www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Greatest Guitar Solo Of All Time


lightfrets
 Share

Cel mai tare solo de chitara   

86 members have voted

  1. 1. Care ar fi cel mai frumos solo de chitara din toate timpurile?

    • Comfortably Numb - David Gilmour (Pink Floyd)
      19
    • Stairway To Heaven - Jimmy Page (Led Zeppelin)
      8
    • All Along The Watchtower - Jimi Hendrix
      2
    • Free Bird - Allen Collins (Lynyrd Skynyrd)
      2
    • Texas Flood - Stevie Ray Vaughan
      1
    • Eruption - Eddie Van Halen (Van Halen)
      2
    • Highway Star - Ritchie Blackmore (Deep Purple)
      1
    • Cause We've Ended As Lovers - Jeff Beck
      0
    • Hotel California - Don Felder/Joe Walsh (Eagles)
      5
    • Mr Crowley - Randy Rhoads (Ozzy)
      0
    • Little Wing - Jimi Hendrix
      1
    • Layla - Eric Clapton
      0
    • Sweet Child O' Mine - Slash (Guns N' Roses)
      3
    • Cliffs Of Dover - Eric Johnson
      1
    • Nottingham Lace - Buckethead
      1
    • For The Love Of God - Steve Vai
      8
    • Voodoo Child (slight return) - Jimi Hendrix
      2
    • November Rain - Slash (Guns N' Roses)
      6
    • Crazy Train - Randy Rhoads (Ozzy)
      1
    • Since I've Been Loving You - Jimmy Page (Led Zeppelin)
      6
    • Rock You Like A Hurricane - Matthias Jabs (Scorpions)
      0
    • Sultans Of Swing - Mark Knopfler (Dire Straits)
      3
    • Black Star - Yngwie Malmsteen
      1
    • Bohemian Rhapsody - Brian May (Queen)
      4
    • Red House - Jimi Hendrix
      0
    • Far Beyond The Sun - Yngwie Malmsteen
      0
    • Beat It - Eddie Van Halen (Michael Jackson)
      1
    • Whole Lotta Love - Jimmy Page (Led Zeppelin)
      1
    • Still In Love With You - Gary Moore (Thin Lizzy)
      0
    • Fade To Black - Kirk Hammett (Metallica)
      7


Recommended Posts

Chill,moshule. Ptr mine conteaza si feelingul nu doar tehnica. Daca vrei tehnica, ia de aici

Pun pariu pe un rinichi ca nu esti suficient de antrenat sa executi corect solo-ul.

offtopic: nu inteleg de ce intervi atat de vehement,din moment ce e un topic deschis in sectiunea "cafenea"

Stai chill amice ca nu l-ai vazut pe Karpi cum canta cu adevarat, te asigur eu ca este foarte bine antrenat si executa si el solo-ul fara probleme, timp sa aiba numai. A nu se uita ca in Banat, exista Arpi cu Bujor Hariga si din generatzia mai noua exista colegul nostru de forum Loris si Horia Crisovan.

Link to comment
Share on other sites

Chill,moshule. Ptr mine conteaza si feelingul nu doar tehnica. Daca vrei tehnica, ia de aici

Pun pariu pe un rinichi ca nu esti suficient de antrenat sa executi corect solo-ul.

offtopic: nu inteleg de ce intervi atat de vehement,din moment ce e un topic deschis in sectiunea "cafenea"

 

Mai citeste odata ....chitarist solo este cel care se pune pe scena si canta solo ( eventual si acompaniat de o trupa ) 2 ore concert muzica instrumentala la chitara .Nu pun la chitara solo chitaristi de blues .si rock care de fapt sunt chitara rythm.

Ca au si ei cate un vis sa cante si solo este altceva ..care a ajuns sa cante muzica la chitara si are macar doua trei piese instrumentale ( nu cate o improvizatie) se poate numi chitarist solo....

 

Ai si nimerit-o cu PEtruKKi , poate discutam despre Jeff Beck si piesa "Bulgaria " daca suntem la piesa insrumentala si feeling.

 

Tommy Emmanuel ,Hank Marvin,Jeff Beck, Jan Akkerman,Mark Knopfler ,Django Reinhardt,Chat Atkins ,Pako de Luchia ,Satriani,Steve Vai,Malmsteen,John Hiland,Joe Pass, etc ( ordinea nu reprezinta o ierarhizare este doar cum mii-am amintit ).....acestia ar fi cativa din instrumentistii care canta solo chitara/muzica de chitara si sunt copiati studiati de toti ceilalti ...

 

Sa alegi Greatest Solo All Time dintre operele acestora ar fi o prostie caci fiecare canta alt fel de muzica..

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de ce va certati , cand topicul se refera la solo_ul in sine si nu la chitaristi . nu este vorba de cel mai bun chitarist solo. intr-adevar lista este prea mica si sunt omise foarte multe melodii care au un solo exceptional. dar ca majoritatea topicurilor care au la baza o lista de melodii, genuri muzicale, etc , este subiectiv. nu este nimic oficial , este o joaca

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Felicitari pt alegerea solourilor din poll. Am votat Van Halen "Beat It" (se pare ca sunt singurul :) ) pentru prospetimea lui si pentru drumul nou deschis.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
No love for Cliffs of Dover.

 

Son, I am dissapoint.

Well, "Cliffs of Dover" ar putea concura la categoria "cel mai reusit riff of all times" :) Ar scoate sigur ceva punctaj

Link to comment
Share on other sites

O mica observatie interesanta din voturile de pana acuma:

 

Nimeni nu a votat Gary Moore, Jeff Beck, sau Clapton.

 

Se pare ca sunt niste chitaristi cam slabi (nici unul nu are burta, a lu' Garry Moore nu se pune ca e micuta).

 

Daca ar vedea Guthrie Govan s-ar rasuci in fotoliu (si ar zice hm... "you gotta get out of that forum"). :)

 

Sper ca am fost amuzant.

 

nu este vorba de chitaristi aici , ci de cel mai bun solo dintre piesele respective. daca punea Story of the blues de la Gary moore , votam si eu cu el .. altfel Comfortably numb e 1st pt mine ( si cred ca toti care au votat Comfortably numb , au in cap soloul live din Pulse :lol: )

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

nu neaparat in ordinea asta, cele mai bune mi se par(trecand peste alea din poll care 80% sunt balari

 

steve vai -for the love of god

-tender surrender

 

dragonforce -revolution deathsquad

-the fire still burns

 

gary moore-parisienne walkways si story of the blues

 

deep purple-child in time

 

guns n roses-godfather, don't damn me, sweet child si november rain

 

poate ca sunt incult dpdv muzical dar de confortably numb asta care e in top nici nu auzisem si chit ca suna rautacios din partea mea mi se pare un solo sec, fad si naspa...niste blues penal si simplu

 

Sariti la gatu' meu! :)

Link to comment
Share on other sites

nu este vorba de chitaristi aici , ci de cel mai bun solo dintre piesele respective. daca punea Story of the blues de la Gary moore , votam si eu cu el .. altfel Comfortably numb e 1st pt mine ( si cred ca toti care au votat Comfortably numb , au in cap soloul live din Pulse :) )

 

Eu il am in cap pe cel de pe Delicate Sound of Thunder :lol: Pentru mine e apogeul absolut al lui Gilmour si probabil cel mai impresionant moment chitaristic din toate timpurile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Eu il am in cap pe cel de pe Delicate Sound of Thunder :) Pentru mine e apogeul absolut al lui Gilmour si probabil cel mai impresionant moment chitaristic din toate timpurile.

 

Intr-adevar, o frumusete.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.