www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Acustica


Guest Beorn
 Share

Recommended Posts

Guest Beorn

M-am hotarat sa achizitionez o doza pentru chitara acustica. Acum,apar niste intrebari,unde va si cer ajutorul. Am un Fender CD-60,merita sa pun o doza pe el,va scoate un sound cat de cat? (mentionez ca va trece printr-un mixer,in niste boxe respectabile) Am buget foarte limitat,nu imi pot permite decat asta sau asta.

Deci,intrebarile ar fi: merita sa pun una din dozele astea pe CD-60,si daca merita,care din ele?

Edited by Beorn
Link to comment
Share on other sites

Guest Beorn
Vezi ca dozele sunt pasive, si nu cred ca le va recunoaste mixer-ul direct, fara un preamp.

Pe Mcmusic spun ca "For optimal tone, plug into an acoustic guitar

amplifier, P.A., or mixing console". Asta nu inseamna ca imi recunoaste mixerul direct?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
M-am hotarat sa achizitionez o doza pentru chitara acustica. Acum,apar niste intrebari,unde va si cer ajutorul. Am un Fender CD-60,merita sa pun o doza pe el,va scoate un sound cat de cat? (mentionez ca va trece printr-un mixer,in niste boxe respectabile) Am buget foarte limitat,nu imi pot permite decat asta sau asta.

Deci,intrebarile ar fi: merita sa pun una din dozele astea pe CD-60,si daca merita,care din ele?

 

 

Salut,

eu i-ti recomand humbucker-ul pentru ca este mai putin zgomotos si suna mai plin, iar "daca merita?" tu sti cel mai bine unde si cum o folosesti, pentru ca daca nu ai cantari sau inregistrari mai dese nu merita sa dai 250 ron pentru ca i-ti este greu sa pui un microfon...dar daca ai...da merita pentru ca este mult mai simplu sa bagi un cablu in ea si sa-i dai drumul la treaba. Daca intrebarea ta se refera la imbunatatirea sunetului chitarii aici e alta poveste si este subiectiva pentru ca o doza buna este aceea care reproduce sunetul chitarii (acustice) cat mai natural fara sa-l modifice. Daca nu esti multumit cum suna chitara eu zic sa o schimbi, sa nu te agati de faptul ca scrie Fender pe ea (sa nu uitam ca modelul asta e facut in china).

 

Toate bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
M-am hotarat sa achizitionez o doza pentru chitara acustica. Acum,apar niste intrebari,unde va si cer ajutorul. Am un Fender CD-60,merita sa pun o doza pe el,va scoate un sound cat de cat? (mentionez ca va trece printr-un mixer,in niste boxe respectabile) Am buget foarte limitat,nu imi pot permite decat asta sau asta.

Deci,intrebarile ar fi: merita sa pun una din dozele astea pe CD-60,si daca merita,care din ele?

 

ce inseamna buget limitat? ia un egalizator grafic age7 de la hora reghin si cu putin curaj si vointa te ajut sa il montezi acasa, trebuie cateva scule si abraziv si ai putea sa o faci, numai ca daca instrumentul e in garantie chestia cu montajul dozei conduce la pierderea garantiei.... o doza cu egalizator duce parca la 150 de lei

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.