www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare - Solo Cu Doua Taste


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pentru ca se vorbeste mult despre solo game, arpegii , sweep si alte lucruri pe care incepatorii (si nu numai) nu le cunosc/stapanesc, si care oricum nu sunt legate ombilical de muzica, va propunem ceva inedit.

 

Se da backingtrackul atasat. Cantati peste el folosind fix doua taste (voi le alegeti, dar ar fi ideal sa fie din gama/sa sune bine :)) si procedee pe care orice chitarist amator le poate executa : bend(intinderea corzii), vibrato si pull-off/hammer-on(legato) si feeling :)

 

Va uram succes!

Echipa RGC.ro

 

PS:

poate se lasa cu premii.

 

Edit:

Deadline-ul pentru aceasta provocare/tema e peste doua saptamani (24.04'06/23:59). Go, Johnny, go :)

RGC.ro___Provocare1.mp3

Link to comment
Share on other sites

super tare! 2 taste... specialitatea mea :)

Question: pot sa-mi acordez kitara cum am kef? :)

DA!

 

Atentie - nu doua taste pe fiecare/orice coarda. Doar DOUA TASTE DE PE O SINGURA COARDA si atat. :)

 

Edit: ...si cum am zis si sus: si procedee pe care orice chitarist amator le poate executa : bend(intinderea corzii), vibrato si pull-off/hammer-on(legato) si feeling

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

2 taste ? nu tre sa fie una langa alta nu ? k fac niste pentatonice :)

 

stai k acu am vazut.. solo din 2 taste ??? pe o singura coarda.. adik tre sa folosesc doar 2 note ? ma rog in afara de benduri.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

2 Taste aflate pe aceeasi coarda la o distanta ce ramane sa o alegi tu. Inregistrarea o faci cu chitara acordata similar de la cap la coada. Nu canti cateva note acordate asa, dupa aia schimbi ,samd.

 

Tot ce trebuie sa intelegi din asta este sa nu eludezi restrictia de 2 taste. Asta e esenta provocarii...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cred ca cei cu scalop vor fi putin avantajati :) terte , cvarte.. si daca iti alegi tastele cum trebe cred ca iese ceva... suna super mega interesant

 

 

ps: cele doua taste tre sa fie pe aceiasi coarda ? adica pot sa aleg o tasta pe corda sol si una pe coarda mi ?

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai eu ma bag.. dar n-am chitara la servici :) cred ca o sa astept weekendu ..

 

si o sa o conving si pe iubita mea sa participe :) ea habar n-are sa tina chitara in mana ..dar cu 2 note cred ca se descurca...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Cosu, sa inteleg ca te-a impresionat Godin la Frankfurt? :)

 

PS De ce n-ai zis bre cu doua note (+derivate) ca "doua taste" e ã litãl bit streingi ... adeca la solz, frunza si alte alea se poate canta... da' la tastã n-am auzit pe nimeni :)

poi treaba sta in felu urmator (bre :)) - cred ca s-a referit cosu la 2 taste (nu 2 note) pt ca pe acceasi tasta poti canta diferite note

Link to comment
Share on other sites

Am pus mana prima data pe o chitara acu 4 luni. So, scuzati daca o sa va omoare simtul estetic, dar asta este (nici macar inregistrarea nu-i facuta k lumea, cam bazaie). Astept comentarii, dar cu mila.

Sper sa nu fi intelesc grest faza cu solo.

 

ps Dc este foarte nasoala, stergeti-o, sa nu ma fac de ras decat la un nr limitat.

Cridegnosis___Try.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

poi treaba sta in felu urmator (bre :)) - cred ca s-a referit cosu la 2 taste (nu 2 note) pt ca pe acceasi tasta poti canta diferite note

 

 

nu bre :) 2 taste pe aceeasi coarda atat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Se da backingtrackul atasat. Cantati peste el folosind fix doua taste (voi le alegeti, dar ar fi ideal sa fie din gama/sa sune bine :)) si procedee pe care orice chitarist amator le poate executa : bend(intinderea corzii), vibrato si pull-off/hammer-on(legato) si feeling :)

 

What about slides (i.e Steve Vai - The love of Gods)? Asta o sa adauge ceva note.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.