www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala - Simulator De Cabinet...?


TB_TM
 Share

Recommended Posts

Stiti / ati folosit pedale stand-alone care sa aiba functia de simulator de cabinet. Singra ustensila cu care am avut de-a face a fost un Bergenbier Ultra DI . M-ar interesa ceva mai serios, care sa-mi dea posibilitatea de a alege intre mai multe tipuri (4x12 , 1x12, 4x10 ... etc...).

Cu precizarea ca nu sunt curios de multiefecte...

Anyone?... :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Stiti / ati folosit pedale stand-alone care sa aiba functia de simulator de cabinet. Singra ustensila cu care am avut de-a face a fost un Bergenbier Ultra DI . M-ar interesa ceva mai serios, care sa-mi dea posibilitatea de a alege intre mai multe tipuri (4x12 , 1x12, 4x10 ... etc...).

Cu precizarea ca nu sunt curios de multiefecte...

Anyone?... :)

Asta are o reputatie destul de buna

http://www.palmergear.com/pdi03.shtml

Link to comment
Share on other sites

Cu precizarea ca nu sunt curios de multiefecte...

De ce te limitezi? Care-i logica ta?

Uite aici o scurtã analizã a unor opțiuni analogice: http://www.hexeguitar.com/diy-cabsims_e

Mai sunt câteva unitãți de rack precum celebrele http://www.palmergear.com/recording_studio.shtml .

Dar cum bine spune colegul, convoluția e pe moment cea mai bunã variantã, doar cã va trebui sã mergi cu calculatorul dupã tine dacã vrei s-o foloseºti live.

ªi e mult mai uºor sã implementezi un cabsim bun în domeniul digital, inclusiv elemente dinamice/interactive ale filtrelor, aºa cã revin la prima mea întrebare.

Link to comment
Share on other sites

De ce te limitezi? Care-i logica ta?

 

Pentru inregistrari acasa in principiu; sa elimin un ditaimai multiefectu' din pedalboard (doar pt asta il folosesc)...

Am mai avut si situatii cand a trebui sa cant si direct pe fatza ca nu mi s-a asigurat ce am avut nevoie...

 

Red box-ul pare misto...

Link to comment
Share on other sites

Tiberiu, eu mã refeream la limitarea pe care o reprezintã excluderea multiefectelor.

Normal cã-i mai uºor sã foloseºti un cabsim în loc de o boxã, presupunând cã existã monitorizare alternativã.

 

A! :) Nu am nimic impotriva multiefectelor... atat ca ocupa mult spatiu degeaba...

Link to comment
Share on other sites

Da, m-am prins ulterior. Totuºi ai mai multe modele simulate la dispoziție, în caz cã foloseºti tonuri diferite în funcție de piese sau pasaje. S-ar putea face un cabsim custom cu funcționalitate similarã, dacã îți trebuie, dar modele comerciale nu cred cã sunt.

Anyway, ai putea folosi un procesor mai mic pt. cabsim-uri, sau îl poți pune într-un sertar, sub celelalte pedale. Ãstea ar fi variantele mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.