www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Volum Incinta


dani_rosu5
 Share

Recommended Posts

buna!

 

acu cateva saptamani am luat doua difuzoare de 100 W de 10 " (inchi) diametru.....cu un programel am calculat ca volumul ar veni de 200 litri,aia fiind o cutie de 1 metru pe 60 cm pe 40....cam mare mi se pare :) (si pentru un singur dif)

 

asa trebuie sa fie,sau e ceva eroare,am incurcat eu ceva date?

 

programul de numeste winISD...se poate descarca gratis de pe undeva daca va intereseaza

 

deci....some help?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

buna!

 

acu cateva saptamani am luat doua difuzoare de 100 W de 10 " (inchi) diametru.....cu un programel am calculat ca volumul ar veni de 200 litri,aia fiind o cutie de 1 metru pe 60 cm pe 40....cam mare mi se pare :) (si pentru un singur dif)

 

asa trebuie sa fie,sau e ceva eroare,am incurcat eu ceva date?

 

programul de numeste winISD...se poate descarca gratis de pe undeva daca va intereseaza

 

deci....some help?

 

multumesc

 

Nu mai tin minte daca WinISD are optiune ,dar ar trebui sa introduci daca se poate banda de chitara 100-4500Hz ,altfel daca s-a calculat ptr ceva subwoofer de DISCO ptr bass normal ca iese boxa mare.

Boxa mea de bass 4x10" acu ma duc si o masor ...60x60x36 cm deci aprox 130 litri ( este boxa de BAS)

Ptr chitara ar fi destul 60 x 60 x 30 deciaprox 100 litr ( 25 litri/dif)

 

Ptr un dif de chitara de 12 " in incinta inchisa se propunea 30 litri si asta in conditia sa merga si ptr chit bas.Asa ca ptr doua difuri de 12" o incinta de 60 litri este arhisuficienta.

La incinte deschise e alta treaba ,am avut un link unde baietii calculau banda de trecere a boxei deschise al unui combo ce trebuia sa sune ca un anume tip de statie comerciala. Daca o sa-l gasesc o sa pun link-ul.

Link to comment
Share on other sites

Întrebarea de un milion.

Sunt mai multe feluri de difuzoare de 10'' ºi apropos, sunt mai multe feluri de incinte, nu doar infinite baffle.

Deci ce difuzor e ºi ce vrei sã faci cu el?

 

Corect eu am presupus (rgc.ro) ca este ptr chitara .

Daca e ptr ascultata muzica acasa e altceva si nu cred ca poate sa reziste la 100VA .

Daca ar putea sa le aduca la mine in atelier in 3 minute le fac generator de fum cu 100W ( daca nu cu 50W).

Link to comment
Share on other sites

100 W in 10 inch ... nu e mult 200 litri. Ar trebui sa fie difuzor de joase sau medii-joase.

 

Ce dif e ?

 

Pai daca la 4 x 10" boxa de bas originala am 130 litri si este mare nu pre i-mi convine sa o car caci are adancimea de 40 cm .mai usor transport boxa cu 4 x12" care e usor mai inalta dar adancimea am facut-o numai 25cm incape mai bine isub orice forma in masini .

 

SWR Goliath Junior IV 2X10 Bass Speaker Cabinet

https://creamcitymusic.com/p-46705-swr174-4...er-cabinet.aspx

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut karpi!  :)

Am si eu nevoie de un sfat... Vreau sa-mi fac un cabinet pentru un difuzor de 12" . Care ar fi dimensiunile ideale pentru asa ceva?

 

http://www.thomann.de/gb/blackheart_bh112.htm  ...de exemplu la asta am calculat volumul si imi da 60L* ...nu e mult?

 

http://www.thomann.de/gb/vox_v112nt.htm  asta are 40L*.

 

http://www.thomann.de/gb/orange_ppc112.htm asta are si mai mult, 71L* .

 

In functie de ce variaza atat de mult volumul de la cabinet la cabinet...si inca o intrebare:

Pentru open back cum se calculeaza?(in functie de cat de mare e fanta din spate,trebuie crescut sau miscorat volumul pentru a obtine performante bune?)

 

Multumesc, 

Mircea

 

 

* - n-am luat in calcul grosimea materialelor.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Lemme put it this way: cauți sã reproduci un anumit sound sau vrei sã scoți cât mai multe joase din difuzorul ãla (pentru cã ãsta e în mare parametrul pe care-l controlezi)?

Prima variantã e cea mai simplã: gãseºti un cab care-ți place ºi-l copiezi.

La a doua variantã tre' sã pui în balanțã performanța cu mobilitatea (dacã e o problemã).

Ceva de genul ãsta cred c-ar fi suficient, oricum: http://www.thomann.de/gb/mesa_boogie_1x12_roadster.htm (cca. 73l).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

am inteles, multumesc mult pentru raspunsuri  :)

 

Cred ca o sa copiez dimensiunile cabinetului Vox postat mai sus(va tin la curent cu constructia).

 

Numai bine!

 

La chitara nu este vorba efectiv de basi ci de acel "punch".

Boxa inchisa daca are 30 litri la un singur dif suna cam "tight" membrana este tinuta de elasticitatea redusa al aerului din incinta .

Asa ca la un singur dif se face o boxa mai maricica ca sa aiba punch si sa compenseze si randamentul scazut ce se simte mai ales la joase."Punch"= sa "sara " brusc si puternic membrana cand lovesti coarda estompata cu pana.Acest lucru da un atac specific sunetului de chitara o grasime etc...

 

la boxele deschise am vazut o pagina web cu amatori foarte avansati care construiau combo-uri si care calculau rezonanta boxa+dif ca sa aiba varfurile de rezonanta cat si "vaile scoop " pe frecventele potrivite pentru un anumita culoare de sunet.

Boxele deschise au avantajul ca dau acel "punch" la un wattaj mai mic decat un dif in incinta inchisa plu o anumita neadaptare de impedanta intre traf de iesire si dif ca sa nu aiba adapatrea "dumping" pronuntat ,iar etajul final are reactie negativa foarte mica .Uni perfectionisti au in vedere si materialul peretilor boxei ce poate sa rezoneze si sa coloreze sunetul .

 

Poti sa copiezi dar ! conteaza tipul ,cracteristicile difului daca urmaresti un sound anume .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.