasa sa ia ceva si a lasat basul in masina 5 minute cat a urca pana sus. A fost suficient.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.