www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mana Stanga


Vali184
 Share

Recommended Posts

Sure! Faci distantele acestea, cu cate o tasta intre fiecare deget, faci cu alternate picking, sau doar downstrokes cu pana, nu conteaza, important e sa faci cu stanga asa. Incet incet, o sa se distanteze si o sa se obisnuiasca mana fara durere, si vei putea face distanta asta si pe tastele 6-8-10-12, si tot asa; incepe cu 12-14-16-18 sau 14-16-18-20, 16-18-20-22 etc, u get the picture.

 

fz_083.jpg

fz_084.jpg

Link to comment
Share on other sites

astea sunt? daca da, in ce ordine le fac? http://lectii-de-chitara.blogspot.com/2008...-simetrice.html

 

 

edit: multumesc pt. poze. sa le fac pe fiecare coarda?

ar fi superb pe fiecare coarda, sunt mai mna..asa si asa, nici eu nu fac astea des, dar stiu ca ajuta, mai ales pe corzile D A E(gros), si asa dezvolti si putere

Link to comment
Share on other sites

Guest JamesCicio

foloseste metronomeul si invata o solististica care iti place tie, si bineinteles ca vei incepe cu un tempo foarte mic si vei avansa, asta sa iti fie exercitiul zilnic, eu am facut chestia aia 1-2-3-4 pe 6 corzi si ii degeaba :lol:, de la solo's macar ramai cu ceva pe viitor. :lol::)

Link to comment
Share on other sites

foloseste metronomeul si invata o solististica care iti place tie, si bineinteles ca vei incepe cu un tempo foarte mic si vei avansa, asta sa iti fie exercitiul zilnic, eu am facut chestia aia 1-2-3-4 pe 6 corzi si ii degeaba :lol: , de la solo's macar ramai cu ceva pe viitor. :):)

 

Exercitiul Spider la care faci tu referire nu este degeaba.

 

Printre multe alte beneficii, iti dezvolta capacitatea de a-ti misca independent degetele, iti dezvolta forta si coordonarea... asta asa spus foarte sumar.

 

Acum depinde si cum il executi... daca nu il faci bine, poate fi degeaba.

 

Ex:

 

Target: minim... optimi pe tempo 120... maxim... cat cuprinde :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu am întîlnit situații când a trebuit sã lovesc fret "7/Mi" ºi fret "12/La" (corzile 6 ºi 5 ) în acelaºi timp ºi nu reuºeam ( e ceva distanțã, nu ?), aºa cã în loc de "12/La" am mers pe coarda urmãtoare, care e "7/Re" ( coarda 4 ).... De la o vârstã nu mai merge mobilitatea ca la 18 ani...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

o sa incerc sa fac spider. de unde fac rost de un metronom? sau este ceva soft care ii tine locul?

 

Poti sa iei un metronom bun (soft), de pe urmatorul site: http://www.mm-systeme.de/28.html

 

Spor la treaba... si nu uita... tot ce lucrezi la chitara, lucreaza cu mentronom!

 

Incepi cu cel mai mic tempo la care poti executa notele corect, apoi il cresti progresiv.

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

Poti sa iei un metronom bun (soft), de pe urmatorul site: http://www.mm-systeme.de/28.html

 

Spor la treaba... si nu uita... tot ce lucrezi la chitara, lucreaza cu mentronom!

 

Incepi cu cel mai mic tempo la care poti executa notele corect, apoi il cresti progresiv.

Mai poti incerca schimbari de acorduri din La minor in La sus4 fara a ridica degetele mijlociu si inelar de pe fret-uri. Sau din Re minor in Re sus4. In felul asta musculatura degetului mic se va intari si vei capata si independenta fara sa iti dai seama ca practic cu celelalte degete apesi iar pe acesta trebuie sa il misti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.