www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aria Stb- Pj Sau Stb - Pb ?


Guest edeph
 Share

Recommended Posts

Guest edeph

Ziua buna, m-ar interesa sa imi iau un bass, nou( nu sh), sa fie ieftn si bunicel pentru un incepator fara aspiratii prea inalte (mai bine incep cu ceva micut decat sa iau ceva scump si sa nu imi placa). Si am pus ochii pe Aria STB- PJ si la acelasi pret, Aria STB- PB. Care este diferenta intre ele ? Unde as putea gasi niste sample-uri din fiecare ?

 

ps.Nu pot sa merg sa probez nicaieri, deci merg la ghici mai mult :)

ps2. As vrea sa imi vand eventual, chitara clasica pe care o am acum, daca sunt din provincie, cam cum se procedeaza cu probatul and stuff ?

ps3. Pot canta la bass daca nu am amp ? :/ Nu ma prea pricep :)

Edited by edeph
Link to comment
Share on other sites

 Salut

 

 

Nu ma pricep la bass, dar iti pot raspunde la ultima intrebare. Asadar sunetul produs de vibratia corzilor este destul de slab,asa ca trebuie amplificat, la chitara rece cutia de rezonanta rezolva problema asta ,insa in cazul chitarii electrice (fie bass electric,fie chitara electrica) sunetul este preluat de niste doze electromagnetice si transformat intr-un semnal slab ce va fi preluat printr-un cablu (jack-jack) in scopul AMPLIFICARII lui. 

 

Concluzia: iti trebuie amp...   (poti si fara dar nu o sa auzi mare lucru)

 

Eu iti recomand un jumpstart pack.

 

Un exemplu: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1898

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

Mama mia e prea scump ala, mersi de explicatii, totusi, daca conectez la un pc se aude mai ok in niste casti sau cum anume s-ar putea fara amp ? :/

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

Pai daca e sa dau inca 4 milioane pe un amp, mai bine nu ... eu preferam sa scap cu bassul la 550 RON si cam atat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

Mda se pare ca voi mai ramane o vreme la clasica, si imi iau gandu de la bass :) tre sa mai strang lots of money. Multam oricum

Link to comment
Share on other sites

cele doua instrumente aduse in discutie de tine nu sunt foarte diferite. singura chestie e ca STB-PJ are doua doze: pe langa cea split-coil pe care o are PB, mai are una single-coil...sa zicem ca asta ar fi ceva mai versatil, poti obtine mai multe tonuri :)

dar cel mai bine e, zic eu, sa ajungi prin magazine si sa le incerci cu manuta ta, sa vezi care e mai comod, care suna mai pe gustul tau, etc., cu toate ca, in zona asta de pret, ma indoiesc ca vei observa diferente remarcabile intre instrumente...

cat despre problema ampului, eu zic ca jucaria asta ar fi solutia perfecta daca ai bani putini...iti iei niste casti decente si te-ai rezolvat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

Casti smechere am, nu e problema, de probat, nu se poate sub nici o forma , iar chestiuta aia mica de la vox e chair faina :) Oricum trebuie sa mai strang ceva bani :)

Thanks you guys

Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain

varianta acustica e scumpa ca naiba, or el a zis ca are buget limitat

nu`ti recomand jumpstart pack, e ca la loterie

incearca seriile clasic vibe de la squier, is foarte bune pt pretul dat

bafta

Link to comment
Share on other sites

M-am speriat cand am citit cateva din recomandarile voastre, sincer !!!

Aria cu doza P + J l-am tinut in mana, l-am cantat cateva minute (il detine un amic care e incantat de el) si mi se pare excelent pentru pretul sau.

Cat despre amp, daca vrei sa te auzi bine iti trebuie amplificare serioasa, macar un Ibanez SW35 (e 650 ron). Daca ai un sistem hi-fi bun cu o intrare de microfon si cu ceva controale de ton te descurci la inceput. Cat despre pack-ul ala de la Ibanez pe care l-a recomandat cineva, eu zic nici sa nu te gandesti la asa ceva, nu merita.

Sau... daca vrei un jazz-bass ieftin si din lemn bun, incearva Venus Bass de la Hora, e 400 ron, vorbesc serios, dar cel mai bine ar fi sa mergi in magazin cu cineva care se pricepe ca nu cumva sa iei unul cu defecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

Daca mai ramane pana la urma sa iau, sigur nu am cum sa probez pentru ca nu pot merge la nici un magazin de specialitate sub nici o forma, si as lua vox chestiuta aia mica pentru casti ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=985

 

Doza bridge (aia de langa cordar) are mai mult treble decat cea din neck. Coarda are amplitudinea maxima a vibratiei la jumatatea ei si minima la cordar. Mai multe doze inseamna mai multe posibilitati de configurare a tonului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.