www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Pe Cineva Care Sa Repare Un Difuzor


slasshh
 Share

Recommended Posts

daca aveti vreun contact va rog puneti aici sau dati PM. Diful e descentrat

 

DACA este numai descentrat .

 

Scoti difuzorul din boxa .Cu rabdare umezesti deprafatorul la lipitura cu diluant nitro sau toluen ..se gaseste la magazinele cu vopsele..Dupa ceva timp in functie de diluant si de adeziv lipitura se va inmuia si poti sa indepartezi deprafatorul usor fara sa rupi material din suprafata membranei ( inainte de a se inmuia cat se poate de bine nu este voie sa fortezi ).Unele adezve se dizolva complet altele doar se inmoaie si se "branzesc" .Se curata adezivul pana nu se usuca atat de pe deprafator cat si de pe membrana.Atentie sa nu cada adeziv inmuiat sau alta murdarie in intrefierul magnetului .

 

Dupa aceasta faci rost de film fotografic , tai bucati de aprox 7cm .Incerci si introduci filmul intre inelul central care este atasat de membrana (pe care este bobina) si intre boltzul central al magnetului .Frumos roata roata cate o fasie de film una langa alta .Poate sa fie si distanta intre fasii de cativa milimetri .

Dupa ce ai incercat sa vezi cum se pun aceste fasii de film , le scoti.

 

Ungi , umezesti, cat mai bine cu rabdare cu o pensula din acea ptr pictat aquarela ( cumperi de la librarie) portiunea unde bobina este lipita de membrana.Atat pe partea interioara cat si pe exterior unde-i lipit centratorul la baza membranei.

( centratorul este piesa de centrare ondulata din panza impregnata ce tine membrana centrata fata de boltzul magnetului si permite deplasarea mambranei +bobinei atasate in plan perpendicular .Adica cum semisca mebrana paralel cu boltzul.

 

Dupa ce ai umezit cat mai bine (nu pana la dezlipire ) introduci fasiile de film intre bobina si magnet de jur imprejur .

 

Acum pui o panza peste difuzor sa nu cada pilitura de fier sau alta murdarie la magnet ( si pana la aceasta faza mare grije sa nu intre ceva in intrefier ) lasi difuzorul pana a doua zi . Bobina va fi recentrata prin aceasta metoda.Incerci sa vezi daca nu freaca apasand in sus si in jos membrana foarte usor si "simetric" cu degetele ca sa nu inclini bobina prin apasare intr-o parte.daca este OK incerci si cu o statie ( grije sa nu cada ceva in intrefier.apoi daca este OK lipesti la loc deprafatorul cu lac incolor sau chiar si cu "picatura ".Cu lac incolor uscarea se face mai incet , cu picatura trebuie sa lucrezi foarte repede deoarece se intareste foarte rapid.Atentie sa nu cada/picure adeziv in intrefier!!

Si cu asta basta.

 

la incercarea difului fara a fi introdus in boxa acesta are cursa foarte mare l awattaj relativ mic daca dai bas ,si va face urat.Acest lucru nu mai apare la acelasi wattaj cand diful este montat la loc in boxa. Deci scos din boxa incerci la un volum rezonabil bu un bass doar atat ca sa auzi daca nu freaca.

 

Daca ai dexteritate si ceva simt tehnic poti sa incerci sa centrezi , daca nu duci la mesteri .

 

Experienta mi-a aratat ca un difuzor care s-a descentrat se va mai descentra daca il fortezi de0oarece din constructie are unele parti mecanice "nesimetrice" cea ce duce la forte diferite fata de axa difului si acestea la putere mare cand bobina se incalzeste va inmuia adezivul si bobina se va inclina in acest fel ajunge "descentrata".

Asa ca este bine sa inveti sa o tot centrezi.Altfel costa mult sa o tot duci la centrat.

 

Se poate intampla sa ai pilitura de fier sau aschie de fier in intrefier si acesta atinge bobina si face urat ,Asemenea "aschii" se pot desprinde si de pe marginea magnetului ( ambutisat si insuficient debavurat)..Aceste aschii dupa un timp pot sa taie bobina..etc.Cu aer comprimat se poate incerca indepartarea ( suflare) catre interiorul magnetului , sau in cazul ca aschia/pilitura este intre boltzul central si bobina se poate incerca scoaterea .Daca acestea sunt in interior trebuie demontata mebrana ( aprox la fel cum sa procedat cu deprafatorul0 si numai asa se poate indeparta pilitura/aschia.Dupa care se monteaza la loc mebrana ( se lipeste la loc cum a fost utilizand metoda de centrare descrisa).Ptr lipit deprafatorul de sasiu si marginea de sus de la membrana este bun si adezivul de piele ICPC3 sau Prenadez .Se gaseste la chimicale si in sticlute mai mici.sau in tuburi ce sa vand ptr reparat patofi ,pielarie.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

merci pt tutorial, mi-ar place sa stiu, dar nu m-as baga sa fac singur prima data. Difful nu e ars ca merge, si mi-am dat seama ca e descentrat pentru ca atunci cand am tras de membrana un pic intr-o parte se elimina bazaitul. Unde gasesc totusi un meserias care sa faca treaba?

 

Nu-i greu , trebuie un pic de atentie si te prinzi repede daca ai un pic de simt tehnic.

Link to comment
Share on other sites

merci pt tutorial, mi-ar place sa stiu, dar nu m-as baga sa fac singur prima data. Difful nu e ars ca merge, si mi-am dat seama ca e descentrat pentru ca atunci cand am tras de membrana un pic intr-o parte se elimina bazaitul. Unde gasesc totusi un meserias care sa faca treaba?

 

salut

pe str. Franceza ,in centrul vechi din Bucuresti este un atelier

str Franceza incepe din Calea Victoriei si trece prin spatele bancii nationale,atelierul este spre Calea Victoriei

acolo am reparat si repar eu difuzoare

"meseriasul" este o doamna

am reparat ,bobinat,centrat ,peste 15 difuzoare

cea mai grea reparatie a fost refacerea unui difuzor din 1939 care nu mai avea membrana deloc

membrana a fost refacuta din alte trei membrane de la alte difuzoare

mergi cu incredere!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.