www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixer Pentru Trupa


Recommended Posts

Salutare dragi colegi!

 

Sunt in cautarea unui mixer care sa-mi serveasca la sonorizarea trupei insa habar n-am ce sa aleg.Am vreo 4 modele in vizor insa nu stiu cum as alege corect.

 

Fiecare are ceva deosebit dar totusi trebuie sa aleg unul:).Asa ca va cer si voua sfatul.......poate chiar ati lucrat cu ele si imi puteti da un sfat obiectiv.

 

Mixerele sunt astea:

 

1)Peavey 24 fx

 

http://www.thomann.de/de/peavey_24_fx_mixer.htm

 

2)Yamaha Mg24

 

http://www.thomann.de/de/yamaha_mg2414fx_livemischpult.htm

 

3)Allen&Heath PA20

 

http://www.thomann.de/de/allenheath_pa20.htm

 

4)Soundcraft Mfx20i

 

http://www.thomann.de/de/soundcraft_mfx_20.htm

 

 

Mersi frumos!

Link to comment
Share on other sites

ªi eu sunt curios de rãspunsuri la întrebarea ta, caut ºi eu un mixer pt a cupla electrica ºi un microfon de voce la PC. Ce mã deruteazã e cã, tu ai prezentat scule cu 16 pânã la 20 de intrãri...Cam câte intrãri sunt suficiente pentru o trupã de 3 sau 4 persoane ? Sau mai exact, cum faci calculul ? Probabil setul de tobe necesitã multe, nu ?

Þi-aº fi recunoscãtor dacã m-ai lãmuri ºi pe mine, cu o electricã ºi un microfon de voce... Mersi !

Link to comment
Share on other sites

salut !

 

am avut ocazia sa cant pe toate modelele mentionate de tine...

 

sincer, cel mai prost, in primul rand pentru VOCE (!!!), suna YAMAHA !!! deci, daca ai pretentii sa sune vocea bine(sau aveti mai mult de o voce in trupa) , NU LUA in nici un caz YAMAHA ! este si foarte scump !

 

eu recomand SOUNDCRAFT ! mai ales ca are si acel bloc de efecte de la LEXICON incorporat in el !

 

daca cei de la SOUNDCRAFT nu au inceput sa-si bata joc si ei de callitate, cred ca la banii aia o sa iei ceva foarte ok !

 

fireste ca ideal ar fi un DYNACORD din seria POWERMATE sau din seriile fara autoamplificare... dar costa mai mult... poate la second hand unul bun, bine intretinut ?

 

deci, eu zic sa mergi pe SOUNDCRAFT ! mai ales ca ei au o traditie serioasa in mixere de o calitate buna si foarte buna...

 

ca o a doua optiune... eventual ALLEN & HEATH....

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

salut !

 

am avut ocazia sa cant pe toate modelele mentionate de tine...

 

sincer, cel mai prost, in primul rand pentru VOCE (!!!), suna YAMAHA !!! deci, daca ai pretentii sa sune vocea bine(sau aveti mai mult de o voce in trupa) , NU LUA in nici un caz YAMAHA ! este si foarte scump !

 

eu recomand SOUNDCRAFT ! mai ales ca are si acel bloc de efecte de la LEXICON incorporat in el !

 

daca cei de la SOUNDCRAFT nu au inceput sa-si bata joc si ei de callitate, cred ca la banii aia o sa iei ceva foarte ok !

 

fireste ca ideal ar fi un DYNACORD din seria POWERMATE sau din seriile fara autoamplificare... dar costa mai mult... poate la second hand unul bun, bine intretinut ?

 

deci, eu zic sa mergi pe SOUNDCRAFT ! mai ales ca ei au o traditie serioasa in mixere de o calitate buna si foarte buna...

 

ca o a doua optiune... eventual ALLEN & HEATH....

 

bafta !

 

din cate am observat pe thomann la sample-ul audio de la voce se aude dubios..fata de soundcraft care e net superior...insa cred ca depinde si de boxele care sunt pe fata....la yamaha imi placea ca are multe auxiliare si are posibilitatea sa combini doua efecte ...insa mai studiez....nu prea am aflat mai nimic despre peavey...yamaha cade

Link to comment
Share on other sites

din cate am observat pe thomann la sample-ul audio de la voce se aude dubios..fata de soundcraft care e net superior...insa cred ca depinde si de boxele care sunt pe fata....la yamaha imi placea ca are multe auxiliare si are posibilitatea sa combini doua efecte ...insa mai studiez....nu prea am aflat mai nimic despre peavey...yamaha cade

 

Un mixer Yamaha,nu mai stiu exact modelul(cu o groaza de canale),avem la casa de cultura de aici.Si nu suna NIMIC bine prin mixerul ala,desi se folosesc boxe destul de bune.Majoritatea celor care am cantat pe acolo l-am poreclit deja "Sicriu cu butoane".

Un mixer Yamaha ceva mai mititel avem la palatul copiilor,care de asemenea suna groaznic.

Inainte foloseau un mixer Dynacord pentru sonorizare,vocea suna excelent prin el instrumentele bagate direct,mai putin bassul,sunau destul de aiurea.Este si normal,mixerul fiind unul dedicat vocii si instrumentelor acustice,dar era folosit pentru comoditatea de a nu cara o droaie de amplificatoare.Toate bune si frumoase,pana cand intr-o buna zi,din senin mixerul s-a defectat din senin,fara a sti prea multe detalii despre "moartea sa brusca".

Asta e parerea mea despre mixerele Yamaha.Daca vrei un mixer bun pentru voce conteaza pe Dynacord,ignorand ce a patit ala ca na...cine stie cat o fi zacut prin magazia "palatului".

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Bãieți,

ingineri de sunet aveți în oraºele voastre? Da' oameni serioºi, nu gigei de la nunți ºi botezuri. Sunt sigur cã vã pot oferi consultanțã, eventual pentru o sumã modicã.

Acest forum nu e locul potrivit pentru a învãța ce face un mixer ºi apoi care din acele funcții sunt prioritare în contextul vostru.

Calitatea/transparența/"muzicalitatea" preamplificatoarelor e doar una din probleme ºi probabil neînsemnatã dacã folosiți microfoane de 30 lei la 120dB SPL.

 

A spune "ia-ți Dynacord" sau "ia-ți Soundcraft" e la fel cu a spune "ia-ți Marshall" sau "ia-ți Fender". Bine, dar de care ºi de ce? Firmele ãstea produc o grãmadã de modele, mai mult sau mai puțin similare.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Ingineri de sunet??????????:)) Nu avem asa ceva iti dai seama......Sigurul mixer cu care am avut tangente intrucat exista in singurul bar de muzica live din oras este A&H PA20 care suna bine avand in vedere ca mixerul cu care pot sa-l compar e un behringer, chiar e net superior.

 

Aici cer doar o parere legata de aceste 4 modele pentru ca nu cred ca exista un magazin unde sa ma pot duce sa le testez pe toate (vb de romania) + ca am bani doar pt unul din astea.Ca prioritare ma intereseaza:min 16 canale,preamp, corectii, efect, nr de aux....

Link to comment
Share on other sites

Avem în Vaslui ºi nu gãseºti unul în toatã Capitala?!

 

16 canale - un singur bus (master)? Also, vezi cã multe au ºi canale stereo care s-ar putea sau nu sã-ți fie de folos.

 

preamp - 99% din mixere au preamplificatoare pentru microfon. Unele sunt discrete, unele cu operaționale, unele cu integrate speciale, unele sunt ºi izolate cu trafo dar deja vorbim de altã clasã. Important e cã sunt mai multe feluri ºi nu toate sunã la fel.

 

corectii - Hi-pass (majoritatea au, pe la 80Hz)? 3 benzi? Medii semiparametrice? Douã controale de medii? Douã controale de medii semiparametrice?

 

efect - reverb ºi eventual delay, presupun.

 

nr de aux - rareori gãseºti cu mai mult de douã bus-uri auxiliare mixere sub 24 canale. Dar sunt ºi altfel de bus-uri. Pentru ce îți trebuie multe ieºiri/intrãri auxiliare? Multe mixere au ºi channel inserts ºi ieºiri post-preamp ºi pre- sau post-EQ ºi pre- sau post-fader dacã vrei sã adaugi efecte (reverb/delay la voce, procesor de dinamicã la tobe etc.).

Link to comment
Share on other sites

te-as sfatui sa te orientezi catre allen sau soundcraft care sunt intr-adevar firme serioase ,specialzate pe mixere. Despre procesorul de fx ,pot sa-ti spun ca nici unul care este on board nu e performant.Depinde acum ce nivel vrei sa atingi:idealul este cu un mixer "chel" si cu procesoare,eq, compresoare separat.

In alta ordine de idei : sound-ul final reprezinta rezultatul final al intregului lant : microfon, (instrument) ,cabluri,conectori,mixer,procesoare,eq,crossovere , puteri , boxe,+2..3 lingurite de creier de sunetist.

Personal am folosit doar un soundcraft spirit m8 si am fost foarte multumit de el ,iar de allen ...ce sa-ti spun :faptul ca mai toate trupele mari il folosesc in concerte spune multe.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Daca vrei sa faci monitorizarea trupei de pe acelasi mixer cu care faci FOH-ul, e bine sa ti-l iei pe ala care are auxiliarele splitabile Pre/Post fade. Poti lua AUX 1&2 de ex Pre pt a face un mix cat de cat OK catre trupa si AUX 3&4 Post fade pt Efecte.

Tind sa-i dau dreptate lui @Fiveseven: e destul de hazardat sa te iei dupa un statement de genul "Ia-ti aia sau aia".

Cu tot respectul pt Marcian, care are o bogata activitate concertistica, faptul ca Yamaha suna prost la voce si Soundcraft nu se petrece in urechea lui. Este, deci, foarte subiectiv.

Toate pupitrele prezentate de tine isi fac treaba in context de live.

Intervin (dupa mine) urmatorii parametri:

Daca ai deja un sistem PA si de monitoare, normal ca nu-ti trebuie un Power Mixer. Daca insa nu ai asa ceva, ar fi ideal un Power Mixer.

Daca ai efecte Off Board nu-ti trebuie efecte On Board (care de obicei sunt destul de slabute) si te poti concentra astfel pe un mixer care e "numai" mixer, nu si efect.

Daca iti place sa lucrezi cu subsume, ar fi bine sa iti iei unul cu mai multe BUS-uri: pui tobele pe BUS 1&2, panorama stereo si le poti manui mai usor (Mute pe Group, Fade, etc).

Cam astea ar fi in mare chestiile cele mai importante.

Un criteriu important pentru mie e sa pun mana pe fadere si sa vad cum merg si daca au cursa lunga (poti lucra mai finut cu ele)

Ca o parere personala: Mixerul Yamaha mi se pare cel cu cele mai multe chestii pe el. Mie cum imi place sa lucrez cu subsume, ar fi cel care m-ar incanta cel mai mult. La prima vedere. Mai trebuie ascultat ce zgomot are, cum reactioneaza cand aduni canale peste canale pe el, etc etc...

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa intru in polemici pe acest topic...

 

1) ca sa-i raspund lui Costi Iorga - am avut mereu probleme cu aceasta serie de YAMAHA ! vocea(IN SPECIAL !!!) si alte scule captate cu microfoane(mai ales tobele) nu suna la fel de bine ca pe alte modele ! si vreau sa spun ca am lucrat cu microfoane FOARTE BUNE !!! BETA 58 la voce, 4 Shure SM 57(din seria made in USA !), AKG D112, Sennheiser MD 441 , Beta 57.... deci nu cu ciurucuri ! aceasta serie NU ARE CALDURA SI NICI PLAJA DE FRECVENTE potrivita pt. aplicatii mai pretentioase... poti face treaba cu el, dar .... dar.... sun a foarte metalic si sintetic...

 

2) din cate stiu eu, cei de la LEXICON au un fel de parteneriat cu cei de la SOUNDCRAFT... asa ca poate de aia nu gasesti bloc de efecte Lexicon pe alte mixere... cel putin asa stiu eu...

 

oricum, am avut ocazia sa cant de multe ori pe SOUNDCRAFT(pe diferite modele...) si diferenta este URIASA(in bine !)....

 

este CLAR ca un bloc de efecte(de multiefecte) integrat intr-un mixer, NU ESTE LA FEL DE PERFORMANT ca un rack de efecte separate, cu module separate de delay, reverb, compresor, chorus, etc...

 

dar , la acest pret, un SOUNDCRAFT cu Lexicon, te scoate din nevoie ABSOLUT ONORABIL ! cu rezultate bune !

 

daca vrei sa faci sonorizari mai profesionale, atunci treaba se schimba... atunci deja trebuie luat in calcul un DYNACORD ! cu sau fara efecte incorporate !

 

iti dau o sugestie... cauta pe google diverse forumuri(sunt multe !!!) unde o sa gasesti sfaturi de la profesionisti legate de ce configuratie e ok la un buget mic...

 

si alt sfat... daca ai cumva posibilitatea... ceea ce e destul de greu la noi... sa probezi undeva niste mixere, din cele mentionate...

 

probarea poti s-o faci cu un microfon bun(standardul general acceptat este SHURE SM 58) pe care sa-l bagi in mixere si sa vezi cat de bine suna cand corectiile sunt puse pe ( 0 ) - pe mijloc.... normal asa se probeaza... daca pe un mixer trebuie sa-ti corectezi vocea in mod exagerat... atunci ceva nu e in regula... asta e sfatul pe care l-am vazut dat de multi profesionisti !

 

dar in cazul asta ar trebui sa ai aceleasi boxe si aceeasi putere si doar mixerele sa fie schimbate... ma rog...

 

sper sa fie de bun augur ce ti-am zis...

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
nu vreau sa intru in polemici pe acest topic...

 

1) ca sa-i raspund lui Costi Iorga - am avut mereu probleme cu aceasta serie de YAMAHA ! vocea(IN SPECIAL !!!) si alte scule captate cu microfoane(mai ales tobele) nu suna la fel de bine ca pe alte modele ! si vreau sa spun ca am lucrat cu microfoane FOARTE BUNE !!! BETA 58 la voce, 4 Shure SM 57(din seria made in USA !), AKG D112, Sennheiser MD 441 , Beta 57.... deci nu cu ciurucuri ! aceasta serie NU ARE CALDURA SI NICI PLAJA DE FRECVENTE potrivita pt. aplicatii mai pretentioase... poti face treaba cu el, dar .... dar.... sun a foarte metalic si sintetic...

 

2) din cate stiu eu, cei de la LEXICON au un fel de parteneriat cu cei de la SOUNDCRAFT... asa ca poate de aia nu gasesti bloc de efecte Lexicon pe alte mixere... cel putin asa stiu eu...

 

oricum, am avut ocazia sa cant de multe ori pe SOUNDCRAFT(pe diferite modele...) si diferenta este URIASA(in bine !)....

 

este CLAR ca un bloc de efecte(de multiefecte) integrat intr-un mixer, NU ESTE LA FEL DE PERFORMANT ca un rack de efecte separate, cu module separate de delay, reverb, compresor, chorus, etc...

 

dar , la acest pret, un SOUNDCRAFT cu Lexicon, te scoate din nevoie ABSOLUT ONORABIL ! cu rezultate bune !

 

daca vrei sa faci sonorizari mai profesionale, atunci treaba se schimba... atunci deja trebuie luat in calcul un DYNACORD ! cu sau fara efecte incorporate !

 

iti dau o sugestie... cauta pe google diverse forumuri(sunt multe !!!) unde o sa gasesti sfaturi de la profesionisti legate de ce configuratie e ok la un buget mic...

 

si alt sfat... daca ai cumva posibilitatea... ceea ce e destul de greu la noi... sa probezi undeva niste mixere, din cele mentionate...

 

probarea poti s-o faci cu un microfon bun(standardul general acceptat este SHURE SM 58) pe care sa-l bagi in mixere si sa vezi cat de bine suna cand corectiile sunt puse pe ( 0 ) - pe mijloc.... normal asa se probeaza... daca pe un mixer trebuie sa-ti corectezi vocea in mod exagerat... atunci ceva nu e in regula... asta e sfatul pe care l-am vazut dat de multi profesionisti !

 

dar in cazul asta ar trebui sa ai aceleasi boxe si aceeasi putere si doar mixerele sa fie schimbate... ma rog...

 

sper sa fie de bun augur ce ti-am zis...

No offense taken! :) si succese.

Link to comment
Share on other sites

singurul pe care l-am probat si pe care il pot proba este cel de la campina Allen&Heath PA20 (marcian cred ca il stii f bine ca ai cantat de cateva ori aici:D) imi place e ok insa nu am cu ce sa-l compar....dupa parerea mea e cel mai bun de pe planeta avand in vedere ca este singurul pe care l-am testat ....sper sa pot gasi undeva in bucuresti cand o sa merg sa cumpar sa probez in aceeasi sala pe acelasi sistem de boxe un Soundcraft mfx20i si un A&H PA 20 si acolo trebuie sa ma decid....

 

Vis-a-vis de ce spunea si Marcian, intr-adevar soundcraftul suna pe voce f fain din cate am ascultat pe siteul celor de la thomann....are caldura fata de yamaha care e sec.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.