www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Flamenco Anyone?


Guest Mordecast
 Share

Recommended Posts

Guest Mordecast

Daca tot nu am bani de o electrica care sa nu prinda rusii cand o bag in priza (asta chiar e pe bune), m-am apucat usor-usor de flamenco la chitara mea acustica. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam sa fie as de complicata treaba asta: ma gandeam ca o sa fie doar La Minor, Re Minor , Mi Minor si inca vreo cateva corduri facute cu scarile astea...

Am avut o surpriza mare cand am vazut ca e mult mai mult de atat: ritmuri peste ritmuri venite din mai toate zonele Spaniei acorduri imprumutate din jazz si tehnici grele de cantat...

Ma rog, ideea topicului este sa vad si eu care de pa acilea mai are vreo treaba cu flamenco: cantat si/sau ascultat.

Link to comment
Share on other sites

Guest InFlames

mie imi place f.mult flamenco....paco de lucia e un exemplu pt.totzi chitaristii de flamenco si nu numai....din cate am vazut eu in flamenco se utilizeaza f.mult barre-urile.....deshi am vazut la vreo catziva chitaristi de flamenco k foloseau capodastrul (kestia asta ii buna k sa nu mai tzii barre) probabil k stii despre ce ii vb....numa bine si spor la flamenco....

 

p.s:dak ai ceva tab-uri misto d flamenco sa-mi trimitzi si mie :)......................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Seraph

mosule, daca vrei flamenco ia'ti gandul de la chitara acustica o vreme.. poti sa revii, dar dupa parerea mea e mai bine sa inveti pe chitara clasica (se preteaza mult mai bine).

problema de bani.. hehe :) o chitarea de flamenco buna costa cam tot atata cat si io chitara electrica bunicica sau buna.. si poate ajunge la peste 15000 coco..

dar cum suntem toti cam in aceeasi oala, ne descurcam cu ce avem.. io am o clasica reghin si ii pun corzi bune pe ea ca sa nu sune chiar ca un tzambal rablagit..

si daca tot vrei sa inveti, pune mana si exerseaza pana iti ies ochii.. mereu o sa se puna problema vitezei si o sa ai mare nevoie de ea.

 

ps: mai trebuie oare sa adaug k nu ai ce cauta cu pana? (daca vrei o abordare corecta.. pentru inceput)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

La ascultat flamenco sunt bun de tot :) .

De cantat nici macar nu am incercat vreodata, m-am ocupat exclusiv de chitara clasica.

Flamenco rules! Flamenco's got cojones!

 

:) clar cojones!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Dead Carnero

Buna

 

[Excuse my terrible romanian mode ON]

 

Desi sunt spagniol si cant "bine" la chitarra nu inteleg nimic despre flamenco... Nu e asa de usor cum sa poate gandeste.

 

Nu e numai music si "chord progresions" si "scales", e o foarte mare mixa de stanga si dreapta mane tehnice. Are nevoie mult de ani pentru sa potea cantar ceva un mic bun.

 

[Excuse my terrible romanian mode OFF]

 

Come on guys, this is a real milestone for me. My first post in romanian! :) Btw, who´s gonna help me to find a band there in 3 months time? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Flamenco e prea tare dar e si greu de cantat. Uite ce zic eu ca iti trebuie:

1. Ia-ti o chitara clasica (in caz ca nu ai) si te sfatuiesc sa iei una la 2 cel mult 3 milioane care sa sune bine.

2. Ia nishte corzi bune, eu folosesc Darco momentan si sunt foarte bune, am folosit si Luthier(sunt mai bune dar mai scumpe :) )

3. Flamenco este numai viteza deci exerseaza nishte game ca sa poti sa ai multa mobilitate pe grif si desigur piese din ce in ce mai grele (iti recomand o piesa - Asturias;ft frumoasa dar e si putin grea)

4. E foarte important sa nu te grabesti din prima cand faci piesele, sa canti rapid. Este foarte gresit. Canta-le lent dar clar, sa se auda ca canti, eventual sa canti si tare. Cand piesa iti iese cursiv, fara greseli poti sa mareshti viteza. Viteza se capata usor dar este foarte important ca pana sa canti rapid sa o iei incet. Daca incepi rapid de la inceput o sa greshetshti de o sa te dai cu capu de pereti, notele nu se aud si pe deasupra progresezi ft incet.

Eu zic ca pasurile astea sunt bune nu numai pt flamenco ci pt orice piesa care vrei sa o canti. Sa nu uiti: lent, clar, sa se auda tare daca poti. Viteza dupa asta o sa fie doar o problema care necesita doar putin timp.

Good Luck :)

Link to comment
Share on other sites

Flamenco e prea tare dar e si greu de cantat. Uite ce zic eu ca iti trebuie:

1. Ia-ti o chitara clasica (in caz ca nu ai) si te sfatuiesc sa iei una la 2 cel mult 3 milioane care sa sune bine.

2. Ia nishte corzi bune, eu folosesc Darco momentan si sunt foarte bune, am folosit si Luthier(sunt mai bune dar mai scumpe :) )

3. Flamenco este numai viteza deci exerseaza nishte game ca sa poti sa ai multa mobilitate pe grif si desigur piese din ce in ce mai grele (iti recomand o piesa - Asturias;ft frumoasa dar e si putin grea)

4. E foarte important sa nu te grabesti din prima cand faci piesele, sa canti rapid. Este foarte gresit. Canta-le lent dar clar, sa se auda ca canti, eventual sa canti si tare. Cand piesa iti iese cursiv, fara greseli poti sa mareshti viteza. Viteza se capata usor dar este foarte important ca pana sa canti rapid sa o iei incet. Daca incepi rapid de la inceput o sa greshetshti de o sa te dai cu capu de pereti, notele nu se aud si pe deasupra progresezi ft incet.

Eu zic ca pasurile astea sunt bune nu numai pt flamenco ci pt orice piesa care vrei sa o canti. Sa nu uiti: lent, clar, sa se auda tare daca poti. Viteza dupa asta o sa fie doar o problema care necesita doar putin timp.

Good Luck :)

 

 

Imi permit sa te contrazic doar in legatura cu un aspect: Flamenco nu este numai viteza. De solea ai auzit ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

Imi permit sa te contrazic doar in legatura cu un aspect: Flamenco nu este numai viteza. De solea ai auzit ?

 

tocmai voiam sa atac si io :) :

flamenco implica si viteza, asa cum am mai spus, dar nu poti sa negi ca e totusi un gen complex.. nu de complexitatea muzicii clasice, dar in noul val de flamenco exista influente blues si jazz.. sper ca m'am facut inteles.. (adica "daca jazzul e usor io ma spanzur de *****")

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Ma eu vorbesc de flamenco nu de Malmsteen :) . Malmsteen e pe chitara electrica si se canta mai usor pe electrica decat pe clasica si in plus la flamenco conteaza ft mult si mana stanga pt ca cu dreapta e usor sa bagi viteza. Poate ai ascultat Paco de Lucia si daca da atunci poti sa negi faptul ca ala baga viteza in mai toate cantecele. Si baga vitez bine ca doar e cel mai rapid chitarist de clasica si de-aia si canta flamenco pt ca aici la baza e viteza. Desigur ca e si feeling si ce mai e dar viteza caracterizeaza cel mai mult flamenco-ul. Eu cel putin asa stiu :).

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Si Mordecast uite o tabulatura in guitar pro care zic eu ca te va ajuta sa castigi ceva viteza cu dreapta :) . Eu fragmentu asta il cant cand ma incalzesc si e forate usor si zic ca si eficient( eu in 5 minute n-am avut ce face :) ). Secretul e ca atunci cand canti, nu numai flamenco, orice, e sa alternezi cele 2 degete(aratatorul si mijlociul) :) .

Innuendo_solo.gp5

Edited by ~Hyperion~
Link to comment
Share on other sites

1. NU pot sa compar chitara eelectrica cu cea clasica/flamenco. NU pot sa zic ca una e mai usoara. Sunt tehnici diferite. NU e niciuna usoara.

2. Paco e chitarist de flamenco. Cu muzica clasa a iesit in faza cand a dat ceatza la toti chitaristii de clasica cu Concertul de Aranjuez

3. Chestia cu viteza e relativa si subiectiva. E viteza intr-adevar dar e pentru mine si pentru tine. Cunosc oameni si cred ca se gasesc si pe forumul asta care il pot considera incet.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Abatandu-ma de la subiectu cu flamenco:

1. Eu nu am experienta pe electrica (am cantat de cateva ori pe ea) dar am experienta pe clasica. Zic ca la electrica e mai usor pt ca griful este mai mic, corzile se apasa mai usor, calitatea sunetului se scoate mai usor pt ca acolo e doar chestia de efect, se canta cu pana ceea ce nu cred ca prezinta o mare dificultate. Zic ca la clasica sa canta mai greu pt ca aici totul trebuie sa sune clar, pozitia mainii drepte e foarte esentiala si cand greseshti se sesizeaza imediat, trebuie sa alternezi corect aratatoru si mijlociu ca sa canti mai lejer, rapid si mai clar (manuirea alternarii poate dura chiar o luna), ca sunetele sa se auda si mai bine tre sa canti inapoiando in timp ce alternezi ceea ce multi chitaristi prefera sa nu faca pt ca este mai greu, notele trebuie sa fie clare, trebuie sa tragi bine de corzi sa se auda ca nu ai aplificatoare si acest lucru e mai dificil la piesele care sunt rapide si mai multe motive care acu imi scapa. Eu din lucrurile astea asa deduc: e mai greu sa canti la clasica decat la electrica.

2. Ca sa iti dai seama cat de repede canta respectivu trebuie sa si il vezi, nu doar sa-l auzi. Piesele pot fi inshelatoare uneori.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest anghelescu
Abatandu-ma de la subiectu cu flamenco:

1. Eu nu am experienta pe electrica (am cantat de cateva ori pe ea) dar am experienta pe clasica. Zic ca la electrica e mai usor pt ca griful este mai mic, corzile se apasa mai usor, calitatea sunetului se scoate mai usor pt ca acolo e doar chestia de efect, se canta cu pana ceea ce nu cred ca prezinta o mare dificultate. Zic ca la clasica sa canta mai greu pt ca aici totul trebuie sa sune clar, pozitia mainii drepte e foarte esentiala si cand greseshti se sesizeaza imediat, trebuie sa alternezi corect aratatoru si mijlociu ca sa canti mai lejer, rapid si mai clar (manuirea alternarii poate dura chiar o luna), ca sunetele sa se auda si mai bine tre sa canti inapoiando in timp ce alternezi ceea ce multi chitaristi prefera sa nu faca pt ca este mai greu, notele trebuie sa fie clare, trebuie sa tragi bine de corzi sa se auda ca nu ai aplificatoare si acest lucru e mai dificil la piesele care sunt rapide si mai multe motive care acu imi scapa. Eu din lucrurile astea asa deduc: e mai greu sa canti la clasica decat la electrica.

2. Ca sa iti dai seama cat de repede canta respectivu trebuie sa si il vezi, nu doar sa-l auzi. Piesele pot fi inshelatoare uneori.

mare experienta ai tu la un an si ceva de studii...

sincer....am vazut ca tu vezi decat in fatza, no offence.incearca sa explorezi si alte genuri de muzica.

 

tu ai ceva cu paco de lucia....

 

dupa cum a spus victor, nu poti compara electrica cu clasica...

Link to comment
Share on other sites

mare experienta ai tu la un an si ceva de studii...

sincer....am vazut ca tu vezi decat in fatza, no offence.incearca sa explorezi si alte genuri de muzica.

 

tu ai ceva cu paco de lucia....

 

dupa cum a spus victor, nu poti compara electrica cu clasica...

 

 

true...sunt chestii de chitara clasica care nu sunt la indemana unui chitarist de clasica insa nu cred ca un chitarist de clasica e mester in ale tappingului sau sweep pickingului..ah si btw cantatul cu pana impune o anumita tehnica nu o bataie la intamplare...

Link to comment
Share on other sites

Don'soara Squire, cred ca tare te plictiseai matale azi noapte de te-ai apucat sa dezgropi thread-uri decedate de mult timp. Ca si prietenul anghelescu. :)

 

Later: Azi dimineata pe la 6 numai Anghelescu vedeam in fata ochilor dupa un "view new posts". Si, credeti-ma, nu era o priveliste tocmai placuta. :))

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest cortez77

Bai, pana la urma cantati vreunul flamenco ????? :))) ca habar nu are nimeni pe-aci ce inseamna flamenco de verdad... flamenco = COMPAS. RITM baieti... ritm super compus, contratimpi etc.... lasati gamele super rapide din ceea ce se numeste flamenco nuevo zilele noastre (PDL = Paco de Lucia). Probabil ca majoritatea a vazut trio-ul cu di meola si mc laughlin, da ala e jazz... flamenco e altceva. De Vicente Amigo, Tomatito, Gerardo Nunez a auzit cineva? Va garantez ca orice kitarist BUN de electrica isi poate vinde kitara la Muzica lejer pe langa astia... cred ca stiu ce zic, cant flamenco de vreo 6 ani si tot am impresia ca sunt folker pe langa ei... LOL. Chitara clasica la nivel avansat constituie un fel de nivel 1-2 in flamenco, pe o scara de la 1 la 15... :))

De asta a invatat PDL concierto de aranujuez in 3 saptamani cu manualu de muzica langa el si kitaristilor clasici le ia cam 5-6 ani...:)))

Flamenco A FOST si RAMANE cel mai greu stil de kitara posibil... incercati unul dintre voi macar sa cantati corect si clar si mai ales IN COMPAS 30 de sec dintr-o "bulerias" la 220 bpm... :()))) si daca reusiti, eu va cant FTLOG B)))) glumesc, desigur... a bow for mr. vai...

 

Cam atat pt moment... daca vrea cineva sa stie mai mult despre subiect, intrebati-ma. nu sunt enciclopedie nici eu (deh, nu-s gipsy andaluz...) da' mai stiu una alta...

 

SUERTE, amigos!

 

PS. http://www.youtube.com/results?search_quer...p;search=Search

Este in mare parte un recital format din covers la Gipsy Kings, piesele instrumentale - rumba... calitatea nu e extraordinara si eram si foarte obositi amandoi.

Cautati de curiozitate tot pe youtube unul dintre kitaristii antementionati si o sa vedeti de ce am scris ce am scris...

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph
Bai, pana la urma cantati vreunul flamenco ????? :))) ca habar nu are nimeni pe-aci ce inseamna flamenco de verdad... flamenco = COMPAS. RITM baieti... ritm super compus, contratimpi etc.... lasati gamele super rapide din ceea ce se numeste flamenco nuevo zilele noastre (PDL = Paco de Lucia). Probabil ca majoritatea a vazut trio-ul cu di meola si mc laughlin, da ala e jazz... flamenco e altceva. De Vicente Amigo, Tomatito, Gerardo Nunez a auzit cineva? Va garantez ca orice kitarist BUN de electrica isi poate vinde kitara la Muzica lejer pe langa astia... cred ca stiu ce zic, cant flamenco de vreo 6 ani si tot am impresia ca sunt folker pe langa ei... LOL. Chitara clasica la nivel avansat constituie un fel de nivel 1-2 in flamenco, pe o scara de la 1 la 15... :))

De asta a invatat PDL concierto de aranujuez in 3 saptamani cu manualu de muzica langa el si kitaristilor clasici le ia cam 5-6 ani...:)))

Flamenco A FOST si RAMANE cel mai greu stil de kitara posibil... incercati unul dintre voi macar sa cantati corect si clar si mai ales IN COMPAS 30 de sec dintr-o "bulerias" la 220 bpm... :()))) si daca reusiti, eu va cant FTLOG B)))) glumesc, desigur... a bow for mr. vai...

 

Cam atat pt moment... daca vrea cineva sa stie mai mult despre subiect, intrebati-ma. nu sunt enciclopedie nici eu (deh, nu-s gipsy andaluz...) da' mai stiu una alta...

 

SUERTE, amigos!

 

PS. http://www.youtube.com/results?search_quer...p;search=Search

Este in mare parte un recital format din covers la Gipsy Kings, piesele instrumentale - rumba... calitatea nu e extraordinara si eram si foarte obositi amandoi.

Cautati de curiozitate tot pe youtube unul dintre kitaristii antementionati si o sa vedeti de ce am scris ce am scris...

 

 

am urmarit cu atentie clipurile. nu pot decat sa va spun Sincerele mele Felicitari!

asta a fost dovada pt mine k lumea se tine de treaba, ca bunul gust nu a murit asa cum am putea avea impresia uitandu'ne peste tot in jur..

numai RESPECT.

 

inca un imbold sa ma duc "sa tac si sa fac".

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph
Daca vrei mai multe din zona Flamenco & stuff cauta-l pe user-ul Muky ca e expert in spanish guitar si are si scule...+ teorie+ ce mai vrei...SPOR

 

Muky este axat mai mult pe chitara clasica din cate mi'am dat eu seama pana acum..

respect ambele stiluri (atat flamenco cat si clasic).

 

toata treaba e ca nu trebuie sa caut pe cineva.. la cate informatii avem acces acum, nu asta e problema.

 

trebuie vointa si mai ales munca; teste personale, incercari si confirmari individuale. metode sunt destle, teoria e aceeasi.

 

spor tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Guest cortez77
am urmarit cu atentie clipurile. nu pot decat sa va spun Sincerele mele Felicitari!

asta a fost dovada pt mine k lumea se tine de treaba, ca bunul gust nu a murit asa cum am putea avea impresia uitandu'ne peste tot in jur..

numai RESPECT.

 

inca un imbold sa ma duc "sa tac si sa fac".

 

 

Merci pentru complimente, Seraph. Sper ca ceea ce am postat nu doar sa reinvie un nou thread aici, pe RGC, ci sa constituie in timp kiar o portiune separata a forumului RGC - ma refer la partea flamenco. Pentru ca de multa vreme kitara flamenco a devenit cel putin la fel de importanta ca si cea jazz sau blues, dand kitaristi de geniu.

Vad ca pe aici 90 de procente din cei care-si dau cu parerea sunt kitaristi electrici, care mai de care laudandu-se cu ibanez-uri si alte avioane de statii pe lampi... Un bun prieten al meu, kitarist de blues-rock-jazz la o trupa cunoscuta din Bucuresti (nu dau nume, au cantat prin Spice Club si Coyote, actulamente in Armada... cine stie, cunoaste...) obisnuia sa le spuna celor care se aruncau in cap sa-si ia avioane de scule la sute si mii de euro (da ei d-abia luau un A in 3 pozitii diferite, kinuind skimb nush ce riff de la pantera): "sa stii ca instrumentul nu vine si cu mainile atasate..." :))

Eu am o kitara Rodriguez de 7 mil pe care am facut-o cat de cat flamenco. Nu e cine stie ce, dar suna... si am invatat 4 ani pe un reghin Latino 400 vai de capu ei... nu ai nevoie de super scule sa faci game si arpegii care sa sune CORECT, si IN RITM... si bat la pariu ca multa lume are probleme cu astea pe-aci...:)

Nu sunt nush ce coada de avion... apreciez ca inca am vreo cativa ani buni de invatzat ca sa pot iesi la scena sa cant flamenco cat de cat en el aire, corect. Dar stiu cateva trucuri... am predat kitara clasica si elemente de flamenco in Galati. Pt cine e interesat, inca mai sunt dispus sa ofer lectii.

 

Suerte!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.