www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Harley Benton Ga5


viobio
 Share

Recommended Posts

aceste rinduri sunt un raspuns pentru userul Petrucci e tare

 

aceste amplificatoare au acel hum din constructie

sunt realizate minimal pentru a avea un pret minim

de ce are acel humm?

pentru ca etajul final este SE si partea de alimentare nu are un soc de filtrare ,trebuiesc marite si valorile condensatorilor de filtraj ,sunt destul de mici

cum se construieste socul

se cauta un pachet de tole E+I cu suprafata de 2...4 cmpatrati

se bobineaza pe carcasa cu sirma cuem de 0,2..0,3mm,cit intra pe carcasa ,sa se bobineze cit mai strins si uniform

se monteaza tolele E pe o parte si tolele I pe cealalta parte

intre tolele E si I se pune un intrefier cu gtosimea de 0,1 mm,grosimea unei foi de hirtie

 

o alta imbunatatire ar fi alimentarea in CC a filamentului lampii preamplificatoare

 

daca nu aveti experienta in electronica rugati pe cineva experimentat sa faca modificarea

 

NU MAI SCHIMBATI LAMPILE ! LE SCHIMBATI DEGEABA!

post-7787-1277122973_thumb.png

post-7787-1277123349_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

PFfff... multumesc mult, ptr ca m-ati scutit de niste bani aruncati pe fereastra. Sincer nu am inteles exact ce am de facut(de ex ce e "intrefier" si"alimentarea in CC a filamentului lampii preamplificatoare"), dar am sa apelez la un electrician ; voi printa indicatiile dvs cat si pozele atasate mai sus. Multumesc inca o data! De abia astept sa scap de micul brum care ma scoate din sarite

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

la rugamintea userului Petrucci e tare am modificat amplificatorul sau

 

am introdus un corector de ton cu trei benzi si un master

butonul volume devine drive

butonul eq devine master

modificarea se adreseaza celor care au cit de cit habar de electronica

daca nu aveti cunostinte cel putin medii nu umblati in amplificator,riscati sa l stricati sau sa va curentati mortal

schema este scoasa de mine dupa cablajul imprimat

atasez si poze cu modificarile facute ,sunt destul de explicite

daca sunt doritori pentru aceasta modificare va stau la dispozitie cu explicatii

post-7787-1280089103_thumb.jpg

post-7787-1280089112_thumb.jpg

post-7787-1280089123_thumb.jpg

post-7787-1280089131_thumb.jpg

post-7787-1280089138_thumb.jpg

post-7787-1280089156_thumb.png

post-7787-1280089254_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

la rugamintea userului Petrucci e tare am modificat amplificatorul sau

 

am introdus un corector de ton cu trei benzi si un master

butonul volume devine drive

butonul eq devine master

modificarea se adreseaza celor care au cit de cit habar de electronica

daca nu aveti cunostinte cel putin medii nu umblati in amplificator,riscati sa l stricati sau sa va curentati mortal

schema este scoasa de mine dupa cablajul imprimat

atasez si poze cu modificarile facute ,sunt destul de explicite

daca sunt doritori pentru aceasta modificare va stau la dispozitie cu explicatii

:) de abia astept sa-l testez. Multumesc pe aceasta cale domnului Viobio care nu doar ca mi-a citit gandurile ,dar s-a oferit sa ma ajute. Am invatat sa descarc condesatorii sa nu ma curentez, insa am cu siguranta un talent de neegalat la stricat electronice. :)

Domnul Viorel are dreptate. Cu ampurile pe lampi nu e de glumit. Bine ca a ajuns la timp la persoane cu cunostinte in domeniu,

 

Cat despre micul meu HB ga5. E cel mai ieftin combo pe lampi de Thomann si, din mom ce nu am avut bani ptr ceva mai scump,l-am achizitionat.

Impresii initiale ptr cineva care nu a avut de a face cu amp pe lampi: 5 W pe lampi e LOUD!!!! In vacanta de vara am stat la casa (o mansarda intreaga si un amp de 5 w :D ) ,cu toate astea am reusit sa-mi enervez vecinul de vizavi, caruia se pare ca nu-i place chitara.(am incercat sa-l induplec;insa nu i-a placut nimic de la chuck berry, la jimi hendrix pana la Satriani.)

 

Ampul din stock :

1. are un ton putin cam intunecat ptr gustul meu, iar controlul de ton e de fapt un fel de bass booster,deci nu un control de ton proopriu zis. Deci chiar cu tonul la minim tonul era mult prea intunecat. Controalele ptr joase,medii si inalte imi vor oferii o versabilitate uriasa fata de potul de ton din stock.

2. E putin cam loud. Domnul Viorel mi-a zis ca, o data cu instalarea celor 3 poturi, ampul va fi putin mai "bland". Ceea ce imi si doream. :)

3. Nu poate obtine tonuri de overdrive decat la volum foarte mare, ceea ce e in unele imprejurari suparator; Noua configuratie drive+master imi va conferi versabilitate sporita.

 

Imediat ce voi reintra in posesia ampului (si ma voi satura de testat), voi face un review . Din moment ce am primit moshtenire :) un mixer Menadi si un microfon dinamic de la bunicul meu m-am gandit sa fac trag si sample-uri;dublate de inregistrare video ptr ca cei interesati sa poata vedea in ce pozitii se afla potentiometrele,etc.

Astept sugestii in legatura cu ceea ce va voi canta in review.(coveruri ,bineinteles)

Sincer voi incerca sa onorez sugestiile tuturor. Doar sa nu fie ceva de pe alta planeta :lol: (e clar ca nu sunt reincarnarea lui Satriani :lol: ), sa fie cantabila pe modesta mea chitara care nu e tocmai de shredder si tonul sa poata fi obtinut in linii mari de posibilitatile mele limitate in materie de stomboxuri.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

:) de abia astept sa-l testez. Multumesc pe aceasta cale domnului Viobio care nu doar ca mi-a citit gandurile ,dar s-a oferit sa ma ajute. Am invatat sa descarc condesatorii sa nu ma curentez, insa am cu siguranta un talent de neegalat la stricat electronice. :)

Domnul Viorel are dreptate. Cu ampurile pe lampi nu e de glumit. Bine ca a ajuns la timp la persoane cu cunostinte in domeniu,

 

Cat despre micul meu HB ga5. E cel mai ieftin combo pe lampi de Thomann si, din mom ce nu am avut bani ptr ceva mai scump,l-am achizitionat.

Impresii initiale ptr cineva care nu a avut de a face cu amp pe lampi: 5 W pe lampi e LOUD!!!! In vacanta de vara am stat la casa (o mansarda intreaga si un amp de 5 w ;) ) ,cu toate astea am reusit sa-mi enervez vecinul de vizavi, caruia se pare ca nu-i place chitara.(am incercat sa-l induplec;insa nu i-a placut nimic de la chuck berry, la jimi hendrix pana la Satriani.)

 

Ampul din stock :

1. are un ton putin cam intunecat ptr gustul meu, iar controlul de ton e de fapt un fel de bass booster,deci nu un control de ton proopriu zis. Deci chiar cu tonul la minim tonul era mult prea intunecat. Controalele ptr joase,medii si inalte imi vor oferii o versabilitate uriasa fata de potul de ton din stock.

2. E putin cam loud. Domnul Viorel mi-a zis ca, o data cu instalarea celor 3 poturi, ampul va fi putin mai "bland". Ceea ce imi si doream. ;)

3. Nu poate obtine tonuri de overdrive decat la volum foarte mare, ceea ce e in unele imprejurari suparator; Noua configuratie drive+master imi va conferi versabilitate sporita.

 

Imediat ce voi reintra in posesia ampului (si ma voi satura de testat), voi face un review . Din moment ce am primit moshtenire :D un mixer Menadi si un microfon dinamic de la bunicul meu m-am gandit sa fac trag si sample-uri;dublate de inregistrare video ptr ca cei interesati sa poata vedea in ce pozitii se afla potentiometrele,etc.

Astept sugestii in legatura cu ceea ce va voi canta in review.(coveruri ,bineinteles)

Sincer voi incerca sa onorez sugestiile tuturor. Doar sa nu fie ceva de pe alta planeta :lol: (e clar ca nu sunt reincarnarea lui Satriani :) ), sa fie cantabila pe modesta mea chitara care nu e tocmai de shredder si tonul sa poata fi obtinut in linii mari de posibilitatile mele limitate in materie de stomboxuri.

 

 

 

 

 

 

modificarea este GRATUITA/MOCA/DEGEABA/FARA BANI

 

vreau un sample cu Air /Malmsteen :):D:lol:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

modificarea este GRATUITA/MOCA/DEGEABA/FARA BANI

 

vreau un sample cu Air /Malmsteen :lol::):lol:

 

Nu am visat la atata bunavointa :) Ptr. cei de pe forum, sa nu ma creada papagal, reintru in posesia ampului saptamana viitoare. Si chiar ma voi tine de cuvant.(saptr viitoare vor aparea samplelurile) Bineinteles ca imi vor lua foc degetele incercand sa cant dupa partitura lui Malmsteen, dar o scot eu la capat :)

Problema e ca nu stiu la care "Air" va referiti: stiam vreo 2 piese cu nume similar de-a lui Malmsteen :

"Air on G string"

"Air on a theme"

La care din ele v-ati referit?

Link to comment
Share on other sites

Nu am visat la atata bunavointa :) Ptr. cei de pe forum, sa nu ma creada papagal, reintru in posesia ampului saptamana viitoare. Si chiar ma voi tine de cuvant.(saptr viitoare vor aparea samplelurile) Bineinteles ca imi vor lua foc degetele incercand sa cant dupa partitura lui Malmsteen, dar o scot eu la capat :lol:

Problema e ca nu stiu la care "Air" va referiti: stiam vreo 2 piese cu nume similar de-a lui Malmsteen :

"Air on G string"

"Air on a theme"

La care din ele v-ati referit?

 

care vrei tu!

sa nu faci basici la mina stinga :lol:

Link to comment
Share on other sites

asa arata amplificatorul acum

 

userul Petrucci e tare a dorit o amplificare mai mare , mai crunch spre overdrive ,am incercat sa scot maxim de amplificare,atit cit permite schema si componentele

am inlocuit rezistenta R1 care avea valoarea de 68k cu 1M

am inlocuit R3 care avea valoarea de 100k cu 220k

 

daca ti se pare prea mare amplificarea ,poti reveni la varianta stock doar prin doua lipituri

gasesti pe placa cu piese lipiturile care trebuiesc facute

Luni pleaca spre tine,Marti ajunge la tine

 

:lol::lol::)

 

 

 

vreau si parerea altor useri despre aceasta modificare

pro sau contra

sunt binevenite :)

post-7787-1280589051_thumb.jpg

HB_GA5_Stock_0.pdf

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

L-am primit.L-am testat. E genial!(tot ceea ce-mi trebuie ). Nu mai zic nimic . :) Maine apar sample-uri. :lol:

@viobio. Cat despre condensatorul ce urma a fi montat in chitara mea, e buna schema asta? http://www.bothner.co.za/articles/volumepot2.shtml

 

In fine calitatea sunetului lasa de dorit..(nu ma pricep)

Microfonul intre timp a inceput sa-mi faca figuri..n-am apucat sa-l folosesc nici 5 minute. Revin dupa ora 16:00 cu multe probe de sunet.

Chitara a avut si ea parte de operatie...potentiometrele sunt intr-o stare deplorabila scot tot felul de zgomote. Momentan chitara asteapta altele noi <<am luat CTS-uri>>; doar potul de volum e legat la circuit .( Tonul e colorat doar din egalizator.)

Totodata am folosit un cablu scurt(altul nu aveam prin apropiere) . Inevitabil ampul a scos mici paraituri in standby din cauza dozelor .

Incarc ce am reusit sa trag in acele 5 ' . Stiu,stiu...ar trebui sa ma las de chitara :lol:

jazzy.mp3

2ss.mp3

take1___Copy.mp3

post-10104-1281000323_thumb.jpg

post-10104-1281000455_thumb.jpg

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

L-am primit.L-am testat. E genial!(tot ceea ce-mi trebuie ). Nu mai zic nimic . :) Maine apar sample-uri. :lol:

@viobio. Cat despre condensatorul ce urma a fi montat in chitara mea, e buna schema asta? http://www.bothner.co.za/articles/volumepot2.shtml

 

 

DA "izact" asa

probeaza de 100pF pina la 1nF ,alege valoarea care te satisface,cind faci probe sa comuti si dozele in toate modurile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.