www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scrisoarea Lui Mihai Bendeac


13Todesengel
 Share

Recommended Posts

Acasã » Forum » Discuții » România, țara mea au ba

SCRISOAREA lui Mihai Bendeac...

Desideria, 09 Noi 2009 - 12:20România, țara mea au ba

SCRISOAREA lui Mihai Bendeac...

 

Daca nu ati apucat sa cititi deja pe blogul lui Mihai Bendeac, puteti citi aici scrisoarea deschisa pe care actorul o adreseaza unui prototip de om (mult prea des) intalnit in societatea zilelor noastre. Si daca v-ati obisnuit pana acum sa radeti cu gura pana la urechi de topurile lui Bendeac sau de marturisirile sale comice prin sinceritatea lor, pregatiti-va pentru un text dureros de adevarat...

 

"Dragi cocalari,

Ati castigat. Voi si ai vostri v-ati fu..t nevestele prost (caci numai prost puteti) si iata ca samanta voastra mizerabila da rod. Ne acaparati. Ati reusit sa va "educati" progeniturile hidoase in spiritul kitch-ului, mitocaniei, nesimtirii, manelismului infect... Felicitari! Romania e pe cale sa devina a voastra. Dar atata timp cat inca mai putem si noi respira/vorbi/privi, dati-ne voie sa radem de voi.

Dati-ne voie sa va ironizam. Nu va fie teama. Sunteti pe drumul cel bun si in curand veti ajunge indeajuns de puternici incat sa-i luati pe astia ca mine si sa-i dati la lei. Pana atunci insa...

 

- cojile de la semintele scuipate pe asfalt nu dau rod. Nu incoltesc! Va jur! Stiu ca voi nu ati prea mers pe la scoala dar credeti-ma pe cuvant ca am facut biologie in liceu. N-o sa creasca niciodata floare sau bostan din ciment. Asa ca folositi un cornet.

 

- daca folositi cornet (putin probabil) va imploram sa rupeti foi din Manele magazin ca Marin Preda si Eminescu n-au nicio vina.

 

- tricoul mulat se poarta pe un corp perfect. Stiu ca in lumea voastra perfect inseamna atat mers la sala si inghitit steroizi cu pumnu' ca ghiolbanu cat si burta de bere si ceafa plina de slana. Noi insa ne facem datoria...

 

- Nu ne deranjeaza ca ascultati manele atata timp cat "ascultati" nu se transforma in "ascultam". Orice aparat de redat muzica are un buton pe care scrie volum...

 

- Stiu ca banii sunt singurul vostru Dumnezeu si daca ai bani esti "de valoare" dar exista niste chestii de noi le platim si ele se numesc impozite la stat. Stiu ca un manelist de-al vostru ii face "printesei lui" inmormantare de 50 de mii de euro fara sa-l intrebe cineva despre provenienta banilor dar daca reprezentantii vostri conduc finantele, politia si justitia din Rromania, puneti-ne si noua o vorba buna... Multumim anticipat.

 

- va rugam mult sa nu mai filmati videoclipuri la opera. Noi v-am dat televiziunile, lasati-ne la schimb opera si teatrele!

 

- "De puta madre" inseamna "p..da ma-tii". Ne bucuram ca majoritatea purtati tricouri cu aceasta sintagma. Inseamna ca mesajul nostru a razbatut pana la voi.

 

- Ne aratam realmente ingrijorati de aceasta cumplita molima care a cuprins intreaga comunitate cocalareasca si anume foto fobia. Stim ca medicii nu sunt de-ai vostri ca nah, au facut scoala multa ai dracu' tocilari, dar puteti apela cu incredere. Probabil e ingrozitor sa fii nevoit sa porti ochelarii de soare si-n baie...

 

- Suntem incantati ca ati invatat sa folositi programe gen "Photo shop". Nimic nu e mai frumos decat sa vezi o minune carliontata, in rochie de leopard si 5 kile de aur pe prima pagina din "The Sun". Si suntem incantati ca in pozele de Hi5 va inconjurati de stelute, brizbrizuri...

- Faptul ca reusiti sa manevrati cate 3 telefoane mobile in acelasi timp este o calitate demna de homo sapiens. Deci iata ca teoria lui Darwin se sustine...

- pantofii cu botul ridicat semnifica ceva religios? Sau e chestie de potenta?

- Tunningul cu geamuri fumurii, evacuare zgomotoasa si parasolar cu mesaj nu e foarte indicat. Stim ca trebuie si cocalarul sarac sa aiba o ocupatie dar...

- Apreciem faptul ca mergeti toti pe scutere fara casca! Ne dati sperante... Dar va atragem atentia ca atunci cand pe un motor sau pe o motoreta sau pe o bicicleta sau pe un scuter se afla un el si o ea dintre care el are casca si ea nu, se traduce prin : "Mori fa in mortii ma-tii!" Ma rog... Asta nu le deranjeaza pe femeile din Romania intrucat aceasta atitudine reprezinta o normalitate in relatia dintre sexe in tara noastra.

 

Ar mai fi multe de spus dar daca ai parcurs aceasta "scrisoare" inseamna ca deja ai citit de doua ori mai mult decat toata familia ta in intreaga ei existenta. Nu vreau sa te obosesc. Ne vedem la mall, Cu drag, Mihai Bendeac"

In urma carui eveniment s-a nascut scrisoarea asta...

 

"Am plans de ciuda ca ne vor strivi visele"

Vineri seara am oprit la o benzinarie ca sa alimentez scuterul (folosesc rar in perioada asta "decaportabila" caci cu motoreta e mai simpla viata in oras). Pun eu 3 litri fara plumb si intru sa platesc. In fata mea, o doamna. Achita. Scot si eu banii din buzunar si n-apuc sa-i intind ca in incinta patrunde val-vartej un cocalar la vreo 40 de ani. Tricou Adidas, bermude Adidas, papuci Adidas, sapca Adidas, creier Adidas. "- Cine p..a mea si-a lasat motoreta aia la pompa ca a incurcat tot acolo?!" "- Eu. Dar de ce am incurcat?!" (Ma recunoaste, dar dupa 3 secunde de pauza se decide sa nu lase garda). - Pai de ce-ai lasat-o acolo?! _ pai unde s-o las? Daca eram cu masina, unde o lasam pana achitam benzina?! Benzinarul intervine si el : "-Cu ce a incurcat domnule?! Plateste si pleaca" "- Pai ce p..a mea baaaaa!!! Am ajuns sa stau ca prostu' dupa o motoreta?!" Eu zic : "Pai cine va pune? Stati ca desteptu'..." "- Ma iei la misto?! Ce p..a mea!!!" Ies afara. Masina ghertoiului, un BMW X6, era parcat la 3 milimetri de scuter. Zice : "Poate mi-o zgarii". Nu i-am zgariat-o. Am plecat si m-am oprit dupa 200 de metri. Am tras pe dreapta si am plans protejat de casca. Da! recunosc! Am plans! Am plans pentru ca mi-am imaginat ce s-ar fi intamplat daca as fi fost un roman obisnuit si nu "vedeta" de la televizor. M-ar fi omorat? Am plans pentru ca astia vor ajunge atat de multi incat ne vor ingropa. Am plans pentru ca pe ala nu-l va intreba nimeni din ce bani si-a luat BMW-ul. Am plans de ciuda ca ne vor strivi visele. Am plans pentru frate-meu care are nesansa de a creste langa ei. AM plans pentru ca am ajuns la decizia de a nu avea copii vreodata caci nu vreau sa traiasca in lumea astora. Caci lumea va fi a lor! Nu va mintiti! Nu va amagiti! Va fi lumea lui Salam si a lui Guta! Lumea camatarilor, smenarilor, manelistilor, cocalarilor, burtosilor, nesimtitilor. Pentru ca nevestele si gagicile astora sunt mereu gravide! Pentru ca fiecare au cate 4-5 copii. Apoi m-am revoltat! Si m-am gandit ce mult mi-as dori sa am pistol legal, cu permis, si de cate ori se intampla sa dau peste un animal ca asta sa trec pe langa el si sa-l injur in soapta de mama. El va lua foc si ma va lovi. Eu scot pistolul si poc! Direct in cap! Legitima aparare. Cat despre faptul ca astia fac copii, cu regret va spun ca usor-usor devin extremist in cel mai dur sens al termenului..."

Link to comment
Share on other sites

din cate am observat, oamenii care se plang de cocalari in loc sa isi vada de treaba lor sunt cam la fel de jalnici ca si ei.

 

Aºa e. În special cei care îºi gãsesc o ocupație din asta.

Link to comment
Share on other sites

Si eo am patit dar mai grav si...de nervi...m-am imbatat ...am luat chitara in spate..si asteptam un cocalar/tigan sa se ia de mine..( ii rupeam chitara in cap)

Dar ..in final ( a doua zi) mi-am dat seama ca nu se mai poate asa...Cu prima ocazie plec din tara ( pana atunci mi-am luat o rozeta ...pentru orice eventualitate)

 

Asta e...NU cred ca avem ce face...Cocalaru tot cocalar ramane..

Link to comment
Share on other sites

Si eo am patit dar mai grav si...de nervi...m-am imbatat ...am luat chitara in spate..si asteptam un cocalar/tigan sa se ia de mine..( ii rupeam chitara in cap)

Dar ..in final ( a doua zi) mi-am dat seama ca nu se mai poate asa...Cu prima ocazie plec din tara ( pana atunci mi-am luat o rozeta ...pentru orice eventualitate)

 

Asta e...NU cred ca avem ce face...Cocalaru tot cocalar ramane..

:) deci Cocalarul este o amenintare reala pentru habitatul si existenta Metalistului Adevarat?

 

"de nervi...m-am imbatat ...am luat chitara in spate..si asteptam un cocalar/tigan sa se ia de mine" - daca in fraza asta schimbi "chitara" cu "treningu naike" si "cocalar/tigan" cu "rocker drogat" ramai din pacate la acelasi nivel.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

S-a mai creat o conexiune intre doi neuroni proprietate personala la auzul numelui Mihai Bendeac. Nu m-am obosit sa-i urmaresc emisiunea (oops, asta e un cuvant mare pentru o cloaca cu numele ala) si ma bucur, am castigat ceva timp personal.

Stiu ca jumatate din cei ce citesc postul meu o sa zica ...altul care s-a pierdut de realitatea din tara de cand a plecat pe afara... dar realitatea e ca manelisti, cocalari si nesimtiti au existat dintotdeauna. Ce a facut/intreprins ipochimenul pomenit mai sus sa indrepte starea asta de fapt? Nimic!!! Nici macar nu a incercat!!! Atunci sa taca. Nu avem nevoie de un alt instigator la ura, sunt destui care fac umbra degeaba pamantului.

Iar in cazul lui sa urasti inseamna ca detesti faptul ca NU ESTI INCA CEEA CE URASTI. Trist... si cand te gandesti ca o cloaca de asta plina de ura mai are si blog...

Link to comment
Share on other sites

Ce a facut/intreprins ipochimenul pomenit mai sus sa indrepte starea asta de fapt? Nimic!!! Nici macar nu a incercat!!! Atunci sa taca. Nu avem nevoie de un alt instigator la ura, sunt destui care fac umbra degeaba pamantului.

 

:) de acord cu tine

 

unii nu se rezuma la a se plange si posteaza comentarii pe youtube asteptand sa se scoale Antonescu/Tepes din morti si sa "i-i omoara pe cioroi!!" si continua in acelasi ton cu afirmatii de genu: "ma-m saturat d tzara asta de ***! v-a zic eo, singura solutzie e imigrarea! asta sa-u s-ai omoram pe gutza shi salam!".... greselile sunt intentionate(inclusiv aia cu imigrarea).

 

ceea ce nu intelege multa lume e ca nu maneaua sau guta sunt de vina pentru cocalarii care stau la coltu blocului ascultand ultima manea pe vreun telefon "jmeker" jucand table, si cand trece un grup de fete fluiera la ele si isi zic "ia uite boss ce p...e vine pe strada la noi!"... oamenii astia erau la fel de prosti si fara sa asculte manele, sa isi cumpere treninguri scumpe sau sa isi dea cu gel in cap, fiti siguri de asta :) problema e cu educatia nu cu altceva.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Faceti abstactie de Bendeac, putea fi oricine. Faceti abstractie de stilul de a scrie. Dezbarcati-l de metafore si alte "coloraturi". E un mesaj .... nu e vorba doar de cocalari. E vorba de nesimtitii care au inteles ca NU LI SE INTAMPLA NIMIC pentru acest lucru. Nu li se intampla pentru ca romanul de rand e tolerant si baga capul in nisip. Iar nesimtirea netaxata nu are margini.

 

Probabil toti ati trecut prin asemenea momente si nu v-ati simtit OK. Nesimtitii actioneaza precum virusii, unde gasesc teren propice se instaleaza si distrug sistemul. Si aici nu ma refer la sistem politic/democratic. Ma refer la demnitatea umana. Pana cand poti sa ignori mizeria, pitipoancele plinele de figuri, indivizii care-si poarta valoare pe ei, tupeul, distugerea, animalele vagaboande, incompetenta, etc? Poate sa fie la noi civilizat? NU. Pentru ca nu se doreste. Pentru ca cei ce distrug tot profita ca ceilalti baga capul la cutie din spirit de conservare.

 

Ca exemplu similar cu cel relatat de Bendeac. Eram cu masina mea la spalatoria PetromV de la Diham. Coada de 8 masini. Vine un ...."nene????"....cu un Audi alb, el imbracat in alb, genul de playboy manelar are o vorba cu baiatul care spala masinile si pur si simplu face abstractie de toata coada si baga masina cu spatele (pe unde e iesirea) in hala de spalare lasandu-ne pe toti masca. Evident lumea a inceput sa comenteze. Baiatul i-a relatat individului ca "pulimea" e nemultumita de gestul sau, drept pentru care vine si intreaba "Care p....mea comenteaza aici?" Nu....n-a zis nimeni Eu! Doar un nene scund, ciudatel nu zice nimic si pleaca in fata in magazin. Se intoarce cu seful de tura din benzinarie si cu niste bodyguarzi dintre cei care pazesc benzinaria si ii pune in vedere manelarului sa-si scoata masina si sa se aseze la rand. Ala imbufnat ca nu i-a tinut "combinatia" pleca in tromba amenintand pe toata lumea...Evident toata vina a cazut pe baiatul care spala masinile si care a fost intimidat de atitudinea macho-ului. A fost schimbat rapid.

 

Concluzia ? Toata seara m-am simtit prost ca eu pot sa stau la coada desi muncesc cate 10 ore pe zi la birou si altul care freaca menta intra in fata...pentru ca are tupeu, e nesimtit, intimideaza, profita.

 

Deci nu ma intereseaza Bendeac insa mesajul e cat se poate de adevarat....e Romania.

Link to comment
Share on other sites

Asa, si ? Ii stiu debitarile astea penibile de cind a si aparut asta pe net, acum multa vreme. Si ? Nu este nevoie sa ne spuna cineva, o celebritate, un d-ala de-l da pe post cine sunt cocalarii sau ce fac ei in Romania. Mihai Bendeac este un ipocrit de cea mai joasa speta. Singurul mod prin care s-a remarcat a fost interpretarea exagerata pina la neidentificare totala a unor personaje bine cunoscute (naomi, vanghelie, solcanu) . Nu e nevoie sa reamintesc care au fost scandalurile intre el si ... mai toata lumea. Cred ca era beat si pe marginea geamului cind a scris asta. N-a scris decit vorbe goale, lucruri pe care le stie toata lumea. A scris ca sa se afle in treaba. Next !

Link to comment
Share on other sites

Cu ocazia asta am aflat si cine este Mihai Bendeac. :)

imi pare rau sa va spun dragilor, dar pe vremea cand unii dintre voi va creati un nume si o reputatie in fata calculatorului, Mihai Bendeac era un actor de teatru. am vazut cateva piese cu el, si mi se pare un actor extraordinar. bravo lui pentru ce a ajuns, deoarece a plecat de jos. mergeam si-l vedeam la studioul Casandra si la Teatrul de Comedie, el fiind la UNATC. poate scrisoarea nu-i atat de interesanta, amuzanta, poate multi dintre voi ati patit asta de multe ori dar nu asta conteaza. vorbiti de ipocrizie fara sa va dati seama ca va invartiti prin ea.

numai bine!

 

LE: nu vreau sa credeti ca-i iau apararea, nu am nimic de castigat... sincer nici mie nu-mi place ce face in ultimul timp. dar sa arunci cu noroi fara sa stii despre ce e vorba, mi se pare urat...

Asa, si ? Ii stiu debitarile astea penibile de cind a si aparut asta pe net, acum multa vreme. Si ? Nu este nevoie sa ne spuna cineva, o celebritate, un d-ala de-l da pe post cine sunt cocalarii sau ce fac ei in Romania. Mihai Bendeac este un ipocrit de cea mai joasa speta. Singurul mod prin care s-a remarcat a fost interpretarea exagerata pina la neidentificare totala a unor personaje bine cunoscute (naomi, vanghelie, solcanu) . Nu e nevoie sa reamintesc care au fost scandalurile intre el si ... mai toata lumea. Cred ca era beat si pe marginea geamului cind a scris asta. N-a scris decit vorbe goale, lucruri pe care le stie toata lumea. A scris ca sa se afle in treaba. Next !

poate va intrebati ce e cu interventia mea... pai, la fel ca pe voi ma deranjeaza ipocrizia...

Edited by Skeleton
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau sa va spun dragilor, dar pe vremea cand unii dintre voi va creati un nume si o reputatie in fata calculatorului, Mihai Bendeac era un actor de teatru. am vazut cateva piese cu el, si mi se pare un actor extraordinar. bravo lui pentru ce a ajuns, deoarece a plecat de jos. mergeam si-l vedeam la studioul Casandra si la Teatrul de Comedie, el fiind la UNATC. poate scrisoarea nu-i atat de interesanta, amuzanta, poate multi dintre voi ati patit asta de multe ori dar nu asta conteaza. vorbiti de ipocrizie fara sa va dati seama ca va invartiti prin ea.

numai bine!

 

LE: nu vreau sa credeti ca-i iau apararea, nu am nimic de castigat... sincer nici mie nu-mi place ce face in ultimul timp. dar sa arunci cu noroi fara sa stii despre ce e vorba, mi se pare urat...

 

poate va intrebati ce e cu interventia mea... pai, la fel ca pe voi ma deranjeaza ipocrizia...

 

o fi un actor minunat, dar in afara teatrului sa taca !! "In puii mei" !! Am zis tot, da ?

Link to comment
Share on other sites

de ce sa taca, ma? oi fi vreun comunist...

 

Constitutia Romaniei, cap. 2, art. 30

 

 

Nu, fratele meu... Ce-ai ? Poate sa vorbeasca cat vrea el! Dar nu despre anti-cocalarie , pen'ca e "membru" pina-n gat in ea, prin emisiunile pe care le face ... E, cu alte cuvinte, unul din marii ipocriti in viatza . Pina si prin valurile pe care le creeaza, pentru a atrage atentia asupra sa. Jur, ca nu mai intru in topicul asta de ***. Pina si noi am ajuns sa ne insultam unul pe altul din cauza tembelului.

 

Saru' mana, :) -ul e reciproc.

 

Uitasem sa adaug ca salut decizia domnului Bendeac de a nu face copii, chiar daca argumentatia lui e usor confuza.

 

 

Chiar ca e buna decizia. Alti Bendeaci ar mai lipsi !

Link to comment
Share on other sites

Peste 80% (ca sa nu fiu rau) din thread-urile de pe acest forum sunt asa dar cui ii pasa?

 

Ca sa va convingeti dati un click pe "subiecte active" si o sa vedeti ce thread-uri sunt la moda.

 

Da' nici tu nu mai plimba videoclipu' ala pe unde mergi ! Ti s-a lipit de coada ? Intimplator am mai dat de vreo 2 ori de tine pe alte topicuri, nu-i o problema asta, da' tre sa vada tot natu' ca o venerezi pe Madonna? Am priceput acu'... Poti s-o lepezi?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.