www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Program Exersare Ureche


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Am o cunostinta care face "teorie" cu un profesor de muzica. Printre altele, profesorul ii canta la pian o mini-melodie, ceva simplu in do major sa zicem si el trebuie sa scrie portativul cu notele si pauzele auzite folosind numai urechea. Ma intrebam daca exista si un program de genul asta, sami "cante" o nota, sau o mica melodie si apoi sa o transcriu intr-un portativ. Nu vreau programe de genul imi da un acord, sa zic daca e major/minor sau imi canta o nota si apoi o terta, sa zic daca e majora/minora etc., de astea am gasit destule.

 

Pana la urma poate unii o sa-mi ziceti sa incep cu o melodie pe care sa o invat numai dupa ureche, fara niciun ajutor. Si asta ar fi bun, niste melodii simple, niste acorduri si niste progresii usoare.

 

Mersi in avans :)

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

N-ai nevoie de niciun exercitiu specific.

 

Trebuie doar s-asculti multa muzica, sa te-acordezi fara tuner si sa incerci sa scoti solo-uri si melodii dupa ureche.

Link to comment
Share on other sites

hmm da, cam ce ati spus aveam si eu in minte

 

@nihilistul imi dau seama daca imi da cineva o chitara dezacordata iar de acordat pana acum am facut exercitii standard/drop D si nimeresc chiar f bn; pe langa asta cand schimb corzile si le strang, le las f aproape de acordaj standard inainte de a folosi aparatul :)

 

iar de ascultat muzica, ascult in fiecare zi :)

 

@metalsandman mersi de sugestie, il aveam luat desi nu am parcurs decat cateva "lectii", teste pana acum. o sa-l mai rasfoiesc putin :lol:

 

@Iorgu Mihai o sa-l caut, sa vedem ce poate

 

@andydufresne o idee buna, am guitar pro desi pana acum l-am folosit in general pentru taburi :lol:

Link to comment
Share on other sites

N-ai nevoie de niciun exercitiu specific.

 

Trebuie doar s-asculti multa muzica, sa te-acordezi fara tuner si sa incerci sa scoti solo-uri si melodii dupa ureche.

 

ce-mi place faza cu acordatu dupa ureche

is fraieri toti muzicienii profesionisti care acordeaza cu tunere, cand ii vezi la festivaluri si de astea

daca aveau ureche muzicala acordau dupa ureche nu?

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

ce-mi place faza cu acordatu dupa ureche

is fraieri toti muzicienii profesionisti care acordeaza cu tunere, cand ii vezi la festivaluri si de astea

daca aveau ureche muzicala acordau dupa ureche nu?

 

@Nihilistul a recomandat acest lucru doar ca pe un exercitiu in sine de determinare si memorare a intervalelor corecte. :)

muzicienii profesionisti despre care vorbesti tu, se acordeaza cu tunere din motive de precizie si viteza sporite, nicidecum pt. a-si antrena urechea. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
ce-mi place faza cu acordatu dupa ureche

is fraieri toti muzicienii profesionisti care acordeaza cu tunere, cand ii vezi la festivaluri si de astea

daca aveau ureche muzicala acordau dupa ureche nu?

 

Incearca tu pe scena sa-ti dai volum si sa te acordezi. Vezi ce se intampla dup'aia... Tunerele au fost inventate tocmai din acest motiv, iar noi am zis ca daca face masina la ce sa ne mai chinuim?!... Exercitiul propus de @Nihilistul este unul foarte bun. La inceput te va umple de frustrari, dar cand se va observa evolutia, vei fi deja ca dupa cateva luni bune de dicteu. (sau poate exagerez, dar ai prins ideea)

 

Pentru Raduxxxx... am mai scris pe aici despre asta. Incearca sa gasesti in vr'un fel lectiile lui David Lucas Burge. Daca vrei ajutor in aceasta directie, da-mi un PM. Bafta multa!

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Guest JamesCicio

Adevarul ii ca nu strica sa poti acorda dupa ureche, tinand cont cat e de greu sa acordezi o chitara cu ajutorul unui tuner(sarcasm). Eu personal ii ador pe cei care acordeaza dupa ureche , ii cel mai amuzant moment sa vezi cat poate un om sa isi iroseasca timpul. Omul este o specie care tinde sa evolueze, in fiecare zi invatam cate ceva nou sau punem bazele la ceva anterior, legat de acordatul chitarii dupa ureche , ramane la aprecierea fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Acu 3 ani cand mi-am luat chitara [si nu aveam niciun prieten in domeniul asta] nu stiam ca exista tunere sau ca trebuie acordata chitara. Mi-a zis varamea ca 'you have to tune your guitar' si I was like 'wtf' . Si cautam pe youtube tutoriale si era un video in care arata cum tre sa sune pe fiecare coarda nota. Si ma chinuiam sa o acordez da mi-a iesit ceva pana la urma. Cred ca asa iti exersezi urechea defapt.

 

Ziceam pe atunci ca 'ii admir pe aia care canta un acord si zic "hopa suna dezacordat" '. Mie niciodata nu-mi parea ca suna nimic dezacordat. Intre timp mi-am mai obisnuit urechea si-mi dau seama cand e out of tune.

 

Da eu o iau pe calea usoara, AP tuner ftw.

 

 

Cine are rabdare cu urechea, respect. : :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca tu pe scena sa-ti dai volum si sa te acordezi. Vezi ce se intampla dup'aia... Tunerele au fost inventate tocmai din acest motiv, iar noi am zis ca daca face masina la ce sa ne mai chinuim?!... Exercitiul propus de @Nihilistul este unul foarte bun. La inceput te va umple de frustrari, dar cand se va observa evolutia, vei fi deja ca dupa cateva luni bune de dicteu. (sau poate exagerez, dar ai prins ideea)

 

Pentru Raduxxxx... am mai scris pe aici despre asta. Incearca sa gasesti in vr'un fel lectiile lui David Lucas Burge. Daca vrei ajutor in aceasta directie, da-mi un PM. Bafta multa!

nu pe scena isi acordeaza chitarile, nu vorbeam de trupe mici, vorbeam de trupe mari care au tehnicieni si care acordeaza chitara backstage unde ar putea avea o pereche de casti sa o acordeze dupa ureche si chitara nu se acordeaza in timpu concertului, se acordeaza inainte / dupa soundcheck si acolo ramane deci e destul timp dupa soundcheck (cateva ore) sa acordeze cineva dupa ureche

Link to comment
Share on other sites

Incearca tu pe scena sa-ti dai volum si sa te acordezi. Vezi ce se intampla dup'aia... Tunerele au fost inventate tocmai din acest motiv, iar noi am zis ca daca face masina la ce sa ne mai chinuim?!... Exercitiul propus de @Nihilistul este unul foarte bun. La inceput te va umple de frustrari, dar cand se va observa evolutia, vei fi deja ca dupa cateva luni bune de dicteu. (sau poate exagerez, dar ai prins ideea)

 

Pentru Raduxxxx... am mai scris pe aici despre asta. Incearca sa gasesti in vr'un fel lectiile lui David Lucas Burge. Daca vrei ajutor in aceasta directie, da-mi un PM. Bafta multa!

+1 la acordat dupa ureche ca exercitiu (plus verificat dupa aia cu tunerul). Si +1 la lectiile lui David Lucas Burge.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
nu pe scena isi acordeaza chitarile, nu vorbeam de trupe mici, vorbeam de trupe mari care au tehnicieni si care acordeaza chitara backstage unde ar putea avea o pereche de casti sa o acordeze dupa ureche si chitara nu se acordeaza in timpu concertului, se acordeaza inainte / dupa soundcheck si acolo ramane deci e destul timp dupa soundcheck (cateva ore) sa acordeze cineva dupa ureche

 

Uite asa incep disputele pe regece... ideea era mai simpla decat ai inteles defapt, anume ca tunerul s-a inventat din comoditate si nevoia de a rezolva lucrurile mai rapid. Exita diferente de umiditate, temperatura, etc etc. Instrumentul lucreaza. Se dilata, se contracta, corzile la fel. E posibil oricand sa ramana kiar si Petrucci cu chitara out of pitch, iar atunci apeleaza la tuner, tocmai pt ca nu ar fi kiar ok in mijlocul piesei sa-l auzi cum intinde corzi, sau cauta casti sa faca asta...

Iar ideea 2, cea referitoare la topicul de fatza este tocmai ca ar fi bine ca cei care incep studiul instrumentului, sa nu faca greselile pe care le-am facut si noi la inceput. O ureche buna inseamna un plus pentru orice muzician. O ureche buna incepe de la a sti cum sa-ti auzi propiul instrument. Orice exercitiu de auz, oricat de inutil ti s-ar putea parea, este un pas inainte pentru oruicine are in gand lucrul cu sunetele.

Acum ai inteles ideea?

Nu vreau sa raspund iscand vr'o discutie aprinsa, doresc doar sa lamuresc pe cel care a pus intrebarea la inceputul threadului asa cum pot eu mai bine, sau mai rau... atat pot, atat zic.

 

Multa bafta si keep on rockin'!

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

nu pe scena isi acordeaza chitarile, nu vorbeam de trupe mici, vorbeam de trupe mari care au tehnicieni si care acordeaza chitara backstage unde ar putea avea o pereche de casti sa o acordeze dupa ureche si chitara nu se acordeaza in timpu concertului, se acordeaza inainte / dupa soundcheck si acolo ramane deci e destul timp dupa soundcheck (cateva ore) sa acordeze cineva dupa ureche

SERIOS?

 

Si Pingui Bachsteen ce dracu face aici de nu-si schimba chitara sau nu apeleaza la tech?

OMFG! He actually TUNES the GUITAR! :):lol:

Omg, atinge cheitele! Ma mir ca nu se topesc... :lol:

 

 

 

 

Acum ca sa fiu on topic: pentru mine cel mai bun exercitiu si MENTAL si pentru URECHE, este sa iau o melodie gen whitney houston - run to you, kaoma - lambada, joe dassin, celine dion, chestii dinastea cu soul si oldies si sa fac chitara peste,partile vocale sa le fac pe chitara(ceea ce la unele este chiar greu, nu exista tab, si sa aud ce suna si tot sa incerc de multe ori unde/ ce suna, si iti dezvolti enorm urechea,incepi sa stii ce sunet va fi pe o anumita tasta, fara sa stii gama sau ce nota e acolo ,deci si mental )

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

in primul rand, GATA cu "discutiile aprinse"...

 

am inteles ce vreti sa spuneti dar nu va mai certati pe seama asta... si acum nu sariti pe mine ca iar se lungeste topicul inutil

 

@Razvan S

 

da, cam asta o sa incep sa fac, dar in niciun caz pe melodii de genul ala, no offense

 

miam ales cateva melodii, care nu stiu deloc cum se canta; le pun pe telefon, iau chitara in brate si in fiecare seara asta o sa fac :lol:

 

:)

Link to comment
Share on other sites

salutare. desi nu are mare legatura cu cantatul la chitara...

 

legat de acordarea unui instrument... am vazut foarte multi chitaristi care isi acordeaza chitara cu tunerul, dar mai fac si o verificare suplimentara dupa ureche a acordajului... de ce fac asta ? poate pentru ca uneori tunerele pot avea unele mici erori... am vazut unele modele mai ieftine de tunere care nu aveau o acuratete prea mare, comparativ cu unele modele mai scumpe, mai sofisticate...

 

din experienta mea de muzicutist, care isi repara si isi acordeaza singur muzicutele , pot sa va spun ca lucrez pe baza unor scheme profesionale de acordare a lamelelor, folosind un tuner de foarte buna calitate(BOSS TU 120H), dar INTOTDEAUNA verific cum suna fiecare lamela in parte si cum suna acordurile si dupa ureche...

 

De ce ? pentru ca e bine si asa... e bine sa poti sa distingi si dupa ureche daca o lamela(in cazul meu) sau o coarda de chitara suna bine... daca urechea egaleaza tunerul, atunci e perfect...

 

oricum, din cate am vazut in multele concerte la care am asistat direct sau la cele vazute pe "video", chitaristii apeleaza la tuner pt. ca e mult mai rapid, pot sa faca asta in concert(chiar in timpul unei piese) dand un bypass la amplificator si putand in acest fel sa acordeze chitara fara sa se auda cum umbla la ea...

 

am vazut la ZZ TOP cum tehnicianul lor acorda chitarele intr-o veselie.. si nu cu un tuner normal, ci cu unul de pe un computer... banuiesc ca era ceva super specializat si foarte precis...

 

dar imi amintesc ca si cum ar fi fost ieri de faza pe care a facut-o marele basist Tony Franklin, la concertul Whitesnake din 1997... cand si-a dezacordat basul in mijlocul piesei si dupa ce a facut un super solo, si l-a acordat din mers exact unde trebuia...

 

deci si urechea si tunerul sunt bune.... daca merg impreuna...

 

parerea mea... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa acordezi mereu chitara dupa ureche, din diverse motive... asta e clar.

 

Este insa usor penibil, daca situatia o cere, sa nu poti acorda o chitara fara tuner... asa ca putin antrenament ocazional, nu strica.

 

Si +1 pentru afirmatia lui marcianpetrescu conform careia dupa oricare acordaj cu ajutorul tunerului, este indicat sa verifici dupa ureche.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e bine pentru urechea muzicalã a fiecãruia sã ºi-o exerseze natural. Îl poate ajuta sa recunoascã notele pe care le ascultã ºi sã le reproducã... E un țel la care ºi eu tind. Mi-ar place sã ajung sa pot face asta.

Am vãzut însã, cã Gibsonul a scos o chitarã super electronicã , ºi avea totul murã-n-gurã... O fi bine ?

Gibson Robot, parcã îi zice...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Cred ca e bine pentru urechea muzicalã a fiecãruia sã ºi-o exerseze natural. Îl poate ajuta sa recunoascã notele pe care le ascultã ºi sã le reproducã... E un țel la care ºi eu tind. Mi-ar place sã ajung sa pot face asta.

Am vãzut însã, cã Gibsonul a scos o chitarã super electronicã , ºi avea totul murã-n-gurã... O fi bine ?

Gibson Robot, parcã îi zice...

 

Orice scurtaturi precum tunerul sau sistemele de pe chitarele Robor pot fi foarte bune, dar trebuie sa te poti acorda si dupa ureche.

Link to comment
Share on other sites

in primul rand, GATA cu "discutiile aprinse"...

 

am inteles ce vreti sa spuneti dar nu va mai certati pe seama asta... si acum nu sariti pe mine ca iar se lungeste topicul inutil

 

@Razvan S

 

da, cam asta o sa incep sa fac, dar in niciun caz pe melodii de genul ala, no offense

 

miam ales cateva melodii, care nu stiu deloc cum se canta; le pun pe telefon, iau chitara in brate si in fiecare seara asta o sa fac :lol:

 

:)

Eu recomandam chestiile alea pentru ca , dupa mine, sunt melodii frumoase, si e muzica (nu chestii metalifere unde nu aud muzica de gain :lol:, din asa ceva nu iti faci neaparat ureche).

Daca iti plac melodiile care le vrei tu foarte mult, le vei face fara sa le auzi seara de la telefon sau ceva , cum am facut eu cu asta , din ,,amintire"!, singura greseala a fost ca o facusem cu 1 ton mai jos decat originala,si ma rog ce alte greseli sau chestii de interpretare existau/exista, dar te verifici dupa a doua zi facand cu melodia :) si iti dai seama de tot ce ai gresit cand era din amintire.

 

Link to comment
Share on other sites

Ma amuza teribil idea ca un chitarist, aflat pe scena, sa spuna tuturor "Psssst!!!2 secunde, sa-mi acordez si eu chitara" :):lol: :lol:

Tunerul este o scula cu care poti sa acordezi "pe muteste" dar atat.Stiu chitaristi care aud la diferenta de o coma dar folosesc tuner in momentul in care nu au conditii sa faca acordajul cum le convine,dupa auz.Pe langa timp mai trebuie si sa nu fie prea mult zgomot ca sa auzi distinct fiecare nota.Am vazut si cazuri , cum spune Marcian, de chitaristi care nu suporta chitara sa sune dezacordat si umbla la chei in timp ce canta, avand ca referinta tonalitatea din care se canta.

Raman la parerea ca cel mai bun exercitiu pentru dezvoltarea urechii, ramane solfegiul.De fapt a auzului intern, ca urechi avem cu totii si ar fi inestetic sa ne creasca "palniile" ca la martzieni :) .Recomandarea facuta de @Nihilist si StratMan, o sustin si consider ca este cea mai potrivita. Cine vrea sa invete chitara , renuntand la tabulaturi este cel mai castigat din acest punct de vedere.

@Raduxxxx,orice inceput este deosebit de dificil iar cel al solfegiului in mod special.Dar dupa cativa ani de munca , rezultatul este garantat.

 

Uite asa incep disputele pe regece... ideea era mai simpla decat ai inteles defapt, anume ca tunerul s-a inventat din comoditate si nevoia de a rezolva lucrurile mai rapid. Exita diferente de umiditate, temperatura, etc etc. Instrumentul lucreaza. Se dilata, se contracta, corzile la fel.

Absolut , adevarat.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.