www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Priza La Panã !


ramurel
 Share

Recommended Posts

Nu-i nimic gresit , si eu la varsta de 17 ani cu prieteni chitaristi experimentam tot felul de pene mai ascutite mai rotunjite mai dure mai elastice ca peste doi ani sa cant cu plastic scos de la bateriile mignion de 9V .Nu erau inca pene Fender pe la noi iar cum eu cantam cu chitara "dezacordata ' in "C" ca sa am tensiunea corzilor adecvata ptr bending era nevoie de pana groasa si rigida pentru controlul exact al corzilor.Cel mai la indemana era acest plastic ce acoperea partea de jos al bateriei.Peste vre-o doi ani am primit primele pene Fender HEAVY .

 

Pe astea le tot învârt de o perioadã de timp, preferințele crescând de la dreapta spre stânga :

 

post-10823-1275510550_thumb.jpg

 

ªi cred cã am precizat, nu am probleme de transpirație a mâinii, ci pur ºi simplu "strumming"-ul îmi împinge pana înspre palmã ºi încep sã fac miºcãri rapide între acorduri s-o redresez...

 

 

PS : 17 ? ªi 25, chiar 30 ... Lucrez în secret la "Maºina Timpului " ( am ajuns la ºasiu )...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pe astea le tot învârt de o perioadã de timp, preferințele crescând de la dreapta spre stânga :

 

DSC07692.JPG

 

ªi cred cã am precizat, nu am probleme de transpirație a mâinii, ci pur ºi simplu "strumming"-ul îmi împinge pana înspre palmã ºi încep sã fac miºcãri rapide între acorduri s-o redresez...

 

 

PS : 17 ? ªi 25, chiar 30 ... Lucrez în secret la "Maºina Timpului " ( am ajuns la ºasiu )...

Pana aia Fire Stone Mov de 1.14 pare buna

Link to comment
Share on other sites

Pana aia Fire Stone Mov de 1.14 pare buna

 

 

Toate sunt în stare bunã :)

Probabil tu cu astea eºti obiºnuit. E ºi cea mai groasã pe care-o am...

Aºa cum am zis, la mine preferințele cresc spre partea dreaptã ( pânã îmi gãsesc/corectez eventuala problemã), "siliconatele" fiind în top.

Link to comment
Share on other sites

Salut Ramurel! De unde ai cana aia cu Cargo? Vreau si eu una.

 

Dã-mi pe PM adresa ta sau adresa unde vrei sã-ți trimit , îmi fac mâine timp sã merg sã cer câteva ºi-ți trimit cu plãcere. Sper sã meargã la plic. Eventual iau un carton ºi le lipesc pe el sã nu se rupã plicul .

Asta dacã n-au show afarã din oraº, caz în care rãmâne pe Luni !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dã-mi pe PM adresa ta sau adresa unde vrei sã-ți trimit , îmi fac mâine timp sã merg sã cer câteva ºi-ți trimit cu plãcere. Sper sã meargã la plic. Eventual iau un carton ºi le lipesc pe el sã nu se rupã plicul .

Asta dacã n-au show afarã din oraº, caz în care rãmâne pe Luni !

 

incercati dunlop tortex portocalii!nu am avut prombleme cu ele niciodata ;)si nici foarte lucioase nu sunt.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
incearca pene din fibra de carbon.eu am gasit la un magazin din oras cu 13 lei si nu alunecau.

 

O sã le încerc numai sã-mi spui dacã nu-i prea departe oraºul tãu, cã-n al meu nu sunt. Nu stai în Tokio, nu ? Dã-mi link la magazin, poate au site ºi pot comanda "by mail"...

 

Cu destula intarziere, uite ce am gasit:

 

http://www.dugain-picks.fr

 

Si preturi pe masura, intre 8 si 80€ / buc!!

 

Cred cã l-a costat ceva site-ul... Oricum ce de muncã pentru prezentãrile 3D la fiecare panã... De-aici "reclama sufletul comerțului". ªi-am vãzut ºi modele de pene din Argint... Pãi nu mã-ncordez eu acu ?... Ia sã fac câteva, cã-i ieftin Argintul. Dacã iese, preiau ºi comenzi . Topesc câteva Cruci recent sfințite, mamã-mamã, sã vezi dup-aia har ...

post-10823-1278739753_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

haha interesanta ideea ta .. cand eram mai la inceput le scapam tot timpul dar nu am mai scapat pene de mult timp ... imi plac Jim Dunlop Nylon cu partea aia pentru grip ... oricum vreau sa imi iau chestia asta ... http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=964

 

Da, interesant produsul. Chiar caut unul care se ataºeazã la chitara, dar n-am vãzut ( adica este acolo unul auto-adeziv, însã e specializat pe anume mãrime de panã ). Am vãzut undeva "brãțarã" de piele pentru ataºat pene dar nu e cazul...

Poate ºtie careva vreo improvizație "artizanalã" home-made pentru aºa ceva...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Omunegru

Da, am Ibanez Paul Gilbert e foarte buna pana...

 

Si tot de la Ibanez recomand pana Steve Vai, are punctulete de cauciuc in relief pe ea, poti avea o priza foarte buna :)

Link to comment
Share on other sites

Dunlop Jazz III Ultex XL [nu alea care se gasesc la MCMusic] sau Dunlop Gator Grip [2mm]. Pentru chitaristii care prefera tonul de tip porc, recomand Dunlop Primetone, astea se gasesc la MCMusic, sunt foarte bune la riff, cam greoaie pt solo.

Am folosit si eu pene signature Vai dar mi se parea ca mai mult incurca petele alea de cauciuc [alunecau mai tare cand transpiram]. Penele signature Gilbert sunt foarte bune pt solo dar naspa pentru acorduri [funk in special]. Deocamdata raman la Jazz III care mi se par foarte bine echilibrate.

O singura intrebare am... cat de mult transpirati, oameni buni? de va tot cad penele din mana... poate nu le tineti voi cum trebuie :))

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma, nu vad de ce numesti tu asta "ton de tip porc" si mai ales nu inteleg care e faza cu pana si cu tonul asta. Fiecare isi alege pana in functie de stilul de panatie si de comoditate/obisnuinta. Pentru "ton de tip porc" iti alegi chitara, anumite pedale si un amp, nu pana.

Cat despre "porci", zic doar ca esti cam snob si gata.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am primit o pana d-asta http://www.v-picks.com/productdetails.php?q=6&page=picks acum vreo saptamana. Sunt incredibile. Refuzam sa cred ca o simpla pana poate sa faca o diferenta asa de mare. Credeam ca V-pick, Red Bear, Wegen si alte brand-uri ca astea fac business pe spatele celebrului GAS si ca e numai hype. Ei bine, eu mi-am schimbat parerea.

Pe langa asta, avand in vedere ca aproape toate penele vandute de ei au 3 colturi, se uzeaza de cel putin 3 ori mai greu. Si daca ma gandesc ca una obisnuita e vreo 2 lei, cred ca merita macar incercate

 

LE: apropos, cand l-am intalnit pe Guthrie Govan la Ziua chitarelor, l-am intrebat ce pana foloseste. Mi-a spus: Red Bear Big Jazzer. Si apoi o intreaga filosfie despre buffed vs un-buffed etc. Mi-a mai spus cum el isi zgarie canturile penei ca sa aiba o anume scartaiala. La o pana de 20$ sincer, n-as face asta :lol: Fiecare cu ce are :)

Edited by Jack Daniel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest theevveeboy

Cred ca toti am avut probleme de felul asta, eu stiu ca scapam pana din mana in timp ce cantam... era destul de jenant, dar acum folosesc pene mate, sau daca sunt lucioase ma grija sa aiba striatii :) Dar deobicei mate...

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Dunlop tortex. Am folosit de mai multe feluri, raman momntan la cea verde, imi placea cea portocalie, dar ca nu aveau mereu de unde le cumparam si imi strica obisnuinta. Dunlop tortex verde au mereu, am ramas pe ele, sunt ok.

 

Precum corzile E1, B2, G3 de nylon, de la chitara clasica, penele astea le poti spala cu sapun. Transpiratia care se strange in timp da aceeasi senzatie precum griful care are gloss si in timp devine uleios si neplacut la atingere( am dat cu smirgher pe spatele grifului oricum, ca sa fie mai bn:P, dar asta e alta poveste).

 

Macar odata la 3 zile, spal penele cu sapun si nu mai sunt alunecoase, desi eu transpir ft mult :). Bafta, sper ca am ajutat

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Faza cu pene e si ce ton produc.

Am testat multe pene pana sa raman la concluzia ca Dunlop Jazz Black si Ultex sunt cele mai sound worthy.

Dealtfel si Stubby si Jazztone atat ca cele din urma sunt mai intunecate.

NU iti iei o pana, ca sa nu iti scape din mana! Iti iei pentru claritate si precizie, pana trebuie sa te ajute, nu sa te incurce.

Cel mai probabil tehnica de a tine pana e proasta

Link to comment
Share on other sites

eh, iti iei o pana ca sa simti bine cu ea in mana, nu sa stai tot timpul sa ti-o "asezi" dupa fiecare masura si sa iti placa tonul produs de ea.. eu de exemplu transpir f mult in palme sau poate doar am tenul foarte gras, din cauza asta eu uzez corzile mult mai repede decat majoritatea chitaristilor si tot din cauza asta nu pot sa cant cu nici un alt fel de pana decat cele din material de genul tortex, orice alt material incercat pana acum, dupa maximum 1 minut de cantat devine alunecos si trebuie mereu sa-mi aranjez pana.. am incercat inclusiv cele ibanez care au un material abraziv de genul smirghel si nici materialul acela nu rezista, dupa 1 min se imbiba de "grasime" si nu mai are aderenta. stiu ca sunt multi in situatia mea, desi am vazut majoritatea chitaristilor folosind pene lucioase.. am vazut videoul cu metoda folosita de domnul repectiv si sincer mi se pare o prostie ce face.. aici e vorba de tehnica proasta de pana, poate sa si-o lipeasca cu superglue de degete ca tot o sa aiba senzatia ca nu are controlul penei.

eu folosesc dunlop tortex small teardrop de 1.14

Link to comment
Share on other sites

eh, iti iei o pana ca sa simti bine cu ea in mana, nu sa stai tot timpul sa ti-o "asezi" dupa fiecare masura si sa iti placa tonul produs de ea.. eu de exemplu transpir f mult in palme sau poate doar am tenul foarte gras, din cauza asta eu uzez corzile mult mai repede decat majoritatea chitaristilor si tot din cauza asta nu pot sa cant cu nici un alt fel de pana decat cele din material de genul tortex, orice alt material incercat pana acum, dupa maximum 1 minut de cantat devine alunecos si trebuie mereu sa-mi aranjez pana.. am incercat inclusiv cele ibanez care au un material abraziv de genul smirghel si nici materialul acela nu rezista, dupa 1 min se imbiba de "grasime" si nu mai are aderenta. stiu ca sunt multi in situatia mea, desi am vazut majoritatea chitaristilor folosind pene lucioase.. am vazut videoul cu metoda folosita de domnul repectiv si sincer mi se pare o prostie ce face.. aici e vorba de tehnica proasta de pana, poate sa si-o lipeasca cu superglue de degete ca tot o sa aiba senzatia ca nu are controlul penei.

eu folosesc dunlop tortex small teardrop de 1.14

Depinde si ce canti. Eu in general cand tind sa fac turbo solo stuff, fara sa imi dau seama strang putin pana, e si normal, am nevoie de forta in executare, nu pot sa o tin lejer. El poate o tine mai lejer si de aia o tot scapa, cantand anumite chestii mai lejere.

Chestia cu transpiratul o inteleg si eu, desi nu patesc din fericire. But hey, whatever works :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

eu folosesc d-astea si sunt foarte multumit de ele. Bine, cateodata mai iti scapa din mana, dar tre sa ai una de rezerva pe masa, pe microfon langa tine, ca d-aia esti chitarist!

:):lol:

Link to comment
Share on other sites

Depinde si ce canti. Eu in general cand tind sa fac turbo solo stuff, fara sa imi dau seama strang putin pana, e si normal, am nevoie de forta in executare, nu pot sa o tin lejer. El poate o tine mai lejer si de aia o tot scapa, cantand anumite chestii mai lejere.

Chestia cu transpiratul o inteleg si eu, desi nu patesc din fericire. But hey, whatever works :)

 

Hehe ,razvane trebuie " Pana cu Priza de Pamant " Shuko Pana" asta opreste si brummul ...

 

Trebuie sa tii pana mai rigid sau mai elestic in functie de grosimea si tensiunea corzilor plus modul de interpretare .

 

Dar acest lucru este ceva normal si logic ..am repetat nu ptr tine doar asa ca cei incepator sa intelega "ce este penele si ce vrea ei ". Eventual grosimea penei /elasticitatea penei ajuta pe cei cu mana "buturuga" care nu pou regla din degete "tonul' .

 

Tensiunea corzi si elesticitatea penei trebuie sa aiba un "coeficient ...o constanta "...ca sa poti executa anumite tehnici .

Daca coarda e foarte rigida =>pana sau cum tii (strangi )o pana relativ rigida trebuie sa fie elastica.

 

Daca coarda este foarte "elastica" ( moale) pana trebuie sa fie mai rigida sau tinerea penei intre degete mai elastica ...strangi mai putin si lasi mai "moale" pana.

 

Daca s-ar masura cumva fortele si elasticitatile probabil din raportul acestora ar iesi o "constanta" pentru variantele la care tehnicile cu viteza de executie ar fi apropiate .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.