www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta Overdive Si Distors


Vali184
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

Nu ba.Lasa-l sa-si faca o idee.Lasa-l sa incerce.Lasa-l sa vada pe pielea lui,cu urechile lui.

 

Are sample-uri de youtube,poate are posibilitatea,sa incerce,sa mearga la un magazin de muzica,n-are decat.

 

Daca-i dati mura-n gura la orcine,nu mai invata nici-o data.

Lasa-l sa googaleasca,si sa se duca la ore de chitara daca vrea sa invete.Daca nu se chinuie nu retine nimica.

 

 

So.Ai youtube,ai link`uri de wikipedia,ce mai vrei,pisi?

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Care e diferenta dintre overdrive si distors? Multumesc.

Amandou sunt overdrive , elementul activ de amplificare dus in "limitare"

 

...dar overdrive se refera la smooth overdrive iar distrtion se refera la hard overdrive ( jargon)

 

Amandoua sunt distorsiuni .

 

De fapt cu aceiasi pedala sau amplif se pot realiza mandoua "efecte" dar se fac bani mai mulyi daca vinzi pedale intregi care sunt de fapt "preseeturi" diferite de cele mai multe ori.

Overdrive=supramodulat in amplitudine deci distorsiune ..

Link to comment
Share on other sites

Amandou sunt overdrive , elementul activ de amplificare dus in "limitare"

 

...dar overdrive se refera la smooth overdrive iar distrtion se refera la hard overdrive ( jargon)

 

Amandoua sunt distorsiuni .

 

De fapt cu aceiasi pedala sau amplif se pot realiza mandoua "efecte" dar se fac bani mai mulyi daca vinzi pedale intregi care sunt de fapt "preseeturi" diferite de cele mai multe ori.

Overdrive=supramodulat in amplitudine deci distorsiune ..

+1 asa este, ma mir ca a scris asta cineva deabia acum.

 

 

@Vali184

 

Singura diferenta notabila este cantitatea de clipping, cel mai putin notabil intre produsele aceleasi firme(sd1 si ds1) este voicingul pedalei; setate cu gain cam la fel, diferentele/ subtilitatile! ca sa zic asa a pedalelor nu se aud asa bine, poate raspunsul este diferit.

Compresia este parca totusi mai audibila la un overdrive(si spun asta ca se aude, nu ca am citit pe net,pentru ca sincer nu m-a interesat ce foloseam atata timp cat scoteam oarecum ce vroiam :lol:)

Eu de exemplu folosesc ts8 gain max, vol maxim + power booster pe la ora 2 + compressor cu sustain la ora 3, nici nu mai stiu asta ce e , daca e overdrive sau distors sau nimic :), o suprasaturare de semnal.

Trebuie sa testezi, dar nu vei observa diferente imense intre pedale low budget.

Link to comment
Share on other sites

aoleu, m-am uitat pe youtube si am ramas uimit. fiecare pedala scoate alt sunet. mi-am cam dat seama de ce sunet vreau sa scot si stiu dupa ce pedala sa ma uit cand ies la "cumparaturi". multumesc inca odata, baieti.

 

ps: overdrive are mai mult sustain?

 

se vede pe desen ...

 

 

6tacul chitarei este foart emare se vede cum se limiteaza la "overdrive" deci se comprima amplitudinea.

 

la distors puternic semnalul este limitat /comprimat si distorsionat ( catre rectangular prin limitare) pe o lungima mai mare de timp pe care are o amplitudine constatnta dupa acre scade incet ..deci o portiune de "sustain" mai mare/lunga .

 

Asa ca distorsurile se mai cheama si Sustainer .....depinde de ce este la moda asa se schimba denumirea...hehehe

 

 

Distorsiunea este la fel aproape la fiecare tip de pedala DAR filtrele de intrare si iesire sunt diferite de aici sunete diferite....

 

Iata schema unui distors mai universal .Un distors /overdrive serios trebuie sa aiba ..EQ pe intrare ..reglaje de distors ...EQ pe iesire ..

 

 

 

Se fabrica si "Dist/sustainer Dinamic " la care nivelul ( amplitudinea) semnalului sau nivelul de distorsuiune este aproximativ constant pe toata lungimeas sunetului indiferent de cat de tare ciupesti coarda .Anvelopa unui asemenea sunet se apropie de cea al unei orgi sau sintetizator ...

 

 

Chitaristi folosec mai multe tipuri de formatoare de sunet in functie de ce au nevoie ptr interpretare .....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.