www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Amplificator Pe Lampi.


Recommended Posts

Salut, am primit un amplificator home made pe lampi si am niste probleme de rezolvat:

 

1. Are traful de intrare ars, trebuie rebobinat cu sarma mai groasa pe ''principal''.

2. Trebuiec schimbate poturile (care nu stiu care ce face, deoarece ampul nu functioneaza), deoarece au cursa mica si nu pot realiza un reglaj fin.

Am inteles ca scoate 50w, nu stiu daca e adevarat, dar daca este asa, am nevoie neaparat de poturi u cursa lunga, macar la volum.

3. Intrarea si iesirea nu e pe mufa tip jack, vreau sa le schimb pe mufe tip jack.

 

Intrebarari:

 

1. Unde rebobinez si eu traful, la un pret decent ?

2. Unde schimb poturile la un pret decent ?

3. Unde schimb intrarea si iesirea la un pret decent ?

4. Mrita sa fac investitia ?

5.Ce lampi sunt acelea (stiu ca sunt rusesti dar nu ce am vazut pe alte ampuri: 6l6..etc) ?

6.Cam ce putere scoate si daca suna decent, a ceea ce trebuie, tinand cont de lampile utilizate.

 

Amplificatorul are cam 25 de ani vechime.

Va Multumesc.

post-5050-1270282727_thumb.jpg

post-5050-1270282739_thumb.jpg

post-5050-1270282751_thumb.jpg

post-5050-1270282763_thumb.jpg

post-5050-1270282773_thumb.jpg

post-5050-1270282783_thumb.jpg

post-5050-1270282792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut ! nu stiu ce amplif ai... dar o opinie gratuita cred ca poti sa ceri... mergi cu el la Dan Panaitescu...

 

vezi ce spune si el... 0724 198 970(doar intre orele 10:00 -18:00)...

 

poate e ceva ce merita reconditionat ???

 

Marcian

 

Multumesc pentru numarul de telefon si pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am primit un amplificator home made pe lampi si am niste probleme de rezolvat:

 

1. Are traful de intrare ars, trebuie rebobinat cu sarma mai groasa pe ''principal''.

2. Trebuiec schimbate poturile (care nu stiu care ce face, deoarece ampul nu functioneaza), deoarece au cursa mica si nu pot realiza un reglaj fin.

Am inteles ca scoate 50w, nu stiu daca e adevarat, dar daca este asa, am nevoie neaparat de poturi u cursa lunga, macar la volum.

3. Intrarea si iesirea nu e pe mufa tip jack, vreau sa le schimb pe mufe tip jack.

 

Intrebarari:

 

1. Unde rebobinez si eu traful, la un pret decent ?

2. Unde schimb poturile la un pret decent ?

3. Unde schimb intrarea si iesirea la un pret decent ?

4. Mrita sa fac investitia ?

5.Ce lampi sunt acelea (stiu ca sunt rusesti dar nu ce am vazut pe alte ampuri: 6l6..etc) ?

6.Cam ce putere scoate si daca suna decent, a ceea ce trebuie, tinand cont de lampile utilizate.

 

Amplificatorul are cam 25 de ani vechime.

Va Multumesc.

 

cele 4 tuburi finale sunt 6P14P ,cred ca destul de epuizate

celelalte 3 tuburi mai mici sunt 6H2P sau 6H1P

potentiometrele acelea sunt normale si au fost bune la vremea lor,nu au nici o treaba cu plaja de reglaj

amplificatorul acela are o putere de 2X9...15w ,depinde la ce tensiune este alimentat

 

cum a spus si domnul panaitescu ,nu merita

inca ceva

tu vrei un amplificator de chitara dar nu spui ce facilitati vrei sa aiba

cite canale,intrari,etc

cred ca cel mai simplu o rezolvi la Magazinul Muzica ,cumperi ceva la 300..500lei pe siliciu si gata

un amplificator pe lampa este destul de scump,la o clona de jcm 800 ,numai traful de iesire este 12o euro,vorbim de traf adevarat nu de fier cu bobina facut de mesterul x in garaj

un exemplu

eu un 20w cu doua canale il vind cu 400 euro ,e scump dar este LAMPA!

nu am timpul necesar si nici nu stiu ce talent ai

poate i ti faceam eu unu ,cu piesele cumparate de tine,eu faceam doar montajul ,tu restul (cutie,etc)

de ce nu incerci sa te ajute prietenul care a facut copia de jcm800

 

nu se stie niciodata de unde sare iepurele..............

pe alt forum ai spus despre mine ca sunt neserios ,de ce nu il intrebi pe userul powerballad cit de neserios sunt,il poti intreba si cit a costat amplificatorul lui ,facut de mine,powerballad activeaza pe rgc

 

nu mai scrie"traf de intrare" pentru dumnezeu,acela este transformator de alimentare

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salut, am primit un amplificator home made pe lampi si am niste probleme de rezolvat:

 

1. Are traful de intrare ars, trebuie rebobinat cu sarma mai groasa pe ''principal''.

2. Trebuiec schimbate poturile (care nu stiu care ce face, deoarece ampul nu functioneaza), deoarece au cursa mica si nu pot realiza un reglaj fin.

Am inteles ca scoate 50w, nu stiu daca e adevarat, dar daca este asa, am nevoie neaparat de poturi u cursa lunga, macar la volum.

3. Intrarea si iesirea nu e pe mufa tip jack, vreau sa le schimb pe mufe tip jack.

 

Intrebarari:

 

1. Unde rebobinez si eu traful, la un pret decent ?

2. Unde schimb poturile la un pret decent ?

3. Unde schimb intrarea si iesirea la un pret decent ?

4. Mrita sa fac investitia ?

5.Ce lampi sunt acelea (stiu ca sunt rusesti dar nu ce am vazut pe alte ampuri: 6l6..etc) ?

6.Cam ce putere scoate si daca suna decent, a ceea ce trebuie, tinand cont de lampile utilizate.

 

Amplificatorul are cam 25 de ani vechime.

Va Multumesc.

 

 

Are traf pe intrare ?

 

Merita reconditionat .

 

Nu mai fabula aiureli .

Ai nevoie de un traf de retea de la un aparat radio stereo pe tuburi ...cred ca Enescu ,sau Gerufon se gaseau la noi.

De unde stii ca traful de retea nu-i OK ?

Acele potmetre rusesti nu prea au moarte eu am la fel cateva din televizoare Rubin , si acum mai am intr-o pedala de volum /wah . si inca functioneaza bine ....nu scartaie nu pacane ,,sunt ermetic inchise unele cu ceva plastic mai moale foarte fiabile.

Statia pare maxim 2 x vre-o 6W dupa marimea trafurilor de iesire .

Teoretic s-ar putea ajunge la 2 x 12 W saau chiare 2 x 17 W .Dar trebuie alte trafuri. caz in care construiesti alta statie.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Domnilor IMHO cred ca merita reconditionat... nu stiu cum o sa sune dar de reconditionat merita facuta treaba... parerea mea. Nu o sa sune ca un marshall dar nici de aruncat nu o sa sune. Sunt de acord cu karpi, atata timp cat are un traf de iesire bun (si care inca se mai tine bine dpdv al bobinajului) atunci se poate reconditiona destul de bine si de usor, acum depinde si de supa pe care esti dispus sa o investesti in asa ceva, de fapt acolo se pune problema. Ai sasiu, ai trafuri pe el se poate face numai asa dintr-o privire un PP de vreo 10-12w cu 2xel84 in final si 2 tuburi 6n2p sau ecc83 in pre(unul de pre si unul defazor).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

cele 4 tuburi finale sunt 6P14P ,cred ca destul de epuizate

celelalte 3 tuburi mai mici sunt 6H2P sau 6H1P

potentiometrele acelea sunt normale si au fost bune la vremea lor,nu au nici o treaba cu plaja de reglaj

amplificatorul acela are o putere de 2X9...15w ,depinde la ce tensiune este alimentat

 

cum a spus si domnul panaitescu ,nu merita

inca ceva

tu vrei un amplificator de chitara dar nu spui ce facilitati vrei sa aiba

cite canale,intrari,etc

cred ca cel mai simplu o rezolvi la Magazinul Muzica ,cumperi ceva la 300..500lei pe siliciu si gata

un amplificator pe lampa este destul de scump,la o clona de jcm 800 ,numai traful de iesire este 12o euro,vorbim de traf adevarat nu de fier cu bobina facut de mesterul x in garaj

un exemplu

eu un 20w cu doua canale il vind cu 400 euro ,e scump dar este LAMPA!

nu am timpul necesar si nici nu stiu ce talent ai

poate i ti faceam eu unu ,cu piesele cumparate de tine,eu faceam doar montajul ,tu restul (cutie,etc)

de ce nu incerci sa te ajute prietenul care a facut copia de jcm800

 

nu se stie niciodata de unde sare iepurele..............

pe alt forum ai spus despre mine ca sunt neserios ,de ce nu il intrebi pe userul powerballad cit de neserios sunt,il poti intreba si cit a costat amplificatorul lui ,facut de mine,powerballad activeaza pe rgc

 

nu mai scrie"traf de intrare" pentru dumnezeu,acela este transformator de alimentare

 

Stiu ca am sarit putin calul, dar eu am fost suparat deoarece credeati ca eu mint, dar cum am lamurit problema si ati observat ca eu vorbeam serios sper ca nu aveti o parere rea in privinta mea.

 

 

Eu imi cer scuze pentru orice afirmatie nepotrivita, eu stiu ca sunteti un om extraordinar si ca ati ajutat cateva persoane pe rgc. Va respect munca si pe dumneavoastra si sper sa nu mai avem neintelegeri.

 

Un singur lucru vreau sa subliniez, eu nu am mintit cand am spus ca nu stiu sa pun lampa la loc si ca nu am scos eu acea lampa din aparat.

 

Cu mult respect va urez multa sanatate si succes in tot ceea ce vreti sa realizari, dumneavoastra si copilului dumneavoastra.

 

Viata e prea scurta pentru a ne supara unii pe altii.

 

Cu aparatul rezolv astfel: o sa primesc un amp doina pe lampi si mai dau 100 ron in schimb.

 

Eu vroiam de la el un canal de clean, unul drive cu volum si gain plus un pot de ton ca sa reglez de la un sunet cu bas la unul cu inalte, daca scotea 5w era tot ce imi doream, nu am mari pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca am sarit putin calul, dar eu am fost suparat deoarece credeati ca eu mint, dar cum am lamurit problema si ati observat ca eu vorbeam serios sper ca nu aveti o parere rea in privinta mea.

 

 

Eu imi cer scuze pentru orice afirmatie nepotrivita, eu stiu ca sunteti un om extraordinar si ca ati ajutat cateva persoane pe rgc. Va respect munca si pe dumneavoastra si sper sa nu mai avem neintelegeri.

 

Un singur lucru vreau sa subliniez, eu nu am mintit cand am spus ca nu stiu sa pun lampa la loc si ca nu am scos eu acea lampa din aparat.

 

Cu mult respect va urez multa sanatate si succes in tot ceea ce vreti sa realizari, dumneavoastra si copilului dumneavoastra.

 

Viata e prea scurta pentru a ne supara unii pe altii.

 

 

Cu aparatul rezolv astfel: o sa primesc un amp doina pe lampi si mai dau 100 ron in schimb.

 

Eu vroiam de la el un canal de clean, unul drive cu volum si gain plus un pot de ton ca sa reglez de la un sunet cu bas la unul cu inalte, daca scotea 5w era tot ce imi doream, nu am mari pretentii.

ca sa poti cinta pe Doina ,foloseste intrarea de microfon

o sa ai doar clean

mufele de intrare sunt 5DIN ,nu cu jack

tot vei avea nevoie de pedala sau procesor

vroiam sa ti propun sa mi dai amplificatorul acela PP sa l modific

am abandonat idea pentru ca vad ca esti ironic la adresa mea si a copilului meu!

Link to comment
Share on other sites

ca sa poti cinta pe Doina ,foloseste intrarea de microfon

o sa ai doar clean

mufele de intrare sunt 5DIN ,nu cu jack

tot vei avea nevoie de pedala sau procesor

vroiam sa ti propun sa mi dai amplificatorul acela PP sa l modific

am abandonat idea pentru ca vad ca esti ironic la adresa mea si a copilului meu!

Nu am fost ironic de loc, iar este o neintelegere, eu chiar v-am urat foarte sincer cele de mai sus,imi pare rau ca nu ne intelegem, am crezut ca fac un lucru omenesc si normal, daca si scuzele plus urarile de sanatate le-ati luat ca pe o ironie, nu mai stiu ce sa spun.

Poate daca nu puneam intrebarea: ''cum pun lampa aia la loc?'' nu se mai ajungea aici, asta a fost greseala mea, dar nici macar tata nu a putut sa ma ajute cu lampa aia fara 'cheita', cateodata e mai bine sa traiesti in nestiinta si ignoranta ca sa nu se interpreteze lucrurile, si sa nu superi pe nimeni.

Daca intrebati pe forum o sa vedeti ca eu nu imi permit sa ma port asa cum credeti dumneavoastra.

Chiar mi-a curs o lacrima citind cele de mai sus, daca nu fizic, spiritual sigur.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.