www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Priza La Panã !


ramurel
 Share

Recommended Posts

De când am început am problema asta cu alunecatul penei dintre degete. Pânã de curând …

 

 

 

 

 

 

 

Nu întind siliconul uniform, cã tot acolo ajung... Cât mai în valuri ºi mai striat posibil.

 

 

Nu am inventat-o eu !… Mai ºtiți altele ?

 

În comerț toate penele sunt la fel pentru mine : plastic lis ºi alunecos …

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu cred ca mai degraba incurca siliconul ala,pentru ca iregularitatile pe care le produce pe suprafata penei dau un factor de neprevazut in manuirea ei.Cred ca toti ne confruntam cu problema asta,eu am niste pene Dunlop Jazz III Max Grip,care au niste striatii micute din fabrica care ajuta la o priza mai buna.Putin mai buna :)

Guthrie Govan daca nu ma insel chiar are o tehnica speciala de a tine pana astfel incat un deget este liber pentru a face mici ajustari in pozitia ei atunci cand canta.

Oricum Ramurel,e clar ca nu le-ai incercat pe toate,penele din videoul tau sunt chiar cele mai alunecoasae :lol:

Oricum misto ca ai facut videoul,daca tie ti-e de folos e super,poate mai sunt si altii care vor sa incerce

Link to comment
Share on other sites

incearca niste pene mate, nu lucioase

Frate n-are legatura!

E din tehnica cum tine el pana, poti sa canti cu ce naiba vrei, teoretic nu trebuie sa scapi pana niciodata, doar daca 1. ai fost total neatent sau 2. ai mancat cartofi prajiti si ai ulei si pe degete si pe pana :lol:

 

Mergi ramurel la MC Music si ai sa gasesti pene stil Gator Grip ca material sau cum le zicea, ar trebui sa fie. Dar totusi, iti sugerez sa incerci sa iti imbunatatesti tehnica prin care tii pana,acolo e problema. :)

Link to comment
Share on other sites

Frate n-are legatura!

E din tehnica cum tine el pana, poti sa canti cu ce naiba vrei, teoretic nu trebuie sa scapi pana niciodata, doar daca 1. ai fost total neatent sau 2. ai mancat cartofi prajiti si ai ulei si pe degete si pe pana :)

da ma, stiu. dar sunt mai mari sansele sa-ti alunece penele lucioase decat alea mate. nu e vorba neaparat sa-ti cada pana dintre degete, se mai intampla sa-ti alunece si e destul de enervant.

Link to comment
Share on other sites

da ma, stiu. dar sunt mai mari sansele sa-ti alunece penele lucioase decat alea mate. nu e vorba neaparat sa-ti cada pana dintre degete, se mai intampla sa-ti alunece si e destul de enervant.

:lol: ma stii, nu stiu ce FAC altii cu pana de e asa alunecoasa :) poate ar trebui sa le intrebam prietenele :)

(sau in cazul acesta, sotiile lol)

 

E adevarat, aluneca uneori. Lasa ca se prinde el in timp. Dupa cum am spus, admir omul ca are o varsta si vrea sa cante la chitara si ii si iese fainutz.(eu n-as avea rabdare :lol: ), dar asa e cu tinerii astia :), adica noi

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Mate, în prima fazã, apoi ajungeam sa le striez ( le zgâriam , sau ºmirgel ).

Mi se bagã-n mânã ºi ajung pânã la urmã cu degetele pe corzi, daca nu o repun din mers ...

 

La mcmusic am gãsit 1 singur model, odatã, cu fațã lipitã din ceva material abraziv,cum zici, dar era micã ca naiba... Vis-a-vis de ei, la Muzikia, doar lise, normale, mereu...

 

Am încercat acu 2-3 luni sã pun pe fețe bandã adeziva d-aia ca la pansamente ( are fața lipicioasã) , dar se duce în 2 zile...

 

 

 

PS : Rãzvaneeeee !!! ...sã-ți fie de "mangialâc" cã nu mi-ai dat material de prãguº. Trei zile m-am rugat de tine...Ai fost plecat din țarã ?

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=9...mp;#entry454958

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare clipuletu' . :)

 

Eu recent tot fac experimente cu diferite tipuri si am ramas la unele cumparate de la MC Music Dunlop Jazz nu stiu cum, dar poti sa incerci asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2391 , pare foarte "solida" asa. Oricum a spus cineva mai sus depinde mai mult de tehnica decat de pana (dar conteaza si pana), si dupa mine mai depinde si de ce canti, pt armonie nu poti sa canti cu asta la care am dat link cum nici pentru shred nu poti sa canti cu o pana de armonie.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca se gasesc si pene Ibanez care au grip de silicon pe ele http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1583 .

Eu am incercat, dar nu m-am inteles prea bine cu ele ... stau prea bine intre degete si fac mai greu pinch.

Si mai sunt niste pene Ibanez care au grip ca un fel de smirghel:

49710090-149x149-0-0_Ibanez%20Ibanez%20BPA16MS%20Pick%20Set.jpg

 

Eu pentru cele mai bune rezultate folosesc Tortex-uri,

tortex.jpg

 

Dar a aparut recent un material nou, deci poti incerca si Ultex:

ULTEX_STANDARD.jpg

 

De asemenea, poti incerca banda din aia cauciucata pentru instalatii:

RUBBER%20TAPE.jpg

 

And when all else fails:

super-adeziv-2ml-picatura~5781282.jpg

 

:)

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Si mai sunt niste pene Ibanez care au grip ca un fel de smirghel:

49710090-149x149-0-0_Ibanez%20Ibanez%20BPA16MS%20Pick%20Set.jpg

 

 

:)

 

Da, asta e singurul model gãsit atunci, dar aºa cum ziceam e micã ca naiba...

 

 

 

Mã "miºtocãriți", ai ?

 

Adicãtelea de-astea ? :

post-10823-1275405960_thumb.jpg

 

Vã place, ai ?

...mai naºpa e când vrei sã te scarpini în urechi...

 

Serios vorbind, dacã e doar de tehnicã dați un link vã rog... Voi sunteți ºi veterani... Probabil ºi io în vreo 2 ani o sã scap de chestia asta, dacã ține doar de tehnicã... M-am mai întors din drum o data, când cu degetele prost ținute...

 

Mersi tuturor !

 

fratele meu are o pana de la metallica(cu care a cantat James) si e zgariata pe mijloc in forma de # (e o varianta) :lol:

 

Uite ! Vezi ? Mersi !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

cred ca solutia ar fi sa crestati 2 serii de dungi paralele cu o lama.

 

pe lg asta, tortexul prinde misto pe mana si prostioara aia de la ibanez iar e misto (imi place si tonul). mai sunt stubbyurile mari de la dunlop care au adancitura aia speciala pt degetul mare. sau thumbpick si gata.. ala sigur nu fuge :))

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am inteles nici cu stubby, nici cu cele de la ibanez cu material aderent. Eu tin pana un pic mai de jos si materialul aderent, respectiv adancitura vin un pic mai sus.

 

Cel mai bine ma inteleg cu dunlop jazz 3 ultex. Materialul este parca un pic mai aderent decat la jazz 3 simplu si scrisul in relief (imi) da grip foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Ce am mai descoperit si mi-au placut dar nu mai folosesc, sunt penele Jazztone care la fel, cred ca sunt cele mai slippery pe care am cantat :)

Ultex mie mi se pare alunecos, dar suna foarte clar si frumos. Totusi penele Jazz III Black mi se par cele mai bune.Nu degeaba le folosesc oameni ca Petrucci, Eric Johnson, Batio si altii.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Uite ce pene sa cauti, Fender din delrin de 1mm sau 0.88mm(e verde)

http://www.fender.com/themes/products/imag...87351900_xl.jpg

 

Sau

http://www.aeonenterprises.com/thumbnail.a...=300&maxy=0

 

Sau

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=pr...=products/picks

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Prostii de ametit incepatorii .

 

Daca stii sa canti la chitara nu mai conteaza ce pana ai .

In orice caz trebuie sa fie cu o suprafata neteda si uniforma ca s-o poti tine in orice pozitie cu orice adancime...etc s-o invart in toate directiile in functie de atacul dorit .Sa o "ascund in palma cat cant fraza cu fingerpick si sa o pot scoate rapid intre degete ca sa cant mai departe cu pana daca are tot felu de suprafete dubioase nu mai ai precizia ca poti sa o pui la loc si sa ai priza buna in pozitia dorita.

Am mai scris o poveste detailata cam in cate feluri tin pana numai la o piesa si la o maniera de cantat , Poate scriu odata o carte dupa ce fac niste studii caci e fapt fac totul subconstient ,m-am gandit sa ma filmez si sa observ ce si cum.

Oricum fiecare va tine pana dupa cum are mana si ce maniera personala are la cantat.

Nu stiu daca in 40 de ani de cantat am scapat pana din mana de vre-o doua ori sau nu am apucat bine dupa ce scot pana din palma dupa cantat cu fingerpick .

Este ca si respiratia nici nu te gandesti la ea ,pur si simplu canti .

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Prostii de ametit incepatorii .

 

Daca stii sa canti la chitara nu mai conteaza ce pana ai .

In orice caz trebuie sa fie cu o suprafata neteda si uniforma ca s-o poti tine in orice pozitie cu orice adancime...etc s-o invart in toate directiile in functie de atacul dorit .Sa o "ascund in palma cat cant fraza cu fingerpick si sa o pot scoate rapid intre degete ca sa cant mai departe cu pana daca are tot felu de suprafete dubioase nu mai ai precizia ca poti sa o pui la loc si sa ai priza buna in pozitia dorita.

Am mai scris o poveste detailata cam in cate feluri tin pana numai la o piesa si la o maniera de cantat , Poate scriu odata o carte dupa ce fac niste studii caci e fapt fac totul subconstient ,m-am gandit sa ma filmez si sa observ ce si cum.

Oricum fiecare va tine pana dupa cum are mana si ce maniera personala are la cantat.

Nu stiu daca in 40 de ani de cantat am scapat pana din mana de vre-o doua ori sau nu am apucat bine dupa ce scot pana din palma dupa cantat cu fingerpick .

Este ca si respiratia nici nu te gandesti la ea ,pur si simplu canti .

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Si mai sunt niste pene Ibanez care au grip ca un fel de smirghel:

49710090-149x149-0-0_Ibanez%20Ibanez%20BPA16MS%20Pick%20Set.jpg

 

Eu pentru cele mai bune rezultate folosesc Tortex-uri,

tortex.jpg

 

Dar a aparut recent un material nou, deci poti incerca si Ultex:

ULTEX_STANDARD.jpg

alea ibanez is penale, cum transpiri imediat aluneca, is mai proaste ca alea standard din plastic

acuma folosesc jazz3 ultrex da nici astea nu is prea bune

poate o sa aduca vreodata la mc music max grip sa le incerc desi am impresia ca nici alea nu sunt un miracol ci un scam sa faca bani repede

1246323368_Max_Grip_JazzIII_463X342.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trebuie Priza cu Impamantare .

 

Sa nu uitam Azimut-ul .LOL.

 

De ce nu folosesc astia cu doua maini stangi "finger pick" acestea nu cad in timpul marilor "executii" muzicale.

 

Exista chitara "pe dreapta " , exista chitara "pe stanga"

 

Dar cei cu doua maini "stangi " unde-si pot cumpara chitara ?.

 

Pene de chitara sunt si pe stanga si pe dreapta ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si da ramurel problema ta consta in panatie

 

Nefiind singurul care o spune, am sã-mi îndrept atenția în direcția asta ! Probabil când voi avea mãcar un sfert din anii de experiențã a lui karpi n-o sã îmi mai pun genul ãsta de probleme...

 

Sper sã gãsesc un link pe internet în sensul ãsta, pentru cã pânã acum n-am gãsit decât despre dimensiuni ºi forme de pene... Probabil aºa am ajuns sã caut sprijin în soluții de mãrire a "grip"-ului.

 

Mersi !

Link to comment
Share on other sites

Nefiind singurul care o spune, am sã-mi îndrept atenția în direcția asta ! Probabil când voi avea mãcar un sfert din anii de experiențã a lui karpi n-o sã îmi mai pun genul ãsta de probleme...

 

Sper sã gãsesc un link pe internet în sensul ãsta, pentru cã pânã acum n-am gãsit decât despre dimensiuni ºi forme de pene... Probabil aºa am ajuns sã caut sprijin în soluții de mãrire a "grip"-ului.

 

Mersi !

 

Nu-i nimic gresit , si eu la varsta de 17 ani cu prieteni chitaristi experimentam tot felul de pene mai ascutite mai rotunjite mai dure mai elastice ca peste doi ani sa cant cu plastic scos de la bateriile mignion de 9V .Nu erau inca pene Fender pe la noi iar cum eu cantam cu chitara "dezacordata ' in "C" ca sa am tensiunea corzilor adecvata ptr bending era nevoie de pana groasa si rigida pentru controlul exact al corzilor.Cel mai la indemana era acest plastic ce acoperea partea de jos al bateriei.Peste vre-o doi ani am primit primele pene Fender HEAVY .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.