www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mi-am Facut Amp Pe Lampi


Guest BigMac
 Share

Recommended Posts

Guest BigMac

Mi-am terminat in sfarsit amplificatorul pe lampi! Si chiar merge bine :)

Cum nu aveam nici un fel de experienta in montajele cu lampi, am inceput prin a studia site-urile si forumurile de specialitate, unde am gasit o multime de informatii utile..

 

Am ales schema unui amp cu o putere foarte mica, mai putin de 1 watt. Este vorba de Firefly al lui Doug Hammond. Cum nu cant decat acasa, nu am nevoie de mai multa putere. Oricum, printr-un Celestion Super65 de 12" suna insuportabil de tare cand e dat la maxim. Cum zice si autorul schemei pe site-ul lui: "since this is intended as a low power practice/recording amp, the lower the output volume, the better! This produces the “cranked-up” vintage tone without the eardrum-shattering volume". Adica sunet de lampa saturata la maxim, la un volum acceptabil.

 

I-am pus si iesire line-out, deci il pot baga direct in soundcard pentru inregistrari.

 

Preamplificatorul are doua 'canale' in serie, de fapt un etaj oarecum clasic cu 12AX7 (ECC83) precedat de un 'cascode booster'. Cele doua canale au caractere foarte diferite si pot fi 'mixate' in orice proportii cu ajutorul potentiometrilor, dand o gama larga de sunete, de la clean pana la hi-gain. Finalul este o lampa 12AU7 (ECC82), in self-split.

 

Am modificat putin schema (modificarile mele sunt in rosu pe schema de mai jos), i-am pus un potentiometru de 'master volume' si alte mici detalii.

 

Simt lipsa unui 'tone stack', adica control de bass/medii/inalte, dar pur si simplu nu am mai avut loc pe sasiu sa pun inca 3 potentiometre :)

 

Am decis sa folosesc o sursa de alimentare super-stabilizata pentru tensiunea inalta, anume Duncan Munro's mosfet regulator. Merge bineinteles si o alimentare clasica, precum cea din schema amp-ului, dar cu cat e mai stabilizata si filtrata alimentarea, cu atat mai putin zgomot de fond va avea amp-ul. La fel, am folosit curent continuu bine filtrat si pentru filamentele lampilor, folosind doua voltage regulators L7806.

Rezultatul e excelent: nu am nici un pic de hum, brum sau oscilatii, chiar si cu boost-ul la maxim!

 

Amplificatorul e cablat in 'true point-to-point' cu 'star ground', fapt care contribuie la absenta zgomotelor parazite. Am folosit si cabluri ecranate pentru semnal. Dezavantajul e ca montajul nu arata la fel de frumos ca un amp facut pe stripboard, e un adevarat labirint de fire pe dinauntru. Dar.. merge bine.

 

Am folosit piese de calitate, condensatori polypropylene si silver-mica si rezistori metal film. Piesele au fost cumparate de pe niste site-uri specializate din Germania, am dat adresele in celalat topic despre tube amps.

Investitia totala a fost cam de 130 de euro. Se poate si mai ieftin daca se renunta la regulatoarele de tensiune si daca se recupereaza unele piese din alte aparate (mufe, cabluri, potentiometre, etc.)

 

Cum suna? Eu sunt foarte multumit de el. Nu e extraordinar, dar.. e amp pe lampi :(

Am facut si niste samples, cu diferite reglaje ale amp-ului. Distors-urile sunt trase cu doza DiMarzio Megadrive bridge, tentativa de blues cu aceeasi doza dar in split, clean-ul cu o DiMarzio YJM in neck. Chitara intra direct in amp, si amp-ul direct in calc, prin line-out. Nu am folosit nici un fel de alt efect. (da, stiu, ar fi cazul sa invat sa cant la chitara :)B))

 

 

In concluzie, va recomand calduros acest mic (dar talentat) amp! Atentie totusi, daca va apucati de montaje pe lampi, nu uitati ca tensiunile folosite sunt foarte periculoase.

dist1.mp3

dist2.mp3

kw.mp3

gnr.mp3

post-242-1143902042_thumb.png

post-242-1143902068_thumb.jpg

post-242-1143902085_thumb.jpg

post-242-1143902125_thumb.jpg

post-242-1143902181_thumb.jpg

post-242-1143902191_thumb.jpg

post-242-1143902229_thumb.jpg

post-242-1143902249_thumb.jpg

post-242-1143902282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

frumoasa jucarie...s-o folosesti sanatos...da arata ca un power amp de 1 w... :)

 

imi poti spune si mie te rog cam cat ar costa daca mi-as face si eu unul de vreo 50w...tot pe lampi...vreau sa spun cat costa pisele+difuzor+incinta+potentiometre+etc..eventual daca se pot pune si ceva efecte pe el..un distors ceva....ca il fac eu singur...mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Cleanurile suna misto... distortu mai putin (ma rog... gusturile...).

 

Felicitari oricum! O realizare foarte tare!

 

PS: cat teau costat piesele ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Felicitari pentru inca o realizare!!Suna frumos jucaria, numai ca mi se pare ca te-au costat cam mult piesele.In plus, puteai sa mai lucrezi putin la aspect ca sa zic asa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

..... nu stiu. depinde de schema si de furnizorii de piese.

 

pai propune-mi o schema (daca ai vreuna) cu piese care sunt mai accesibile (ca pret si sa se gaseasca)

si spune-mi aproximativ un pret... :) ..merci

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

george: vezi pe celalalt topic despre amp-uri pe lampi pt. niste adrese. Overdive si Andrei_T de aici de pe forum construiesc amp-uri pe lampi, poate pot ei sa te ajute.

 

Steven: da, cam scumpe piesele. Puteam sa-l scot sub 100 de euro, dar am cumparat mai multe piese decat aveam nevoie.. lampi de schimb, piese pt. viitoare modificari, etc.. In ceea ce priveste aspectul, o sa-i fac o carcasa, cand o sa am timp.

Link to comment
Share on other sites

kovu vorbeste cu domnii overdrive si andrei tone. Trebuie sa aiba lampi de preamp pe stoc.

 

Big Mac faina jucarie ti-ai facut. Bravo!

 

 

Atasez aici sampleurile date de tine trecute prin Amplitube(dist 1 si 2) si Guitar Rig(kw , gnr) pentru simularea de cabinet. Autorul lucrarii este stimabilul cearny.

Eu zic ca suna rupere pentru echipamentul in discutie. Ia vezi cabsimul/DI de la behringer ULTRA G 100. S-ar putea sa iti faca viata mai frumoasa si nu costa o avere (vreo 40-50euro).

dist1.mp3

dist2.mp3

gnr.mp3

kw.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

Woooooow!!!! ce bine suna :) Merci mult! :)

 

kovu: pentru un preamp nu-ti trebuie traf de iesire, si cel de alimentare se gaseste usor in Ro. Pentru alimentarea preamp-urilor mai exista o solutie, cea folosita in Real McTube, anume sa folosesti doua transformatoare mici, de 220->12v (sau de 220->15), ca cele din alimentatoarele chinezesti de 5 lei, alea care seamana cu alimentatoarele de telefon mobil.. primul traf coboara tensiunea 220 -> 12 v. Iei de aici 12 v, eventual redresezi si stabilizezi, pui pe filamente. (filamentele de la lampile de preamp merg si la 6.3 v si la 12.6v) Tot aici, la 12 v, legi al doilea traf, dar invers, cu infasurarea secundara, aia de 12 volti.. deci traful asta va ridica tensiunea de la 12 la ~150 AC (exista anumite pierderi), si dupa redresare vei avea ~220 de volti DC, exact ce-ti trebuie pt. preamp. Vezi schema de la Real McTube.

post-242-1143942420_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mestere... deci tu acolo ai facut un preamp, nu un amp ? Asta explica de ce nu imi placea sound-ul la inceput (normal, fara final bagat in calc... nu se compara cu "the real thing")

 

Nemaipomenita realizarea in cazul asta...

Link to comment
Share on other sites

Nu iti place sunetul pentru ca el inregistrase un amp direct in line-in.Fara speakersim fara nimic.E normal sa sune asa, chiar pot spune ca suna FOARTE bine.Gandeste-te cum e sa bagi o pedala line-in.

Anyway, super tare suna.Felicitarile mele.De cand incerc sa fac asa ceva :)

 

Incearca sa-l mai fortezi nitel sa vedem cat de suparat poate fi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu iti place sunetul pentru ca el inregistrase un amp direct in line-in.Fara speakersim fara nimic.E normal sa sune asa, chiar pot spune ca suna FOARTE bine.Gandeste-te cum e sa bagi o pedala line-in.

Anyway, super tare suna.Felicitarile mele.De cand incerc sa fac asa ceva :)

 

Incearca sa-l mai fortezi nitel sa vedem cat de suparat poate fi :)

 

Da, mi-am dat seama de asta. Prima data nu realizasem fiindca am citit totu in graba, vazusem ceva de un dif Celestion si ma gandeam ca a facut un amp complet (m-a bagat si titlu in eroare).

Link to comment
Share on other sites

Woooooow!!!! ce bine suna :) Merci mult! :)

 

kovu: pentru un preamp nu-ti trebuie traf de iesire, si cel de alimentare se gaseste usor in Ro. Pentru alimentarea preamp-urilor mai exista o solutie, cea folosita in Real McTube, anume sa folosesti doua transformatoare mici, de 220->12v (sau de 220->15), ca cele din alimentatoarele chinezesti de 5 lei, alea care seamana cu alimentatoarele de telefon mobil.. primul traf coboara tensiunea 220 -> 12 v. Iei de aici 12 v, eventual redresezi si stabilizezi, pui pe filamente. (filamentele de la lampile de preamp merg si la 6.3 v si la 12.6v) Tot aici, la 12 v, legi al doilea traf, dar invers, cu infasurarea secundara, aia de 12 volti.. deci traful asta va ridica tensiunea de la 12 la ~150 AC (exista anumite pierderi), si dupa redresare vei avea ~220 de volti DC, exact ce-ti trebuie pt. preamp. Vezi schema de la Real McTube.

 

Din cate stiam despre preampu asta, parca traful al doilea tre sa ridice de la 12v la 110v, faza la care tre sa incep sa scot la spire din el. In alta ordine de cuvinte, nu am gasit sampleuri pentru preampul asta nicieri deci nu am habar cum suna. Caut ceva care sa si merite efortul si pretul, cu un sunet de Marshall cum avea Chuck de la Death. Da, stiu, sunt pretentios :)

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

E clar ca am nevoie de un cab sim. O sa ma uit la Ultra G si la Condor, merci de recomandari.

 

kovu: au zis 110, pt. ca asta e tensiunea din retea in state. 180 v ar fi ideal, pt. ca dupa redresare o sa dea 250 de v, adica exact ce trebuie pt. un preamp. Dar, cum schema originala e calculata pt 150 de v, trebuie schimbate niste rezistente. Valorile in rosu de pe schema de mai sus sunt ok (as schimba si R4 cu 120 k )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.