www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sistem Wireless Diy


Radu Burcea
 Share

  

25 members have voted

  1. 1. Credeti ca merita incercat?

    • Da,de ce nu?
      11
    • Nu cred ca va iesi...
      14


Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Azi ne avand ce face dupa repetitii,mi-a venit o idee(nu stiu cat de buna)si aceea de a face un sistem wireless DIY pentru chitara,char daca nu va iesi neaparat foarte stralucit,pentru acasa merge(ca sa nu mai rup cabluri).

 

Prima solutie la care m-am gandit a fost sa iau 2 statii(emitatoare mai corect spus) (din alea ce se vand pe la circ,cu care ma jucam cand eram mai mic) sa le tai microfonul din interior si sa pun mufa de jack pentru chitara.Am cautat si pe net si am vazut niste tipi de pe afara care faceau din microfoane wireless.

 

Astept parerile voastre :) .

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

not gonna happen.

 

in primul rand nu pot lega direct chitara in locul microfonului. Trebuie facut un adaptor de impedanta sau ceva de gen.

Chiar si asa, ai incercat vreodata, cand erai mic, sa-ti faci si tu "telefon" care-l vedeai prin desene, doua conserve si un fir?

Tone-wise, poate fi mai rau.

Edited by OXiD
Link to comment
Share on other sites

Sooo...am incercat smekeria,tote bune si frumoase,semnalul il transmite(cu brumul de rigoare ce-i drept,insa nu foarte deranjant)doar ca:

 

1)fiind o jucarie chinezeasca,lipiturile firelor au cedat dupa primul minut

2)trebuie adaugata alta masa pentru circuit,deoarece masa din statie este un arc ce constituie antena(intr-o carcasa metalica se rezolva problema asta,probabil)

 

Concluzie:

 

Ca solutie cheap,pentru cine are rabdare,merita incercata,cu(virgula)conditia sa se intareasca lipiturile:).

 

Acestea fiind spuse...putem considera closed topic :).

Link to comment
Share on other sites

fiind o jucarie chinezeasca,lipiturile firelor au cedat dupa primul minut

Eu aº spune cã-i vina "lipitorului" român, nu a robotului chinez.

Acestea fiind spuse...putem considera closed topic

Consideri cã ai epuizat subiectul?

De putut sigur cã se poate dar nu te apuci sã faci transplant de cornee ºtiind doar cã "se poate", nu?

Aº vrea sã vãd un astfel de proiect digital.

Link to comment
Share on other sites

Eu aº spune cã-i vina "lipitorului" român, nu a robotului chinez.

 

Consideri cã ai epuizat subiectul?

De putut sigur cã se poate dar nu te apuci sã faci transplant de cornee ºtiind doar cã "se poate", nu?

Aº vrea sã vãd un astfel de proiect digital.

 

 

Atunci mai bine ramane deschis,toti care incerca asa ceva sunt bineveniti sa posteze sfaturile/reusitele/esecurile lor :).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Atunci mai bine ramane deschis,toti care incerca asa ceva sunt bineveniti sa posteze sfaturile/reusitele/esecurile lor :).

 

:)

 

Nu am inteles nimic din ce ai scris , doar ca ai vrea un "wireless " . .nu doua emitatoare ci unul singur si un receptor ai nevoie

 

Problema ar fi ca tot ce am gasit la 2,4G sau la 4,5G consuma cam 150-200mA o baterie de 9V are cam 700mAh deci max 2 ore functioneaza.

 

Cel mai mic emitator am gasit in interiorul camerei miniatura wireless ,deconectand camera si lasand numai emitatorul cu audio consuma mai putin

Ptr acestea se gasec receptoare cu 4 canale sau cu reglaj cursiv care receptioneaza A/V si au iesire AV .

 

Statii de emisie cu intrare RCA A/V are doua intrari L si R si o intrare video RCA.

 

Sisteme wireless Audio Video .

 

http://www.vitacom.ro/Category/871/Sisteme-A-V-wireless.html

 

 

MICRO CAMERÃ DE SUPRAVEGHERE

 

http://www.vitacom.ro/Category/768/Sisteme...securitate.html

 

vad ca aici sunt preturi rlativ mari la alte firme sunt preturi mai mici .

 

Acestea doar ca si exemplu.

 

Calitatea este exceptionala . peicolul de bruiajele dat fiind frecventa inalta de lucru este redusa,mai ales la cele cu 5Ghz .

In casa la bloc din cauza peretilor din beton armat nu este Ok in fiecare punct dar intr-o singura incapere sau pe o scena nu sunt probleme.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles nimic din ce ai scris , doar ca ai vrea un "wireless " . .nu doua emitatoare ci unul singur si un receptor ai nevoie

 

Multumesc pentru reply,karpi!

Vroiam sa fac asa "in joaca" aja ceva pentru a nu mai rupe cabluri acasa,nu din nevoia urgenta de asa ceva.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://talkingelectronics.com/projects/Bee...eetleMkIII.html la asta te ai referit,cred.

 

dar...este foarte @#$%^ :) tre saai ceva skiluri ca sa construeti bine,si sa sune clar,in plus tre sa ai grija la pertubati.

 

ca receptor,este bun si un casetofon radio cu auto tune(mai reglabil).

 

ca si frecventa,tre sa reglezi din bobina mica,sub frecventele de stati comerciale.

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cum naiba reusesti tu sa rupi atatea cabluri? N-am rupt in viata mea nici macar unul.

 

pai...inainte sa imi iau double barrel-ul dupa ce terminam de cantat,cablurile le aruncam sub birou...iar la mine sub birou....plin de fire.

Acuma cand termin de cantat le strang frumos si el pun in spatele amplifului,sub difuzoare.

 

Aaaaaa si apropo...cablurile ibanez,sunt singurele cabluri care au reusit sa tina peste 3 luni si inca sunt in stare buna :))

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.