www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schecter C-7 Hellraiser Fr


OntZ
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Chitara cu 7 corzi Schecter C-7 Hellraiser FR, an 2009 sau 2010, nu sunt sigur, probabil 2009, seria fiind H090501863

 

Pret: aprox. 4000 RON nou.

 

A fost cumparata de la www.themadape.com din SUA, cu pretul de 899$ + 101.5% transportul + TVA si vama vreo 751 de lei, sa nu intram in detalii... Oricum am iesit mai ieftin decat pe thomann, dar am avut un stres incredibil pana a ajuns.

 

Caracteristici:

 

->7 corzi;

->constructie set neck cu ultra-access;

->carved body

->corp si gat mahon;

->tastiera palisandru (rosewood);

->24 taste extra-jumbo;

->Scala 26.5\"

->Floyd Rose Original 7-string;

->cheite Grover mini 18:1;

->doze EMG 707-TW (split coil - posibilitatea de a comuta intre humbucker si single-coil);

->3 potentiometre: volum neck (push-pull split), volum bridge (push-pull split), ton;

->switch blade 3-way;

->alba cu abalone binding si inlays.

 

Ati auzit de la multa lume si veti auzi si de la mine ca griful este cu adevarat masiv, imens, grosolan, cum vreti, adica exact cum imi place mie pt 7-string :) . Ca si comparatie, am cantat la MC-Music pe un Ibanez Prestige RG1527, si griful ala mi se parea ca sta sa se rupa in doua si sincer imi era mai greu sa cant pe acea chitara decat pe a mea, parca cautam ce sa ating cu degetele si nu gaseam (sau nu cant eu destul de bine pentru grifurile ibanezesti :)). Ultra-access-ul acela cu care se lauda Schecter isi face treaba foarte bine, si de multe ori mi se intampla sa cant in pozitii in care pe jacksonul meu bolt-on nu as ajunge (ma refer sub tasta 22, ca atatea are jackson-ul), si de asemenea accesul la tasta 24 pe corzile mai subtiri e foarte bun. Pe Si-ul gros in schimb, nu ajung cu degetul 4 la tasta 24, dar eu am maini relativ mici. Oricum, griful imi place foarte mult.

 

Chitara a venit setata foarte bine din fabrica, corzile sunt jos de tot si inca nu simt nevoia sa schimb ceva la acest setup. Nu are fret buzz deloc pe corzile E-e, dar pe coarda groasa se simte, insa asta e pentru ca eu folosesc pene tari si panez relativ tare. Tastele sunt lucrate superb, bendurile nu mor in tastele superioare, totul e bine inchegat si la locul lui. Se canta foarte usor pe ea, iar scala mai lunga, de 26.5\", nu este o problema pt mine cel putin, ba chiar simt ca am mai mult loc sa \"respir\" pe grif. Bend-urile sunt un pic un picut mai grele decat pe 25.5, dar nu deranjant. Si pe ritm si pe solo se descurca foarte bine; am cantat pe ea si Dream Theater, si Strapping Young Lad, si Joe Satriani, si Tool, si cam orice altceva imi vine, si se descurca cu brio. Este foarte \"fun\" sa canti la ea, imi vine sa tot cant, timpul efectiv zboara. Folosesc corzi 10-56. Trecerea de la 6 la 7 corzi a fost foarte naturala.

 

Chitara are un sustain foarte, foaaaaaaaaarte luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuung, pe toate tastele, si la bend-uri, iar lemnul de mahon se impaca bine cu dozele.

 

EMG-uri: unii o sa sara: doze de ***, altii o sa sara: doze zomg metalz bruuuutalzzzzzzz. Eu cant prog mostly. In putinele zile de cand am chitara (respectiv de marti), am testat-o pe metal (evident), prog, blues si funk, si se potriveste cu toate. Split-coil-ul acela este foarte util, nu suna ca un fender, dar suna foarte bine, iar un lucru fain e ca, avand in vedere ca are volume separate pe doze, pot trece de la clean la distors numai cu switch-ul din chitara :lol: .

Dozele au un sunet foarte curat si bine definit, si daca acoperi corzile nu mai auzi dupa aceea nimic (decat arcurile de la floyd cand panezi tare, dar aia se rezolva bagand bureti in ele, si e o problema generala la chitarile cu floyd :)). Pinch harmonics sunt curate si bine definite si ele.

Pentru cei care cred ca EMG-urile sunt numai pt metal, gain si ca nu poti face nimic altceva cu ele, tin sa aduc o completare: Baieti, aduceti-va aminte ca aveti potentiometru de volum la chitara...... e acolo dintr-un motiv bine determinat si asezat in folclorul chitaresc....

 

Overall ca sunet, mi se pare ca este foarte controlabila si versatila, si chiar are personalitate pe single coils. Corpul rezoneaza foarte bine, sunetul e gras si prezent, pe distors parca se prabuseste un munte, iar pe clean se cuminteste frumos. In plus, daca cant in drop A, parca imi vibreaza chitara in plex :D

 

Floyd-ul: Fiind Floyd Rose original de la mama lui, suporta cam orice fel de abuz fara a se dezacorda. Insa, fiind tinut in 4 arcuri dintre cele mai tari, nu o sa plrea flutter-easca. Sa zicem ca acest mic compromis nu ma deranjeaza asa mult. O parte negativa insa e ca, din cauza fortelor mari pe care le are de suferit cand abuzezi de el, maneta aceea insurubata se desface cateodata un pic, si din punctul asta de vedere speram sa fie mai rezistent. Eh... trece.

 

Cheite grover si ai spus tot :lol:

 

Aspect: Versiunea alba mi se pare cea mai reusita din cele 3 (negru, alb si rosu cu quilt maple). Nu arata a death metal mayhem, ca cea neagra (neagra total, inclusiv griful, mi s-a parut o culoare foarte deprimanta), si nici prea eye-candy ca cea rosie. Binding-ul acela e foarte frumos in persoana, mai ales la lumina soarelui. Chitara are 2-3 minuscule imperfectiuni estetice, care insa de pe la 20cm nu se mai vad, asa ca n-o sa-mi bat capul sa le surprind in poze.

 

Parti bune: mahon, sustain lung, setup excelent, set neck, acces bun la tastele superioare, cheitele, floyd-ul foarte stabil la abuz.

Parti rele: cum am zis mai sus, se desface maneta la floyd cateodata, nu imi place foarte mult pozitia potentiometrelor si a switch-ului, dar trebuie sa ma obisnuiesc.

 

Una peste alta, ma bucur foarte mult ca am cumparat aceasta chitara, care mi se pare ca pentru banii dati pe ea stie foarte multe, si rivalizeaza ca si dotare chiar si cu unele chitari de 1.5-2 ori mai scumpe.

 

Nota finala: in functie de dispozitia mea, si de cat de tare am chef sa ma joc cu floyd-ul, undeva intre 9.3 si 9.7

 

Nu pun inca sample-uri, pt ca am numa amplugu la camin si la deva nu am apucat sa inregistrez nimic. Poate la vara ;)

 

si pentru ca

 

:)

 

 

 

dscf7326q.th.jpg

dscf7303.th.jpg

dscf7304.th.jpg

dscf7305a.th.jpg

dscf7306.th.jpg

dscf7307.th.jpg

dscf7308.th.jpg

dscf7310.th.jpg

dscf7312.th.jpg

 

nu ma lasa forumul sa pun toate pozele, le gasiti aici http://img46.imageshack.us/g/dscf7302.jpg/

 

 

P.S.: acela este un soft-case Rockcase by warwick cumparat separat, una din cele mai practice idei pentru protejarea chitarii

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Guest Mariusescu

O chitara foarte tare dintr-o serie bine lucrata. Sa te bucuri de ea. Eu am Hellraiser C-1, fara Floyd.

La tine a venit cu baterii pentru doze din fabrica? Daca da, de care anume ai?

Link to comment
Share on other sites

O chitara foarte tare dintr-o serie bine lucrata. Sa te bucuri de ea. Eu am Hellraiser C-1, fara Floyd.

La tine a venit cu baterii pentru doze din fabrica? Daca da, de care anume ai?

 

 

Merci. A venit cu o baterie Panasonic Hyper ceva.... eu i-am pus un Duracell din prima zi, si suna beton :)

 

SCHECTER FTW

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Si cu toate ca ai dat numai 25 de milioane pe ea pentru ca e din state, tot la 37 ai ajuns...si imi dau astia peste bot ca imi vand chitara cu 32 si am luat-o cu 42, zicandu-mi ca in state e 24...anyways:

 

In afara de floyd care nu ma prea incanta, arata excelent! Si finishul e foarte bine lucrat, merita un 9.8. Sa te bucuri de ea!

Edited by Dexter KSE
Link to comment
Share on other sites

Si cu toate ca ai dat numai 25 de milioane pe ea pentru ca e din state, tot la 37 ai ajuns...si imi dau astia peste bot ca imi vand chitara cu 32 si am luat-o cu 42, zicandu-mi ca in state e 24...anyways:

 

In afara de floyd care nu ma prea incanta, arata excelent! Si finishul e foarte bine lucrat, merita un 9.8. Sa te bucuri de ea!

 

Astia iti dau peste bot din motive gresite. Daca vor sa-si bata capu sa o aduca din state, sa se descurce. (RGC is full of trolls).

 

Cat despre 37 de milioane in loc de 25, sau cat ar fi acuma, faza-i ca daca o luam de pe thomann, ajungea undeva la 50 de milioane... deci tot am economisit ceva :P

 

Ca o continuare la review, inca sunt mega multumit de chitara si raman la 9.8 :)

Link to comment
Share on other sites

Astia iti dau peste bot din motive gresite. Daca vor sa-si bata capu sa o aduca din state, sa se descurce. (RGC is full of trolls).

 

Cat despre 37 de milioane in loc de 25, sau cat ar fi acuma, faza-i ca daca o luam de pe thomann, ajungea undeva la 50 de milioane... deci tot am economisit ceva :P

 

Ca o continuare la review, inca sunt mega multumit de chitara si raman la 9.8 :)

 

Ah la naiba, esti din Deva...de erai din Cluj (desi vad ca scrie si Cluj-Napoca), te-as fi invitat la un jam :( (de vreo 100 de ani am vrut sa incerc un 7 string, si mai ales ca e Schecter...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.