www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema


Guest Elvis
 Share

Recommended Posts

Guest Elvis

Pe tensonu ala il aveam in pat si din neatentie am lasat cealalta chitara jos mai de la inaltime si cheitele au cazut pe el.. pe acolo e putin de tot lemnu infundat dar credeti ca paote afecta sunetul? lemnul nu e mult dabia se observa

Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

Ma scuzati pentru cum am scirs :)

Nu se vede kovitura daor daca te uiti

Am auzit ca zgarieturile se umuplu cu pasta de dinti asa e? alea mici

Link to comment
Share on other sites

Da, si zgarieturile de pe dinti le umpli cu poxipol/poxilina! Bafta

Scrie si tu mai coerent... :)

 

Bai frate, daca eu iti arat cum am zgariat intentionat o chitara te sperii, si e plina de banda izolatoare :lol: pe spate, arata de parca e scoasa de la gunoi si nu-mi pasa.

Ce pazvantec iti tre sa umpli zgarietura? :lol: Canta dracu pe ea, si lasa naibii chestiile astea ca nu e BIBELOU

 

Una de-a mea arata de parca au picat meteoriti in corp, si am umplut cu prostie de rumegus cu aracet+ chit de lemn dupa, si am facut o treaba oribila, pe o parte am pus lac rosu pe suprafata care nu era nivelata, pe aialalta am pus banda izolatoare. Arata urat? U BET! Do i care? NU. Era cu intentie sa iasa asa? DA!

 

003.JPG

004.JPG

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Dacã ai lovit chitara, sã ºtii cã nu mai e bunã de nimic...trebuie s-o arunci! :) Stai calm, glumeam. Se mai întâmplã, e firesc... Nu cred cã este cineva fãrã sã-ºi fi lovit chitara, într-un moment de neatenție. Se-ntâmplã chestii d-astea ºi-n magazine... Acum ce rost are sã-ți mai bați capul? Ai sã te obiºnuieºti în timp cu acele urme. Eu pe toate chitarele am câte-o urmã de-asta ºi nu mai plâng. Asta e, dacã le vroiam doar pentru aspect, le puneam în vitrinã ºi doar le ºtergeam de praf. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Daca de abia se observa nu are bai. Mie imi picase acustica anul trecut de multe ori pe jos [lipsa trepiedului, eh] si ma alesesem cu o spartura de toata frumusetea in spate care era si adanca [adica ajungea pana pe partea cealalta]. Si logic ca imi afecta sunetul. Am dus-o la muzikia si-am lasat-o cateva zile si mi-au lipit-o ei bine [eu incercasem acasa cu picatura dar n-a tinut pentru ca era destul de rau]. Prima data au zis ca poate trebuie sa dea toata partea din spate jos si sa lipeasca tot din nou si m-am speriat dar au reuusit s-o lipeasca si asa.

 

Dar asta numai pt ca era crapata rau in spate, nu ca "s-a zgariat unpic". Stai linistit ca nu are bai.

Edited by EvilCat
Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

Io ma gandeam ca acea lovitura va afecta sunetul dar daca nu e ok

Dar totusi o solutie de zgarieturi exista rpin magazine?

Daca nu ce as pute folosi?

Link to comment
Share on other sites

Razvan, ce-s switch-urile de pe strat?

Mi-e frica sa spun dar :lol: when i use 3 at the same time...people...die...INSTANTLY :)

Serios vorbind, pot comuta single-urile alea sa fac: S, S+S, S S+S+S, H, H+H ,H, H+S , H+S+S,H+S+H, etc.Orice combinatie -in afara de doza middle+ doza cea mai apropiata single neck sau bridge- pot face.Nu e prea util, era mult mai usor un 5 way si 2 switchuri , but it looks cool huh? :lol:

 

Io ma gandeam ca acea lovitura va afecta sunetul dar daca nu e ok

Dar totusi o solutie de zgarieturi exista rpin magazine?

Daca nu ce as pute folosi?

Ceva genul asta, fix it pen :)

 

SimonizFixItproPen.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

@razvan s : Nu ti se dezacordeaza repede cu 2 arcuri in spate?

@elvis: Si eu am gauri in ea , dar nu se vad pentru ca e neagra, a si nu modifica in niciun fel sunetul nu-ti mai face probleme. Ai vazut chitara lui Stevie Ray Vaughan? Daca stii sa julesti o chitara calumea poti sa o faci sa arate super belea. Decat sa incerci sa remediezi zgarieturile si sa risti sa le agravezi mai bine le lasi asa.

Link to comment
Share on other sites

@razvan s : Nu ti se dezacordeaza repede cu 2 arcuri in spate?

Imi pare rau ca sunt off topic dar vreau sa raspund omului :lol:

Dimpotriva! Si nu sunt singurul.

Chestia care eu nu o inteleg la unii, este cum pot folosi 3 arcuri cu corzi d 9-46 in Eb de exemplu, pentru ca in momentul cand APESI pe tremolo sa fie lipit d corp, arcurile se pot detensiona asa de tare incat sa pice chiar :)

Deci, fiind 2 arcuri, fiind tot timpul sub tensiune si intinse, vor asigura cel mai bun acordaj,deoarece tensiunea este mentinuta si cand este tremolo-ul apast complet pe corp, daca ar fi 3, suruburile care intind arcurile ar trebui destranse pentru ca 3 arcuri trag mai tare de tremolo->scurtand distanta aia,nu mai exista asa tensiune in arcuri, deci nu vor reveni inapoi cum trebuie+ efectul misto si lejer in a manevra tremoo-ul avand 2(parca si jeff beck are 2,dar eu am facut asta dupa multe teste, si faptul ca sunt in Trapez nu Paralele). Acum depinde si de ce arcuri ai.Alea sunt arcuri wilkinson foarte rigide, poate fac cat 3 de strat stock.

Uite si la cealalta, tot 2 sunt:

001.JPG

 

Ca sa adaug ceva. Din ce am observat eu, tremolo-ul se dezacordeaza daca (desigur considerand ca totul aluneca bine la nut, string trees,etc) suruburile din exterior(in cazu celor cu 6 suruburi) nu sunt stranse corect, sau sunt prea destranse. E cam greu sa explic cum sa setezi corect unul,mai ales ca NU trebuie stranse celelalte 4! Acestea 4 din interior trebuie doar sa fie un fel d resting point pentru tremolo sa-l mentina pe pozitie, doar cele 2 din exterior se strang, ca si la tremolo-urile in 2 point pivot sau floyd stuff. Cel mai bun advice l-am gasit la fender pe site, si citez:

,,First, remove the tremolo back cover. Check your tuning. For a vintage-style tremolo bridge, a great way to enhance its performance is to pull the bridge back flush with the body using the tremolo arm. Then loosen all six screws located at the front edge of the bridge plate, raising them so that they all measure approximately 1/16" (1.6 mm) above the top of the bridge plate. Then tighten the two outside screws back down until they're flush with the top of the bridge plate. The bridge will now pivot on the outside screws, leaving the four inside screws in place for bridge stability. For a two-pivot model such as the American Series bridge, use your tremolo arm to pull the bridge back flush with the body and adjust the two pivot screws to the point where the tremolo plate sits entirely flush at the body (not lifted at the front or back of the plate).

 

Allowing the bridge to float freely (no tension on the tremolo arm) using the claw screws in the tremolo cavity, adjust the bridge to your desired angle—Fender spec is a 1/8" (3.2 mm) gap at rear of bridge. You'll need to retune periodically to get the right balance between the strings and the springs. If you prefer a bridge flush to the body, adjust spring tension to equal string tension, while the bridge rests on the body (you may want to put an extra 1/2 turn to each claw screw to ensure that the bridge remains flush to the body during string bends). Caution: Do not over-tighten the springs, as this can put unnecessary tension on the arm during tremolo use. Finally, you may wish to apply a small dab of Chapstick® or Vaseline® at the pivot contact points of the bridge for very smooth operation"

 

Rezultatul ar trebuie sa fie acesta,iar cand apesi complet sa fie lipit de corp, acesta trebuie sa fie paralel sau macar aproximativ, nu exagerat mai ridicat in partea cu suruburile, nici mai strans sa nu poata fi apasat COMPLET pe corp; dupa cum observi apas destul de usor chiar si cu un deget pe vibrato arm:

006.JPG007.JPG

003.JPG002.JPG

004.JPG005.JPG

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca sunt off topic dar vreau sa raspund omului :lol:

Dimpotriva! Si nu sunt singurul....

 

Te-am intrebat pentru ca am incercat si eu schema asta cu 2 arcuri puse in toate directiile si am incercat sa fac mecanismu asta de tremolo ca la tine adica sa si apesi pe el si sa si tragi , exact ca la floyd rose. Vad ca tu ai reusit. Cand am facut eu asta am crezut ca mi-a iesit si mie, ieseau dive bomburile si toate chestiile care le faci cu tremoloul insa am observat ceva penibil: toate bendurile imi falsau pentru ca atunci cand ridicam de coarda bridgeul se lasa in jos ca si cum cineva ar apasa pe el din cauza presiunii scazute de sub corzi. Asa ca m-am lasat pagubas si am pus 4 arcuri pe bridge, am strans toate suruburile si folosesc corzi de 010-052 . Chiar daca trebuie sa apese un elefant acum pe tremolo nu ma mai complic ca imi falseaza un bend sau nu stiu ce. O sa ti se para absurd ce am facut eu. :lol::)

Link to comment
Share on other sites

Te-am intrebat pentru ca am incercat si eu schema asta cu 2 arcuri puse in toate directiile si am incercat sa fac mecanismu asta de tremolo ca la tine adica sa si apesi pe el si sa si tragi , exact ca la floyd rose. Vad ca tu ai reusit. Cand am facut eu asta am crezut ca mi-a iesit si mie, ieseau dive bomburile si toate chestiile care le faci cu tremoloul insa am observat ceva penibil: toate bendurile imi falsau pentru ca atunci cand ridicam de coarda bridgeul se lasa in jos ca si cum cineva ar apasa pe el din cauza presiunii scazute de sub corzi. Asa ca m-am lasat pagubas si am pus 4 arcuri pe bridge, am strans toate suruburile si folosesc corzi de 010-052 . Chiar daca trebuie sa apese un elefant acum pe tremolo nu ma mai complic ca imi falseaza un bend sau nu stiu ce. O sa ti se para absurd ce am facut eu. :lol::)

Eu am observat chestia aia cu bendurile, e si normal sa traga de el....dar...oricum si cu 3 arcuri trage, tot timpul trage.Mi se pare ciudat ca iti falsa, eu n-am avut asa probleme si sunt adeptul vibrato-urilor si bendurilor stil Impellitteri, asa loose si mari.Ma rog, inteleg ce zici. Se poate arcurile astea sa fie mai tari si de aia.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

post-7628-1275769855_thumb.jpg

 

Daca "zgarietura" nu arata asa [sau ceva de genu-sau mai rau-] atunci sigur nu afecteaza sunetul si poti s-o lasi.

 

[by the way, asta e poza facuta la chitara mea acum un an. Am descris mai sus intamplarea :) ]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.