www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Reghin Telecaster


hemmy
 Share

Recommended Posts

am achizitionat iarna asta de la promuzica de pe urali, o chitara reghin copie telecaster cu un milion si am purces la ciopartirea ei.Am curatat vopseaua neagra cu mare greutate, folosind un heat gun si mult smirghel de diferite granulatii si pe anumite zone mai greu accesibile cioburi de sticla apoi peste fata am lipit o bucata de placaj de fag, pt a acoperii cavitatile uriase pt tremolo si electronice apoi am taiat cu dremelul canalul pt binding si am remodelat noile cavitati, schimbat forma headstock, doze voi pune twisted tele neck si vintage broadcaster in bridge ma gandesc daca sa schimb griful cu unul maple si mai am nevoie de bridge si placa cu controale daca aveti...let me know culoarea ma gandesc la un sunburst si pickguard alb post-10272-1270327377.jpg post-10272-1270327466_thumb.jpgpost-10272-1270327529_thumb.jpg post-10272-1270327590_thumb.jpg post-10272-1270327684_thumb.jpgpost-10272-1270327547_thumb.jpg post-10272-1270327776_thumb.jpgpost-10272-1270327890_thumb.jpgpost-10272-1270328020_thumb.jpgpost-10272-1270328151_thumb.jpg post-10272-1270327968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

multa munca buna

io zic ca banii pe care ii faci ii cheltuiesti cum vrei tu, nu cum ar vrea altii care dorm pe ei si viseaza sa castige la loto ca sa isi cumpere nush ce chitara, ca a lu' X.

acum, daca griful nu e distrus, pui intai corzile pe el, vezi cum se aseaza si hotarasti dupa aia daca il schimbi sau nu

la binding mai ai de finisat inainte sa il pui. era mai bine sa il fi facut direct cu freza, iesea mai drept daca aveai accesoriile necesare. sau sa fi luat accesoriul de binding pentru dremel de la stewmac.

bafta si sa o vedem la final.

Link to comment
Share on other sites

Pe unde se mai gaseste placaj subtire? Cred ca o sa am si eu nevoie.

Sa nu uiti sa dai gaura pentru firul de masa de la bridge, acum ca nu este inca finisata.

Merge un furnir pe headstock, dar nu prea gros ca nu mai poti fixa bine cheitele.

 

eu am gasit la librarie, la rechizite scolare cred ca e pt traforaj,aveau de 3mm grosime placi cam de 30 pe 50 cm cred ca era din tei dar am gasit apoi in pod o placa de fag mai bine facut vechi cred ca de 20 ani de cand eram la scoala, furnir am gasit la un prieten ce restaureaza radiouri vechi, deh,altul ce nu are ce face cu banii,si am mai gasit furnir dupa ce am cautat in toata valcea ca toate fabricile sau inchis, la hardwood o fabrica specializata numai in furnir. toate esentele inclusiv exotice numai ca o comanda trebuie sa fie de minim 100 mp ceea ce ar duce la vreo cinci sase milioane si nu am ce face cu atat

Link to comment
Share on other sites

vezi ca s-a dus naibii actionul tau... ai pus placajul ala acolo...trebuie sa umbli si la grif sau sa ingropi bridgeul in placaj.si mai e si gros tare. cel mai bine era sa fi decupat niste bucati de lemn si sa le lipesti inauntru si apoi rearanjai cavitatile pe acolo... bine ,e f posibil sa ai bafta sa sune deosebit din cauza cavitatilor alea lasate inauntru ,dar "it's a long shot" . la head poti sa-l mai subtiezi un pic si apoi sa lipesti ep el un furnir daca vrei sa-ti iasa mai frumos

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca afecteaza actionul, lucrez dupa niste planuri exacte de fender tele si cu placajul adaugat ajunge exact la grosimea stas, inainte griful era mult mult scos in afara si avea un fel de floating bridge tunomatic ca la gretch hollowbody ,cu inaltimea reglabila, dar era dintr-un plastic casant chiar la cea cea mai mica atingere si fara sei pentru reglaje fine,deci ma asigur ca fac ceva cat de cat corect masuratori etc si headstockul cum bine ati observat trebuie subtiat si adaugat furnir pe ambele parti, grosimea trebuie sa fie de 1,5 cm griful e dintr-un lemn foarte tare nuanta inchisa nu stiu ce e

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca afecteaza actionul, lucrez dupa niste planuri exacte de fender tele si cu placajul adaugat ajunge exact la grosimea stas, inainte griful era mult mult scos in afara si avea un fel de floating bridge tunomatic ca la gretch hollowbody ,cu inaltimea reglabila, dar era dintr-un plastic casant chiar la cea cea mai mica atingere si fara sei pentru reglaje fine,deci ma asigur ca fac ceva cat de cat corect masuratori etc si headstockul cum bine ati observat trebuie subtiat si adaugat furnir pe ambele parti, grosimea trebuie sa fie de 1,5 cm griful e dintr-un lemn foarte tare nuanta inchisa nu stiu ce e

 

 

Pai neck-ul e din paltin,iar fretbordul ar trebui sa fie rosewood :) .

Link to comment
Share on other sites

incercam sa-mi dau seama mai bine cum era setata chitara inainte s-o reconditionezi. cam greu din poza asta. ma rog .faci tu cum crezi mai bine. orice faci poti sa si refaci :lol: nimic nu-i batut in cuie. deci,da-i bataie si asteptam poze .spor!!!

 

ps: bai ,fenderul nu are placaj pe el !!! :)

 

pai si unde'i fenderu'? :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa-i pui nut, acum este momentul sa desfiintezi tasta 0 si sa tai din fretboard.

de ce as desfinta tasta zero? eu mai am o chitara veche est germana MUSIMA ELECTRA DE LUXE de prin 70 cu tasta zero si are o actiune foarte joasa fara buzz am observat ca toate instrumentele mai vechi si mai de categoria a doua aveau tasta zero care sunt avantajele si dezavantajele?

Link to comment
Share on other sites

de ce as desfinta tasta zero? eu mai am o chitara veche est germana MUSIMA ELECTRA DE LUXE de prin 70 cu tasta zero si are o actiune foarte joasa fara buzz am observat ca toate instrumentele mai vechi si mai de categoria a doua aveau tasta zero care sunt avantajele si dezavantajele?

 

La palm-mutting cu un distors foarte puternic si eq reglat jos, fa o alternanta rapid de open-chords si diverse powerchord-uri si ai sa vezi marea diferenta. Nu poti face asa ceva daca ai tasta 0; oricum, e o chestie de gust.

Link to comment
Share on other sites

pe Reghin telecaster palm mutting cu distors foarte puternic. Brootal. Microfonie la gain-ul dat la ora 10 rings a bell? Glumesc.

 

Lasa tasta 0, mai ales daca nu falseaza, freturile is nivelate and everything o sa fii sigur ca n-ai sa ai diferente de timbru intre acordurile libere/barre si o sa sune uniform.

Imi place cum iese, da-i batai.

 

Brootal \m/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am terminat de lipit bindingul,si am chituit cu chit de lemn spatiile ramase intre plastic si lemn urmeaza finisarea si vopsirea ma gandesc daca sa pun binding si pe headstock...post-10272-1272188384_thumb.jpg

 

 

Spune-mi te rog cum ai confectionat banda pentru binding? Cele doua straturi le-ai lipit impreuna inainte sa o aplici pe chitara?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Spune-mi te rog cum ai confectionat banda pentru binding? Cele doua straturi le-ai lipit impreuna inainte sa o aplici pe chitara?

 

scuze pt intarziere,am avut o lucrare in baia mare in ultimele trei saptamani, saptamana viitoare ma pun pe treaba, banda pt binding am facut-o din canalet sau canal cablu pt instaltiile electrice,am taiat capacul pe lungime in doua fasii egale cu un cutter si o rigla,intai am lipit cu epoxi o banda in locasul sapat in lemn apoi cea dea doua banda de prima cu superglue banda am lasat-o mai lata peste nivelul fetei chitarei si dupa uscarea adezivului am slefuit plasticul la nivelul lemnului

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.