www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari


Recommended Posts

As vrea sa-mi recomandati o "configuratie".

Incep asa.

Am o placa potenta ASIO(audigy 2ZS), Un celeron dual core 2.4, 2 gb ram 533 MHZ

Vreau sa stiu cam ce sistem de operare folositi pentru soft-uri de chitara gen amplitube, guitar rig, cubase(stiu ca nu e doar pentru chitara)?

Recomandati XP in locul lui W7?

Ati intalnit probleme in W7?

Vi se pare ca latenta in ASIO4ALL lucreaza mai bine in XP?

Eu am si Creative ASIO, merita sa-l folosesc pe acesta sau sa raman la ASIO4ALL?

Link to comment
Share on other sites

Celeroanele astea noi dual-core sunt pe 64 de biti, au suport SSE3 si se misca binisor. Windows7 merge bine, dar s-ar putea sa ai probleme cu driverele si cu unele "patch-uri", mai ales cele de la pluginuri VST.

OSX-ul se poate instala pe unele sisteme (se gasesc pe net niste distributii speciale pt Hackintosh), dar e bataie mare de cap la instalare si in plus sunt destul de instabile (practic o sa ai un OSX macalarit cu patchuri si scripturi pentru driverele de PC).

Link to comment
Share on other sites

Celeroanele astea noi dual-core sunt pe 64 de biti, au suport SSE3 si se misca binisor. Windows7 merge bine, dar s-ar putea sa ai probleme cu driverele si cu unele "patch-uri", mai ales cele de la pluginuri VST.

OSX-ul se poate instala pe unele sisteme (se gasesc pe net niste distributii speciale pt Hackintosh), dar e bataie mare de cap la instalare si in plus sunt destul de instabile (practic o sa ai un OSX macalarit cu patchuri si scripturi pentru driverele de PC).

Da. Suporta si SSE3.

Momentan am 7, se misca binisor, insa voi trece inapoi pe XP.

Nu o sa incarc PC-ul cu prostii, doar un player(folosesc foobar, btw ce parere aveti de el?, este unul mai bun?) si ce am nevoie pentru chitara.

Intentionez sa mai adaug macar 1 sau 2 Gb ram. Nu are nimic daca o sa fie de 800 MHZ, nu? ceilalti sunt de 533.

Link to comment
Share on other sites

Heh, citisem pe diagonala, imi scapase faptul ca e un Celeron de generatie mai noua. Asa

ca, in mare, pica ce-am spus vis-a-vis de performanta lui in sine, dar ramine valabil ce am

spus despre ASIO. Oricum, pe termen lung e foarte probabil sa te izbesti de cache-ul L2

infim.

 

Poti amesteca modulele RAM fara probleme, insa vor functiona toate la 533MHz.

 

Cit despre player, poti sa-ti instalezi orice doresti, atit timp cit nu te uiti la filme in timp ce

inregistrezi/editezi chitara.

Ma refeream la player-ul mp3.

Cand o sa am finante o sa upgradez pc-ul.

Probabil inca 2 gb ram si un procesor mai mare.Din cate vad placa mea de baza suporta si quad core.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.