www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceva Idei?


Bogdi Skinny
 Share

Recommended Posts

Salutare dragi forumisti ,

 

Eu cant la chitara de vreo 2 ani si ceva acum , in general faceam covere si cantam de la tabulaturi (arhicunoscutul Guitar Pro 5 sau chiar Power Tab)

Intrebarea si nedumerirea mea vine acum. :lol:

As dori sa progresez cumva si sa ajung sa cant/compun eu solouri si alte chestii de la mine.

Ce sugestii ati avea? :)

Unii imi zic sa cant game majore , minore , major blues scale , arpegii si alte chestiuni.

Stiu ca pare cam prostesc sa pun astfel de intrebari , dar caut o metoda sa progresez , sa ies din monotonie. :)

Ceva sugestii , chiar clipuri , idei si unele altele sunt asteptate.

Coordonarea intre dreapta si stanga la solouri mai rapide cum pot face sa iasa ok si rapid( ca daca nu incerc si fac incet mai intai tot degeaba fac) :)

De asemenea as dori sa cant si vocal ( am voce , insa nu antrenament). Ceva idei? Chiar trebuie scoala de canto sau exista si posibilitati personale? :)

Thanks pentru sugestii si pentru timpul acordat. :lol:

 

Al vostru coleg ,

Bogdy Skinny

Link to comment
Share on other sites

Daca nu deschideai tu topicul asta sigur il deschideam eu azi :) nu stiu ce sa-ti zic concret, sunt in aceeasi situatie ca si tine, doar ca eu am experienta cam cu un an in plus. Ma gandeam sa caut cativa oameni de varsta mea cu care sa fac o "trupa". Ma intreb daca in grup inveti mai placut decat de unul singur, acasa.

Subiectul ramane deschis pentru toti membrii forumului. (in sensul ca sunt si eu interesat de parerea altora :lol: )

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Daca nu deschideai tu topicul asta sigur il deschideam eu azi :) nu stiu ce sa-ti zic concret, sunt in aceeasi situatie ca si tine, doar ca eu am experienta cam cu un an in plus. Ma gandeam sa caut cativa oameni de varsta mea cu care sa fac o "trupa". Ma intreb daca in grup inveti mai placut decat de unul singur, acasa.

Subiectul ramane deschis pentru toti membrii forumului.

 

Inveti mult mai repede si mai bine intr-o trupa intr-adevar.Eu de exemplu inainte sa fiu in Evolution,dupa cativa ani de cantat cu o trupa de copii cantam pentru mine in casa...si niciodata nu prea aveam rabdarea sa fac un cantec cap coada.E...cu trupa e altfel,si sa vrei si nu poti sa fac asa ceea ce e bine,caci te ambitioneaza :lol:

De aia am si ales numele asta pentru trupa,pentru ca de cand am luat ea fiinta toti am evoluat foarte mult :lol:.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Solicit acest lucru deoarece sunt constient ca sunt chitaristi adevarati pe acest site/forum , nu numa practicanti ai acestui instrument :lol:

Repeti pana iti iese pe ochi. Daca nu vei face asta singur, iti garantez ca nu faci nici cu trupa(in mod cum sa spun, mai serios, adica sa faci corect dpdv tehnic pe cat posibil). Se numeste lene(daca cineva acasa nu poate dar cu trupa da). Nu ar fi normal sa ,,faci cu trupa'',pentru ca la sala mergi sa faci chestii deja stapanite ACASA (nu cum fac altii din orasul nostru, merg la sala sa isi repete arpegiul :) si nu fac nici un progres astfel).

Eu nu ma mir de ce Batio are acel 1000 repeat sequence, sa repeti de 1000 d ori o chestie una intruna pana o stapanesti, in fiecare zi.

Ma rog, asta e parerea mea.

 

Fa asta dupa ureche, o iei pe parti, o asculti si tot faci, cat poti si care chestii le poti face

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

cand ai un grup de prieteni, nu neaparat o trupa, cu care canti, sigur vei iesi din monotonie deoarece fiecare vine cu o idee sau cu o abordare personala.

 

faza este ca e adevarat. Adica fie o trupa sau prieteni , ajungi sa dispui de mai multe posibilitati si alte idei , sugestii....

 

Daca nu deschideai tu topicul asta sigur il deschideam eu azi :) nu stiu ce sa-ti zic concret, sunt in aceeasi situatie ca si tine, doar ca eu am experienta cam cu un an in plus. Ma gandeam sa caut cativa oameni de varsta mea cu care sa fac o "trupa". Ma intreb daca in grup inveti mai placut decat de unul singur, acasa.

Subiectul ramane deschis pentru toti membrii forumului. (in sensul ca sunt si eu interesat de parerea altora :lol: )

 

1.trupa implica o responsabilitate....din partea tuturor membrilor ( si eu sunt inca in cautare de membrii si cel mai probabil imi voi cauta , sa termin sesiunea de la facultate si dupaia)

2. Chitaristul care face numa acasa pe backing track , nu va reusi sa se sincronizeze la fel de bine si pe tobe adevarate , sa-ti bata cineva ritmul si tu sa canti.....

3. Is chiar FOARTE multe variante de gasit....eu mai mult ma refeream la aces topic pentru , cum sa zic , un fel de AVANSARE.....adica sa progresezi.....daca ma intelegi....ca de cantat stiu cat de cat.....imi iese.....dar mnah....vreau sa imi iasa si mai bine....ca sa zic asa :lol:

 

Inveti mult mai repede si mai bine intr-o trupa intr-adevar.Eu de exemplu inainte sa fiu in Evolution,dupa cativa ani de cantat cu o trupa de copii cantam pentru mine in casa...si niciodata nu prea aveam rabdarea sa fac un cantec cap coada.E...cu trupa e altfel,si sa vrei si nu poti sa fac asa ceea ce e bine,caci te ambitioneaza :)

De aia am si ales numele asta pentru trupa,pentru ca de cand am luat ea fiinta toti am evoluat foarte mult :) .

 

E mult de tras intr-o trupa......mai intai cu totii incepem de jos , cu coveruri , care mai de care mai simple si mai complexe , diferite genuri de rock/metal....si dupaia cand s-a ales genul abordabil se trec la compozitii proprii.....e mai greu pt mine sa gasesc membrii....care sa faca ceva.....ca oameni , instrumentisti is....dar cu figuri.....si sunt sigur ca stii la ce ma refer...din moment ce faci parte intr-o trupa......

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

pentru coordonare bagi game si diverse exercitii/solouri si le lucrezi cu metronomul (am citit de la nu stiu ce chitarist foarte bun ca cel mai bine e sa o iei de la incedibil de incet gen 60 bpm sau mai putin si sa cresti cu cate 1 bataie dupa 1 minut de facut acel exercitiu incontinuu ...P.S. suna mult mai usor decat este..trebuie foarte multa rabdare sa cresti cu cate 1 la minut)

parerea mea e ca ceea ce numesti tu stare de monotonie(cand canti game si chestii) este de fapt munca si toti trec prin asta... nu ai cum sa ajungi un chitarist prea bun daca refuzi munca :)..in schimb poti sa o faci mai distractiva cantand exerciti care suna bine(pot fi facute si de tine)...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce astepti tu sa ti se zica, dar mie mi s-a parut o idee atat de buna aia cu trupa, incat am si postat anunt :)

 

Si eu inca imi caut membrii si ma voi apuca de cantat cu cineva , dar asta nu ma opreste sa progresez si singur :lol:

 

pentru coordonare bagi game si diverse exercitii/solouri si le lucrezi cu metronomul (am citit de la nu stiu ce chitarist foarte bun ca cel mai bine e sa o iei de la incedibil de incet gen 60 bpm sau mai putin si sa cresti cu cate 1 bataie dupa 1 minut de facut acel exercitiu incontinuu ...P.S. suna mult mai usor decat este..trebuie foarte multa rabdare sa cresti cu cate 1 la minut)

parerea mea e ca ceea ce numesti tu stare de monotonie(cand canti game si chestii) este de fapt munca si toti trec prin asta... nu ai cum sa ajungi un chitarist prea bun daca refuzi munca :lol: ..in schimb poti sa o faci mai distractiva cantand exerciti care suna bine(pot fi facute si de tine)...

 

Aha , am inteles.....

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa canti mult dupa ureche. Foarte important daca vrei sa compui tu ceva este sa fi capabil sa iti transpui ideile din cap pe instrument. Pentru asta, iti recomand sa incerci un exercitiu care il mai fac eu de plictiseala: deschizi winamp-ul, bagi tot playlist-ul tau, iei o melodie random si incerci sa o faci dupa ureche. Important este sa incerci cat mai multe stiluri, de la metale la blues si jazz. Si, in final, ceea ce au mai zis cativa colegi mai sus, exerseaza foarte mult anumite tehnici care vrei sa le stapanesti. Succes in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Pe ultimate guitar e o lectie in patru partu intitulata "speed playing". Cred ca e ce cautam amandoi. Merita incercata.

Link to comment
Share on other sites

Pe ultimate guitar e o lectie in patru partu intitulata "speed playing". Cred ca e ce cautam amandoi. Merita incercata.

 

hmmm....s-ar putea sa ai dreptate.....da....e interesanta ideea......cine stie.....poate we'll be the next Kirk Hammett :lol:))) (desi stilul lui nu este unul iesit din comun , nu e chiar foarte greu de cantat kirk-uisme :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Sterben

au zis si altii exersat si exersat. si exersat si exersat. am vazut intr-un vid cu Alexi Laiho ca vorbea despre cantat in studio si echipament si nu stiu ce. zicea ca riffurile din unele cantece merg altfel decat vocea. asa ca se punea jos acasa si se apuca de riff si intre timp he was wispering the vocals lol canta in soapta. si facea asta pana ii iesea apoi cum zicea altcine, in studio cu gasca, arata ce a facut acasa. mi-ar placea sa am si eu pe aici o mana de baieti exaltati sa cantam da la tara.... cand mai am chef imi fac cate o piesa depressive black metal si in rest exersez dupa Dark Funeral si acuma recent si dupa Necrophagist. toate cu guitar pro. daca vrei sa-ti programezi ceva calumea, cu sunet mai bun ca in guitar pro, incearca cu Reason 4. e un program mai mult pentru muzica electronica da ai chestii cu care iti poti face tobele si basu. doar ca e mai greu cu notele si alea ca mna... oricum. incearca si bafta si bafta si altora, bafta si mie :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.