www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator 18w


viobio
 Share

Recommended Posts

pun pe rgc acest amplificator pentru ca este destul de usor de realizat,am observat ca sunt si pasionati de construirea propriului amplificator

puterea este suficienta pentru a fi preluata cu un microfon

tuburile folosite sunt rusesti deci relativ ieftine

 

descriere

putere 18w/4ohmi/8ohmi

doua canale comutabile

clean/overdrive

reglaje drive/master ,pe fiecare canal

la fiecare canal se pot alege doua amplificari din comutatorul normal/drive

avem patru veriante:

clean-normal/clean-drive

overdrive-normal/overdrive-drive

pe drive amplificarea este mai mare

loop serie

corector de ton ,bas/medii/inalte

bright pe ambele canale

presence

redresare tripa,tub/siliciu/siliciu+tub

doua moduri de functionare a etajului final,pentoda 18w,trioda7w

tuburi folosite 3X6H9C/1X6N8C/2X6P6C/1X5T4C

se pot folosi si tuburi octale care au cod american 3X6SL7/1X6SN7/2X6V6

transformator de iesire http://www.tubeampdoctor.com/product_info....products_id=869

 

transformatorul de iesire se poate realiza si in tara

trebuie sa avem tole de calitate

suprafata miez -6cm patrati

primar 2x1500spire/cuem 0,16mm

secundar 8 ohmi /90spire /cuem 0,8mm

secundar 8 ohmi/ 62 spire/cuem 1mm

 

despe sunet

clean frumos pina la crunch,daca se comuta pe clean drive

overdrive de la AC/DC pina la sunet gen MESA,se poate cinta si un metal destul de rau ,daca se comuta pe drive

proba a fost facut de doi chitaristi ,sunt parerile lor

miine merg la o sala de repetitii unde cinta bunul meu prieten George Patranoiu,el are intotdeauna ultimul cuvit de spus

astept si parerea lui

post-7787-1278007762_thumb.jpg

post-7787-1278007772_thumb.jpg

post-7787-1278007780_thumb.jpg

post-7787-1278007794_thumb.png

post-7787-1278007804_thumb.jpg

post-7787-1278007814_thumb.png

post-7787-1278007821_thumb.png

post-7787-1278008062_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Am cantat si eu pe acest amp!Si am niste chestii de adaugat.Canalul de clean e clean-crunch,este foarte versatil daca stii sa te joci cu volumul de la chitara,Iar cel de overdrive nu e chiar overdrive, e foarte nervos.Nu am cum sa explic cum suna cranked up.Switch-ul de drive/normal l-as denumi mai degraba modern/vintage iar optiunea trioda-pendtoda este perfecta pentru repetat acasa/tras in studio, si comutat pe 7w suna mai nervos pe cand pe 18w e mai tight si are bite, suna destul de Marshall-ish. Ca si sound pe clean ajunge pana la AC/DC iar pe drive Se poate canta orice pana la metal mai dur, suna prea rotund si cald.

Edited by powerballad
Link to comment
Share on other sites

sunt curios...cam cat au costat toate piesele...? :)

 

traf de iesire 80E

traf de alimentare si soc filtrare 130lei

socluri 7x15lei

potentiometre ,mufe,comutatoare,cam 70lei

condensatori 100lei

tuburi cam 100lei ,depinde de unde le cumperi

sasiu 150lei

fete 50lei

fire de conexiune,cablaje,etc, 20lei

 

nu este ieftin

la toate acestea se adauga manopera

 

cel mai scump este traful de iesire,se poate confectiona si aici ,cu un pret modic cam 100lei ,la acest traf cel mai mult conteaza calitatea tolei si atentia cu care este confectionat

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare!

 

Am si eu o rugaminte...poti pune si tu un sample? ca asa dupa ce spune X si Y nu-mi pot da seama de sunet. :)

 

Am de gand sa-mi fac si eu un amp cu 2XEL84 si pana acum m-am uitat la:

 

- orange tiny terror;

 

- vox night train;

 

- fender blues junior, dar fara reverb.

 

- si ampu; asta :lol: ;

 

Ca prim pas..am facut traful de iesire.

 

L.E. : scuze de dublu post...imi merge netul prost

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Wow!!!Dar ai pus degetul exact unde doare cel mai tare .

Ce tole ai folosit ?

 

am folosit tole e16.

 

 

Am atasat schema lui, facuta de un forumist electronist. Si poza cu traful meu. Asa pare destul de echilibrat la masuratori, dar n-am pe ce sa-l testez deocamdata. Am inceput cu traful pentru ca nu sunt hotarat ce schema vreau sa urmez si asta era singura piesa care se potrivea la toate :). De aceea vreau un sample, sa aud si eu, poate il fac pe asta.

 

 

 

 

Numai bine!

post-13589-1279176193_thumb.jpg

post-13589-1279176366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am folosit tole e16.

 

 

Am atasat schema lui, facuta de un forumist electronist. Si poza cu traful meu. Asa pare destul de echilibrat la masuratori, dar n-am pe ce sa-l testez deocamdata. Am inceput cu traful pentru ca nu sunt hotarat ce schema vreau sa urmez si asta era singura piesa care se potrivea la toate :lol: . De aceea vreau un sample, sa aud si eu, poate il fac pe asta.

 

 

 

 

Numai bine!

 

da traful este bun dar ....nu pentru EL84,acel traf este pentru 6L6,EL34,6P3C,KT66

inca ceva ,acel traf este bobinat ca unu de hi-fi,se va auzi prea "basos" sau un sunet plat

are cuplaje magnetice excelente ,pe chirara am unele indoieli ...,pentru chitara trebuie sa fie un pic mai "defect" sa dea si el ceva armonici

eu am stricat zeci de kg de sirma ,ca sa observ comportamentul trafurilor de iesire din amplificatoarele de chitara

am ajuns la concluzia ca sunt mult mai greu de facut decit cele hi fi

eu prefer sa lucrez cu cele Hammond sau clone pentru diferite amplificatoare ,cumparate de afara

in conditii home made este destul de greu sa nimeresti un traf de iesire care sa sune

 

nu am cum sa pun sample ,nu am nici o inregistrare

amplificatorul a fost "saltat "imediat de userul powerballad,ia legatura cu el si poate va fi ascultat de tine

 

stiu cine a construit transformatorul,VALDERAMA,are multe realizari de exceptie in tuburi :)

 

cele scrise de mine sunt parerile mele ,tu poti incerca orice

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

da traful este bun dar ....nu pentru EL84,acel traf este pentru 6L6,EL34,6P3C,KT66

Azi am incercat sa-l leg la un radio Modern cu 2 EL84 in pp(la asta cant acum :) ) si intr-adevar nu merge. Apar niste distorsiuni ciudate la volume mari. Imi poate explica si mie cineva de ce nu merge si pe EL84? ca eu unul nu prea inteleg de ce n-ar merge. 

Multumesc!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Azi am incercat sa-l leg la un radio Modern cu 2 EL84 in pp(la asta cant acum :) ) si intr-adevar nu merge. Apar niste distorsiuni ciudate la volume mari. Imi poate explica si mie cineva de ce nu merge si pe EL84? ca eu unul nu prea inteleg de ce n-ar merge.

Multumesc!

 

pentru ca acel traf are Raa 4,2k ,corespunde unei tensiuni de alimentare anodice de 410...430v si un curent prin finale de aproximativ 70mA

pentru EL84 trebuie un traf cu Raa 8..10k

pe schema trafului scrie clar si citet PP 6L6 ,nu are nici o treaba cu EL84

 

daca te mai joci cu el in acel radio garantez ca o sa ramii fara tuburile finale,EL84 sau 6P14P ,nu stiu ce ai acolo

 

eu stiu povestea acelui traf ,este o clona realizata de Valderama(Gheorghe) dupa un traf Mercury Magnetics(o bijuterie)

poate ne spune ggg mai multe

acel traf trebuia sa ajunga la mine

 

acel traf merge pentru un etaj final de JCM800

 

mergi la Valderama si spunei ca vrei un traf pentru PP cu EL84 ,putere 18w,sa nu coboare mai mult de 100hz ,daca vrei amplificator de chitara solo

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

 

acel traf merge pentru un etaj final de JCM800

 

pfuu...  :)  

 

 

Multumesc ca m-ai luminat. Deci mai mare nu inseamna neaparat mai bine :lol: .

 

Acum ma mai gandesc daca o merge folosit la un final de 2 X EL 34. Alta buba...trebuie sa ma gandesc la un alt traf de retea. Asta-mi dadea 320V.

 

Am uitat sa mentionez un lucru : am bobinat cu 0.25 in loc de 0.22 deci am Raa si mai mic...cred. E cam clar...trebuie s-o iau de la capat cu schema corespunzatoare si sarma(apropo, de unde iau sarma? ca eu am bobinat cu sarma recuperata din trafuri vechi :lol: )...

 

Multumesc inca o data!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

 

 

pfuu...  :)  

 

 

Multumesc ca m-ai luminat. Deci mai mare nu inseamna neaparat mai bine :lol: .

 

Acum ma mai gandesc daca o merge folosit la un final de 2 X EL 34. Alta buba...trebuie sa ma gandesc la un alt traf de retea. Asta-mi dadea 320V.

 

Am uitat sa mentionez un lucru : am bobinat cu 0.25 in loc de 0.22 deci am Raa si mai mic...cred. E cam clar...trebuie s-o iau de la capat cu schema corespunzatoare si sarma(apropo, de unde iau sarma? ca eu am bobinat cu sarma recuperata din trafuri vechi :lol: )...

 

Multumesc inca o data!

 

Incearca la ateliere de reparat motoare electrice ,daca mai exista multe au dispartut dar undeva se repara ...de la fabrica de motoare etc...

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez un lucru : am bobinat cu 0.25 in loc de 0.22 deci am Raa si mai mic...cred.

Asta este critic.La traf-uri nu tine cu "merge si asa".Si o alta parere este sa numai refolosesti sarma.

Intr-adevar cu Raa-ul de 4.2 suge din EL84 , mai rau ca un vampir si sigur va distruge lampa intr-un timp relativ scurt.Dar ce face? Se aude ca si cum s-ar descentra difuzorul ???

Intr-adevar, am fost la Valderama cu un Mercury Magnetics, facut custom, si a incercat sa faca o clona dupa el.Traful facut dupa schema prezentata aici,contine niste adevar de Mercury Magnetics, in sensul ca sunetul , nu este limitat pe nicaieri in domeniul frecventelor 50-6000 Hz si nici nu produce armonici in plus.Ceea ce este foarte corect.Sunetul este clar dar cam moale/lenes pt gusturile mele.Mercury foloseste numai tole de foarte inalta permeabilitate magnetica iar sarma de bobinat este una destul de speciala, cu tot felul de aliaje.De fapt , asta este un motiv pentru care costa destul de zdravan.

Oricum, un traf dupa schema lui Valderama,montat intr-un etaj final care sa functioneze normal va reproduce un sunet corect de chitara.Asta o spun ca o concluzie a testelor care le-am facut cu un asemenea traf.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

pfuu... :)

 

 

Multumesc ca m-ai luminat. Deci mai mare nu inseamna neaparat mai bine :lol: .

 

Acum ma mai gandesc daca o merge folosit la un final de 2 X EL 34. Alta buba...trebuie sa ma gandesc la un alt traf de retea. Asta-mi dadea 320V.

 

Am uitat sa mentionez un lucru : am bobinat cu 0.25 in loc de 0.22 deci am Raa si mai mic...cred. E cam clar...trebuie s-o iau de la capat cu schema corespunzatoare si sarma(apropo, de unde iau sarma? ca eu am bobinat cu sarma recuperata din trafuri vechi :lol: )...

 

Multumesc inca o data!

 

ok,vad ca te pricepi la bobinat

cauta trafuri rusesti sau romanesti care au fost folosite ca trafuri de iesire sau cadre,le gasesti in radiouri cu lampi sau televizoare cu lampi

fa un pachet de 6cm patrati ,poti folosi tolele din doua trafuri dar sa fie acelasi model

bobinezi : jumatate de primar/secundar4/secundar8/jumatate de primar

straturi izolate

toate infasurarile in acelasi sens

 

transformatorul de iesire se poate realiza si in tara

trebuie sa avem tole de calitate

suprafata miez -6cm patrati

primar 2x1500spire/cuem 0,16mm

secundar 8 ohmi /90spire /cuem 0,8mm

secundar 8 ohmi/ 62 spire/cuem 1mm

 

nu se va auzi ca asta http://www.tubeampdoctor.com/product_info....products_id=869 dar este un compromis

daca vrei sa fie mot si te tine punga comanda unu la nemti,vine in maxim7 zile

sau Hammond ,urmatoarele modele 1750E,1750F,1760E,1760F,1760F,1620A,1650E http://www.hammondmfg.com/claspg.htm

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

 

suprafata miez -6cm patrati

primar 2x1500spire/cuem 0,16mm

secundar 8 ohmi /90spire /cuem 0,8mm

secundar 8 ohmi/ 62 spire/cuem 1mm

Astea-s datele trafului de iesire din Modern, date de Electronica Bucuresti:

 

 

suprafata miez 6cmp;

 

primar 2 x 650 sp 0,12

 

secundar 2 X  45 sp  0,52

 

primar 2 X 650 sp 0,12

 

 

 

 

Ti se pare apt pentru schema ta?  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

De acord, doar ca unii chiar au nevoie de ceva mai mult decat 18W lampa. La unele cantari mai mari (de club, nu scena deschisa), cu 40W uneori nu ai suficient clean headroom. Depinde mult de ce gen canti, dar daca ai nevoie de un ton curat pentru funk de exemplu, 60W full lampa sunt cam ceea ce trebuie. Depinde mult si de difuzoare, dar un combo 1x12 de 18W este in multe cazuri cam putin pentru o cantare live unde ai nevoie de tonuri de clean "glassy".

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei sa faci cu un tube amp de PESTE 60W?? ai de gand sa darami vreo cladire? :)

Nu compara 60w solid state cu 60W tube ca e mare diferenta.

 

Pai daca pica cladiri numa bine! :)

E o pasiune pentru mine, asigurare, etc. Pentru trupa o fac daca se poate ceva, atunci de ce nu?

Stiu foarte bine carei diferenta dintrun solid state si un amp pe lampi, numi raspunde la intrebare cu alte intrebari, defapt nici nu miai raspuns :P

 

Daca tot asa sta treaba, m-as multumi cu orice schema peste 18w :)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca pica cladiri numa bine! :)

E o pasiune pentru mine, asigurare, etc. Pentru trupa o fac daca se poate ceva, atunci de ce nu?

Stiu foarte bine carei diferenta dintrun solid state si un amp pe lampi, numi raspunde la intrebare cu alte intrebari, defapt nici nu miai raspuns :P

 

Daca tot asa sta treaba, m-as multumi cu orice schema peste 18w :)

 

salut

gasesti aici zeci de scheme ,de diferite puteri http://www.drtube.com/guitamp.htm

copiaza o schema de Marshall sau ce vrei tu

MARE ATENTIE ,pretul componentelor pentru puteri de peste 50w costa peste 1600lei,daca vrei sa sune ceva

daca nu ai mai facut amplificatoare cu tuburi ,incepe cu ceva puteri mai mici,nu este chiar asa simplu ....

Link to comment
Share on other sites

Pai daca pica cladiri numa bine! :)

E o pasiune pentru mine, asigurare, etc. Pentru trupa o fac daca se poate ceva, atunci de ce nu?

Stiu foarte bine carei diferenta dintrun solid state si un amp pe lampi, numi raspunde la intrebare cu alte intrebari, defapt nici nu miai raspuns :P

 

:)

 

E clar.

 

BREEEE vezi sa nu te curentezi :death:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.