www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Informatii, Bucuresti


Guest Noxified
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

Caut un loc de dormit in bucuresti,pentru 2 persoane ,in zona ,sau undeva unde nu e mai mult de o ora de mers pe jos in zona romexpo,pentru noaptea de 25-26 iunie.[sonisphere]

Puteti da de mine prin PM.[intru foarte des aici]

Sa-mi spuneti cat ma costa(daca ma costa :) )

As mai avea o intrebare.Dupa ora 23,sau 23:30,ce mijloace de transport [in afara de taxi] as avea la dispozitie,pentru a ajunge in zona "piata muncii"[asa se numeste statia respectiva de metrou,unde trebuie sa ajung]

Sau daca e cineva care ma poate duce cu masina din zona aviatorilor[acolo unde-i romexpo]pana la zona piata muncii. sau o portiune din drum.[Ma intereseaza mult mai mult varianta asta cu masina]

Si inca o intrebare,pe jos,cam cat as face[sau ,cati km sunt]?

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Vorbesc foarte serios.Da-mi tu o alta solutie,in afara de taxi,sau masina personala(care nu o am) cu care as putea sa ajung la piata muncii.

Eu nu sunt din Bucuresti,si acolo,la piata muncii,as avea unde sa dorm.

+ ca ii sambata concertul.Deci sambata am de circulat la orele alea.

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

dude no offense dar ceri imposibilul. Romexpo e in baneasa, mie imi ia cel putin o ora si 20 de minute de mers pe jos si stau aproape de piata victoriei. nu degeaba se tin toate concertele acolo, pentru ca e un spatiu gol IMENS intr-o zona situata in cuca macaii cum s-ar zice. ai putea sa stai la hotelul Ramada, dar e destul de scump. asta SAU te risti si mergi la caminele studentesti din zona(sunt destul de aproape de locatie), dai o sticla de jack la vreunu' si ai o noapte asigurata.

 

oricum dupa ora 23 nu ai cum sa ajungi la statia de metrou Aviatorilor la timp ca sa iei metroul pana la muncii. ai putea sa iei 335 si te lasa undeva relativ aproape dar mai tarziu de 22:45 nu prinzi(mai ales Sambata)

 

uite link cu hotelul:

 

http://www.ramada.com/Ramada/control/Booki...se&tab=tab1

 

cea mai neobositoare dar si riscanta solutie din ce imi dau seama eu e asta cu caminele. ai putea sa ajungi la piata muncii cu taxi platind vreo 2-300 de mii daca nu te stoarce vreun bulangiu.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
dude no offense dar ceri imposibilul.

 

cea mai neobositoare dar si riscanta solutie din ce imi dau seama eu e asta cu caminele. ai putea sa ajungi la piata muncii cu taxi platind vreo 2-300 de mii daca nu te stoarce vreun bulangiu.

Stiu.20-30 de lei,nu ii atat de mult.Hai fie si 40,50 na.Nu ii atat de mult.Numa sa nu fie MAI MULT.Esti sigur ca e atata?

Varianta cu hoteluri,pensiuni,whatever,pica.

Deci,sambata mijloace de transport in comun,nu am....

Link to comment
Share on other sites

Stiu.20-30 de lei,nu ii atat de mult.Hai fie si 40,50 na.Nu ii atat de mult.Numa sa nu fie MAI MULT.Esti sigur ca e atata?

Varianta cu hoteluri,pensiuni,whatever,pica.

Deci,sambata mijloace de transport in comun,nu am....

30 de lei maxim daca nu are tarif diferit pentru noapte. mie in mizeu zilei mi-a luat 18 lei de la piata victoriei la uzinele republica(cauta pe google maps sa vezi cam cat e distanta)

 

daca nu gasesti cu dispecer sau uiti sa suni, mereu merge sa te tocmesti de dinainte sa intri in taxi, ceva de genu deschizi usa si intrebi "30 de lei pana la piata muncii?" simplu si nu mai stai sa te complici :)

Link to comment
Share on other sites

In mod normal si aici ma refer in orice alta seara un taxi ia pe distanta aia 20 de lei maxim deci te incadrezi, partea proasta e ca seara aia nu o sa fie una normala si exista posibilitatea sa gasesti numai bulangii care or sa iti ceara minim 50 de lei pe orice distanta. Asta am auzit-o de la prieteni bucuresteni in seara concertului de AC/DC.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Chem taxi prin dispecerat,si nu are cum sa-mi ceara cineva mai mult decat e,sau ma duc si ma inteleg cu ei.Vorbesc cu cativa,si vad care e mai ieftin.Si nu are rost sa pun sa-mi puna ceasu` ca fac si mai mult poate...

Ideea ii ca mie mi se parea ca distanta foarte mult.Daca ii numa 10 km,ii foarte lejer.Hai 15 na.Da` sa nu fie mai mult. Si incepusem sa ma sperii ca ii foarte mult de mers..asa,e ok.

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez in zona pe langa Romexpo, si stau langa Liberty center (rahova).. sunt cam 13 km si nu am dat niciodata mai mult de 20 RON. Iti recomand 0219477 - Speed Taxi. Sunt oameni foarte ok la ei, care lucreaza foarte profesionist. Mai toate masinile au GPS si iti calculeaza traseul cel mai scurt (asta in cazul in care ti-e frica ca o sa te ameteasca ca sa-ti ia mai mult).

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Perfect.Am notat numarul.:) Na,multumesc frumos de raspunsuri.Daca o sa mai fie ceva,o sa postez aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Noxified

De Metallica,Slayer,Megadeth,si Anthrax,a auzit tot cocalaru`.Sunt regii rock-ului.:) Ar fi frumos din partea lor sa prelungeasca programul.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca esti din Alba... numai sa-ti exersezi putin bucuresteneasca... te fileaza taximetristii imediat ca nu esti din zona si te plimba de nu-i adevarat.

model de conversatie:

"Liber, mã?... frate, o luãm pã Griviței ("e" lung :) )... așeah... (totul foarte disprețuitor :lol: ) ... " urmat de discutii a-n pixu' despre aglomeratie si lucrarile de la Pasaju' Baneasa...

Cand cobori poti sa-i spui: "no binie... o sarã faina!" sa-i fie ciuda... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Bai nene, da de cand e Romexpo in Baneasa????? :)

 

De obicei la astfel de "aglomeratiuni" e cam greu cu taxiul in sensul ca in zona nu gasesti nimic, sau daca gasesti intervine "tocmeala" care e mai mare decat afisajul aparatului. Anul trecut la Manowar am sunat de xxxxx ori sa fac o comanda la taxi si n-am prins nimic. Am mers pana pe dorobanti si abia am gasit unul liber.

 

Cel mai bine e ca, dupa muzica, voie buna, o horinca, sa o luati in gasca pe jos si pe traseu gasesti / gasiti probabil ceva. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Mda,pai,le-am trimis zilele trecute un mail la astia de la RATB,si printre altele mi-au zis si ca sunt 5000 de metrii,de la romexpo pana la piata muncii(care-i fac pe jos in nici-o ora):) Mie-mi pare putin.

Desi,ii posibil sa fie mai mult.

Si cu taxiu`,il intreb dinainte,cat face,si ma tocmesc cu ei.Da` stiu care-i treaba cu accentu` ca am mai fost prin bucuresti.. Ma rog,intreb intai.Si daca-mi zice ceva peste 30 de lei(desi si asa mi se pare mega mult ,ii zic ceva de genu` ..Na ma ,bade pisti,mai dute-n ...autogara".Nu,nu intentionez sa folosesc cuvantul autogara.:lol:

Acuma sa vedem cam cat costa.

Poate sa intrebe cineva din bucuresti,cat costa taxiul de la romexpo pana la piata muncii?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Nah,trebuie sa stie cat face.Intreb,pana dau de unu` care stie.

 

 

Poate sa intrebe careva din bucuresti,cat face pana acolo?(pret)

Link to comment
Share on other sites

am patit-o si eu in 2008 la whitesnake si D-L, e aiurea chestia cu taxiul la astfel de concerte. eu am ramas in zona pana la 3 noaptea sa gasesc un taxi, prin telefon nu am reusit, desi aveam toate numerele de la toate companiile decente, nu aveau masini disponibile. pana la urma m-am descurcat cu un impartit de taxi cu cineva care mergea altundeva, care m-a lasat cam la jumatatea drumului, restul parcurgandu-l pe jos. la acdc in schimb am observat ca e o idee buna sa te indepartezi un pic de locatie, romexpo in cazul tau, sa bei vreo bere pe la vreo terasa si sa faci comanda un pic mai tarziu, sa spunem dupa o ora sau asa ceva de la terminarea concertului, acolo unde esti si nu la romexpo. la acdc a functionat brici, a venit masina in 2 minute, desi imi imaginez ca in zona de concert nu au avut asa noroc. numai sa fii atent sa nu fie restrictionata circulatia in zona.

bafta

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Nah,trebuie sa stie cat face.Intreb,pana dau de unu` care stie.

 

 

Poate sa intrebe careva din bucuresti,cat face pana acolo?(pret)

 

Posibila conversatie la telefon :

 

D : Taxi.....buna ziua, spuneti!

A : Buna ziua. Fiti amabila, va rog, cat ar costa un taxi cam peste o saptamana intre orele 23-24 de la romexpo pana la piata muncii?

D : :):lol: :lol: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Si cu taxiu`,il intreb dinainte,cat face,si ma tocmesc cu ei.

 

Cu tocmeala exista un singur castigator. Taxiul.

 

De ceva vreme taxiurile au ceas, care la 1.4RON/km te ajunge la Muncii pe la 20RON. Nu mai este jungla ce era acum 5-10ani. Dar tu si cu ceilalti xx mii de spectatori veti vrea cam aceleasi masini. Trebe o doza mare de noroc.

 

De la Romexpo drept la Victoriei (~30min) apoi stanga drept pe Stefan cel Mare pana la Muncii (~1ora). pe jos.

 

 

Bafta tuturor.

 

 

post-7878-1276775234_thumb.jpg

Edited by vlad_cozma
Link to comment
Share on other sites

Posibila conversatie la telefon :

 

D : Taxi.....buna ziua, spuneti!

A : Buna ziua. Fiti amabila, va rog, cat ar costa un taxi cam peste o saptamana intre orele 23-24 de la romexpo pana la piata muncii?

D : :):lol::lol::):)

 

 

Scuze de off-topic Nox, dar sa fac o mica remarca. A observat cineva ca exista anumite stereotipuri de angajati? Daca suni la taxi, te astepti sa vorbesti cu o femeie, daca ti-a picat netu si suni la ei, iti raspunde un tip :))

 

Nu ar trebui sa te fure foarte mult astia de la taxi. Dupa cum ti-au mai zis altii, ii intrebi dinainte cat de costa si daca nu iti zic, mergi mai departe. Altfel, la cat de aglomerate vor fi strazile dupa concert, poti sa mergi pe jos :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Vlad vlad.Mersi.Harta aia chiar ii utila.:)

Pai stiu...da` nu o sa fiu singur.:lol: D-aia voiam un taxi.:lol: Acum,vad la fata locului...

In alta ordine de idei.

CARE VINE LA METALLICA/SLAYER/MEGADETH/ANTHRAX?:)

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Sunã la o firmã de taxi și întreabã. :) Majoritatea au numere de mobil.

nu o sa ii zica.. dispecerele sunt de obicei supra-solicitate si nu prea au de unde sa stie asta in primu rand.. cel mult i-ar zice sa se uite pe net cati km sunt de colo pana colo si sa inmulteasca cu tarifu.

 

ca sa calculezi distanta - http://www.daftlogic.com/projects-google-m...-calculator.htm

 

mie imi da 7.80 km pana la piata muncii, deci teoretic ar veni cu un tarif de 1.5 lei 13.5 lei in total, care ar veni cel putin 15 lei, maxim 20 de lei. cel mai bine zici de dinainte "frate 20 de lei pana la piata muncii"

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
In alta ordine de idei.

CARE VINE LA METALLICA/SLAYER/MEGADETH/ANTHRAX? :)

 

Lejer asa.Eu ma speriasem,ca ar fi muuult mai mult.(undeva la 20 )

Dar asa ii ok.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.