www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese La Care Lucram...


Guest ANUBIS
 Share

Recommended Posts

Guest ANUBIS

Care sunt piesele la care lucrati in momentul de fata...dak unii deja stiu aceste piese pot face sugestii privind sectiuni mai dificile...si cum sa nu executi gresit anumite sectiuni....sau pur si simplu un thread in care sa ne laudam cu cele mai noi piese pe care le`am compus. :)

 

In consecinta...I`ll go first: :(

 

 

Acum (chiar acum 10 min :) ) m-am apucat de Metallica - Wasting My Hate

Vreo sugestie? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest ANUBIS

intre timp din lipsa de prea mult timp... :)

 

m-am apucat sa fac tabu` de la St Anger...going great...pana saptamana viitoare e gata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

lucrez la Watching The Sky de la Deep Purple, dupa ureche fiindca tabul nu l-am gasit nicaieri pe net. melodia are cateva riff-uri destul de simple, cateva acorduri care deocamdata nu stiu care cum vin si solo-ul care nu cred ca o sa imi iasa asa cum e pe album (omul ala mi se pare ca are niste tehnici cam complicate pentru nivelul meu).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ANUBIS
ANUBIS mai bine faci taburi de la melodii romanesti. St-anger se gaseste pe toate drumurile :)

 

Mai...fiecare cu ce`i place. :) Cand am sa ascult ceva interesant la noi care sa vreau sa`i fac tabul am sa`l fac. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest fractalnightmare

Eu lucrez la Opeth - Windowpane. Ma obsedeaza ritmul ala, incredibil de contagios. Cine stie cunoaste :) Incep sa-l bat pe picioare in timp ce merg pe strada, devine ciudat.

 

Asa ca un fel de consideratie meditativa, nu m-am simtit in viata mea mai bine decat atunci cand am reusit sa "scot" o piesa pe forte proprii. Ultima data am facut asta cu Jeff Beal - Monk theme. Nu stiu daca ati vazut serialul, irelevant, chestia e ca tema de chitara de la inceput mi-a placut foarte mult. Asa de mult ca m-am pus intr-o seara si am "scos"-o. Mi-a luat cam 15 minute. Si dupa aceea, 15 minute nu m-am putut opri dintr-un ras isteric, euforic (incepe sa sune de parca e ceva "wrong" cu mine... probabil :)).

 

Ok, gata digresiunea, inapoi la Windowpane.

 

FN

Link to comment
Share on other sites

eu lucrez la 2 melodii sa le termin de compus...si incerc cat de cat sa le cant ca viteza macar la jumate...

prima e o chestie prog-gothic metal si a2a e o melodie cu inceput doom si se continua thrash/black - inca nu m-am hotarat

eu compun cu chitara in mana..trec totu pe guitar pro ca sa tin minte si mai cresc putin la tempo...si eu de abia fac 16imi la 120-130 si in guitar pro tempou e pus la 175-180 :)

nah..mai am de lucru

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Johnny I

io acum lucrez la tabul de la ochi negri ochi de tigan de la phoenix... introul e deja gata... in in rest, metallica si maiden la greu

Link to comment
Share on other sites

Black Star e o alegere excelenta pentru un cover, Sadus

 

thx..e o piesa f energica si destul de simpluta.eventually it will turn out great :)

Link to comment
Share on other sites

am refacut (in maniera proprie) "Cat ii Maramurashu"@Maria Tanase, am adaugat toba aia de Oash [o_oo_oo_], am repetat versuri la tempo injumatatit (zise pe overdrive cu putin phaser), basu' si tobele mai trebuiesc pipilite, da' ghitara a ieshit super, nu shtiu, un fel de indie, in orice caz...spurcat!

 

(in rest...finisaje la proiectul meu LP)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

m-am apucat de cateva zile de Vai-For the Love of God , am facut sa zic 25 % din piesa , uimitor kiar suna :)

 

evilpath, si eu m-am apucat de For the Love of God, dar am probleme la pasajul ala rapid.Am facut rost de partitura si am invatat pasajul, dar nu iese de loc-asta pt ca transcriptia e FACUTA GRESIT. E naspa ca are si wah pe partea aia si e foarte dificil sa auzi notele, chiar daca faci un slow-down.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In prezent lucrez la o melodie proprie, in stil Gn'R.Mie chiar imi place ce a iesit(ma refer la compozitie).Cu inregistrarea o sa fie mai complicat, din moment ce nu am mijloacele materiale necesare pentru a o inregistra la adevarata valoare. :)

Link to comment
Share on other sites

momentan lucrez la 2 piese, aflate la poluri opuse ca stil, prima este un cover metallica, The Thing That Should Not Be, piesa o stiu perfect, mai putin soloul, care nu este greu in principiu dar eu nu fac solistica din principiu, piesa o voi canta cu trupa mea, intr`o maniera ceva mai brutala decat metallica si pe doua voci, o voce care va canta/urla versurile si o voce care doar le va recita, ceva gen adrian paunescu :)) lol, a doua piesa este compozitie proprie si este in cu totul alt gen, este balada soft, are ca instrument principal pianul, un fundal simfonic, instrumente secundare vor fi chitara (clasica) ce va face o contramelodie si o idee minimala de tobe, piesa aceasta deriva din ceva ce am postat mai demult in "Melodii Cantate De Noi" ... piesa fiind Thinking Of Kaya, acum redenumita in Kaya :) astazi am tras pianul si am reusit sa si falsez, urmeaza sa`l refac. :)

Conflict___Kaya__Instrumental_.mp3

Edited by Jaymz
Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Ma chinui la Vivaldi - 4 Seasons.... varianta care o canta Paul Gilbert in Guitar From Mars, aia cu tapping mult in C# minor. destul de misto... cam greu de facut la jafu' meu de chitara ( = cutie de lemn grea cu doze si corzi parka-s facute la Ispat Sidex)

Link to comment
Share on other sites

eu ampus pe audiostreet.net o piesa d'a mea"changes in february", pe care am facut-o in februarie,evident;am avut un beat pe care l-am modificat putin de tot,am facut o linie de bass in fruity ,am adaugat ceva samples,si am tras chitara in chiubeis.totul e lent ,nu ma grabesc,nici nu pot,dar am sa incerc sa cant si mai rapid .sper sa imi aprobe cantecul si pagina de artist de pe audiostreet,ca astept de cateva zile...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.