www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor!


Guest david_stevevai4ever
 Share

Recommended Posts

Guest david_stevevai4ever

Buna am aproape 14 ani, cant la chitara de 6 luni. Am facut un pact cu tatal meu, atunci cand voi canta perfect melodia steve vai-5th caprice din filmul crossroads imi va lua un ibanez grg250dx . Va rog spuneti-mi cum pot mari viteza notelor stiu toate melodia si mai trebuie sa maresc viteza si nu reusesc, ceva sfaturi......... Imi place mult ibanezul ala. :)

Link to comment
Share on other sites

Buna am aproape 14 ani, cant la chitara de 6 luni. Am facut un pact cu tatal meu, atunci cand voi canta perfect melodia steve vai-5th caprice din filmul crossroads imi va lua un ibanez grg250dx . Va rog spuneti-mi cum pot mari viteza notelor stiu toate melodia si mai trebuie sa maresc viteza si nu reusesc, ceva sfaturi......... Imi place mult ibanezul ala. :)

 

Iti spun eu cum : Inregistreaza la tempou injumatatit, apoi trece-l prin Guitar Rig ( de exemplu ) si mareste electronic viteza, inregistreaza, da-i lu' babacu' caseta si te-ai scos !!! (glumesc desigur)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu filmu. Apropos super battle la final dintre pustiul ala si Steve vai. Sa canti Paganini este foarte greu, dar zic ca dupa ce vei stapani la un nivel avansat arpegiile si "alternate picking" poate vei putea sa canti melodia la tempoul normal. Totul sta in alternate picking. Repeti melodia la tempo redus pana iti intra in cap, pana cand nu mai stai sa gandesti fiecare nota ci s-o faci din reflex. Mult noroc!

Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Din cate am inteles alternate picking inseamna panat sus-jos-sus-jos..... continu. Pai pot pana asa la o viteza d 2 ori mai mica decat tempoul normal, iar daca incerc cu viteza mare este prea rapid tempoul, ceva in genul de panat alu jon petrucci.

Link to comment
Share on other sites

Alternate swap picking whatever.

 

Asculta un om batran si intelept.

 

Fa-o rar, foarte rar. Dupa ce iti iese perfect, incearca si mai rar.

 

Dupa ce poti sa o faci mai rar (si resusesti sa elimini toate zgomotele) incearca sa cresti viteza cu metronomu,l cate putin in fiecare zi. In 3 luni esti gata. si ai chitara.

 

Nu glumesc, incearca si vezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Practice-practice-practice aaaand practice.There`s no other way.:)

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Vreau sa spun ca daca incerc sa fac legato pe vechitura mea de chitara nu se mai aude deloc bine. Doar pe notele inalte de pe tasta 12 incolo face asa chitara.

Link to comment
Share on other sites

Buna am aproape 14 ani, cant la chitara de 6 luni. Am facut un pact cu tatal meu, atunci cand voi canta perfect melodia steve vai-5th caprice din filmul crossroads imi va lua un ibanez grg250dx . Va rog spuneti-mi cum pot mari viteza notelor stiu toate melodia si mai trebuie sa maresc viteza si nu reusesc, ceva sfaturi......... Imi place mult ibanezul ala. :)

tu ai ales melodia?

ma gandeam ca, totusi, dupa 6 luni de cantat la chitara puteai sa-i propui ceva mai usor.

daca a ales-o el...inseamna ca n-are bani sa ti-o cumpere.

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama. Vreau sa-ti sugerez o solutie alternativa in eventualitatea in care iti dai seama ca invatatul piesei merge mai lent decat sperai.

 

Daca ai 14 ani si 6 luni de cantat la chitara, sunt sanse foarte mari sa mai dureze MULT pana vei reusi sa stapanesti bucata aia. Eu apreciez chiar cativa ani. De fapt, la stadiul asta, nu garanteaza nimeni ca o vei putea canta vreodata la viteza si acuratetea aia (valabil pt orice om care s-a apucat de putina vreme de chitara). In timpul asta poti sa strangi o suma de bani lunar (alocatie, alti bani de la ai tai) si sa-ti iei singur chitara intr-un interval mai scurt. Vezi si tu cat de repede progresezi, in maxim o luna ar trebui sa-ti cam dai seama cat iti va lua.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Ma bag si eu in seama. Vreau sa-ti sugerez o solutie alternativa in eventualitatea in care iti dai seama ca invatatul piesei merge mai lent decat sperai.

 

Daca ai 14 ani si 6 luni de cantat la chitara, sunt sanse foarte mari sa mai dureze MULT pana vei reusi sa stapanesti bucata aia. Eu apreciez chiar cativa ani. De fapt, la stadiul asta, nu garanteaza nimeni ca o vei putea canta vreodata la viteza si acuratetea aia (valabil pt orice om care s-a apucat de putina vreme de chitara). In timpul asta poti sa strangi o suma de bani lunar (alocatie, alti bani de la ai tai) si sa-ti iei singur chitara intr-un interval mai scurt. Vezi si tu cat de repede progresezi, in maxim o luna ar trebui sa-ti cam dai seama cat iti va lua.

 

Succes!

 

Omu` are dreptate! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Alternate swap picking whatever.

 

Asculta un om batran si intelept.

 

Fa-o rar, foarte rar. Dupa ce iti iese perfect, incearca si mai rar.

 

Dupa ce poti sa o faci mai rar (si resusesti sa elimini toate zgomotele) incearca sa cresti viteza cu metronomu,l cate putin in fiecare zi. In 3 luni esti gata. si ai chitara.

 

Nu glumesc, incearca si vezi.

 

+1 /mai putin faza cu 3 luni :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama. Vreau sa-ti sugerez o solutie alternativa in eventualitatea in care iti dai seama ca invatatul piesei merge mai lent decat sperai.

 

Daca ai 14 ani si 6 luni de cantat la chitara, sunt sanse foarte mari sa mai dureze MULT pana vei reusi sa stapanesti bucata aia. Eu apreciez chiar cativa ani. De fapt, la stadiul asta, nu garanteaza nimeni ca o vei putea canta vreodata la viteza si acuratetea aia (valabil pt orice om care s-a apucat de putina vreme de chitara). In timpul asta poti sa strangi o suma de bani lunar (alocatie, alti bani de la ai tai) si sa-ti iei singur chitara intr-un interval mai scurt. Vezi si tu cat de repede progresezi, in maxim o luna ar trebui sa-ti cam dai seama cat iti va lua.

 

Succes!

 

Dupã ce faci asta, te duci la tatãl tãu, îi prezinți piesa aºa cum ți-a ieºit ție pânã la momentul respectiv, iar când tatãl tãu va spune "Îmi pare rãu, fiule, nu-ți cumpãr chitara, mai ai mult de exersat!", îți poți scoate triumfãtor noua chitarã Ibanez de sub pat ºi sã i-o fluturi în fața ochilor, dupã care sã bagi un solo nervos de Slash ºi sã pleci din camerã.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa repeti zilnic pana iti rupi degetele. Vei ajunge sa canti din ce in ce mai bine. Dupa 1-2 luni, cand va vedea tatal tau ca ai vointa si muncesti, ca iei treaba in serios, te pune sa i-o canti, se va declara multumit chiar daca nu o canti bine si iti va cumpara chitara visata! Eu cred ca asta vrea de la tine. Cel putin eu asa as proceda cu fetele mele. Bafta si sa ne zici daca ai reusit!!

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest RockTheBullet

Salutare! am si eu o problema si nu prea i-am gasit topic mai potrivit.... as vreasa pun chitara la calculator pentru ca nu am amplificator( din lipsa de bani..). Am cam tot ce imi trebuie ( chitara, cablu, adaptor, pene etc. dar fara amplificator...) dar am bagat chiatra in PC si se aude lafel ca inainte numai ca putin mai tare din cauza volumului de la boxe... ce tre sa fac sa am un efect de amp.? imi trebuie vre un driver? multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Salutare! am si eu o problema si nu prea i-am gasit topic mai potrivit.... as vreasa pun chitara la calculator pentru ca nu am amplificator( din lipsa de bani..). Am cam tot ce imi trebuie ( chitara, cablu, adaptor, pene etc. dar fara amplificator...) dar am bagat chiatra in PC si se aude lafel ca inainte numai ca putin mai tare din cauza volumului de la boxe... ce tre sa fac sa am un efect de amp.? imi trebuie vre un driver? multumesc!

 

 

Cred ca ti s-a dat reply pe celalat topic unde ai postat. Nu tre sa postezi aceeasi chestie in fiecare topic by the way.

Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever
Salutare! am si eu o problema si nu prea i-am gasit topic mai potrivit.... as vreasa pun chitara la calculator pentru ca nu am amplificator( din lipsa de bani..). Am cam tot ce imi trebuie ( chitara, cablu, adaptor, pene etc. dar fara amplificator...) dar am bagat chiatra in PC si se aude lafel ca inainte numai ca putin mai tare din cauza volumului de la boxe... ce tre sa fac sa am un efect de amp.? imi trebuie vre un driver? multumesc!

 

Pai cauta pe net pedale pt calculator: drive, chorus, delay si alte de astea ce.ti mai trebuie. si eu lucram cu asa ceva

 

Si apropo am chitara Ibanez grg250dx si un boss me-25. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.