www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampa Need Help Electricieni


Guest DraX
 Share

Recommended Posts

Hey guys,

 

pe timpu liceului facand curat prin laboratoru de fizica dirigu mia dat cadou o ...lampa? IMENSA

 

desigur nu stiu daca functioneaza,de asta mi la si dat,in principal il folosesc ca decor,ca arata fain.

 

In rest as vrea sa stiu de care lampa e?!(putere,....etc,nu ma pricep)

 

cat de puternica e?

 

daca il pot folosii,si cum il pot folosii?!?!?

 

as vrea sal folosesc la un amp pt. bass

 

Mersi anticipat.

 

Poze:

 

post-11992-1276584904_thumb.jpg post-11992-1276584919_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

va multumesc Dl.Gabriel :)

 

da imi cer scuze,nu stiu nici cu ce se manca electricitatea,e vorba de alti prieteni care ar face,eu as dar face supply.

 

@red. poti face amp din orice lampa pentru amplificatie din cate stiu. asta nu inseamna ca suna bine/merge cum trebe etc,cum nu ma pricep,nici nam sa fac pe desteptu,dar un reply asemenea mi se pare spam

Edited by DraX
Link to comment
Share on other sites

Salutare Karpi.

 

Dar cu tot respectul numai miniatura nu este tubul asta, are un min de inaltime de 230mm si un maxim de 240mm in punctul cel mai inalt, iar greutatea este de aprox. 1kg... ca sa nu mai spunem ca are 750w disipatie anodica maxima. Daca te-ai referit la altceva imi cer scuze.

Intr-o alta ordine de idei ... merge sa faci un amplificator cu aceasta lampa... dar persupun ca:

1. filamentul mananca ceva curent

2. nu stiu care este tensiunea anodica minima pentru a amplifica ceva

3. panta este destul de puturoasa deci trebe sa ai niste driveri acolo ca sa suplineasca ceva zeama pe care sa o amplifice asta

4. cum spunea colegul viobio: 2x6v6 si 2xecc83 (merge si cu una daca esti zgarcit) si esti mai avantajat de lucrarea asta.

5. Poti sa o folosesti pe post de calorifer... si probabil din contorul de la electrica o sa poti face ventilator cand bagi ampliful ala in priza.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

haha

 

Militar si miniaturizat ptr emitatoare portabile cu racire cu apa.

 

piesa de muzeu .

 

 

militar nu inseamna neaparat portabil. Nu vorbesc chiar in necunostiinta de cauza - taica-meu a lucrat exact la asa ceva, reparatii la emitatoare militare si am mai vazut genul asta de "lampi", acu' vreo 40 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.