www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Groapa Ucide!


Guest boonicoo
 Share

Recommended Posts

Guest boonicoo

Prietenii nostri, clubul DAC MOTORS au initiat o campanie excelenta, va rugam dati mai departe:

 

GROAPA UCIDE

 

Azi, 26 Martie 2010, ora 2:00AM, a inceput o campanie de constientizare a pericolului reprezentat de gropile din asfalt.

 

Campania consta in desenarea langa fiecare groapa a profilului unei persoane intinse pe asfalt, similar celor dintr-un accident mortal.

 

Au fost deja marcate in acest mod aproximativ 70 de gropi serioase din toate sectoarele Bucurestiului folosindu-se un spray cu vopsea nepermanenta.

 

post-5919-1269598579.jpg

 

Campania nu are in vedere victimele deja facute de gropile din asfalt dar trage un semnal de alarma despre urmarile tragice ce pot fi cauzate de acestea.

 

Campania nu este a motociclistilor pentru motociclisti, se adreseaza tuturor participantilor la trafic afectati de gropi si de catre carosabilul degradat.

 

Gropile existau, noi am marcat posibilitatea producerii de viitoare victime.

 

Daca in alt mod nu putem influenta autoritatile sa schimbe aceasta situatie, macar putem sa economisim banii de creta cheltuiti in ?favoarea? participantilor traficului rutier la marcarea accidententelor si, in acest mod, poate vor ramane mai multi bani pentru intretinerea strazilor.

 

Campania este simpla, non-agresiva, dar cu un impact puternic.

Alatura-te oriunde ai fi in tara si ia cu tine cand pleci de-acasa o creta sau o creta cerata, ori o vopsea nepermanenta si ?daruieste? fiecarei gropi din orasul tau conturul potentialei victimei pe care o asteapta.

 

Astfel, cei ce sunt in masura vor sesiza numarul impresionat al locurilor unde asfaltul este degradat si vor dispune repararea gropilor cauzatoare de victime!!!

 

Este important sa folositi momente ale zilei/noptii astfel incat sa nu deranjati traficul.

 

Deasemeni, folositi creta sau vopsea nepermanenta ca sa nu existe explicatii si dialoguri inutile cu politia.

 

Gropila este un altfel de shotron. Cineva, mai devreme sau mai tarziu va arunca piatra in el si va sari!

 

Folositi-l pe Gropila si semnalati locurile de pe carosabil din toata tara ce pot contribui la aparitia victimelor viitoare, poate asa vor fi mai putine.

 

Cu respect,

DAC MOTORS

 

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=500058

Link to comment
Share on other sites

Guest boonicoo

Campania trage un semnal de alarma despre urmarile tragice ce pot fi cauzate de gropile din asfalt si are legatura directa cu tragicul accident de acum 5 zile care a socat si a indurerat comunitatea moto si nu numai.

Link to comment
Share on other sites

E de aplaudat initiativa, dar tu chiar crezi ca renunta ei sa mai stoarca milioane din drumuri?

 

Aici e problema cea mai mare. Toti spunem "las-o asa ca oricum nu ne asculta nimeni si tot cum vor ei fac..."

Sunt de cateva zile in Frankfurt (recunosc, n-am mai iesit din tara pana acum) si de-abia acum imi dau seama in ce tara de primate traim. E incredibil ce diferenta poate fi intre ce se intampla aici si ce se intampla in Romania. Si nu e doar chestie de fonduri. E in primul rand de civilizatie si atitudine.

De exemplu un emigrant (era mai colorat...) a aruncat o hartzoaga pe jos la metrou si imediat un neamt l-a atentionat ca a "pierdut-o".

Ma intreb daca as lua un pickammer si as face niste gropi sa semene cu ale noastre ar zice lumea "asta e... n-avem ce face"?...

Fiecare dintre noi trebuie sa ia atudine, nu pe sistemul: "n-are rost sa nu mai mananc seminte in tren ca oricum e nasol, pute si daca toti fac asa..."

Eu am un spray pe-acasa... multe gropi... :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest boonicoo

Vestea despre actiunea Groapa Ucide a fost preluata de mai multe siteuri de stiri, agentii de presa, postata pe multe forumuri, Gropila inceput sa fie desenat deja in mai multe orase din tara.

Actiunea incepand ieri, are sansa sa devina cea mai ampla mobilizare spontana de forte a societatii civile pentru un protest.

Dati mai departe!

Link to comment
Share on other sites

prietene nu stiu daca esti constient de asta da in realitate nu se deseneaza chestia aia doar in filme pentru ca ar contamina locul crimei

 

si eu sunt 100% sigur ca berceanu va spune "mai eu nu intentionam sa fac asfalt de calitate sa bag mai multi bani in buzunar, dar acuma ca au facut astia initiativa mi-au dat de gandit si voi face numai drumuri bune pentru ca preocuparea mea #1 este siguranta celor din jurul meu"

Link to comment
Share on other sites

Genial. Ieri eram intr-un autobuz la stop, linga blocul Romania Libera, si am izbucnit in ris vorbind la telefon cu un prieten. Evident ca toata lumea din autobuz s-a dus buluc la geam sa vada minunatia. Adevarul e ca acolo este o groapa penala rau. Daca nu stii locul, iti faci masina zob. Iar saracele autobuze mai mereu o iau in plin. Alternativa este sa incalece trotuarul.

Bravo pentru initiativa.

Link to comment
Share on other sites

... iar soferii sunt cetateni responsabili, cu grija fata de colegii participanti la trafic.

 

Participati la actiune ! Un pic de creta si o camera foto... E despre sosele in principal, sosele pe care le folosim si noi, cei cu autoturisme.

post-10823-1269701049_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

... iar soferii sunt cetateni responsabili, cu grija fata de colegii participanti la trafic.

 

Participati la actiune ! Un pic de creta si o camera foto... E despre sosele in principal, sosele pe care le folosim si noi, cei cu autoturisme.

Deh, nu sunt tot timpul responsabili. Pe cine pacalim :)

Sunt curios cum ar arata groapa aia fara pietroaiele alea :)

Link to comment
Share on other sites

gadjo> sustin parerea ta.

eu daca dau cu roata de la masina intr/o groapa cu 60 la ora (mi s-a mai intamplat), am toate sansele sa imi bulesc roata sau chiar masina nasol, dar e foarte putin probabi ca voi muri din asta.

desi se spune ca aceasta campanie nu e facuta de motociclisti pentru motociclisti, de fapt e facuta chiar de ei, pentru ei.

nu am nimic cu nimeni, nu critic.

succes cu campania, chiar mi-as dori sa dea rezultate si sa nu mai avem gropi pe sosele.

Link to comment
Share on other sites

gadjo> sustin parerea ta.

eu daca dau cu roata de la masina intr/o groapa cu 60 la ora (mi s-a mai intamplat), am toate sansele sa imi bulesc roata sau chiar masina nasol, dar e foarte putin probabi ca voi muri din asta.

desi se spune ca aceasta campanie nu e facuta de motociclisti pentru motociclisti, de fapt e facuta chiar de ei, pentru ei.

nu am nimic cu nimeni, nu critic.

succes cu campania, chiar mi-as dori sa dea rezultate si sa nu mai avem gropi pe sosele.

 

O sa-ti dau dreptate doar cand o sa vad un miting al automobilistilor impotriva gropilor de pe sosele. Pina atunci ,iti propun si tie si lui gadjo sa mergeti nu cu altceva decat cu bicicleta, si nu cu 60 ci cu 25-30 si sa ochiti o groapa d-asta care nu va deranjeaza pe voi si probabil mai gasiti cativa, dup-aia da-mi si mie un mesaj pe PM sa-mi zici cum a fost... :)

M-am mai calmat, da' eram pregatit sa zic treburi urate... Vezi,tu incep sa-mi dau seama ca motociclistii sunt ultimii rockeri de pe pamant.. Restul, niste instrumentisti mai mult sau mai putin buni ! De-aici incep manelele !!!!

Link to comment
Share on other sites

azi la unirii am vazut scheletul. arata f bine si era facut cu vopsea :) si asa ca o paranteaza daca e ceva infect la volan in orasu asta este taxiurili si fetele. primii sufera de grandomania combinata cu viteaza excesiv si lipsa oricarui reper de legislatie iar ultimili sufera de blocaj la nivel motric superior combinat cu gandul ca seful vrea sa o traga de imprimanta.

Link to comment
Share on other sites

ramurele, tu esti ca ala din 'angry german kid'..

 

:) Asta a fost buna ! Oricum, probabil n-ai masina, deci cumva esti oftopic, nu ? Altfel, ce mare lucru era sa faci o poza la alfalt si s-o pui pe forum... Sau sa fi facut altceva decat sa scrii impotriva motociclistilor... Am inteles, si te cred, sunt si cretini printre ei, da' aici era vorba de drumuri... Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest Coffee
Imi pare rau pt tot ce patesc motociclistii. Totusi daca iei o groapa la 100 la ora si zbori in zid nu groapa te omoara

 

 

Daca continuam gandirea asta "artistica" o sa ajungem la ideea ca defapt te-a omorat zidul. Ba chiar groapa te-a omorat, e logic. Nu conteaza ca mergeai cu 100 pur si simplu ai murit din cauza unei gropi care in mod normal nu avea ce sa caute acolo. Si chiar daca mergeai cu viteza legala, crezi ca-i mai bine ?

N-am motor si nici macar nu m-am urcat pe unu, dar toata lumea foloseste aceeasi scuza si uneori chiar nu i cazul. Cea mai simpla si eficienta scuza, "VITEZA". Nenorocitul a murit din cauza ca avea viteza, nesimtitii

"de la drumuri" n-au nici o vina. Ce bine mi pare ca a patit asta :)

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Rezulta cumva din ce am scris eu ca am ceva impotriva motociclistilor si le doresc in vreun fel raul? Sunt iar alegeri si si-au pierdut toti mintile? Sau credeti ca imi plac gropile din sosele? Chiar am de gand sa-mi iau un motor candva. Tot ce vreau sa subliniez e ca nu poti cere tuturor sa fie atenti ca sa ai tu loc sa-ti faci de cap. Lasand la o parte toate porcariile romanesti, tipul ala se dadea cu 100 intr-o zona de 40. Daca era responsabil acum nu era mort. E pacat dar comunitatea moto pe de o parte te impinge sa calci gazul pe de alta parte iti plange de mila cand te faci zob in parapeti. Mie mi-ar fi frica intre oameni de-astia. Mai rau decat de gropi. Am citit forumurile.. veteranii sunt normali la cap si le zic bine dar altii ma ingrozesc pur si simplu.

Link to comment
Share on other sites

"Eu nu particip ca nu se poate face nimic, iar voi care o faceti va pierdeti timpul"

Lasa-i macar pe altii , nu mai posta. Ce rost are ? De ce tot duci vorba la motociclistii cretini ? ... Dar maine , cand te va deranja ceva, vei afla ca "daca scrii pe asfalt iei intre X luni si X ani"... Asa ca, o sa stai tu in casa si-o sa te vaiti ca "asta e", si vei scrie ultragiat si indignat pe topicuri despre Gutza care canta rock...

 

( Remember Chicago '68 -youtube )

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.