www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Reghin Telecaster


hemmy
 Share

Recommended Posts

multumesc pt complimente si sfaturi,dar am o intrebare actiunea corzilor la nut respectiv la prima tasta mi se pare cam mare e cam greu sa apas corzile in prima pozitie, bareul e si mai greu, cand am facut nutul mi-a fost teama sa nu tai santurile prea adanc, cam cat trebuie sa fie distanta intre corzi si tasta unu? acum e cam de 2 mm...

 

 

La nut inaltimea trebuie sa fie doar putin mai mare decat inaltimea tastelor.

 

ia un creion si slefuieste-l pe smirghel pe lungime pana cand ramane doar jumatate de cilindru, in sectiune ar trebui sa arate ca un semicerc.

Apoi, cu corzile scoase, pui creionul astfel modificat pe taste cu partea plata si insemnezi pe nut in dreptul santurilor pt corzi.

Apoi adancesti santurile pana la linie, in asa fel incat sa ramana linia pe nut.

Santurile se pilesc cu nutul pe chitara iar pila trebuie sa fie paralela cu headstock-ul, nu cu fretboard-ul.

Pentru a verifica ca inaltimea este corecta, pui corzile, acordezi, verifici ca truss-rod-ul este reglat corect si apoi apesi coarda la tasta 3 si cu degetul lovesti coarda pe tasta 1, trebuie sa se auda un usor clinchet cand coarda loveste tasta. Nu trebuie sa poi vedea spatiu intre tasta 1 si coarda cand tii apasat la tasta 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc pt complimente si sfaturi,dar am o intrebare actiunea corzilor la nut respectiv la prima tasta mi se pare cam mare e cam greu sa apas corzile in prima pozitie, bareul e si mai greu, cand am facut nutul mi-a fost teama sa nu tai santurile prea adanc, cam cat trebuie sa fie distanta intre corzi si tasta unu? acum e cam de 2 mm...

 

Cu ce ai taiat santurile in nut?

Link to comment
Share on other sites

multumesc pt complimente si sfaturi,dar am o intrebare actiunea corzilor la nut respectiv la prima tasta mi se pare cam mare e cam greu sa apas corzile in prima pozitie, bareul e si mai greu, cand am facut nutul mi-a fost teama sa nu tai santurile prea adanc, cam cat trebuie sa fie distanta intre corzi si tasta unu? acum e cam de 2 mm...

 

 

Uite un articol pe tema asta...

http://www.frets.com/FRETSPages/Musician/G.../nutaction.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
multumesc pt complimente si sfaturi,dar am o intrebare actiunea corzilor la nut respectiv la prima tasta mi se pare cam mare e cam greu sa apas corzile in prima pozitie, bareul e si mai greu, cand am facut nutul mi-a fost teama sa nu tai santurile prea adanc, cam cat trebuie sa fie distanta intre corzi si tasta unu? acum e cam de 2 mm...

 

E foarte mult , de ce nu faci un nut din aluminiu sau alama , cu inaltime reglabila,,,asa am la chitara Keiper .Totodata este si menghina pe aceiasi piesa,

 

Tot ma bate gandul sa fac un nut care sa se regleze si pe lungime ,,e groaznic cum aud ca sunt false tonurile pe primele doua pozitii ( asta daca las mai inalta actiunea sa nu bazaie , cand lovesti tare coada esa urca in pitch si in plus si cum apesi de tasta intind coarda ...lovesc canm tare corzile,cand ezersez acasa ma abtin dar la cantat dau de ma mir ca nu se rup corzile,,)

 

Distanta normala trebuie sa fie cat este distanta la tasta a doua cand apesi coarda pe tasta intaia .Deci foarte aproape ,Ca sa nu bazaie cu coarda libera se pune mai sus , este mai dificil de cantat dar te obisnuiesti.

 

Unele chitare au o tasta pe pozitia Zero , iatr nut-ul este doar o piesa ce tine corzile la locul lor .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@nihilistul: si eu m-am apucat de asa ceva,da nu fac asta gandindu-ma ca dintr-un reghin o sa obtin un sunet de fender ci pur si simplu de placere.nu sunt chiar atat de multi bani sa "tunezi" o chitara dinasta ieftina.

 

pur si simplu din placere am lucrat si eu, si nu m-am gandit ca o sa scot dintr-un reghin un fender ,fenderul se fabrica in america,chiar daca pui doze fender pe orice alta scandura de reghin sau squier nu obtii neaparat sunet fender, e vorba din ce lemn e facuta chitara, cat de uscat e, aliajul din care e facut hardware-ul, griful din ce lemn e, cat e de gros, ce fel de taste, tipul de finish si multe altele. eu am vrut sa am o ocupatie interesanta in afara muncii si chiar daca nu suna ca un telecaster din 52 arata cool pe perete si tot m-am scos, idea e ca nu suna foarte prost nici inainte sa o modific doar ca era foarte greu de cantat pe ea,cand o sa am timp si cu ce, o sa pun un sample sau o sa rog un coleg de forum mai experimentat sa o testeze, mult succes si spor cu proiectul vostru.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

porcaria de potentiometru de volum luat nou, marca cts, merge cam prost, de la 0 la 5 nimic si practic pot sa maresc sau sa scad vol numai pe o rotire mica de la 5 la 10, celalalt nu are probleme ce sa fac sa il inlocuiesc sa il curat cu spray, e de 250k

 

 

posibil sa fie liniar pot-ul, tie iti trebuie logaritmic pt volum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

da exact e un hobby,diferenta intre reghinul meu si un squier ca sunet nu stiu care e, pt ca nu am cantat pe unul, ca aspect si vopsire squierul e mai bine lucrat, chitara mea mai are defecte dar nu conteaza prea mult pt mine,plus ca reghinul are o scala gen gibson mai mica de 648 mm deci e mai usor de cantat distanta intre taste mai mica ,ca sunet mie imi place cum suna, a telecaster, nu ma pricep prea tare la diferente de ton intre branduri de doze etc, daca isi fac bine treaba si sgarie in mod placut la ureche, merg. griful la reghin e mai gros destul de greu de cantat, in schimb foarte stabil nu am reglat decat o data tija si am schimbat des corzile chiar cu unele mai grele, acum are de 09 52 parca, peste toate cu timpul si materialele investite imi luam un squier cv, dar nu mai avea acelasi farmec treaba

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 8 months later...

Cu ceva timp in urma, am inceput si eu un proiect asemanator, cu un Reghin Les Paul.Entuziasmat de proiect, nu am avut inspiratia sa testez riguros cu un tuner de calitate daca falseaza.Oricum,la cate chitari Reghin am avut in tinerete nu ma asteptam la perfectiune.Am dus lucrarea pana la capat,multumit oarecum de rezultat.Niste poze cu chitara in cauza am pus pe RGC-pentru cine vrea sa o vada-Toate lucrurile au mers OK pana cand am inceput sa ii reglez intonatia.Nu am reusit decat sa ma enervez si sa imi promit, sa nu mai fac greseala, sa ma apuc de asa ceva, fara sa verific inainte atent chitara.Nu stiu prin ce metode calculau cei de la Reghin distanta dintre taste,poate dupa ureche sau poate, masinaria de frezat santurile, era decalibrata.Oricum nu mai conteaza,tot ce am vrut sa spun, este ca, inainte sa va apucati de asa ceva,cascati bine ochii si urechile sa nu munciti degeaba.O chitara care falseaza este inutila- restul este mobilier

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

As avea si eu o intrebare, poate ma ajuta careva. Reconditionez si eu un Les Paul noname, pare sa fie un Stagg dupa cheite, l-am luat intr-o stare destul de precara, i-am dat jos toata vopseaua, pana la lemn curat, vreau sa o fac goldtop, insa nu stiu inca cum reusesc sa protejez ABS-ul de pe margine, care e foarte subtire, de 1 mm, nu merge cu banda adeziva. Aveti careva vreo solutie?

Daca iese bine, cred ca ii pun si un set de Seymour Duncan, si va arat cum am lucrat la ea. Ce imi place e ca griful e deschis la culoare, nu e rosewood

post-20891-0-11713600-1410117706_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

as zice totusi sa proitejezi laterala bindului cu banda adeziva si sa vopsesti mai diluat ,atat cat sa aibe putere de acoperire.in ambele cazuri (acesta si cel propus mai sus)apar diferente de nivel intre straturile de vopsea si lac.in cazul propus de mine diferenta ar iesi mai mica,depinde si cate straturi de lac aplici si daca il polisezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 4 months later...

New barncaster, knoty pine..corpul e semihollow miez din fag fata și spatele din bucăți de lambriu vechi, reciclate are doze squier, iar butoanele făcute din cartușe de vânătoare, griful e vechi Reghin...finish tru oil, suna surprinzător de bine și e foarte ușoară are un sunet bun și acoustic ideală de stat pe canapea și zdrăngănit...

C230D09C-47A7-4834-8484-562983A8145E.jpeg

8E948BF8-656D-43FA-9F00-B8B0297DDCBC.jpeg

FD469C83-6B25-4854-95FF-58DDDEAD5744.jpeg

213512C3-C9CA-483B-8875-93262973ABD2.jpeg

0AAF71CD-56C1-4C1E-BCF5-4BB29C8290E4.jpeg

266F3A30-7F87-4117-AE96-95C2618F3ADA.jpeg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.