www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantatul Pe Note


Guest S.O.A.D
 Share

Recommended Posts

Guest S.O.A.D

Incurajati mai mult cantatul pe note.

 

Salut.De curand m-am apucat cica sa invat si eu sa cant la chitara. :) Pentru inceput mi-am luat o chitara clasica.Am gasit site-uri cu duiumul despre cum sa canti , teorie etc.Dar de ce trebuie sa se rezume totul la cantatul pe acorduri?Mi-e unul nu imi plac.Desi cred ca am trecut de la stadiul de bata la cel de beginner. :) Am invatat cate ceva din teorie.Ceea ce vreau este sa aflu mai multe despre cantatul pe note.Ce? Cum? De unde sa incep? Stiu ca este mai usor sa inveti pe acorduri si de aia pe toate site-urile gasesc numai despre cum sa canti pe acorduri dar cred ca este mult mai interesant pe note.Ma ajuta cineva?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Acordurile sunt totusi formate din note. Un search pe google sau un profesor te poate lamuri mai precis despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

cauta-ti game pe net.. si toate modurile lor si le repeti pana iti cad degetele.. pe urma cauta arpegii, exercitii de sluring, pentatonice, cromatice si toate cele..

 

p.s. : ai grija la panatie :)

Link to comment
Share on other sites

cred ca esti un pic confuz... cam ce zici tu simteam si eu acum 15 ani... lamureste-te cum e cu teoria, cum sa canti pe note dar nu si pe acorduri...?! cand vei mai avansa vei vedea ca ce zici tu e o tampenie (no offense) diferenta dintre note si acorduri e cea dintre litere si cuvinte asa ca... :) so, pune mana pe carte si mult exercitiu

Bafta si rabdare!

Link to comment
Share on other sites

Ca sa te ajut putin . acodurile pe care tu le cantzi si le stii dupa pozitziile in care pui degetele..au o anumita logica., formare.. fiecare acord se trage dintr'o anumita gama. de ex Gama Do maj , o invetzi si apoi faci arpegiul gamei..si ai sa vezi k daca dai toate notele arpegiului e exact acordul Do maj , k sa intelegi acordurile trebuie sa stii gamele..si ff important ,ce are fiecare gama la cheie (cheia sol) pe portativ .. ma refer la # si b , in cazul nostu Do maj nu are nici un diez sau bemol .. fiind "cea mai curata" gama si acord . si prin asta nu numai ca ai sa invetzi notele pe grif dar ai sa intelegi ce faci acolo... si potzi sa-ti dai drumu la improvizatzie (solouri) .... sfatul meu .. puna mana si study .. citeste metode de chitara ... invatza sa intelegi portativul gama si acordul ... iar apoi sa te apuci si de exercitzii pt panatzie.. si dexteritate..... deocamdata pune mana pe carte si study

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

:) Hey...nu stiu prea multe dar sunt impacata...Cand vine vorba de note lasa-le deoparte...incearca sa inveti sa citesti tab-uri..si apoi doar pozitionand degetele pe "kestia aia lunga si cu moatze la capat"ar iesi destul de-o invartita!! :)

Incerca sa te joci mai intai cu ele si apoi vezi ce zice urekea...daca nu-i suparata continua!!!

Edited by kidutza
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Nu stiu daca asta e o parere avizata. Taburile poate te ajuta sa zdrangani putin la chitara dar nu sunt sub nici o forma o solutie de viitor nici pentru chitara nici pentru muzica in general.

Link to comment
Share on other sites

:) Hey...nu stiu prea multe dar sunt impacata...Cand vine vorba de note lasa-le deoparte...incearca sa inveti sa citesti tab-uri..si apoi doar pozitionand degetele pe "kestia aia lunga si cu moatze la capat"ar iesi destul de-o invartita!! :)

Incerca sa te joci mai intai cu ele si apoi vezi ce zice urekea...daca nu-i suparata continua!!!

 

Diferenta intre o poezie recitata de un actor si un papagal ....

Link to comment
Share on other sites

Guest S.O.A.D

Apropo,daca m-am apucat deja sa cant pe note fiindca asa am ales trebuie sa ma apuc sa invat si acordurile?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ai un stil tare ciudat.. nu prea inteleg ce zici.. ai invatat sa canti pe note adik de pe portativ in loc de tabulaturi ? sau prin "cantatu pe note" te referi la game, solouri..

 

in orice caz.. ar fii foarte indicat sa inveti acordurile.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest S.O.A.D

ai un stil tare ciudat.. nu prea inteleg ce zici.. ai invatat sa canti pe note adik de pe portativ in loc de tabulaturi ? sau prin "cantatu pe note" te referi la game, solouri..

 

in orice caz.. ar fii foarte indicat sa inveti acordurile.. :)

 

 

 

Ai dreptate nu m-am exprimat cum trebuie.Cand zic cantatul pe note ma refer la cantatul de pe portativ.Si inca nu am invatat sa cant pe note.Adica acum stau la game si invat sa cant dupa partitura cantecele simple in do maj etc.Nush....ma gandeam sa invat numai pe note si sa nu ma ating de acorduri.Dar dupa parerea unora care stiu pe acorduri zic ca cel mai bine e sa incep invers.....pe acorduri mai intai si nu pe note.Cred ca voi studia in paralel atat notele cat si acordurile. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Acordul are la bază arpegiul unei game, deci dacă ştii cum se formează o gamă atunci în mod normal ar trebui să ştii în mare cum se formează un acord. Nu-i mare filosofie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

Ai dreptate nu m-am exprimat cum trebuie.Cand zic cantatul pe note ma refer la cantatul de pe portativ.Si inca nu am invatat sa cant pe note.Adica acum stau la game si invat sa cant dupa partitura cantecele simple in do maj etc.Nush....ma gandeam sa invat numai pe note si sa nu ma ating de acorduri.Dar dupa parerea unora care stiu pe acorduri zic ca cel mai bine e sa incep invers.....pe acorduri mai intai si nu pe note.Cred ca voi studia in paralel atat notele cat si acordurile. :)

 

 

vrei sa zici tabulaturi, nu acorduri..

 

majoritatea partiturilor pt kitara sunt scrise un rand pe portativ si un rand pe tab..

 

acorduri pe kitara o sa canti kiar dak stii sa citesti numa pe note sau numai taburi.. preferabil sa le stii pe amandoua..

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Diferenta intre o poezie recitata de un actor si un papagal ....

Si totusi ebola e un nume dragutz...e nasol cand vezi doar cu un oki!!!Citeste baiete ca d-aia n-ai!!! Notele sunt simplu de interpretat daca apoi le pui sub forma de taburi...Buna Dimineatzaaaaaa!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Si totusi ebola e un nume dragutz...e nasol cand vezi doar cu un oki!!!Citeste baiete ca d-aia n-ai!!! Notele sunt simplu de interpretat daca apoi le pui sub forma de taburi...Buna Dimineatzaaaaaa!!!!

 

Notele sunt simplu de citit sub forma de tab... interpretarea e altceva si necesita ani de studiu si experienta. Pe langa asta, notele (si implicit partitura) reprezinta un limbaj intre muzicieni. Daca nu cunosti acest limbaj, nu poti sa comunici eficient cu ceilalti, intr-un mediu profesional. Bineinteles, nu vb aici de zdranganitu pe langa boscheti in parc... un nici acordurile nu tre sa le stii pe nume...

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

E foarte adevarat ce spui am zis ca pt inceput e mult mai usor asa apoi te poti ocupa de treburile FINE...eu am inceput cunoscand notele dar corespondenta pe grif era incursiune in paranormal...despre asta vorbeam...scuze ebola pt rautate :) m-a luat "flama"!!!

Link to comment
Share on other sites

totusi nu e ff bine ceea ce zici MrJackson ....cand cineva iti spune de cantat pe note..automat te gandesti la partitura.."interpretarea pe partitura" ceea ce nu e corect.. cand cineva imi spune de cantat pe note eu ma gandesc la "sa stiu / sa am in cap ceea ce fac " kiar daca e o piesa de 4 acorduri .. sa stiu din ce sunt formate acele acorduri ..si de ce vine acel acord dupa celalalt ..si ...cu tabu iar nu ai dreptate . pt k nu exista note pe tab...pe tab sunt doar pozitzii sa stii unde pui degetul..dar daca nu ai acel"cantat pe note" tu stii k ai pus degetul pe un "2" care il vezi pe tab nu pe acea nota . am mai zis asta...cantzi dupa tab da e bun e usor...potzi reproduce ceva...dar daca vine vorba sa compui ceva..sa faci ceva al tau?.. ce faci. k nu mai exista tab.

 

parerea mea. kindutza e ca gamele nu trebuie sa lipseasca..si odatat cu ele..si partea de teorie . cum sunt formate...arpegii si acorduri .. si prin game..intra si notziunea de "cantat pe note"..pt k tocind gamele..invetzi si notele pe grif..care din nou ..nu trebuie sa lipseasca..

Link to comment
Share on other sites

toata lumea este OK si le zice bine , incercati sa definiti mai clar lucrurile mai ales pentru un incepator.

 

 

Muzica se "scrie"( noteaza) reprezentand inaltimea ( frecventa) tonului , ritmul si durata si pauza.

 

Cititul notelor inseamna citirea de pe portativ , acesta este universal valabil pentru orice instrument si reprezinta inaltimea tonului . ( ritm,pauze , accidente etc... )...

(ptr chitara se scriu notele cu o octava mai sus sa nu se complice treaba cu "cheiaDo")

 

Tab -urile nu sunt note sunt "poziti" (fizice) care reprezinta locul unde trebuie sa apesi coarda.

Daca chitara este acordata in alt mod nu mai corespund pozitiile.

 

Cu TAB -ul greu "vezi"relatia dintre note , nu prea poti studia, la notele de pe portativ este mai usor deoarece modul de reprezentare este mult mai bun pentru a "cuprinde" cele studiate .

Apoi oricum inveti si TABulatura cand inveti pozitiile pe chitara , doar ca nu le "vezi" ca si numere ci ca si note muzicale , de ce sa inveti de doua ori acelasi lucru in moduri diferite ?

 

Acordurile sunt formate din cel putin trei note , fundamentala , terta si cvinta .

 

La muzica rock se folosesc "powerchord"-uri care nu sunt acorduri complecte , ele sunt formate din : fundamentala si cvinta , eventual dublata fundamentala la octava sau si cvinta.

Nu se foloseste terta deoarece in cazul distorsiunilor armonicele ce apar introduc disonante suparatoare asa ca se da "culoarea" gamei prin, linia melodica prin "accentuarea" tertei cu alt instrument ( chiar cu riff de bass )

 

Acum trebuie sa studiezi gamele , majore si minore , studiezi diferenta dintre ele si diferenta in formarea acordurilor.Apoi treci la celalalte game , moduri .

 

Exercitiile de invatat la citara au si ele o metoda ( metoda de chitara !!) un '"algoritm" , ca sa nu pierzi timp se invata in acelasi timp : degetatie corecta, panatie corecta , pozitia notelor pe protativ si pe chitara in diferite "pozitii" !! ,la chitara , ca si la alte instrumente cu coarde si "fretboard" se poate canta aceiasi gama in mai multe "locuri"!! .Trebuie invatate toate .Astia cu "clapele" au de invatat o singura pozitie cu care ies la pensie.La chitara a-ti ia ceva timp pana le inveti pe toate si le poti canta .

 

Totodata prin exercitii de game se invata intercalat si arpegiile pe mai multe pozitii , cu linii simple "studii" sau melodioare simple.

 

Mai ceva , un acord inseamna ca se aud notele care al compun in acelasi timp ( deodata) iar la "arpegiat " sunt aceleasi note cantate unul dupa altul (nu in acelasi timp )

 

Este bine de incercat sa "memorezi " si auditiv , adica sa auzi tonul inainte de a-l canta pe chitara , sa nu inveti numai pozitia unde sa pui degetul , ca si la solfegiu trebuie sa poti fredona tonul , macar in gand.( normal toti elevi in scoala primara apoi un an la liceu invata muzica , fa rost de cartile de muzica ( daca nu le ai) sunt gata structurate si contin destule elemente pentru introducere !

 

Este foarte important sa te invete un bun profesor care urmeaza o cale din acesta " pedagogica" ,altfel reinventezi roata .Poti sa fi si autodidact dar trebuie sa ai un "background" din alta disciplina , ca sa aplici ,sa adaptezi logica studiului.

 

Cred ca la cantat acorduri te referi la invatatul "pozitiei" de acorduri majore , minore , etc si rasturnarile , suficient pentru a canta cu prieteni ( sau ptr a acompania un cantec ) cam asa am inceput toti , dupa acea observi ca nu e destul si te orientezi.

 

 

va rog sa complectati , cred ca este bine sa descriem cat mai "exact" ganditiva ca nu toti incepetori au curaj sa intrebe dar ei citesc si cauta sa invete de la ceilalti.

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si totusi ebola e un nume dragutz...e nasol cand vezi doar cu un oki!!!Citeste baiete ca d-aia n-ai!!! Notele sunt simplu de interpretat daca apoi le pui sub forma de taburi...Buna Dimineatzaaaaaa!!!!

 

Mdeah, ce legatura are nickul cu notele nu prea vad .... si e mai bine macar cu un ochi decat cu nici unul.

 

Asa cum zice EugenD, pozitia pe tab este o consecinta si nu cauza primara, adica pui deshtu' pe pozitia x fiindca vrei sa canti nota X. Normal ca este mai simplu sa vizualizezi griful si dupa aia sa zici "uau, uite ca suna fiindca pun degetul pe pozitia x si dupa aia pe y".

D'aia ziceam faza cu papagalul, e ca si cand zici ceva pe straineza si iti place doar cum suna fara sa stii neaparat cuvintele. Cand incepi sa intelegi cuvintele te prinzi de ce trebuie si prepozitia intr-un anume loc, un adjectiv etc. Dupa aia e mai simplu sa conversezi stiind ce vorbesti. E cam ca si cand inveti engleza de la televizor/din filme sau cand o inveti serios cu gramatica & co.

 

Ca sa fie totusi clar, nu pledez pt teorie studiata la extrem, practica este de aur. Dar totusi teoria elementara, notiunile de baza sunt indispensabile.

 

Karpi a explicat muult mai exact ce am vrut sa zic ...

Edited by ebola
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

totusi nu e ff bine ceea ce zici MrJackson ....cand cineva iti spune de cantat pe note..automat te gandesti la partitura.."interpretarea pe partitura" ceea ce nu e corect.. cand cineva imi spune de cantat pe note eu ma gandesc la "sa stiu / sa am in cap ceea ce fac " kiar daca e o piesa de 4 acorduri .. sa stiu din ce sunt formate acele acorduri ..si de ce vine acel acord dupa celalalt ..si ...cu tabu iar nu ai dreptate . pt k nu exista note pe tab...pe tab sunt doar pozitzii sa stii unde pui degetul..dar daca nu ai acel"cantat pe note" tu stii k ai pus degetul pe un "2" care il vezi pe tab nu pe acea nota . am mai zis asta...cantzi dupa tab da e bun e usor...potzi reproduce ceva...dar daca vine vorba sa compui ceva..sa faci ceva al tau?.. ce faci. k nu mai exista tab.

 

Sunt complet de acord cu ce zici. Diferenta era de la interpretarea idei de "a canta pe note". :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Abuz de limbaj :) Eu cand ma uit pe un tab si vad cifra 3 pe coarda E, vad de fapt nota G. Si tabul este tot o forma de scriere a notelor, doar ca o forma proasta, ce scrie notele prin pozitia lor pe grif.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

In stilu asta putem sa ne invartim in jurul unor probleme de semantica toata saptamana, fara sa zicem ceva cu adevarat interesant. Ideile importante au fost enuntate mai sus...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Guest Baumwolle
Daca ai inceput cu chitara electrica invata game si canta pe note. Acordurile sunt pentru barzii folkisti ce canta la chitara rece sau pentru cei ce o lalaie la chitara (Oasis).

 

Serios? Ce sfat extraordinar! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
Acordurile sunt pentru barzii folkisti ce canta la chitara rece sau pentru cei ce o lalaie la chitara (Oasis).

ªi pentru ãia duºi cu jazz-ul. Deci cu pluta. Sãracii. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.