www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Canta Dupa Backing Tracks ?


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei Joe

in general backing trackul are 1-2 masuri de introducere pe care le numeri inainte. daca nu exista asa ceva incearca sa gasesti timpul 1 al masurii.

poate te lamuresc colegii tobosari pe http://www.tobe.info.ro/forum/

daca ai un backing track mai complicat s-a putea sa iti fie mai greu cu numaratul.

Link to comment
Share on other sites

Tup, Tup, tup-tup-tup sau Tup-Tatz, Tup-Tatz, tup-tup-tup-tatz..sunt cam confuz :)

 

:lol: De azi sunt fanul tãu numãrul 1 ! Dub-dab Tchup-Tchup -dab ! Nu mã pot abține, scuzã-mã !

 

Ca sã nu fiu off-topic complet îți recomand sã iei backing track-uri dupã piesele tale favorite de pe site-ul

http://www.guitarbackingtrack.com/

ºi în timp vei vedea cum cântã tobarul într-o piesã, pentru cã nimeni nu-ți poate explica aºa ceva. Va trebui sã îți dai seama singur... ªi vei reuºi, crede-mã, nu-ți fã griji, asta e ultima ta problemã... Baftã !

 

P.S. : Dum-Du-ba-dum Du-Ba / Dap-Da-Du-Du-Ba

Dum-Du-ba-dum Du-Ba / Dap-Da-Du-Du-Ba

 

Ai fost cel mai tare din ultimul deceniu de rgc....

Link to comment
Share on other sites

@SpiritCrusher: esti tare frate...trebuia sa ne dam seama de la faza cu metronomul...tac, tac, tac....

backingtrackul este singura solutie de a canta o melodie fara formatie.

inainte de a incepe sa canti dupa bt, trebuie sa asculti foarte mult melodia. o asculti/repeti pana iti intra in cap armonia, toate masurile, toate pauzele, intro, strofe, chorus...etc. cu alte cuvinte pana o inveti.

mai e faza cu improvizatia pe un backingtrack oarecare...aici esti liber sa te desfasori...bineinteles ca trebuie sa cunosti putina teorie muzicala.

dar asta este, cum spun rusii...the next level.

Link to comment
Share on other sites

Tup, Tup, tup-tup-tup sau Tup-Tatz, Tup-Tatz, tup-tup-tup-tatz..sunt cam confuz :)

Aștept o transcriere la piesa asta :lol:

 

 

Acuma serios, dacã nu prinzi pulsul piesei, poate softul îți permit sã pui un click/metronome peste backing track. Dacã nu, ascultã cu atenție toba și fii atent la pãrțile de tobã care merg liniar și rãmân la fel și pe break-uri. De obicei toba mare sau fuscinelul pot rãmâne liniare într-un groove. Ãla e pulsul piesei și e „metronomul” dupã care te ghidezi. Cu timpul o sã te descurci și atunci când ghidajul dispare, adicã atunci când tobele devin mai ... dubudubu dap taf tuff rotocol stânga :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Cum se canta dupa backing track... Ciudata intrebare. Cum se canta dupa o melodie? :) Poi, inveti melodia si canti in acelasi timp cu ea. Apoi iti iei un backing track si canti aceasi chestie, doar ca de data asta tu vei lua locul chitarii (presupunand ca asta vrei sa canti) . Nu e foarte greu sa te sincronizezi, trebuie doar sa fi atent la tobe, dar asta iti va intra in "cap" dupa ceva vreme. Nu exista vreo modalitate anume de a canta dupa backing track eficient, pur si simplu repetat aceasi melodie de zeci de ori pana iti iese perfect.

 

Daca te referi la a canta peste un backing track oarecare, sa zicem ceva de genul "blues backing track in A minor", nu cred ca esti pregatit pentru asa ceva ca altfel nu puneai intrebarea. Invata ceva teorie muzicala, sau, mai concret, cateva forme de game si dupa poti sa incerci sa te joci intr-o gama peste un backing track de acest fel.

 

Una peste alta, succes in continuare si spor la invatat :lol:

Link to comment
Share on other sites

Cum se canta dupa backing track... Ciudata intrebare. Cum se canta dupa o melodie? :) Poi, inveti melodia si canti in acelasi timp cu ea. Apoi iti iei un backing track si canti aceasi chestie, doar ca de data asta tu vei lua locul chitarii (presupunand ca asta vrei sa canti) . Nu e foarte greu sa te sincronizezi, trebuie doar sa fi atent la tobe, dar asta iti va intra in "cap" dupa ceva vreme. Nu exista vreo modalitate anume de a canta dupa backing track eficient, pur si simplu repetat aceasi melodie de zeci de ori pana iti iese perfect.

 

Daca te referi la a canta peste un backing track oarecare, sa zicem ceva de genul "blues backing track in A minor", nu cred ca esti pregatit pentru asa ceva ca altfel nu puneai intrebarea. Invata ceva teorie muzicala, sau, mai concret, cateva forme de game si dupa poti sa incerci sa te joci intr-o gama peste un backing track de acest fel.

 

Una peste alta, succes in continuare si spor la invatat :lol:

 

Mersi de raspuns :)...stiu destule game si majore si moduri etc si ceva teorie mai mult decat alti incepatori dar am rhythm problems de-asta nu ma prind probabil...nasol ce pot sa zic :lol: back to the old click click...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
stiu destule game si majore si moduri etc si ceva teorie mai mult decat alti incepatori dar am rhythm problems de-asta nu ma prind probabil...

 

Nu era mai bine sa-ti pui la punct partea ritmica inainte sa treci la avione si rachete? La ce-ti folosesc toate gamele alea acum?

Link to comment
Share on other sites

Presupunand ca ai doua picioare (si chiar nu fac misto), incearca asa: pui bt-ul, lasi chitara deoparte, si incepi sa bati din picior pe ritm. Trebuie sa te prinzi (la inceput poate mai greu, dar dupa ce iti dai seama cum sta treaba, mai usor) cand se trece la masura urmatoare. Vezi ca, functie de piesa, tobarul accentueaza trecerea. Ba loveste in ligheanele alea de tabla care zornaie, ori cu toba mare (bate de mai multe ori in ea). Cand te prinzi de miscare, poti incepe sa bati cu ambele copite pe prima masura, restul de 3 (sa zicem ca piesa-i in 4/4, si probabil ca asa si este in majoritatea cazurilor). Ai sa remarci ca se schimba si acordul cand ambele-ti cotonoage vor lovi covorul in acelasi timp. Dupa ce te prinzi de asta, reasculti piesa originala si treaba-i ca si gata. O sa intri cu chitara la acelasi numar de potcoave lovite de dusumea.

Mai concis de-atata nu am puterea sa fiu.

Link to comment
Share on other sites

mah, nu am probleme foarte mari the ritm...unele melodii le cant fara nici o greseala adika le prind toate pauzele notele etc fara sa ascult metronomul dar daca ar fi sa improvizez e alta problema :))

o sa imi dau singur seama cum merge treaba cu tobele...:lol:

 

 

Trebuie sa inveti formulele ritmice , tango,vals, rumba, rock, boogie , twist, ...beat, slow beat,slow rock, english waltz ,samba.,bolero .....etc etc

 

Apoi toate acestea ca si genuri au progresie armonica specifica ce le deosevbeste /caracterizeaza in afara de formulele ritmice..

 

Plus nu cred ca la scoala nu ai invatat cate ceva despre muzica , masuri , ritm, tempou , ...pana inclusiv clasa a X-a se invata despre muzica.

Cu toate acestea te pui si analizezi piesa (BT-ul) asculti originalul si faci comparatii si observatii ...apoi incerci sa reproduci.

 

Ptr improvizatii prima data trebuie sa stii sa canti "drept si fara intreruperi" piese simple cover-uri.Apoi inveti lick-uri de blues cat mai multe modele de frezare pe care le poti folosi mai apoi la improvizatii ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White
Pentru Slash92...usor poate pentru tine de zis..eu sunt incepator nu ma descurc asa bine :)

Sau cand ai un jam backing track care nu e dupa nici o melodie...cum stii cum sa incepi ? ca tobele pot sa vina...Tup, Tup, tup-tup-tup sau Tup-Tatz, Tup-Tatz, tup-tup-tup-tatz..sunt cam confuz :)

 

 

 

lasa muzica sa iti izvoreasca din suflet....asa o sa poti sa canti dupa backtrack

:):lol: :lol:

 

am rhythm problems de-asta nu ma prind probabil...

 

 

so you're a lead, huh?

Edited by Radu White
Link to comment
Share on other sites

Da.

 

Am gasit problema ta.

 

Deci tu canti sau INAINTE de BT sau DUPA .....BT ...niciodata IMPREUNA .

 

Prima data invata sa canti ,invata ceva notiuni de muzica apoi cum am mai scris multe piese de toate genurile ca sa ai EXPERIENTA in recunoasterea /identificarea acestora.

 

ca sa poti face o "ANALIZA" dupa care poti incerca sa canti IMPREUNA cu BT-ul...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.